Szczyrk

Szczyrk Mountain Resort_2
Szczyrk Mountain Resort_2
Szczyrk Mountain Resort jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m n.p.m. Jest doskonałą propozycją dla turystów z aglomeracji Śląskiej i Małopolskiej, jak i południowych sąsiadów z Czech i Słowacji.
Stok
2024
2024
2024
DJI_0074
+3
Zobacz galerię

Ośrodek posiada przeszło 25 km zróżnicowanych tras zjazdowych (w tym 5 km oświetlonych), co sprawia, że każdy fan białego szaleństwa znajdzie tutaj coś dla siebie. Od 7 lat dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Sportu Skrzyczne i Beskid Sport Arena klienci ośrodków mogą korzystać ze wspólnego skipassu na blisko 40 km tras.

Szczyrk Mountain Resort jest ośrodkiem narciarskim z w pełni nowoczesną infrastrukturą. Narciarze i snowboardziści mogą korzystać z 10 – osobowej panoramicznej gondoli, trzech 6- osobowych i podgrzewanych kanap z osłonami przeciwwiatrowymi oraz taśm Sankid dla dzieci w strefie nauki Maxiland. Ośrodek posiada nowoczesny system naśnieżania składający się 368 lanc i ponad 50 armatek śnieżnych. System naśnieżania w wodę zasila zbiornik wodny o pojemności 100 000 m3, czyli prawie 40 basenów olimpijskich, który znajduje się na Hali Skrzyczeńskiej.

To, co wyróżnia Szczyrk Moutain Resort to różnorodność tras narciarskich. Szczyrk jest dla każdego! Trasa niebieska ze Zbójnickiej Kopy jest przyjemną trasą do nauki jazdy, dodatkowo jest najbardziej widokowa w całych Beskidach. Bardziej zaawansowani fani białego szaleństwa znajdą tutaj dla siebie trasy czerwone oraz czarne, jak choćby legendarna Golgota. Serce ośrodka stanowi dolna stacja gondoli, gdzie znajduje się nowoczesna infrastruktura z kasami, wypożyczalnią sprzętu narciarskiego, snowboardowego i skiturowego, biuro szkoły narciarskiej Szczyrk Ski School, zaplecze sanitarne oraz darmowe parkingi na około 700 samochodów. To właśnie w tym miejscu najczęściej goście rozpoczynają swoją zimową przygodę w Szczyrku! Gondola wwozi narciarzy na Halę Skrzyczeńską, 1000 m n.p.m i to właśnie tam możemy wybrać dalszy kierunek jazdy- w stronę Skrzycznego- z którym ośrodek jest połączony trasą zjazdową lub w stronę Soliska, a następnie Wierchu Pośredniego. A skoro jesteśmy już na poziomie 1000 m n. p. m to koniecznie zróbmy przystanek na coś rozgrzewającego w alpejskiej Restauracji Kuflonka. W menu szefa kuchni m.in. pampuch z jagodami z posypką, oscypek z boczkiem i żurawiną czy kwaśnica po zbójnicku. W ofercie także opcje wege np. wegańska ryba lub wegański sznycel z frytkami. Pysznie i widokowo!

Noclegi i gastronomia

Ośrodek Szczyrk Mountain Resort posiada także swoją infrastrukturę hotelową. Gronie Ski & Bike to obiekt zlokalizowany 5 min na piechotę od dolnej stacji gondoli. Warto wybrać pobyt w tym miejscu, ponieważ w ramach każdego pakietu zimą goście otrzymują Fast Pass, czyli uprzywilejowane wejście na wszystkie koleje. To jedyna taka oferta w Szczyrku! Hotel posiada 110 miejsc noclegowych w komfortowych pokojach, rodzinnych, studio i apartamentach oraz 36 miejsc w Villi Gronie Ski & Bike w studiach z aneksami kuchennymi. Dodatkowo dostępne są: strefa relaksu z saunami, strefa chillout, sala gier i strefa dziecka.

Szkoła narciarska i wypożyczalnia

Ośrodek posiada swoją szkołę narciarską Szczyrk Ski School, w której każdy kursant otrzymuje skipass na czas zajęć z instruktorem gratis. Nasza szkoła ma ponad 10- letnie staż w ośrodkach takich jak Jasna Chopok, Vysoke Tatry. Uczymy z pasją! Lekcję odbywają się na “dużych” wyciągach lub w naszej bezpiecznej strefie nauki Maxliand, w której do dyspozycji są 2 taśmy Sankid dla dzieci i początkujących dorosłych oraz orczyk. To ponad 5 000 m 2 wyznaczonej strefy tylko do nauki. Bez stresu i presji!

Darmowy skibus

W sezonie 2023/2024 ośrodek Szczyrk Mountain Resort jest wyłącznym sponsorem skibusa, który przewozi narciarzy i turystów między ośrodkami w Szczyrku. Każdy może skorzystać z darmowego transportu.

Szczyrk
2023
2023
2023
2023
+15
Zobacz galerię

Szczyrk leży w Beskidzie Śląskim w malowniczej dolinie, pomiędzy zboczami Skrzycznego i Klimczoka. Walory turystyczne i największa w Polsce ilość tras narciarskich sprawiają, że cieszy się popularnością przez cały rok. To miasto, gdzie karpacka tradycja idealnie połączyła się z nowoczesnością.

Szczyrk - od dekad znany głównie narciarzom - jest największym i najnowocześniejszym kurortem narciarskim w Polsce. Szczyrk Mountain Resort, Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich z górą Skrzyczne i Beskid Sport Arena to stacje, gdzie goście korzystają z wielu wygodnych kolei linowych - gondolowej i kanapowych oraz blisko 40 kilometrów wspaniałych tras.

Większość tras jest sztucznie naśnieżana, a część z nich również oświetlona. W 3 największych ośrodkach narciarskich – Beskid Sport Arena, COS OPO Szczyrk Skrzyczne oraz Szczyrk Mountain Resort - korzystać można z oferty wspólnego skipassu. Największym z nich jest Szczyrk Mountain Resort z niemal 24 km tras oraz nowoczesnymi kolejami, w tym 10-osobową koleją gondolową na Halę Skrzyczeńską. Wizytówką Szczyrku jest niewątpliwie góra Skrzyczne. Podczas 2-etapowego wjazdu na szczyt 4-osobową, zmodernizowaną kanapą, rozciąga się wspaniały widok na panoramę Beskidów. COS dysponuje również pływalnią, halą sportową, stadionem lekkoatletycznym, boiskiem wielofunkcyjnym, kortami tenisowymi, jaskinią solną oraz wspaniałym kompleksem trzech skoczni narciarskich „Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków. To tutaj trenują kadry narodowe z Polski, Europy i Świata.

Trzecim pod względem wielkości ośrodkiem, w którym można korzystać ze wspólnego skipassu, jest Beskid Sport Arena w Dolinie Biłej. Specyficzny mikroklimat miejscowości i rozbudowany system naśnieżania sprawiają, że sezon zimowy jest tutaj jednym z najdłuższych w kraju.

Na terenie Szczyrku, oprócz wymienionych ośrodków, działa kilka mniejszych wyciągów: w Salmopolu, Biłej i w Centrum. Dla amatorów „białego szaleństwa” dostępne są liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego, a także serwisy, szkółki narciarskie i ski-przedszkola.

Szczyrk to nie tylko turystyka i wypoczynek. To także atrakcje kulturowe. W Szczyrku znajdują się dwa sanktuaria: Matki Bożej Królowej Polski „na Górce” oraz zabytkowe, pw. św. Jakuba Starszego Apostoła, z barokowym wystrojem wnętrza. Drewniany, szczyrkowski kościół jest obiektem Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Warto zajrzeć do Gospody Polskiej, gdzie na zewnętrznej ścianie umieszczono odciśnięte w gipsie dłonie gwiazd polskiego show-biznesu oraz do kawiarni Bagatela z galerią starej fotografii Szczyrku. Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie miasta jest również największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej – Bator Art Galery I i II, założona w 1995 r. przez Barbarę i Mirosława Batorów oraz Przestrzeń Twórcza BeskidartS, znajdująca się w budynku dawnej „Sokolni”.

Wspólny skipass, darmowe skibusy w sezonie zimowym na terenie miasta, bogata oferta noclegowa i gastronomiczna oraz ciekawe atrakcje turystyczne, sprzyjają komfortowemu wypoczynkowi.

Zapraszamy do kontaktu:

Informacja Turystyczna w Szczyrku

tel. 33 815 83 88

info@promocja.szczyrk.pl

www.szczyrk.pl

www.facebook.com/MiastoSzczyrk

Miasto Szczyrk znajdziecie także na Instagramie. Jeśli jeszcze nie jesteście tam z nami, to czym prędzej zapraszamy na nasz oficjalny profil: www.instagram.com/miasto_szczyrk 

Tylko tu znajdziecie: najlepsze zdjęcia ze Szczyrkiem na pierwszym planie, najpiękniejsze, beskidzkie widoki, wszystkie kolory natury, sporty zimowe i letnie, faunę i florę Beskidów.

Do zobaczenia w Szczyrku!

Bielsko-Biała – miasto w górach

BIELSKO-BIAŁA
BIELSKO-BIAŁA

Miasto w górach, miasto historyczne, miasto o pięknej architekturze, miasto ludzi młodych, miasto ludzi przedsiębiorczych, miasto stu przemysłów, miasto kultury, bajkowe miasto?

Określenia tego miasta, wyjątkowego na mapie Polski, można by mnożyć w nieskończoność. I może dlatego tak trudno znaleźć dla niego jeden dominujący wyróżnik. Z jednej strony to miasto spełnione, z drugiej – bez przerwy poszukujące i podejmujące nowe wyzwania.

Największym naturalnym bogactwem Bielska-Białej jest położenie u stóp Beskidów. Wiele szlaków bierze tu swój początek: prowadzi na Szyndzielnię, Klimczok czy Dębowiec. Malownicze ścieżki zachęcają do spacerów po Cygańskim Lesie, w Dolinie Wapienicy. Zimą królują tu narty, snowboard, kuligi, a latem piesze wyprawy, rowerowe czy konne przejażdżki. Dla ambitnych miłośników rowerów zdecydowanym wyzwaniem są górskie trasy Enduro. Pobliskie jeziora i okoliczne tereny to raj dla żeglarzy, szybowników, lotniarzy i paralotniarzy.

Zamożność miasta, budowana przez wieki, opierała się na ciągłym rozwoju handlu i przemysłu. To miejsce, z którego równie blisko do Warszawy, Wiednia, Pragi czy Budapesztu. Przedsiębiorcze elity, wywodzące się ze środowisk katolickich, żydowskich czy protestanckich, kreowały miasto jako wygodne, piękne i nowoczesne miejsce do życia. To w Bielsku założono pierwszą w tej części Europy linię tramwajową, wdrożono system wodno-kanalizacyjny, a telefony pojawiły się niemal natychmiast po wynalazku Bella. Stąd wędrowały do Europy i za ocean najwyższej jakości wełniane tkaniny.

Miasto, to przede wszystkim ludzie. Pozostawiają po sobie ślady. Mury, ulice, mosty, place. Na ulicach kolejne pokolenia bielszczan i turyści przechodzą obok pięknej secesji i tego co ją otacza. Mosty, kiedyś dzieliły, dzisiaj łączą Bielsko i Białą. Place to miejsca spotkań, krzyżujących się dróg historii i współczesności.

Bielsko-Biała swój architektoniczny splendor zawdzięcza wiedeńskim i kształconym w Wiedniu architektom. Wznosili dla mieszczaństwa i przemysłowców neorenesansowe i neobarokowe kamienice, okazałe wille, świadczące o sukcesie i aspiracjach mieszkańców. Najwięcej reprezentacyjnych gmachów wzniesiono tu głównie w XIX wieku; powstawały najbardziej reprezentacyjne budowle publiczne Bielska i Białej: ratusz, dworzec kolejowy, teatr, poczta główna. Katolickie i ewangelickie świątynie, nieistniejące już synagogi, to żywe karty nowych dziejów.

Nad Bielskiem góruje stare miasto, z zamkiem książąt Sułkowskich. Dziś mieści się tu Muzeum Historyczne, w którym można podziwiać piękne wnętrza dawnej arystokratycznej siedziby, poznać historię miasta i obejrzeć ciekawe zbiory sztuki.

Staromiejski Rynek od wczesnej wiosny do późnej jesieni tętni życiem; rozbrzmiewa muzyką, rozmowami, śmiechem turystów i mieszkańców. To wreszcie miasto aspirujące do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

W Bielsku-Białej dobrze się uczy, pracuje, odpoczywa i spędza aktywnie czas.

Tu po prostu warto żyć!

Ustroń

Ustroń

Wisła Cieńków

Wisła Cieńków

Województwo Śląskie
Województwo Śląskie

Źródło: materiały prasowe

podziel się:

Pozostałe wiadomości