Tanzania, którą odwiedziła Dominika Kulczyk, to kraj o bardzo złych wskaźnikach dostępności do usług medycznych. Służba zdrowia jest częściowo płatna, a niskie zarobki większości mieszkańców nie pozwalają na korzystanie z usług lekarzy i szpitali. W kraju o powierzchni trzy razy większej od Polski i zamieszkanym przez blisko 60 mln ludzi pracuje zaledwie 260 chirurgów. W szpitalach brakuje wszystkiego: jak choćby sprzętu medycznego, fartuchów, krwi, podstawowych leków, rękawiczek jednorazowych, a przede wszystkich lekarzy specjalistów i infrastruktury.
W tym odcinku autorka „Efektu Domina” odwiedza kobiety, które zdecydowały się stawić czoła bolesnym wspomnieniom i wrócić do miejsca, gdzie zginęli ich najbliżsi. Motywacją większości z nich nie była tęsknota za domem, ale przede wszystkim potrzeba odnalezienia ciał bliskich i ich godny pochówek.
Serbskie oddziały w 1995 roku zamordowały w Bośni i Hercegowinie ponad 8 tys. muzułmańskich chłopców i mężczyzn. Wiele kobiet do dziś nie odnalazło ciał swoich bliskich.
W 2. odcinku Efektu Domina poznamy dramatyczne historie kobiet z Bośni i Hercegowiny, które przeżyły największą zbrodnię ludobójstwa w powojennej Europie (identyfikacja ofiar z masowych grobów trwa do dziś). Z powodu traumy wywołanej masakrą w Srebrenicy w 1995 roku, cierpią zarówno one, jak i ich dzieci. Pomoc psychologiczną i materialną zapewnia im organizacja Snaga Žene (Siła Kobiet).
W tym odcinku autorka „Efektu Domina” odwiedza kobiety, które zdecydowały się stawić czoła bolesnym wspomnieniom i wrócić do miejsca, gdzie zginęli ich najbliżsi. Motywacją większości z nich nie była tęsknota za domem, ale przede wszystkim potrzeba odnalezienia ciał bliskich i ich godny pochówek.
Serbskie oddziały w 1995 roku zamordowały w Bośni i Hercegowinie ponad 8 tys. muzułmańskich chłopców i mężczyzn. Wiele kobiet do dziś szuka ciał swoich bliskich.
W tym odcinku autorka „Efektu Domina” odwiedza kobiety, które zdecydowały się stawić czoła bolesnym wspomnieniom i wrócić do miejsca, gdzie zginęli ich najbliżsi. Motywacją większości z nich nie była tęsknota za domem, ale przede wszystkim potrzeba odnalezienia ciał bliskich i ich godny pochówek.
To problem, który dotyczy kobiet na całym świecie! Szacuje się, że ponad 200 mln kobiet na naszej planecie poddano okaleczeniu narządów płciowych (w skrócie FGM – female genital mutilation). Zobaczcie podsumowanie odcinka!
Pierwszy odcinek poświęcony będzie wsparciu kobiet i dziewczynek zagrożonych „tradycją” okaleczania żeńskich narządów płciowych kultywowaną pośród afrykańskich imigrantek i uchodźczyń w Hiszpanii. Poznamy historię jednej z nich, która w Madrycie założyła organizację Save a Girl, Save a Generation. Zobaczcie materiał dodatkowy do odcinka!
W samej Europie żyje dziś 600 tysięcy tych, które cierpią w wyniku konsekwencji obrzezania (głównie migrantek z Afryki). Nie zdajemy sobie sprawy, że w wielu krajach kobiety otaczające nas w hotelach, na targach, w sklepach czy miejscach turystycznych, nie tylko nie czerpią przyjemności z seksu, ale cierpią, czując ból podczas oddawania moczu, miesiączki i codziennych czynności.
Obrzezanie (obcięcie) żeńskich narządów płciowych to nie jest tylko problem niewielu plemion w Afryce, żyjących zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami! To problem, który dotyczy kobiet na całym świecie! Szacuje się, że ponad 200 mln kobiet na naszej planecie poddano okaleczeniu narządów płciowych (w skrócie FGM – female genital mutilation).
Już w niedzielę o 11.30 na antenie TVN emisja pierwszego odcinka najnowszej serii programu "Efekt Domina". FGM to jaskrawy przykład łamania praw kobiet w ramach patriarchalnych kultur i systemów – próby przejęcia kontroli nad kobiecym ciałem oraz pozbawienia go przyjemności z seksu. Tradycja ta wciąż tak silnie zakorzeniona jest w wielu społecznościach, że często nawet same kobiety dbają o zachowanie jej ciągłości w przypadku własnych córek i wnuczek. Wierzą bowiem, że w przeciwnym razie dziewczyna będzie miała problem ze znalezieniem męża.
Pierwszy odcinek najnowszego sezonu poświęcony będzie wsparciu kobiet i dziewczynek zagrożonych „tradycją” okaleczania żeńskich narządów płciowych kultywowaną pośród afrykańskich imigrantek i uchodźczyń w Hiszpanii. Poznamy historię jednej z nich, która w Madrycie założyła organizację Save a Girl, Save a Generation. Skrzywdzonym i okaleczonym kobietom pomaga zarówno na miejscu, jak i w ich ojczyznach. Zobaczcie materiał dodatkowy do odcinka! Tego nie zobaczycie w telewizji!
Jaki będzie najnowszy sezon serialu dokumentalnego "Efekt Domina"? Zapytaliśmy o to Dominikę Kulczyk. Zobaczcie fragment rozmowy i poznajcie szczegóły.
Zobaczcie fragment wyjątkowej rozmowy z Dominiką Kulczyk! Tego nie można przegapić. Emisja "Efektu Domina" już od 7 marca na antenie TVN!
Nowy sezon „Efektu Domina” pokazuje, że w XXI wieku miliony kobiet wciąż cierpią z powodu uprzedzeń i krzywd zadawanych przez tych, którzy nie uznają ich praw. Ale jednocześnie daje nadzieję, że „kobieta, jeśli ma marzenie i zacznie je realizować, to pójdzie na całość i zrealizuje to, czego pragnie. Potrzebuje tylko trochę odwagi i wsparcia”.
Tragedia imigrantek zmuszanych do prostytucji we Włoszech, cierpienie afrykańskich ofiar rytualnego okaleczania żeńskich narządów płciowych, upokorzenia i przekreślone szanse dziewcząt cierpiących z powodu ubóstwa menstruacyjnego, czy codzienność kobiet z Bośni i Hercegowiny, które dziedziczą i przekazują traumę wojny – to najważniejsze problemy jakie Dominika Kulczyk porusza w nowym, ósmym już sezonie serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Po raz pierwszy program poświęcony jest w całości kobietom i sile z jaką mierzą się z trudnościami wynikającymi z patriarchalnej kultury, tradycji, trudnej sytuacji ekonomicznej i politycznej. Te bardzo osobiste historie o kobiecej sile, odwadze i niezgodzie na wykluczenie to dowód, że kobiety są „wolne, mimo wszystko”.
Timor Wschodni został zaatakowany przez Indonezję. Brutalna, trwająca 24 lata okupacja całkowicie zniszczyła kraj, a co czwarty jego mieszkaniec stracił życie. Świat odwracał wzrok, podczas gdy Timorczycy byli brutalnie mordowani, umierali z głodu, a timorskie kobiety masowo poddawano przymusowej sterylizacji.
Tego nie było w telewizji! Zobaczcie materiał wideo z Indii.
Dzięki wsparciu Kulczyk Foundation wiele dziewczynek w Indiach zostało uratowanych. Zobaczcie materiał wideo!
Brak możliwości decydowania o własnym życiu to codzienność wielu kobiet żyjących w Indiach. Od najmłodszych lat wpajane jest im potulne i posłuszne zachowanie. Wideo!
„Wszystkie jej blizny” to film dokumentalny Dominiki Kulczyk przedstawiający walkę Belli Galhos o wolność Timoru Wschodniego i prawa kobiet. To historia pełna cierpienia, ale i miłości. Jej życie w idealny sposób obrazuje problemy z jakimi mierzył się i nadal mierzy Timor Wschodni. Premiera na antenie TVN już 26 kwietnia o godz. 11:30.
Mamy dla Was wyjątkowy materiał wideo! Fragment finałowego odcinka najnowszej transzy serialu dokumentalnego "Efekt Domina" TVN. Obejrzyjcie już teraz!
Żonami stają się zazwyczaj na długo przed pełnoletnością. Niemal natychmiast po zamążpójściu i pierwszej miesiączce zachodzą w ciążę – co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia.
W nadchodzącym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk spotka dr. Ashoka Dyalchanda. Od ponad 40 lat walczy on o prawo dziewcząt z Indii do decydowania o własnej przyszłości.
Dziś rano na poznańskim lotnisku Ławica wylądował pierwszy z czterech samolotów transportujących środki ochrony zdrowia i życia z Chin!
- Dzięki największej w historii Polski prywatnej darowiźnie na walkę z COVID-19, dokonanej przez Dominikę Kulczyk, możliwe było zakupienie ogromnej ilości sprzętu ochrony zdrowia, który umożliwi bezpieczną pracę personelowi medycznemu w wielu szpitalach w całej Polsce. W ciągu tego tygodnia środki te będą dystrybuowane poprzez Okręgowe Izby Lekarskie bezpośrednio wśród lekarzy i lekarzy dentystów - komentuje Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Razem z Dominiką Kulczyk trafiliśmy do jednej z najuboższych dzielnic europejskich stolic – Ferentari w Bukareszcie. Zamieszkujący ją Romowie żyją w bardzo trudnych warunkach materialnych. Panuje tam bieda, przestępczość i narkomania. WIDEO!
Wykluczenie i dyskryminacja ze względu na odmienność nie jest problemem jedynie odległych krajów. Jest on obecny również w Europie!
Wykluczenie i dyskryminacja ze względu na odmienność nie jest problemem jedynie odległych krajów. Jest on obecny również w Europie.