Dla jednych kluczowe są dialogi, dla innych – historia postaci. A dla Doroty Kolak i Magdy Czerwińskiej? Buty. W programie "interAKCJA. Starcie pokoleń" obie aktorki zgodnie przyznały, że budowanie roli często zaczyna się… od tego, co mają na nogach.
- od czego Dorota Kolak zaczyna budowanie roli
- "interAKCJA. Starcie pokoleń" - o czym jest cykl
Materiał wideo na górze strony.
"interAKCJA. Starcie pokoleń" - Dorota Kolak o budowaniu roli
Dorota Kolak, znana i lubiana aktorka filmowa oraz teatralna, była gościnią programu "interAKCJA. Starcie pokoleń". Wraz z Magdaleną Czerwińską podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z zawodem aktora. Na pytanie Małgorzaty Czop o budowanie postaci zdradziła, co dla niej jest najważniejsze na samym początku po przeczytaniu scenariusza.
- Ja często zaczynam od butów – powiedziała Dorota Kolak. – To, w czym jesteśmy, co mamy na nogach, warunkuje jak chodzimy, a to jak chodzimy, warunkuje jak trzymamy kręgosłup, głowę, jak patrzymy. I tak dalej, i tak dalej… – wyliczała.
Magda Czerwińska przytaknęła: – Buty to jest podstawa. Pierwszy korzeń do roli.
Obie aktorki zgodnie podkreślały, że najważniejszy element garderoby to właśnie obuwie. -Nawet nie kostium, my naprawdę mówimy o butach – zaznaczyła Kolak. – Kostium rozwija rolę, ale sposób trzymania się zaczyna się od butów.
Aktorki przyznały, że podejście to wywodzi się z teatru, jednak nie jest obce również pracy przed kamerą. - W kinie też mi się zdarzyło, że dostałam buty, które uwarunkowały sposób chodzenia – taki słoniowaty – opowiedziała Kolak z uśmiechem.
Czytaj także: Social media w aktorstwie: konieczność czy przeszkoda? Szymańczyk i Warchulska o realiach zawodu
"interAKCJA. Starcie pokoleń" - o czym jest cykl
„interAKCJA. Starcie pokoleń” to autorski program online prowadzony przez Małgorzatę Czop, w którym spotykają się doświadczeni mistrzowie sceny i młodzi artyści budując swoją drogę w zawodzie. W swobodnej, ale niepozbawionej refleksji atmosferze rozmawiają o aktorstwie, kulisach branży, castingach, sukcesach i błędach, które czasem okazują się najlepszymi lekcjami. To przestrzeń pełna anegdot, wspomnień i konfrontacji różnych spojrzeń na ten sam zawód.
Autor: Małgorzata Czop