Przepisy MARTY KŁOS, sezon 6, Warszawa

Kamikadze
Kamikadze

Kamikadze, czyli kolor wygrywa

Zupa I

Bulion z groszkiem gotujemy przez około 5-8 minut, aż̇ groszek będzie miękki. Następnie miksujemy na gładką konsystencję. Wlewamy słodką śmietankę. Doprawiamy solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową do smaku. Doprowadzamy ponownie do wrzenia i zdejmujemy z ognia. Po upływie pięciu minut, wrzucamy do garnka dwie garści świeżej mięty, całość ponownie miksujemy.

Zupa II

Dynię myjemy, obieramy i kroimy w średnią̨ kostkę̨. W garnku na rozgrzanym maśle rumienimy posiekaną drobno cebulę. Następnie dodajemy kostki dyni i plasterki marchwi. Całość podsmażamy przez około 3 minuty i zalewamy bulionem. Dodajemy drobno starty imbir, sok z połowy pomarańczy, laskę wanilii oraz, obrane i drobno starte jabłko. Doprawiamy chili, słodką papryką, gałką muszkatołową, kurkumą oraz solą, pieprzem do smaku. Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez około 15 minut, aż̇ marchew będzie miękka, następnie miksujemy. Ponownie wstawiamy na gaz, dolewamy mleczko kokosowe, doprowadzamy prawie do wrzenia i zdejmujemy z ognia. W razie potrzeby ponownie doprawiamy solą i pieprzem.

Zupa III

Czosnek obieramy. Z każdego ząbka wycinamy zielony środek (on się̨ najszybciej przypala i gorzknieje) i kroimy w plasterki. Cebulę (lub białe cebulki z pęczka dymki) również̇ kroimy w plasterki. W rondlu rozgrzewamy olej, na którym szklimy czosnek i cebulę. Wlewamy wino i gotujemy przez 2 minuty. Następnie wlewamy bulion, śmietanę̨ i gotujemy jeszcze przez 15 minut, od czasu do czasu mieszając. Przyprawiamy solą i pieprzem do smaku, ewentualnie miksujemy przed podaniem.

Gotowe ciasto francuskie smarujemy białkiem, posypujemy pestkami dyni i pieczemy w temperaturze 180°C przez 20 minut, na złoty kolor. Szynkę pieczemy w temperaturze 180°C na chrupko. Zupy podajemy w trzech szklaneczkach z dodatkiem chrupkiej szynki i kawałka ciasta francuskiego.

Oldschoolowe warzywa i słoiki na zimę

Oldschoolowe warzywa
Oldschoolowe warzywa

Boczek drobno kroimy. Mięso kroimy w kostkę̨ i oprószamy mąką. Warzywa kroimy w cząstki. Boczek wrzucamy na rozgrzany olej i podsmażamy. Po chwili dodajemy mięso. Następnie podsmażone mięso z boczkiem przekładamy do żaroodpornego naczynia. Warzywa podsmażamy w naczyniu po smażeniu mięsa (już̇ bez dodatku tłuszczu). Wszystkie składniki przekładamy do żaroodpornego naczynia, dodajemy przyprawy, wino oraz dolewamy bulion w ilości wystarczającej do całkowitego przykrycia mięsa. Wstawiamy na 5 minut do nagrzanego do 200°C piekarnika, po czym naczynie przykrywamy pokrywką lub folią, zmniejszamy temperaturę̨ do 170°C i pieczemy pod przykryciem przez 3 - 4 godziny. Podajemy z pasternakiem, topinamburem oraz z karmelizowanymi na oliwie z dodatkiem czosnku i cukru pomidorkami cherry.

Pasternak pieczony z rozmarynem

Pasternak obieramy, kroimy wzdłuż̇ na pół. W naczyniu żaroodpornym lub na blasze układamy warzywo, dodajemy oliwę̨, rozgnieciony czosnek oraz gałązkę̨ rozmarynu. Solimy i pieprzymy. Naczynie przykrywamy (folią lub przykrywką) i pieczemy w temperaturze 180°C przez około 40 minut. Na koniec odkrywamy folię i pozwalamy podpiec się̨ skórce z wierzchu.

Topinabmur na maśle

Topinambur obieramy i kroimy w centymetrową kostkę. Warzywo smażymy na maśle do miękkości. Podajemy polane dressingiem.

Dressing

Wszystkie składniki mieszamy.

Sejf rozbity, czyli obrażona oberżyna

Sejf rozbity
Sejf rozbity

Lody z bakłażana

Bakłażana pieczemy w całości, aż̇ będzie miękki w środku (zapadnie się̨) w temperaturze 180oC. Z upieczonego i wystudzonego bakłażana wydrążamy cały miąższ ze środka, który następnie miksujemy. Do miąższu dodajemy ubitą na sztywno śmietankę̨ oraz niewielką ilość́ cukru. Całość delikatnie mieszamy na jednolitą masę i mrozimy przez dwie godziny.

Beza

Białka z cukrem ubijamy na sztywną pianę. Formujemy szerokie koła. Pieczemy w temperaturze 120°C przez 60 minut.

Sos śliwkowy

Śliwki drylujemy i wrzucamy na patelnię lub do garnka. Podsypujemy delikatnie cukrem i karmelizujemy, aż do uzyskania ich miękkości. Gdy owoce puszczą sok, miksujemy wszystko na gładki sos. Doprawiamy cukrem, ale tak, aby sos pozostał kwaskowaty. Na talerz wylewamy ciepły sos śliwkowy, na nim układamy bezę, na którą wykładamy zmrożone lody z bakłażana. Całość posypujemy wiórkami chałwy (najlepiej zamrozić ją przed użyciem, łatwiej się będzie odkrawało cienkie piórka) Dekorujemy listkiem mięty.

podziel się:

Pozostałe wiadomości