Przystawka
Panierowane kalafiorki z pieczarkami
kalafior
pieczarki
jajko
bułka tarta
mąka
sól
Delikatnie solimy warzywa, panierujemy (panierka: mąka, bułka tarta, jajko) i na głębokim oleju smażymy, aż uzyskają złotą barwę. Podajemy na gorąco.
Danie główne
Krem z marchwi i imbiru
2 kg marchwi
3 pietruszki
3 łyżeczki startego imbiru
pół pomarańczy
kostka rosołowa
pół kostki masła
1 cebula
Z kostki rosołowej gotujemy bulion. Do bulionu wrzucamy pokrojone warzywa, dodajemy imbir, następnie pół pomarańczy ze skórką i gotujemy aż składniki zmiękną. Po ugotowaniu całość miksujemy blenderem do momentu, w którym uzyskamy delikatną, słodką zupę-krem. Można ją podać z odrobiną śmietany.
Gulasz węgierski z ziemniakami
Czas przygotowania: około 2 godzin
1kg mięsa (najlepiej szynki wieprzowej)
4 cebule
6 łyżek mielonej papryki
4 łyżki stołowe oleju lub wędzona słonina
1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
1 kg ziemniaków
50 dag pomidorów
30 dag pieczarek
sól, pieprz
Rozpalamy ognisko i wieszamy nad nim kociołek. Do kociołka wlewamy olej lub wytapiamy w nim słoninę. Gdy tłuszcz będzie już rozgrzany, wrzucamy pokrojoną w kostki lub krążki cebulę, solimy delikatnie, a następnie szklimy. Na bardzo gorący olej z cebulą wrzucamy pokrojone w drobną kostkę mięso. Smażymy je na dużym ogniu, cały czas mieszając, aby mięso szybko się ścięło i jednocześnie było soczyste. Następnie dodajemy paprykę. Jeśli jest to papryka sypka, uważamy, aby się nie przypaliła. Gasimy ją, wlewając szklankę czerwonego wytrawnego wina i mieszamy. Ważne, aby sos był „krótki” czyli przykrywał zawartość kociołka do połowy. Jeśli wina jest mniej, należy uzupełnić kociołek wodą. Po około 20 minutach dodajemy pozostałe przyprawy do smaku i czekamy, aż wszystko się udusi. Wrzucamy do kociołka pomidory i pieczarki. Czekamy, aż lekko się podgotują. Ziemniaki dodajemy pod koniec gotowania, gdy mięso jest już prawie gotowe, ale jeszcze lekko twarde. Pamiętajmy, aby po dodaniu ziemniaków dolać wody tak, aby całkowicie zakryć ziemniaki.
Deser
Galaretka z lodami
Galaretka: żółta, czerwona, zielona
Lody: waniliowe, czekoladowe, karmelowe
Słodka posypka do lodów
Galaretkę w proszku (oddzielnie żółtą, czerwoną i zieloną) zalewamy gorącą wodą i odstawiamy w chłodne miejsce, żeby zastygła. Następnie kroimy ją w kostki i układamy w pucharkach. Dodajemy lody waniliowe, czekoladowe i karmelowe. Całość można posypać słodką posypką.
Autor: TVN