Zadbaj o czyste powietrze, zadbaj o swoje zdrowie
Nie ulega wątpliwościom, że zawarte w powietrzu zanieczyszczenia są przyczyną występowania w organizmie człowieka wielu chorób, dlatego każdego dnia, przed wyjściem z domu, warto sprawdzać aktualną jakość powietrza, która zależna jest nie tylko od warunków pogodowych, tj. wysokości ciśnienia atmosferycznego i siły wiatru, lecz także od ilości spalin i dymu powstałych na skutek korzystania z kopciuchów oraz pojazdów silnikowych. Stan jakości powietrza można stale kontrolować za pomocą prognoz publikowanych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).
Jeżeli stężenie gazowe w powietrzu okaże się duże, warto tego dnia pozostać w domu, ale jeśli taki scenariusz nie jest możliwy do zrealizowania, należy zaopatrzyć się w zasłaniającą usta i nos maseczkę ochronną.
A co zrobić, by nie tylko walczyć ze skutkami zanieczyszczonego powietrza, lecz przede wszystkim tych zanieczyszczeń nie generować? Przepis jest prosty:
- zrezygnować z jazdy samochodem na rzecz podróżowania transportem publicznym bądź rowerem/hulajnogą;
- pozbyć się z gospodarstwa domowego kotłów niespełniających żadnych norm emisyjnych;
- korzystać z odnawialnych źródeł energii;
- racjonalnie gospodarować energią elektryczną.
Jak zostać prosumentem i oszczędzić pieniądze?
Prosument to producent oraz konsument w jednym, czyli podmiot, który nie tylko jest zaangażowany w proces wytwarzania konkretnych dóbr bądź usług, lecz także pozostaje ich beneficjentem. W tym przypadku mamy na myśli osobę, która produkuje energię na własne potrzeby, korzystając z lokalnego potencjału, jakim są słońce, wiatr lub woda. Posiadanie własnych źródeł energii jest m.in. gwarantem ich bezemisyjności, co oznacza, że mamy pewność, iż prąd i ciepło, które posiadamy, nie powstały w wyniku spalania.
Prosumentem zwykle jest więc osoba, która zadbała o termomodernizację swojego domu. Warto zaznaczyć, że może ona liczyć na pomoc finansową państwa czerpaną z programów rządowych dotacji. Wśród nich jest trwający od 2018 do 2029 roku program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można otrzymać nawet do 136 200 zł, a dofinansowaniu podlegają m.in.:
- montaż paneli fotowoltaicznych;
- audyt energetyczny;
- ocieplenie ścian, stropu, podłogi;
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, bram garażowych;
- wymiana starego pieca.
Do przeprowadzenia termomodernizacji budynków oraz zakładania instalacji fotowoltaicznych zachęca również program „Mój prąd”, którego beneficjenci mogą otrzymać bezzwrotną dotację w wysokości maksymalnie 58 tys. zł. Więcej na temat programu dowiesz się na stronie mojprad.gov.pl.
Serial „Detektywi” TVN edukuje na temat czystego powietrza
O korzyściach wynikających z wzięcia udziału w wymienionych wyżej programach rządowych wspomniano m.in. w 137. odcinku serialu „Detektywi” TVN, którego poszczególne sceny mają walor edukacyjny i zostały zrealizowane we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.
- Kupiłem dom i wyremontowałem. (…) Dostałem dotację, wymieniłem piec węglowy na pompę ciepła. Ociepliłem ściany – mówi jeden z bohaterów odcinka. - No tak, widzę, że okna są wymienione, drzwi – wtóruje znana widzom serialu pani detektyw. - Jeszcze tylko założę fotowoltaikę i będzie pełna termomodernizacja. (…) Po tym remoncie jest o wiele lepiej. Niższe rachunki płacę – dodaje mężczyzna.
Warto jednak dodać, że prosumentem nie jest jedynie ta osoba, która fizycznie posiada mikroinstalację na dachu. Może być nim każdy w ramach instytucji prosumenta zbiorowego, wirtualnego i lokatorskiego. A korzystanie z energetyki rozproszonej, w tym z klastrów, biogazowni i biometanowni, przekłada się nie tylko na oszczędność i ochronę środowiska, lecz także na rozwój obszarów wiejskich. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.