Trzy produkcje Superwizjera zakwalifikowane do konkursu reportaży na 52. Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie

52. Lubuskie Lato Filmowe
52. Lubuskie Lato Filmowe
Festiwal rozpocznie się już 25 czerwca i potrwa 8 dni. Podczas festiwalu odbędzie się konkursowy pokaz filmów Superwizjera: Młoda Białoruś”, „Wagnerowcy. Najemnicy Putina” oraz „Kompania Wowy broni Kijowa”. 
Kompania Wowy broni Kijowa
Kompania Wowy broni Kijowa

Reportaż „Kompania Wowy broni Kijowa” Michała Przedlackiego.

O reportażu: Od dnia rosyjskiej napaści na Ukrainę ponad sto tysięcy ochotników stawia w różny sposób opór okupantowi. Wielu z nich dołączyło do wojsk obrony terytorialnej, które stały się niezwykle ważną częścią Sil Zbrojnych Ukrainy. Przeszkoleni cywile, wspomagani przez weteranów wcześniejszych walk doskonale znają swój teren. W walce w mieście, wyposażeni w przeciwpancerną broń, są jedną z najbardziej niebezpiecznych formacji dla rosyjskiego najeźdźcy. 

 Kiedyś obcy sobie ludzie stają się teraz dla siebie siostrami i braćmi, bo na polu bitwy będą mogli liczyć wyłącznie na siebie. Michał Przedlacki spędził kilka dni z jednym z takich oddziałów. 

Reportaż jest dostępny na player.pl, vod.pl i TVN24GO.

Wagnerowcy. Najemnicy Putina
Wagnerowcy. Najemnicy Putina

Film „.Wagnerowcy. Najemnicy Putina” Ewy Galicy.

Film to historia Grupy Wagnera, opowiedziana przez jej byłych najemników, którzy uciekli na Zachód nie godząc się na stosowane przez nią metody działania.

O Grupie Wagnera w filmie oprócz najemników opowiada rosyjski dysydent, który ryzykuje życiem publikując informacje o wewnętrznych egzekucjach, zbrodniach popełnianych przez Wagnerowców, zabójstwach i ich kontraktach.

Cały reportaż można obejrzeć na player.pl i TVN24GO.

Młoda Białoruś
Młoda Białoruś

Dokument „Młoda Białoruś” w reżyserii Łukasza Rucińskiego i Patryka Szczepaniaka.

O dokumencie: Andriej to młody raper, który podobnie jak dziesiątki tysięcy innych Białorusinów musiał uciekać z kraju po wyborach sfałszowanych przez Łukaszenkę. Gdy trafił do Polski rozpoczął pracę w niezależnej, białoruskiej redakcji Nexta i stał się twarzą walki z reżimem. 

Daleko od rodziny i z zakazem powrotu do domu, Andriej próbuje ułożyć sobie życie i spełnić marzenie o wolnej Białorusi. Oto przejmujący portret młodej białoruskiej opozycji żyjącej w Polsce. Kim są, jak żyją, gdzie szukają nadziei?

Zobacz reportaż na player.pl i TVN24GO.

Lubuskie Lato Filmowe – Łagów istnieje od 1969 roku!

Początkowo był to jedyny ogólnopolski festiwal filmów krajowych. Fakt, że podczas tego festiwalu odbywało się wiele seminariów i spotkań dyskusyjnych w swobodnej i niekontrolowanej atmosferze był niezbyt mile widziany przez komunistyczne władze. Stworzono drugi festiwal filmów krajowych – w Gdańsku – o wiele bardziej oficjalny, reprezentacyjny, wystawny. Niejako w cieniu Gdańska (później – Gdyni), w dużym stopniu dzięki inicjatywie działaczy Klubu Kultury Filmowej z Zielonej Góry i Polskiej Federacji DKF, festiwal łagowski przetrwał, tym bardziej kultywując swój odrębny charakter.

podziel się:

Pozostałe wiadomości