Stacja Narciarska „Nowa Osada” w Wiśle to kompleks oferujący:
- W ośrodku Nowa Osada możecie Państwo skorzystać z 4-osobowej kolei linowej oraz 3 wyciągów dla narciarzy i snowboardzistów.
- Nasze trasy są przeznaczone dla osób średnio zaawansowanych oraz do nauki jazdy.
- Ośrodek pracuje codziennie w godzinach od 8.00 – do 22.00, w dni świąteczne godziny pracy są podawane na stronie internetowej.
- Wszystkie trasy są naśnieżane z armatek i oświetlone.
- 3 duże Parkingi – znajdują się w okolicach dolnej stacji kolei linowej, są bezpłatne.
Zimą warto zajrzeć do Wisły!
Rozrzucona wśród lasów i polan Beskidu Śląskiego Wisła należy do najpiękniejszych miejscowości w Beskidach, nie tylko pod względem malowniczego położenia, ale również znakomitej infrastruktury – noclegowej, gastronomicznej, a przede wszystkim narciarskiej.
Wisła tętni życiem przez cały rok, jednak znana jest przede wszystkim ze świetnych warunków dla amatorów białego szaleństwa oferując w tym zakresie wysoki standard usług. Zimą w rodzinnej miejscowości Adama Małysza funkcjonuje 14 wyciągów narciarskich, w tym 7 krzesełkowych. Każdego roku gestorzy branży turystycznej dbają o to, by goście odwiedzający Wisłę czuli się tu bardzo dobrze.
Dodatkową zaletą zimowego wypoczynku w Wiśle jest także funkcjonujący od kilku lat wspólny karnet narciarski Wispass, dzięki któremu pojeździmy na kilkunastu wyciągach w Wiśle oraz w Ustroniu i Istebnej. Przy każdym wyciągu działają również wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie z instruktorami, a przy niektórych coraz popularniejsze wśród rodzin przedszkola narciarskie.
W Wiśle mogą się wyszaleć nie tylko zjazdowcy i snowboardziści, ale także biegacze narciarscy. Na przełęczy Kubalonka można skorzystać z jednego z najnowocześniejszych ośrodków narciarstwa śladowego w Polsce z homologacją FIS i sztucznym oświetleniem. Trasy są świetnie przygotowane zarówno do stylu klasycznego jak i dowolnego i każdy może z nich skorzystać. Pętle o długości 5, 3, 2,5 i 1,4 km, biegnące wśród lasów świerkowo-jodłowych, to przede wszystkim przepiękne widoki i szerokie niczym autostrada podbiegi, na których można spotkać całe rodziny. Polecamy je początkującym i zaawansowanym biegaczom, choć ci pierwsi mogą się również szkolić pod okiem profesjonalnych instruktorów w ośrodku sportowym „Jonidło” nieopodal centrum miasta.
Dzisiejsza Wisła jest miejscowością bardzo rozległą. W jej skład wchodzi szereg przysiółków rozsianych w dolinach okolicznych potoków oraz wzdłuż koryta rzeki Wisły. Centrum to ulica 1 Maja i plac Bogumiła Hoffa z gmachem Domu Zdrojowego, w którym znajduje się rzeźba najsłynniejszego mieszkańca Wisły – Adama Małysza wykonana z czekolady. Po przeciwległej stronie placu, w pochodzącym z 1794 roku budynku dawnej karczmy ma siedzibę Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego wraz z enklawą budownictwa drewnianego. Można w nim obejrzeć eksponaty związane z życiem i twórczością górali Beskidu Śląskiego oraz wystawy czasowe. W centrum miasta możemy również podziwiać piękny, 125-letni Zameczek Myśliwski Habsburgów przeniesiony w 1986 roku z polany Przysłop pod Baranią Górą, w którym mieści się dzisiaj oddział PTTK. Przy głównym deptaku stoi klasycystyczny, ewangelicki kościół Apostołów Piotra i Pawła, a bliżej stacji kolejowej kościół katolicki. Na terenie Wisły łącznie znajduje się pięć parafii wyznania ewangelicko-augsburskiego, trzy parafie rzymskokatolickie oraz mniejsze, ale liczne kościoły, kaplice i miejsca kultu religijnego kilkunastu różnych wyznań, które są dowodem wielokulturowej i wielowyznaniowej tradycji regionu.
Każdy – nie tylko fan skoków narciarskich – powinien odwiedzić Galerię Sportowe Trofea Adama Małysza, gdzie „Orzeł” z Wisły zgromadził wszystkie swoje medale, kryształowe kule, sprzęt narciarski od dawnego po ten współczesny oraz wiele pamiątek związanych z jego karierą sportową. Innego rodzaju uhonorowaniem najbardziej znanego mieszkańca miasta jest skocznia w Wiśle Malince, nazwana jego imieniem. To nie tylko arena zawodów najwyższej rangi, czyli Pucharu Świata w skokach narciarskich, ale również wspaniała atrakcja turystyczna, odwiedzana przez wielu gości.
W Wiśle rozpoczyna swój bieg najdłuższa rzeka Polski – Wisła. To tu spod Baraniej Góry wypływają źródła Białej i Czarnej Wisełki wpadając do Jeziora Czerniańskiego, z którego wypływają jako Wisełka, a po połączeniu z potokiem Malinka tworzą królową polskich rzek. Ponad Jeziorem Czerniańskim na Zadnim Groniu wnosi się jeszcze jedna wielka atrakcja Wisły – Rezydencja Prezydenta RP Zamek. Oprócz funkcji reprezentacyjnych jako siedziby głowy państwa, jest także udostępniany turystom, którzy mogą podziwiać zachowane oryginalne, przedwojenne wnętrza.
Jak widać w Wiśle atrakcje znajdą się dla każdego. Walory turystyczne miasta dopełnia bogaty kalendarz imprez i wydarzeń, więc warto tu przyjechać na weekend lub na dłużej.