Senegal to kraj położony w zachodniej Afryce, w którym 95% mieszkańców wyznaje islam. Powszechną praktyką w tym państwie jest wysyłanie dzieci do szkół religijnych zwanych daaras. Tam, pod opieką marabutów (nauczycieli), uczą się Koranu.
Bardzo wiele szkół religijnych w Senegalu nie funkcjonuje legalnie, a uczęszczający do nich uczniowie (często pochodzący z wyjątkowo biednych rodzin), zmuszani są do żebrania i niewolniczej pracy dla swoich „nauczycieli”. Ich codziennością jest bicie, poniżanie i wyzysk.
Powszechną praktyką w tym państwie jest wysyłanie dzieci do szkół religijnych zwanych daaras. Tam, pod opieką marabutów (nauczycieli), uczą się Koranu. Niestety, nie we wszystkich placówkach panują warunki odpowiednie do kształcenia się i rozwoju.
Wielu wychowanków napotyka na bariery w wejściu w dorosłe życie, które utrudniają im dostęp do edukacji i rynku pracy. Pomaga im Fundacja One Day. Prowadzi ona m.in. projekt „Usamodzielnieni”, skierowany do osób w wieku od 16 do 26 lat. Zobaczcie materiał wideo!
„Czasem wiele lat nie zmienia nic, a jeden dzień może zmienić wszystko. Fundacja One Day chce być tym jednym dniem.” – Monika Krzyżanowska, założycielka Fundacji One Day. Zobaczcie fragment odcinka przed premierą w telewizji!
Mamy dla Was przedpremierowy fragment odcinka serialu dokumentalnego "Efekt Domina". Kulczyk Foundation od początku 2019 roku współpracuje z Fundacją One Day, wspierając tym samym dzieci z domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych w Polsce.
"Efekt Domina" to nie tylko historie z najodleglejszych zakątków świata. Ten odcinek serialu dokumentalnego powstał w naszym kraju. Dominika Kulczyk przybliża w nim sytuację wchodzących w dorosłość wychowanków domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Ponad 30 proc. mieszkańców Kambodży to dzieci. Tamtejsze prawo zezwala na lekką pracę nieletnich powyżej 12. roku życia, jeśli nie koliduje to z ich edukacją. Zobaczcie fragment odcinka przed emisją w telewizji.
Dominika Kulczyk opowiedziała o wyprawie do Nepalu i problemach tamtejszych mieszkanek. Czym jest chhaupadi? Dowiecie się z materiału wideo "Dzień Dobry TVN".
Ta okrutna tradycja praktykowana jest nadal na niektórych terenach zachodniego Nepalu, pomimo oficjalnego zakazu nałożonego w 2017 r. przez władze tego państwa.
Zobaczcie fragment pierwszego odcinka najnowszego sezonu "Efektu Domina". Przerażająca tradycja jest praktykowana w Nepalu. Miesiączka jest tam niczym klątwa, a kobieta mająca okres staje się „nieczysta”.
Każdego miesiąca podczas miesiączki kobiety muszą opuścić na kilka nocy swoje domy, a często odsyłane są do położonych na odludziu chat, gdyż uznaje je się wówczas za nieczyste. Dominika Kulczyk dotrze do pomagającej im organizacji Days for Girls Nepal, która organizuje m.in. szkolenia edukacyjne dla kobiet i mężczyzn z zakresu zdrowia reprodukcyjnego. Zobaczcie fragment odcinka przed premierą w telewizji.
"Każda z tych historii jest niesamowita" - skomentowała podczas rozmowy z nami. Zobaczcie materiał wideo i przekonajcie się, dlaczego będzie to wyjątkowy sezon serialu dokumentalnego "Efekt Domina".