PRZYSTAWKA:
Lahmacun: włoski wezyr
Ciasto
Składniki:
- 400 g mąki
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki soli
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania:
Z przesianej mąki formujemy kopiec, w środku, którego robimy dołek. Do dołka wsypujemy sól, cukier i wlewamy oliwę. Stopniowo dolewamy szklankę wody (letnia powoduje łatwiejsze wyrabianie ciasta). Następnie wyrabiamy ciasto aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Formujemy w kulę i odstawiamy na pół godziny owinięte w wilgotną ściereczkę. Na koniec ciasto oprószamy mąką i dzielimy na cztery małe kule. Ciasto rozwałkowujemy na placek. Smarujemy cienką warstwą nadzienia mięsnego. Placek pieczemy przez około 15-20 minut w temperaturze 200oC. Kiedy brzegi ciasta zaczną się rumienić, wyciągamy pizzę. Gotowy placek smarujemy sosem. Na placek wykładamy pokrojone warzywa, ponownie polewamy sosem, a następnie zwijamy. Podajemy zawinięte w folię aluminiową.
Nadzienie
Składniki:
- 200 g jagnięciny
- 200 g cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka przecieru pomidorowego
- 1 łyżka płatków suszonej papryki
- 1 pomidor
- 1 papryka
- 1/2 pęczka świeżej natki pietruszki
- sól, pieprz
- 1 łyżeczka sproszkowanej przyprawy sumak
- 1 łyżka oliwy
Sposób przygotowania:
Mięso drobno mielimy. Cebulę, czosnek, pomidor i paprykę miksujemy z łyżką oliwy. Następnie wszystkie składniki łączymy, dodajemy przyprawy i pokrojoną natkę pietruszki. Przyprawa sumak nadaje potrawie oryginalnego, lekko kwaśnego smaku.
Sałatka
Składniki:
- sałata pekińska
- pomidor
- ogórek
- 1/2 papryki
- czerwona cebula
Sposób przygotowania:
Wszystkie warzywa kroimy w kostkę, a sałatę w paski. Podajemy z sosem.
Sos jogurtowo-miętowy:
Składniki:
- opakowanie jogurtu naturalnego
- 1/2 cytryny
- 2 ząbki czosnku
- kilka listków świeżej mięty
- sól, pieprz
- szczypta cukru
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy.
DANIE GŁÓWNE:
Stek też ryba
Składniki:
- 4 steki z tuńczyka
- oliwa
- cytryna
- sól
- kolorowy pieprz
- 8 pomidorów suszonych
- 250 g sera feta pokrojonego w kostkę 1 bakłażan opakowanie rukoli1 kg młodych ziemniakówoliwacytrynasuszone oreganosuszona bazyliasól, pieprz
Sposób przygotowania:
Steki skrapiamy oliwą i odrobiną cytryny, a następnie solimy i pieprzymy. Smażymy 5-15 minut w zależności od tego jak stek ma być przygotowany. Umytą rukolę skrapiamy oliwą, cytryną i solimy. Rukolę przygotowujemy tuż przed podaniem. Bakłażana kroimy w plastry, myjemy zimną wodą i osuszamy papierem, następnie smażymy na patelni z dwóch stron, aż będzie lekko zrumieniony. Usmażonego bakłażana polewamy gotowym sosem i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Ugotowane ziemniaki kroimy w ćwiartki i smażymy z odrobiną oleju. Doprawiamy oregano, bazylią i pieprzem do smaku. Gotowy stek układamy na wcześniej przygotowanych liściach rukoli. Podajemy z suszonymi pomidorami, pokrojoną w kostkę fetą, plastrami bakłażana oraz smażonymi w ziołach ziemniakami.
Sos do bakłażana
Składniki:
5 łyżek oliwy
1 łyżka gotowego sosu winegret
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżeczka suszonej bazylii
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki mieszamy. Gotowym sosem polewamy bakłażana.
DESER:
Pavlova Piña Colada
Beza
Składniki:
- 300 ml białek (około 8 białek)
- 440 g cukru
- 2 płaskie łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka białego octu winnego lub ryżowego
- maliny i borówki amerykańskie do dekoracji
Sposób przygotowania:
Blaszkę, wykładamy papierem do pieczenia i rysujemy na nim 2 okręgi o średnicy około 22 cm, znajdujące się w dwóch przeciwległych kątach. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodajemy po łyżce cukru, cały czas dokładnie i długo miksując po każdej dodanej porcji. Po ostatniej porcji cukru ubijamy jeszcze przez około 3 minuty. Piana powinna być bardzo sztywna i błyszcząca. Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną i ocet i ubijamy jeszcze przez minutę. Gotową masę wykładamy dużymi łyżkami i delikatnie rozprowadzamy w miejscu narysowanych okręgów.
Bezy pieczemy przez 30 minut w 120oC. Następnie zmniejszamy temperaturę do 100oC i pieczemy przez 2 ½ godziny. Beza będzie chrupiąca z zewnątrz, w samym środku pozostanie wilgotna. Upieczony pierwszy blat bezy delikatnie przekładamy na talerz. Smarujemy ostudzonym musem ananasowym, brzeg dekorujemy kawałkami ananasa. Następnie wykładamy krem kokosowy i całość przykrywamy drugą bezą. Dekorujemy i wstawiamy do lodówki do czasu podania. Deser dekorujemy malinami i borówkami amerykańskimi.
Mus ananasowy
Składniki:
• 1 ananas • 2 łyżki cukru trzcinowego • sok z 1 cytryny • 5 łyżek wiórków kokosowych
Sposób przygotowania:
Ananasa obieramy grubo ze skóry, następnie kroimy na 4 części i wycinamy twardy środek, natomiast pozostały miąższ kroimy w kostkę. Odkładamy 1/3 pokrojonego ananasa, a resztę miksujemy, dodając cukier trzcinowy i sok z cytryny. Całość zagotowujemy w rondelku. Gotujemy na większym ogniu przez około 20 minut do czasu, aż mus zgęstnieje. Dodajemy wiórki kokosowe i mieszamy, po czym odstawiamy do ostygnięcia.
Krem kokosowy
Składniki:
• 200 ml mleka kokosowego • 2 łyżki białego cukru • 500 g serka mascarpone
Sposób przygotowania:
Puszkę z mlekiem kokosowym przed otwarciem wstrząsamy, następnie wlewamy mleko do rondelka, dodajemy cukier, całość zagotowujemy. Gotujemy na średnim ogniu przez około 30 minut pod uchyloną pokrywą, aż mleko zredukuje się do 1/3 szklanki gęstego syropu. Podczas gotowania sos, co jakiś czas mieszamy, aby się nie przypalił. Serek mascarpone wkładamy do miski, wlewamy gorący syrop i miksujemy na średnich obrotach miksera przez około 15 sekund, ale nie dłużej (masa będzie od razu gęsta, i zbyt długie miksowanie może ją rozrzedzić). Gotowy krem odstawiamy do lodówki.