- Małgorzata Szymonek – Czerwoni
- Janina Szymonek
- Maria Khaja
- Adam Khaja
- I Tradycyjny sernik świąteczny
- Składniki:
- 600g tłustego twarogu
- 100g masła
- 5 jaj
- 200g cukru
- laska wanilii
- 20g rodzynek
- 50ml cointreau
- Wykonanie:
- Rodzynki namoczyć w likierze cointreau. Roztopić masło i oddzielić żółtka jaj od białek. Następnie żółtka ubić z cukrem, a białka ubić na sztywną pianę. Ser zmielić dwukrotnie w maszynce do mielenia. Laskę wanilii przeciąć wzdłuż i tępą stroną noża wydrążyć ziarna, po czym dodać do zmielonego sera. Do masy serowej dodać ubite z cukrem żółtka oraz namoczone wcześniej rodzynki, po czym wszystko wymieszać ze sobą rózgą kuchenną na gładką masę. Na końcu dodać ubitą pianę z białek i delikatnie wymieszać.
- Spód - kruche ciasto
- Składniki:
- 25g mąki
- 125g masła
- 1 żółtko
- szczypta soli
- Wykonanie:
- Wszystkie składniki zagnieść na gładkie ciasto. Zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 min. Po tym czasie rozgrzać piekarnik do 190 stopni C. Rozwałkować ciasto na grubość ok. 5 mm. Wyłożyć foremkę papierem do pieczenia, położyć na nim ponakłuwane widelcem ciasto i piec przez 12 minut. Spód po upieczeniu zostawić do ostygnięcia. Kiedy już będzie wystudzony, wlać masę serową. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C przez ok. 50-60 min.
- II Makowiec z rodzynkami, orzechami i pomarańczą
- Ciasto drożdżowe
- Składniki:
- 600g mąki
- 200g cukru
- 100g masła
- 3 żółtka
- 200ml mleka
- 25g drożdży
- Wykonanie:
- Mleko podgrzać aby było lekko ciepłe. Następnie rozpuścić w nim drożdże i pozostawić na 10 min, aż drożdże zaczną pracować i pojawi się gęsta piana. Do miski przesiać mąkę, dodać cukier, roztopione masło i żółtka. Wymieszać, następnie dodać rozczyn drożdżowy. Wszystko wyrabiać do uzyskania gładkiego ciasta - można w tym celu użyć robota planetarnego z hakiem do wyrabiania ciasta. Finalnie przykryć wyrobione ciasto i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 1 godzinę.
- Masa do makowca
- Składniki:
- 500g mielonego maku
- 20g rodzynek
- 50ml cointreau
- 3 jajka
- 100g cukru
- skórka starta z 1 pomarańczy
- skórka starta z 1 cytryny
- 20g orzechów włoskich
- 50g masła
- Wykonanie:
- Nasączyć rodzynki w cointreau. Orzechy włoskie posiekać i uprażyć na suchej patelni. Żółtka oddzielić od białek. Masło roztopić na patelni i przesmażyć na nim mak. Żółtka utrzeć z cukrem i połączyć z makiem. Dodać uprażone wcześniej orzechy, nasączone rodzynki oraz starte skórki z cytryny i pomarańczy. Wszystko wymieszać. Wyrośnięte ciasto drożdżowe rozwałkować na kształt prostokąta. Równomiernie rozsmarować na nim masę makową i zawinąć w rulon. Prostokątną blaszkę (keksówkę) wyłożyć papierem do pieczenia. Makowca włożyć do foremki. Jedno jajko wbić do miseczki i dokładnie roztrzepać widelcem. Posmarować makowca roztrzepanym jajkiem i włożyć do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C, po czym piec przez ok. 50 minut.
- III Sernik na zimno z gruszką, wanilią i amaretto
- Spód-kruche ciasto
- Składniki:
- 225g mąki
- 125g masła
- 1 żółtko
- szczypta soli
- Wykonanie:
- Wszystkie składniki zagnieść na gładkie ciasto, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 min. Po tym czasie rozgrzać piekarnik do 190 stopni C i rozwałkować ciasto na grubość ok. 5 mm. Wyłożyć foremkę papierem do pieczenia, położyć na nim ponakłuwane widelcem ciasto i piec 12 minut. Spód po upieczeniu zostawić do ostygnięcia. Kiedy będzie wystudzony, wlać masę serową.
- Masa sernikowa
- Składniki:
- 300g serka kremowego Philadelphia
- 400g śmietanki kremówki 36%
- 150g cukru pudru
- 50g cukru kryształ
- 20g orzechów włoskich
- 100ml wody
- 1 laska wanilii
- 1 duża gruszka
- 3 łyżki likieru amaretto
- Wykonanie:
- Gruszkę obrać i pokroić w drobną kostkę. Wodę z cukrem zagotować. Laskę wanilii przeciąć wzdłuż i tępą stroną noża wydrążyć ziarna z jednej połówki, po czym dodać do wody z cukrem. Wrzucić pokrojoną gruszkę i gotować 3-4 minuty, po czym odcedzić owoc i odstawić do ostygnięcia. Orzechy włoskie posiekać i uprażyć na suchej patelni. W głębokiej misce robotem ręcznym ubić serek Philadelphia, śmietankę i cukier puder. Dodać amaretto, ziarenka wydrążone z drugiej połówki laski wanilii oraz posiekane uprażone orzechy włoskie. Finalnie masę sernikową wyłożyć na kruchy spód i przyozdobić wiórkami z ciemnej czekolady. Pozostawić na noc w lodówce.
- Karolina Grzelak – Zieloni
- Asia Halasz
- Mateusz Ratajczyk
- I Sernik waniliowy z rodzynkami
- Kruchy spód
- Składniki:
- 300g mąki pszennej
- 200g zimnego masła
- 100g cukru pudru
- 1 żółtko
- Wykonanie:
- Do misy miksera wsypujemy mąkę, cukier puder oraz pokrojone zimne masło i mieszamy do uzyskania konsystencji kruszonki. Następnie dodajemy żółtko i dalej wyrabiamy ciasto do momentu połączenia się wszystkich składników. Z uzyskanego ciasta formujemy kulę, owijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki do schłodzenia. Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy na płaski płat, o grubości ok. 1 cm i przekładamy do okrągłej formy, wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto pieczemy w piekarniku do zarumienienia w temp. 190 stopni C przez ok. 17 min.
- Masa serowa
- Składniki:
- 700g sera twarogowego półtłustego
- 2 laski wanilii
- 5 jajek
- 200ml amaretto
- 100g rodzynek
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 200g cukru
- 1 szczypta soli
- Wykonanie:
- Rodzynki siekamy i zalewamy 180ml amaretto. Odstawiamy do nasączenia na ok. 30 min. Następnie ser twarogowy mielimy maszynką do mielenia. We wszystkich jajkach oddzielamy żółtka od białek. Za pomocą miksera żółtka ucieramy z cukrem, a białka ubijamy ze szczyptą soli na puszystą masę. Zmielony ser przekładamy do miski, dodajemy wydrążone ziarna laski wanilii, odsączone rodzynki, 20ml amaretto oraz utartą masę z żółtek. Całość mieszamy i na koniec dodajemy ubite białka, lekko mieszając masę szpatułką cukierniczą. Na podpieczony kruchy spód wlewamy przygotowaną masę serową. Pieczemy sernik w 180 stopniach C przez ok. 45- 50 min. Po upieczeniu wyjmujemy sernik i pozostawiamy do wystudzenia.
- Polewa czekoladowa i dekoracja
- Składniki:
- 150g białej czekolady
- 2 figi
- 70g orzechów włoskich
- Wykonanie:
- Czekoladę łamiemy na kawałki i rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Rozpuszczoną czekoladą polewamy górę sernika i rozsmarowujemy łyżką. Na wylaną ciepłą czekoladę układamy pokrojone na ćwiartki figi i pomiędzy układamy posiekane orzechy włoskie.
- Podanie:
- Sernik wykładamy na klosz cukierniczy. Klosz dodatkowo stroimy kwiatami jadalnymi.
- II Makowiec zwijany
- Ciasto
- Składniki:
- 30g świeżych drożdży
- 1kg mąki pszennej
- 400ml letniego mleka
- 250g cukru
- 6 żółtek
- 1 kostka rozpuszczonego masła
- Wykonanie:
- Do miski wlewamy letnie mleko, dodajemy drożdże, łyżkę cukru oraz 2 łyżki mąki. Składniki zaczynu mieszamy ze sobą rózgą i odstawiamy pod przykryciem na 15min. Po tym czasie do miski z zaczynem dodajemy resztę mąki, cukru, żółtka oraz rozpuszczone masło. Wszystkie składniki wyrabiamy do momentu połączenia się w jednolite ciasto. Formujemy kulę z ciasta i dalej zostawiamy ją pod przykryciem na ok. 40 min do momentu wyrośnięcia ciasta.
- Masa makowa
- Składniki:
- 1kg ugotowanego i zmielonego maku
- 400g miodu
- - 250g rodzynek
- 300ml amaretto
- 100g orzechów włoskich
- 100g migdałów
- 50g ruszonych moreli
- 1 butelka olejku migdałowego
- 4 białka
- 1 kostka rozpuszczonego masła
- Wykonanie:
- Rodzynki lekko siekamy i zalewamy amaretto. Odstawiamy na 45 min do nasączenia. Orzechy włoskie, migdały i suszone morele siekamy. Białka ubijamy na puszystą masę. Do miski przekładamy wszystkie składniki poza białkami i dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy ubite białka, delikatnie mieszając szpatułką do momentu połączenia się składników. Masę makową dzielimy na 3 części. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 3 części i po kolei rozwałkujemy je na kształt prostokątów o grubości ok. 0,5 cm. Blaty ciasta smarujemy białkiem i wykładamy na nie przygotowaną masę makową. Masę makową rozkładamy na grubość ok. 1,5 cm, pozostawiając ok. 2 cm odstępu od brzegów ciasta. Na masę makową nakładamy pędzlem cukierniczym roztrzepane białko. Makowca zwijamy, zaciskając dokładnie brzegi. Następnie uformowanego makowca owijamy papierem do pieczenia, zostawiając trochę luzu oraz nakłuwamy widelcem kilka dziur w papierze. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 185 stopni C przez ok. 40 min, używając funkcji „góra-dół”.
- Lukier
- Składniki:
- 250g cukru pudru
- 5 - 6 łyżek gorącej wody
- 0,5 łyżeczki soku z cytryny
- Wykonanie:
- Cukier puder zalewamy wodą i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodajemy sok z cytryny i chwilę mieszamy. Na schłodzony makowiec wylewamy łyżką lukier, tworząc ozdobne linie.
- Kandyzowana skórka z pomarańczy
- Składniki:
- 2 pomarańcze
- 180g cukru
- 60ml wody
- Wykonanie:
- Obieramy skórkę z pomarańczy, pomijając jej białą część. Siekamy obraną skórkę na małą kosteczkę i przekładamy ją do rondelka z wodą oraz cukrem. Całość gotujemy do momentu zmięknięcia skórki. Makowiec oblany lukrem, dekorujemy obficie skórką z pomarańczy.
- Podanie:
- Makowiec podajemy na paterze cukierniczej. Całość makowca posypujemy posiekanymi orzechami włoskimi.
- Joanna Szymanowska – ŻÓŁCI
- Igor Szymanowski
- Marzena Szymańska
- I Makowiec na bazie białego maku
- Ciasto
- Składniki:
- 100ml mleka
- 50g cukru
- 15g świeżych drożdży
- 500g mąki tortowej
- 4 jaja
- 200g masła
- Wykonanie:
- Zacznij od zaczynu. W garnku rozgrzej mleko do temp. 37 stopni C, dodaj cukru i drożdży (zaczyn będzie gotowy, kiedy zacznie się pienić). Masło rozpuść i odstaw w temp. pokojowej. Do miksera planetarnego dodaj mąkę, a następnie zaczyn. Jaja dodajemy pojedynczo, a następnie masło. Ciasto garujemy przez pół godziny. Finalnie rozwałkowujemy ciasto w formę prostokąta i dodajemy farsz z maku.
- Farsz makowy
- Składniki:
- 40g masła klarowanego
- 150g miodu
- 1kg białego maku, gotowanego i przemielonego
- 100g skórki pomarańczowej
- 100g migdałów (słupki)
- 100g orzechów włoskich
- 100g orzechów pekan
- 100g rodzynek moczonych w likierze pomarańczowym
- 100g suszonych moreli
- Wykonanie:
- Na dużej patelni roztapiamy masło klarowane. Dodajemy miód oraz mak i smażymy. Następnie mieszamy ze wszystkimi składnikami.
- Lukier
- Składniki:
- 1 białko
- 500g cukru pudru
- 5ml soku z cytryny
- Wykonanie:
- Wszystkie składniki ucieramy przez 20 min i przelewamy lukier do rękawa cukierniczego.
- Podanie:
- Makowiec wykładamy, polewamy lukrem i ozdabiamy.
- II Sernik Świąteczny
- Kruchy spód
- Składniki:
- 360g mąki
- 200g masła
- 100g cukru
- 15g ciemnego kakao
- 10g cynamonu
- 5g kardamonu
- 5g gałki muszkatołowej
- 1 żółtko
- Wykonanie:
- Wszystkie składniki mieszamy i wkładamy do lodówki na 20 min.
- Masa serowa
- Składniki:
- 500g sera półtłustego
- 500g sera tłustego
- 150 ml śmietanki 36%
- 120g cukru
- 1 opakowanie cukru z wanilią
- skórka z 1 pomarańczy
- skórka z 1 cytryny
- 5 jajek
- 1 białko
- Wykonanie:
- Twaróg zmiel 3 razy. Jajka utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym. Następnie dodawaj stopniowo ser, śmietankę oraz skórkę z cytryny i pomarańczy.
- Polewa czekoladowa
- Składniki:
- 100g masła
- ½ szklanki cukru
- 4 łyżki naturalnego kakao
- 220g śmietany 18%
- 1 łyżka żelatyny namoczonej w 2 łyżkach wody
- Wykonanie:
- Masło roztapiamy. Dodajemy cukier, kakao i żelatynę. Kiedy wszystko się rozpuści, dodajemy śmietanę. Polewę odstawiamy w temp. pokojowej, po czym polewamy sernik.
- Pomarańcze w karmelu
- Składniki:
- 3 łyżki cukru
- 5 plastrów pomarańczy
- Wykonanie:
- Na patelni roztapiamy cukier i dodajemy pomarańcze. Karmelizujemy je przez ok. 3 min z każdej strony. Przekrawamy na pół i zdobimy boki.
- Pieczenie:
- Tortownice o średnicy 26cm wyłóż papierem do pieczenia i ciastem kruchym. Piekarnik rozgrzej do temp. 180 stopni C i piecz spód przez 20 min. Następnie dodaj masę serową do ciasta w piekarniku i umieść na spodzie piekarnika brytfannę z wodą oraz zmniejsz temp. do 160 stopni C. Piecz sernik przez 1h10min, następnie uchyl drzwiczki piekarnika i pozostaw na 20 min, po czym wyłóż sernik. Kiedy osiągnie on temp. pokojową, dodaj polewę i ozdób.
- Maciej Pisarczyk – NIEBIESCY
- Mirosław Pisarczyk
- Aleksandra Romaniuk
- I Sernik baskijski
- Składniki:
- 430g masy twarogowej
- 100g białego (granulowanego) cukru
- 3 jajka
- 15g mąki zwykłej (uniwersalnej)
- 270ml śmietanki 36%
- 15ml soku z cytryny
- nasiona 1 ziarenka wanilii
- Masa twarogowa
- Składniki:
- 400g twarogu tłustego
- 30g śmietanki 36%
- Wykonanie:
- Twaróg 3 razy mielimy. Mieszamy z dokładnie ze śmietanką do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Wykonanie (sernik baskijski):
- Rozgrzej piekarnik do 200°C (400°F). Wyłóż tortownicę o średnicy 18 cm (7 cali) papierem do pieczenia (ja po prostu biorę duży kawałek i dziurkuję go, aby pasował do formy). Umieść masę twarogową i cukier w mikserze, wyposażonym w nasadkę łopatkową i miksuj na średnich obrotach przez 5 minut. Dodawaj jajka, jedno po drugim, i miksuj, aż dobrze się połączą. Następnie dodaj mąkę i miksuj przez kolejne 3 minuty. W następnej kolejności powoli dodawaj śmietanę, sok z cytryny i nasiona wanilii. Miksuj składniki do uzyskania gładkiej i kremowej konsystencji, skrobiąc boki miski, aby upewnić się, że nie ma grudek. Wlej gotową masę sernikową do formy. Piecz przez 25-27 minut - środek powinien być nadal chwiejny. Pozostaw sernik do ostygnięcia do temperatury pokojowej, a następnie włóż do lodówki.
- Sos pomarańczowo goździkowy
- Składniki:
- 100g cukru
- 300ml soku z pomarańczy
- 10 goździków
- Wykonanie:
- Cukier podgrzewamy na patelni do temp. ok. 150 stopni C. Dodajemy sok z pomarańczy, można również dodać ścinki z pomarańczy i trochę wody. Gotujemy przez 20 minut, po czym przecedzamy przez sitko.
- Podanie:
- Sernik dekorujemy filetami z pomarańczy oraz kandyzowaną skórką z pomarańczy.
- II Makowiec
- Składniki:
- 500g mąki pszennej
- 50g świeżych drożdży
- 50g cukru
- 200ml mleka
- 4 żółtka
- 50g masła
- Masa makowa
- Składniki:
- 800g gotowej masy makowej
- 100g bakalii
- 4 białka
- 100g cukru
- Lukier
- Składniki:
- 200g cukru pudru
- sok z połowy cytryny
- Wykonanie (makowiec):
- Do miski wsypać mąkę. Zrobić w niej dołek, wkruszyć do niego drożdże i posypać cukrem. Stopniowo wlewać do dołka ciepłe mleko, mieszając je z drożdżami i zagarniając do środka kilka łyżek mąki. Przykryć ściereczką i odstawić na 10 minut do wyrośnięcia. Dodać żółtka oraz roztopione masło i zacząć powoli wyrabiać składniki. Wyrabiać ciasto przez ok. 10 - 15 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, umieścić ją w misce i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia. Masę makową wymieszać z bakaliami. Białka ubić z cukrem na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli, po czym delikatnie wymieszać z masą makową. Ciasto wyłożyć na stolnicę i chwilę powyrabiać, po czym podzielić na 2 części. Rozwałkować jedną część ciasta na prostokąt o wymiarach ok. 30 x 35 cm i wyłożyć na niego połowę masy makowej, zachowując ok. 1,5 cm wolnego brzegu. Zwinąć roladę wzdłuż dłuższego boku i zlepić brzegi. Dociskać ciasto dłońmi (aby nadzienie równomiernie się rozłożyło i ciasto do niego przywarło). Następnie położyć roladę na natłuszczonym papierze do pieczenia. Zawinąć struclę w papier, zostawiając w środku ok. 2 cm wolnej przestrzeni na wyrośnięcie ciasta. Powtórzyć czynność z drugim kawałkiem ciasta. Obydwa makowce (wraz z papierem) położyć łączeniem do dołu na dużej blaszce do pieczenia i odstawić na ok. 20 minut do podrośnięcia. Piec przez 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Po przestudzeniu polać lukrem. Można udekorować kandyzowaną skórką z pomarańczy.
podziel się: