PRZYSTAWKA:
Placuszki Rybaka
Składniki:
- 1/2 kg ziemniaków
- 1/2 kg mieszanki ryb i owoców morza (łosoś, dorsz i krewetki)
- 8 dużych krewetek do dekoracji
- świeży por
- natka pietruszki
- cytryna
- 1 jajko
- bułka tarta
- olej do smażenia
- oliwa
- ocet balsamiczny
- sałata roszponka do dekoracji
Sposób przygotowania:
Ziemniaki gotujemy, studzimy a następnie ugniatamy widelcem w misce. Ryby gotujemy i odcedzamy. Dodajemy do ziemniaków i całość ponownie ugniatamy widelcem. Następnie dodajemy posiekanego pora i natkę pietruszki, wszystko skrapiamy sokiem z cytryny, doprawiamy solą i pieprzem do smaku i dokładnie mieszamy. Wstawiamy na 30 min do lodówki. Z masy formujemy 8 kotlecików, które smarujemy jajkiem i obtaczamy w bułce tartej. Następnie obsmażamy z obu stron na złoto. Na osobnej patelni smażymy krewetki do dekoracji. Na talerzu kładziemy garstkę sałaty roszponki a następnie polewamy ją oliwą z oliwek i octem balsamicznym. Usmażone kotleciki kładziemy na sałacie. Dekorujemy plasterkiem cytryny i krewetkami.
DANIE GŁÓWNE:
Kociołek Pasterza
Składniki:
- 1 kg polędwicy wołowej,
- 2 małe cebule grubo pokrojone
- 2 ząbki czosnku
- 200 g mieszanki grzybów (świeżych pieczarek i suszonych grzybów leśnych- namoczonych w wodzie)
- 125 ml czerwonego wina wytrawnego
- ciasto francuskie
- 200 g mini marchewek
- 200 g fasolki szparagowej
- sezam
- masło
- mąka
- oliwa
- 1 jajko
Sposób przygotowania:
Mięso kroimy w 2 cm kostkę. Pokrojone mięso obtaczamy w mące. W dużym rondlu rozgrzewamy oliwę i smażymy wołowinę, aż się zarumieni ze wszystkich stron. Odcedzamy namoczone suszone grzyby, wodę z moczenia zachowujemy. Na patelni smażymy cebulę, pokrojone pieczarki i suszone grzyby, aż wszystko zmięknie. Do mięsa dodajemy grzyby z cebulą, wodę z suszonych grzybów i wino. Całość gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu, aż mięso się zrobi miękkie a sos zgęstnieje. Doprawiamy do smaku. Przekładamy mięso do 4 osobnych kociołków. Przykrywamy ciastem francuskim, które smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy przez około 15 minut w temperaturze 180°C aż ciasto się zarumieni. Gotujemy marchewkę i fasolkę na parze. Na rozgrzanej patelni prażymy sezam. Dodajemy masło i warzywa. Całość mieszamy. Mięso podajemy z ciastem francuskim i gotowanymi warzywami.
DESER:Cytrynowa miłość wyspiarzy
Składniki:
Ciasto
- 1 1/2 szklanki mąki
- 1 łyżka cukru pudru
- 140 g masła
- 1 żółtko
- 2 łyżki zimnej wody
Krem cytrynowy
- 1 szklanka mąki kukurydzianej
- 1 1/2 szklanki cukru pudru
- 1 szklanka soku z cytryny
- 1/2 szklanki wody
- 2 łyżki skórki z cytryny drobno startej
- 100 g masła
- 3 żółtka
Beza
- 3 białka
- 100 g cukru
Sposób przygotowania:
Mąkę, cukier puder i masło, mieszamy aż powstaną grudy. Dodajemy 3 żółtka i wodę i wyrabiamy, aż ciasto będzie gładkie. Przykrywamy i wstawiamy na 30 minut do lodówki. Foremki na tarty smarujemy masłem. Ciasto rozwałkowujemy, rozkładamy w foremkach i przygniatamy lekko do dna. Całość przykrywamy i wstawiamy na chwilę do zamrażarki. Następnie nagrzewamy piekarnik do 220-240°C. Do pieczenia, ciasto przykrywamy pergaminem i kładziemy na nim suchy ryż lub fasolę. Pieczemy przez 10 – 15 minut. Następnie usuwamy pergamin razem z obciążeniem i jeszcze pieczemy przez 10 minut. Gotowe mini tarty studzimy. W średnim rondlu mieszamy mąkę kukurydzianą z cukrem. Stopniowo dolewamy sok z cytryny i wodę, aby całość uzyskała gładką konsystencję. Gotujemy na dużym ogniu, mieszając, aż sos zacznie gęstnieć. Zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez 1 minutę. Zdejmujemy z ognia, dodajemy skórkę z cytryny, masło i 1 żółtko. Całość studzimy przez 10 minut. Gotową masę wykładamy na wystudzone tarty. Przykrywamy i wstawiamy na 2 godziny do lodówki. Ubijamy białka na sztywno dodając po łyżce cukru. Wykładamy na wierzch kremu (można za pomocą rękawa cukierniczego), następnie wkładamy do piekarnika. Pieczemy ok. 10 min w temp. 150-160oCaż beza będzie twarda z wierzchu, a miękka w środku.