Już przy wjeździe do Ustronia witają nietuzinkowe piramidy, stanowiące imponujący kompleks uzdrowiskowy – jeden z największych w Polsce. Znajdujące się w okolicy złoża borowiny oraz solanka przyciągają zarówno krajowych, jak i zagranicznych kuracjuszy leczących schorzenia górnych dróg oddechowych, reumatyzm, problemy kardiologiczne, czy przechodzących rekonwalescencję po leczeniu onkologicznym.
Sezon w Ustroniu trwa przez cały rok, oferując liczne atrakcje dla turystów i kuracjuszy. Zimą, kiedy przyroda przyodziewa się w biały puch, miłośnicy sportów zimowych, szczególnie z pobliskiego Górnego Śląska, znajdują w Ustroniu doskonałe warunki do uprawiania różnorodnych dyscyplin.
Jednym z miejsc, które zasługują na szczególną uwagę jest całoroczna Kolej Linowa Czantoria. To idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i niepowtarzalnych widoków. Czteroosobowa kolej linowa o długości 1640 m, z systemem zwalniającym prędkość ruchu kanap przy wsiadaniu i wysiadaniu, wywozi turystów i narciarzy w górne partie Beskidów na wysokość: 851 m n.p.m.
Zimową wizytówką Czantorii jest trasa narciarska nr 1 czerwona o długości 1900 m, która jest naśnieżana oraz oświetlona na całej długości, co czyni ją jedną z najdłuższych, oświetlonych tras czerwonych w Polsce, a także trasa nr 2 niebieska, która otwierana jest wówczas, kiedy naturalne warunki śniegowe na to pozwolą. Trasy narciarskie na Czantorii są codziennie ratrakowane.
Na turystów pieszych czekają na zboczach Czantorii szlaki spacerowe w tym „Ścieżka Rycerska”. Bardzo malownicza trasa zaprojektowana w formie pętli, związana jest z legendą o śpiących pod Czantorią rycerzach. Spacerując nią, można poznać ciekawą legendę związaną z tym miejscem oraz odkryć piękno otaczającej natury, bogactwo fauny i flory. Ścieżka Rycerska jest pierwszym tego typu szlakiem rycerskim w Beskidach. To fantastyczne miejsce do pieszych wędrówek zarówno dla osób dorosłych, jak również rodzin z dziećmi.
Niewątpliwą atrakcją jest największa w Polsce górska plaża z bezpłatnymi leżakami zlokalizowana wokół Stacji Górnej Kolei. Czynna zarówno latem jak i zimą zachęca turystów do wypoczynku w otoczeniu przyrody z pięknym widokiem na Beskidy. Uzupełnieniem oferty są punkty gastronomiczne zlokalizowane przy Górnej i Dolnej Stacji, w tym lokal gastronomiczny Stacja Zero, oferujący wyśmienite dania kuchni domowej serwowane w nowoczesnym i klimatycznym wnętrzu. Warto też wypróbować trasy proponowane przez Kolej Linową Poniwiec Mała Czantoria, gdzie przygotowywane są trasy o długości 900 i 170 m.
Dla tych, którzy nie uprawiają sportów zimowych, Ustroń oferuje urokliwe spacerowe ścieżki, zwłaszcza malownicze bulwary wiślane, prezentujące się wyjątkowo pięknie w zimowej scenerii. Warto również odwiedzić lokalne muzea, takie jak: Muzeum Ustrońskie czy Galeria Rynek, aby poznać historię i tradycję miejscowości. Na terenie Ustronia znajdują się także największa kolekcja misiów i lalek zebrana w „Dworcu Dobrych Myśli” oraz kolekcja prywatna zabytkowych motocykli prezentowana w Muzeum Motocykli Zabytkowych „Rdzawe Diamenty”.
Od grudnia do lutego, centrum miasta staje się jeszcze atrakcyjniejsze dzięki bezpłatnemu lodowisku, z pomocami dla początkujących. Leśny Park Niespodzianek, zimową porą zamieszkany przez żubry, łanie i kozice, to idealne miejsce dla rodzin. Codzienne pokazy ptaków drapieżnych dodają uroku temu miejscu.
Po aktywnym dniu warto zanurzyć się w tradycyjnej kuchni ustrońskiej, spróbować kwaśnicy, placków z wyrzoskami czy rolady śląskiej, serwowane w licznych karczmach i restauracjach. Miłośników kraftowych piw czeka autentyczny browar w centrum.
Z myślą o relaksie i odnowie, Uzdrowisko Ustroń oferuje baseny solankowe, komorę normobaryczną, grotę solną oraz różnorodne zabiegi SPA. "Góry Radości" pod takim szyldem reklamuje się ta malownicza miejscowość beskidzka, która zachęca i zaprasza wszystkich, niezależnie od wieku i zainteresowań. W Ustroniu każdy znajdzie coś dla siebie i z pewnością zechce wrócić po więcej.