Nina Kaczmarek
PRZYSTAWKA
Razowa polewka z jajem
Do przygotowania żurku (razowej polewki) najlepszy jest zakwas przygotowany w domu. Oto sposób na jego przyrządzenie.
Składniki:
2 szklanki mąki razowej żytniej
1 szklanka mąki pszennej
4 liście laurowe
4 ząbki czosnku
4 ziarna ziela angielskiego
skórka z kromki chleba razowego
Sposób przygotowania:
Mąkę mieszamy w kamionkowym garnku i zalewamy litrem gorącej, przegotowanej wody. Dodajemy wszystkie przyprawy i skórkę z chleba. Po wystudzeniu dodajemy około 1/2 lub 1 litra ochłodzonej wody i mieszamy aż uzyskamy gładką, rzadką masę. Przykrywamy lnianą ściereczką i zostawiamy do zakwaszenia na 4 dni w ciepłym miejscu. Ważne, aby skórka chleba nie wystawała z garnuszka i aby mieszać zakwas 2 razy dziennie.
Żurek
Składniki:
zakwas
pęczek włoszczyzny
1/2 kg białej kiełbasy
majeranek
sól, pieprz
4 jajka
Sposób przygotowania:
Oczyszczoną i umytą włoszczyznę zalewamy litrem wody i lekko solimy. Gotujemy około 40 minut. Następnie wkładamy kiełbasę i pozostawiamy na małym ogniu. Po zagotowaniu wyjmujemy z wywaru warzywa, przyprawy, kiełbasę i wlewamy zakwas. Całość gotujemy i przyprawiamy do smaku majerankiem. Podajemy z pokrojoną kiełbasą i ugotowanym na twardo jajkiem. Na koniec posypujemy zieleniną.
DANIE GŁÓWNE
Kawał wieprza w majeranku
Składniki:
4 kotlety schabowe bez kości (mogą być z odtłuszczonej łopatki wieprzowej)
odrobina soli
4 łyżki stołowe musztardy
4 łyżeczki majeranku
1-2 łyżki czerwonego wytrawnego wina (może być, ale nie musi)
Sposób przygotowania:
Kotlety płuczemy w zimnej wodzie i nacieramy odrobiną soli. Musztardę wraz z majerankiem i winem mieszamy w naczyniu żaroodpornym. Do tak przygotowanej marynaty wkładamy posolone kotlety i dokładnie mieszamy, by marynata pokryła całe mięso. Żaroodporne naczynie przykrywamy szczelnie folią aluminiową i dopiero na folię zakładamy pokrywę. Wkładamy na noc do lodówki, by mięso skruszało i przeszło przyprawami. Następnego dnia wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180-200˚ i pieczemy pod przykryciem około 40 minut.
Dodatki:
Ziemniaki
1kg ziemniaków
1/2 łyżeczki grubo zmielonego pieprzu kolorowego
Podczas pieczenia mięsa obieramy ziemniaki. Kroimy je w połówki. Obtaczamy w soli i pieprzu, następnie gotujemy do miękkości na parze około 30 minut.
Buraczki
1kg czerwonych buraków
1/2 cebuli
3 łyżeczki oleju
1 jabłko
Buraczki w mundurkach, wcześniej ugotowane na parze, obieramy ze skórki. Można je ugotować dzień wcześniej, by wystygły do tarcia. Trzemy na tarce razem z jabłkiem. Do startych buraków dodajemy posiekaną cebulę i mieszamy wszystko z 3 łyżkami oleju i odrobiną pieprzu.
Sałatka z kapusty pekińskiej
ćwiartka główki kapusty pekińskiej
pół szklanki rodzynek
pół szklanki łuskanego słonecznika
1 łyżka octu balsamicznego
3 łyżki stołowe oliwy z oliwek
Kapustę szatkujemy, łączymy z ziarnem słonecznika i rodzynkami. Zalewamy octem balsamicznym zrobionym z oliwy i octu. Mieszamy.
Dressing:
1 opakowanie serka granulowanego wiejskiego
2 łyżki rodzynek
1/2 szklanki jogurtu naturalnego
Składniki łączymy i miksujemy na gładką masę.
DESER
Tęczowy łakoć w sosie waniliowym
Składniki:
3 galaretki: truskawkowa, agrestowa, cytrynowa
puszka mleka skondensowanego
Sposób przygotowania:
Każdą galaretkę oddzielnie rozpuszczamy w 250 ml gorącej wody (połowa wody podanej na opakowaniu). Następnie studzimy. Dzielimy puszkę dobrze schłodzonego mleka na 3 równe części.
Do 6 salaterek wkładamy po 3 łyżki stołowe czerwonej galaretki. Wstawiamy do lodówki na około 30 minut. W tym czasie ubijamy 1/3 dobrze schłodzonego mleka skondensowanego, dodajemy resztę czerwonej galaretki. Dodajemy po 2 łyżki czerwonej pianki na czerwoną galaretkę. Wstawiamy do lodówki na około 30 minut.
Po tym czasie dodajemy kolejno po 3 łyżki stołowe zielonej galaretki do 6 salaterek. Wstawiamy do lodówki na następne 30 minut. Ubijamy kolejną część dobrze schłodzonego mleka i dodajemy resztę zielonej galaretki. Wykładamy po 3 łyżki zielonej pianki na zieloną galaretkę i wstawiamy do lodówki na 30 minut.
Dzielimy żółtą galaretkę na 2 części. Do jednej części dodajemy około 4 łyżek stołowych przegotowanej wody. Dokładnie mieszamy. Wlewamy po 4 łyżki stołowe żółtej galaretki do 6 salaterek. Wstawiamy do lodówki na około 30 minut. Ubijamy 1/3 dobrze schłodzonego mleka, dodajemy resztę żółtej galaretki. Wykładamy po 3 łyżki żółtej pianki na żółtą galaretkę. Wstawiamy do lodówki na około 30 minut. Pozostałą piankę wylewamy kolejno do miski i wstawiamy do lodówki.
Sos waniliowy:
Składniki:
3 żółtka
2 łyżki stołowe cukru
2 łyżki stołowe cukru waniliowego (2 opakowania po 9 g)
1 łyżka stołowa mąki ziemniaczanej
1 strąk wanilii
250 ml mleka
200 ml śmietanki kremówki
Sposób przygotowania:
Strąk wanilii przecinamy wzdłuż, a końcówką noża wyskrobujemy rdzeń. Żółtko, cukier, cukier waniliowy, mąkę ziemniaczaną i rdzeń wanilii mieszamy na gładką masę. Następnie wlewamy mleko i śmietanę. Dodajemy przecięty strąk wanilii. Podgrzewamy na małym ogniu, ciągle mieszając, aż sos będzie gęsty. Uwaga: nie gotujemy! Jeśli sos jest zbyt gęsty dolewamy odrobinę mleka. Na koniec usuwamy strąk wanilii. Najlepiej smakuje na gorąco. Deser polewamy sosem i ozdabiamy owocami.
Autor: TVN