PRZYSTAWKA
Koralowa kozia skrucha
Tarta
Składniki:
- 250 g mąki krupczatki
- 125 g masła
- pół łyżeczki soli
- 2 opakowania sera koziego
- 4 jajka
- 2 łyżki mleka
- 1 szklanka orzechów włoskich
Sposób przygotowania:
Z mąki, masła, soli i wody wyrabiamy ciasto. Wkładamy do foremki i pieczemy w temperaturze 180°C przez około 15 minut. Orzechy podprażamy i siekamy. Jajka i mleko mieszamy z solą, pieprzem i orzechami. Na upieczonym spodzie rozkładamy kawałki sera i posypujemy siekanymi orzechami i zalewamy masa jajeczną. Całość zapiekamy w temperaturze 180°C przez około 20 minut. Podajemy z sałatą i sosem z konfitury jarzębinowej.
Sałata
Składniki:
- roszponka
- rukola
- sałata radicchio
- 6 łyżek oliwy z oliwek
- oliwa truflowa
- ocet winny biały
- pół łyżki miodu lub szczypta cukru do smaku
- szczypta soli
- woda
Sposób przygotowania:
Sałaty mieszamy w dużej misce. Z oliwy, octu, wody, cukru, ewentualnie miodu oraz soli robimy sos winegret, którym polewamy sałaty tuż przed podaniem.
Sos
Składniki:
- 4 łyżki konfitury jarzębinowej
- 2 łyżki wina białego
- szczypta pieprzu cayenne
Sposób przygotowania:
Konfiturę podgrzewamy na patelni. Następnie podlewamy winem, redukujemy do odpowiedniej gęstości i doprawiamy pieprzem cayenne.
DANIE GŁÓWNE
Mazurski kawior z leśną obstawą
Składniki:
- sandacz lub szczupak pokrojony na porcje
- szklanka kaszy pęczak
- pół buraka
- świeży tymianek
- 1 l bulionu warzywnego
- kapusta włoska
- świeża szałwia
- 1/2 szklanki śmietanki 30%
- zielony pieprz w zalewie
- biały pieprz
- porcja suszonych borowików
- 1 cebula
- masło klarowane do smażenia
Sposób przygotowania:
Pęczak podprażamy i gotujemy w bulionie. Buraka gotujemy do miękkości, przecieramy na purée, doprawiamy pieprzem i solą, dodajemy tymianek i mieszamy z pęczakiem. Następnie dodajemy zeszkloną na oliwie drobno pokrojoną cebulę. Na wierzch ryby układamy liść szałwii, solimy, dodajemy świeżo mielony biały pieprz, zawijamy w blanszowany (sparzony przez 30 sekund we wrzątku i przelany zimną woda) pasek kapusty i smażymy. Namoczone grzyby ( minimum 30 min) kroimy i podsmażamy na maśle z cebulą. Do smażonych grzybów dolewamy wodę, w której się moczyły oraz bulion. Płyn redukujemy do połowy, zagęszczamy śmietanką, znów zredukujemy i przecieramy przez sito. Jeżeli konsystencja jest zbyt rzadka dalej redukujemy lub dodajemy odrobinę zimnego masła lub ostatecznie zagęszczamy mąką. Rybę podajemy na ułożonym w kształcie koła pęczaku udekorowaną gałązką tymianku z sosem grzybowym.
DESER
Czerwono-czarne złotem płynące
Składniki:
- słoik konfitury z wiśni (koniecznie z całymi wydrylowanymi wiśniami)
- 200 g gotowego kremu kakaowo-orzechowego
- 1/5 szklanki płatków kukurydzianych
- 200 g gorzkiej czekolady min. 52% kakao
- kieliszek miodu pitnego „trójniaka”
- łyżka masła
- laska wanilii
- szklanka śmietanki 30%
- łyżka cukru pudru
Sposób przygotowania:
Upieczony biszkopt kroimy na 3 części (część spodnia nie będzie wykorzystana). Płatki kukurydziane miksujemy do uzyskania ziarnistego grysiku. Następnie mieszamy je z kremem czekoladowo-orzechowym. Formujemy spód tortu. Wykładamy na to jedną warstwę biszkoptu. Na gorącej suchej patelni podgrzewamy konfiturę i dodajemy kieliszek alkoholu (zamiast do wiśni możemy dodać do rozpuszczonej czekolady). Nasączamy pierwszą warstwę biszkoptu rozgrzaną konfiturą. Układamy drugą warstwę biszkoptu. Nasączamy ją rozpuszczoną z kieliszkiem alkoholu i łyżką masła gorzką czekoladą. Odstawiamy do wystygnięcia. Pestki z laski wanilii dodajemy do śmietanki. Następnie dodajemy cukier puder i ubijamy. Tort podajemy z bitą śmietaną.
Biszkopt
Składniki:
- 8 jajek
- 4 czubate łyżki mąki tortowej lub krupczatki
- 4 czubate łyżki kakao
- 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki cukru
- 1/2 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 mała szczypta soli
Sposób przygotowania:
Białka ubijamy ze szczyptą soli, stopniowo dodając cukier. Następnie dodajemy również stopniowo żółtka a na koniec przesianą mąkę, kakao i proszek do pieczenia. Całość delikatnie mieszamy łyżką (nie mikserem!) tak, aby piana nie opadła. Gotową masę przekładamy do formy wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Pieczemy w temperaturze 180°C przez około 20 minut. Pod koniec pieczenia sprawdzamy wykałaczką czy ciasto się upiekło (po wyjęciu z ciasta patyczek powinien być suchy). Blachę z upieczonym ciastem odwracamy do góry dnem i zostawiamy do wystygnięcia, wtedy ciasto będzie puszyste i wilgotne.