Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, które pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Jednak nie każdy z nas podejmuje działania prowadzące do osiągnięcia tego celu. Co jest przyczyną? Brak świadomości, że od naszych indywidualnych postaw wiele zależy. W myśli zasady "chcąc zmienić świat, zacznij od siebie" z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że chociażby w 2022 roku nie tylko krajowe, lecz także lokalne przedsięwzięcia ekologiczne sprawiły, że jakość powietrza w Polsce uległa poprawie. Często w obawie o zbyt wysokie koszty inwestycji w OZE odkładamy decyzję o instalacji własnego źródła energii. Nic bardziej mylnego. . Na jakie wsparcie, dofinansowania możemy liczyć? Ten temat został podjęty w 137. odcinku serialu "Detektywi" TVN.
Zadbaj o czyste powietrze, zadbaj o swoje zdrowie
Nie ulega wątpliwościom, że znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia są przyczyną wielu chorób, dlatego każdego dnia, przed wyjściem z domu, warto sprawdzać aktualną jakość powietrza, która zależna jest nie tylko od warunków pogodowych, tj. wysokości ciśnienia atmosferycznego i siły wiatru, lecz także od ilości spalin i dymu powstałych na skutek korzystania z "kopciuchów" oraz pojazdów silnikowych. Stan jakości powietrza można stale kontrolować za pomocą prognoz publikowanych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).
Jeżeli stężenie gazowe w powietrzu okaże się duże, warto tego dnia pozostać w domu, ale jeśli taki scenariusz nie jest możliwy do zrealizowania, należy zaopatrzyć się w zasłaniającą usta i nos maseczkę ochronną.
A co zrobić, by nie tylko walczyć ze skutkami zanieczyszczonego powietrza, lecz przede wszystkim tych zanieczyszczeń nie generować? Przepis jest prosty:
- zrezygnować z jazdy samochodem na rzecz podróżowania transportem publicznym bądź rowerem/hulajnogą;
- pozbyć się z gospodarstwa domowego kotłów niespełniających żadnych norm emisyjnych;
- korzystać z odnawialnych źródeł energii;
- racjonalnie gospodarować energią elektryczną.
Jak zostać prosumentem i oszczędzić pieniądze?
Prosument to producent oraz konsument w jednym, czyli podmiot, który nie tylko jest zaangażowany w proces wytwarzania konkretnych dóbr bądź usług, lecz także pozostaje ich beneficjentem. W tym przypadku mamy na myśli osobę, która produkuje energię na własne potrzeby, korzystając z lokalnego potencjału, jakim są słońce, wiatr lub woda. Posiadanie własnych, ekologicznych źródeł pozyskiwania energii jest gwarantem nie tylko niższych rachunków za energię, ale również produkcji energii przyjaznej dla środowiska.
Prosument może liczyć na pomoc finansową państwa w formie dotacji. Nie tylko na zakup mikroinstalacji, ale również na termodernizację budynku. Wśród nich jest trwający od 2018 do 2029 roku program "Czyste Powietrze", dzięki któremu można otrzymać nawet do 136 200 zł, a dofinansowaniu podlegają m.in.:
- montaż paneli fotowoltaicznych;
- audyt energetyczny;
- ocieplenie ścian, stropu, podłogi;
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, bram garażowych;
- wymiana starego pieca.
Do zakładania instalacji fotowoltaicznych zachęca również program "Mój prąd". Więcej na temat programu dowiesz się na stronie mojprad.gov.pl.
Serial "Detektywi" TVN edukuje na temat czystego powietrza
O korzyściach wynikających z wzięcia udziału w wymienionych wyżej programach rządowych wspomniano m.in. w 137. odcinku serialu "Detektywi" TVN, którego poszczególne sceny mają walor edukacyjny i zostały zrealizowane we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.
- Kupiłem dom i wyremontowałem. (…) Dostałem dotację, wymieniłem piec węglowy na pompę ciepła. Ociepliłem ściany – mówi jeden z bohaterów odcinka. - No tak, widzę, że okna są wymienione, drzwi – wtóruje znana widzom serialu pani detektyw. - Jeszcze tylko założę fotowoltaikę i będzie pełna termomodernizacja. (…) Po tym remoncie jest o wiele lepiej. Niższe rachunki płacę – dodaje mężczyzna.
Warto jednak dodać, że prosumentem nie jest jedynie ta osoba, która fizycznie posiada mikroinstalację na dachu. Może być nim każdy w ramach instytucji prosumenta zbiorowego, wirtualnego i lokatorskiego. A korzystanie z energetyki rozproszonej, w tym z klastrów, biogazowni i biometanowni, przekłada się nie tylko na niższe rachunki za energię i ciepło, ale na poprawę jakości środowiska. To także szansa na rozwój obszarów wiejskich i społeczności lokalnych. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.