Więcej przepisów znajdziesz TU
KATARZYNA PIWOWAR
Przystawka
Pumpcream
(czas przygotowania: 40 minut)
Składniki na zupę:
- 2 kg dyni
- 3 serki kanapkowe (po 150 g każdy) o smaku naturalnym
- 2 i 1/2 szklanki wody
- 2 warzywne kostki rosołowe
- 200 g startego sera żółtego
- przyprawy do smaku (imbir, zioła prowansalskie, pieprz czosnkowy, papryka słodka, mielona)
Składniki na grzanki:
- 12 kromek chleba orkiszowego
- 200 g startego żółtego sera
- oliwa z oliwek
- zmielona, słodka papryka
- zioła prowansalskie
Sposób przygotowania:
Zupa:
Usuwamy z dyni pestki i obieramy ją ze skóry. Miąższ kroimy w średnio drobną kostkę. W garnku gotujemy 2 i pół szklanki wody z dwoma kostkami warzywnymi. Wrzucamy kawałki dyni i gotujemy do uzyskania miękkości. Następnie garnek zdejmujemy z palnika. Dodajemy 3 serki i przyprawy. Wszystko miksujemy na gładki krem. Zupę rozdzielamy na 4 porcje i każdą z nich posypujemy startym żółtym serem. Podajemy zaraz po przygotowaniu.
Grzanki:
Kromki chleba kroimy w kostkę. Przygotowujemy zaprawy oliwne.
- paprykowa: 8 łyżek oliwy wlewamy do miseczki i dodajemy 3 łyżeczki mielonej, słodkiej papryki
- ziołowa: 8 łyżek oliwy wlewamy do miseczki i dodajemy 3 łyżeczki ziół prowansalskich
Kostki chleba maczamy jednostronnie w jednej z dwóch zapraw oliwnych (naprzemiennie). Zamoczoną w oliwie stronę kostki chleba posypujemy żółtym startym serem, tak aby się przykleił. Grzanki układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i wstawiamy do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika. Pieczemy około 5 minut. Gotowe grzanki podawjemy w odrębnych miseczkach jako dodatek do zupy dyniowej.
Danie główne
Pseudomięczaki z niby pomarańczami
(czas przygotowania: 1 godzina i 40 minut)
Składniki na muszelki:
- 1,5 opakowania makaronu muszle
- ok. 3,5 litra wody do ugotowania makaronu
- oliwa
Składniki na farsz surimi:
- 1,5 opakowania paluszków krabowych (nie powinny być mrożone, 330 g, 24 paluszki)
- 4 serki twarogowe o smaku naturalnym
- przyprawy do smaku (przyprawa uniwersalna, imbir, pieprz czarny, mielony)
Składniki na farsz chlebowo-pomidorowy:
- 7 kromek pełnoziarnistego chleba
- 3 małe pomidory
- świeża bazylia
- przyprawy do smaku (przyprawa uniwersalna, pieprz czosnkowy, zioła prowansalskie)
Składniki na sos szpinakowy:
- 2 wiązki świeżego szpinaku
- 2/3 dużego kubka jogurtu naturalnego (ok. 250 g)
- 3 ząbki czosnku
- przyprawy do smaku (przyprawa uniwersalna, pieprz czarny mielony)
- mielone orzeszki ziemne do wyłożenia talerzy (około 300 g)
Składniki na sałatkę pomarańczową:
- miąższ z 2 pomarańczy
- 3 duże czerwone papryki
- słoik krojonych, czarnych oliwek (średniej wielkości)
- świeża bazylia
- 2 łyżeczki miodu
- 1 warzywna kostka rosołowa
- przyprawy (imbir, chili, zioła prowansalskie)
Sposób przygotowania:
Makaron ugotować w 3 i 1/2 litra wody z dodatkiem oliwy (dla zapobiegnięcia sklejaniu). Następnie odcedzamy, przelewamy zimną wodą i odsączamy na papierowym ręczniku.
Przygotowanie farszy:
- Surimi: paluszki krabowe dusimy w odrobinie wody do zmięknięcia, a następnie miksujemy razem z serkami i przyprawami.
- Chlebowo-pomidorowy: z kromek chleba odkrajamy twarde brzegi. Resztę rozdrabniamy. Pomidory parzymy, obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne, kroimy na cząstki. Obrywamy liście bazylii (z około połowy krzaczka) i płuczemy. Całość miksujemy z przyprawami.
Przygotowanie sosu szpinakowego:
Płuczemy liście szpinaku, rozdrabniamy, starając się usunąć nerw główny. Obieramy trzy ząbki czosnku i pokrojone dodajemy do szpinaku. Szpinak dusimy z czosnkiem w niewielkiej ilości wody i oliwy przez kilka minut. Następnie miksujemy z ilością 2/3 kubka jogurtu i przyprawami. Gdyby sos okazał się zbyt gęsty, można dodać więcej jogurtu albo dodatkowo rozcieńczyć mlekiem. Ugotowane i ostudzone makaroniki napełniamy farszami (po połowie). Do żaroodpornego naczynia wlewamy niewielką ilość oliwy z oliwek (około 1 łyżki) oraz odrobinę wody, tak aby przykryła dno. Wkładamy makaroniki, przykrywamy folią aluminiową, pieczemy w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku około 20 minut. Podgrzewamy sos szpinakowy.
Cztery płaskie talerze posypujemy mielonymi orzeszkami ziemnymi (mają imitować piasek). Gorące muszelki makaronowe układamy na orzeszkowym piasku. Polewamy sosem szpinakowym (ma imitować morskie wodorosty).
Przygotowanie sałatki pomarańczowej
Miąższ z pomarańczy miksujemy z miodem i przyprawami, a następnie przecedzamy przez sito. Paprykę myjemy, wydrążamy gniazda nasienne, usuwamy białe elementy i kroimy w cienkie paski. W płaskim garnku gotujemy 2 szklanki wody z kostką warzywną. Wrzucamy paprykę do garnka, blanszujemy przez kilka minut i odcedzamy. Liście bazylii (połowa krzaczka) płuczemy i ugniatamy z łyżką oliwy. Paprykę, oliwki i bazylię łączymy i mieszamy z sosem pomarańczowym. Podajemy w wydrążonych połówkach pomarańczy jako dodatek do „Pseudomięczaków”.
Deser:
Waniliowe gruchanko
(czas przygotowania: 1 godzina i 20 minut + 5 godzin chłodzenia kremu w lodówce)
Składniki na krem waniliowy:
- 4 żółtka
- 2 jaja
- laska wanilii
- 200 g cukru pudru
- 80 g mąki ziemniaczanej
- 1 litr mleka
- 8 ćwiartek gruszek z domowego kompotu
- pałeczki czekoladowe do dekoracji
Składniki na 2 biszkopty:
- 6 jajek
- cukier (równowartość wagowa 6 jajek)
- mąka (równowartość wagowa 5 jajek)
- 10 dag suszonej żurawiny
Sposób przygotowania:
Krem waniliowy:
Mleko gotujemy z wanilią. Żółtka, jajko, cukier puder i mąkę ziemniaczaną trzemy dokładnie i dodajemy do gotującego się mleka. Ciągle mieszając, doprowadzamy do wrzenia. Zgęstniały krem zdejmujemy z palnika, wciąż mieszając do momentu lekkiego schłodzenia. Jednocześnie uważamy, żeby w kremie nie powstały grudki. Przelewamy do miseczek i wstawiamy do lodówki. Chłodzimy około 3-4 godzin. Po wyjęciu z lodówki do każdej miseczki wkładamy 2 ćwiartki gruszki z domowego kompotu. Całość dekorujemy czekoladowymi pałeczkami.
Biszkopt:
Do odmierzenia składników na biszkopt najlepsza jest waga szalkowa. Na jednej szalce układamy 6 jaj, a na drugiej równoważymy cukier. Tę samą czynność powtarzamy z mąką, odejmując jednakże tym razem jedno jajko. Oddzielamy żółtka od białek. Białka miksujemy na sztywną pianę, dodajemy kolejno żółtka i cukier, cały czas miksując na najwyższych obrotach. Na końcu dodajemy powoli przesianą mąkę, miksując cały czas tym razem na najniższych obrotach. Połowę powstałej masy przelewamy do jednej z dwóch podłużnych foremek wysmarowanych tłuszczem i obsypanych mąką bądź bułką tartą. Do pozostałej części masy dodajemy żurawinę i mieszamy. Całość przelewamy do drugiej, identycznej formy. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni około 30 minut. Przed podaniem kroimy na kawałki i wykładamy na podłużną salaterkę. Podajemy razem z kremem waniliowym z zatopionymi w nim gruszkami.
Autor: TVN