Sposób przygotowania:
- Suszone grzyby przekładamy do niewielkiego garnka, zalewamy 3 szklankami gorącej wody, dodajemy 0,5 łyżeczki soli.
- Gotujemy około 45 minut. Odcedzamy, ale nie wylewamy wywaru ( wywar przyda się do duszenia gołąbków).
- Kaszę gotujemy wg przepisu z opakowania (powinna być miękka, ale nie rozgotowana).
- Z kapusty usuwamy głąb. W głębokim garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem octu (dzięki niemu liście będą bardziej elastyczne i nie będą pękały). Obgotowujemy liście. Liści powinno być więcej niż samych gołąbków ( zostaną użyte do wyłożenia naczynia).
- Z każdego liścia odcinamy nożykiem gruby nerw (będą się łatwiej zawitały). Największe i najładniejsze liście odkładamy. Pozostałymi wykładamy dno i boki naczynia żaroodpornego.
- Cebulę drobno siekamy i szklimy na maśle, dodajemy szczyptę soli. Kiedy zmięknie, dodajemy grzyby pokrojone w paseczki. Wszystko razem smażymy kilka minut.
- Dodajemy suszone pomidory. Grzyby i cebulę przekładamy do kaszy, dodajemy sporo pieprzu i w razie konieczności sól. Wlewamy sok pomidorowy.
- Wszystko dobrze mieszamy. Farsz powinien być pikantny i leciutko przesolony, ponieważ podczas duszenia kapusta i wywar wyciągną z niego nieco przypraw.
- Liść kapusty układamy na dłoni, nakładamy farsz łyżką. Zakładamy boki liścia do środka i zwijamy.
- Gołąbki układamy ciasno w naczyniu. Kiedy wszystkie są gotowe, zagotowujemy wywar z grzybów i zalewamy nim gołąbki (nie wyżej niż do połowy gołąbków). W razie konieczności podlewamy zwykłą wodą.
- Całość przykrywamy pozostałymi liśćmi kapusty, nakrywamy naczynie pokrywką i wstawiamy do gorącego piekarnika. Pieczemy w 180°C przez 45 minut.
Pieczone warzywa
- Ziemniaki i marchew myjemy, a następnie obieramy. Obieraczką ścieramy na cieniutkie plastry. Przekładamy do miski. Doprawiamy solą, pieprzem i rozmarynem.
- Dno naczynia żaroodpornego smarujemy masłem. Przekładamy ziemniaki razem z marchewką.
- Pieczemy w rozgrzanym piekarniku w temp.180°C ok. 45 minut.
Sos
- Grzyby obgotowujemy i odstawiamy do ostudzenia, następnie kroimy w paski.
- Cebulę drobno siekamy i zarumieniamy na maśle, dodajemy mąkę, podsmażamy na złoto-brązowy kolor. Następnie dodajemy grzyby.
- Wlewamy wodę z gotowania grzybów (ilość zależy od tego, jak gęsty sos chcemy przygotować). Zagotowujemy, ciągle mieszając. Wlewamy śmietankę i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
podziel się: