PRZYSTAWKA:
Lizak z figą i tygrysem
Składniki:
- 12 krewetek tygrysich
- 8 fig
- małe opakowanie sera koziego
- opakowanie świeżej rukoli
- 8 łyżek stołowych parmezanu
- 3 łyżki soku z cytryny
- oliwa
- 2-3 ząbki czosnku
- posiekana natka pietruszki
- sól, pieprz
- świeżo mielony czarny pieprz
- szczypta soli morskiej
- sos balsamiczny do dekoracji
Sposób przygotowania:
Oczyszczone krewetki umieszczamy w marynacie przygotowanej z dwóch łyżeczek oliwy, zmiażdżonego czosnku, soku z cytryny, posiekanej pietruszki, soli i pieprzu. Odstawiamy do lodówki na około godzinę. Następnie krewetki smażymy z obu stron przez 6-7 minut. Górną część fig nacinamy płytko na krzyż, do środka wkładamy ser kozi i wstawiamy do piekarnika. Pieczmy przez 13 minut w temperaturze 200°C. Doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem i solą morską. Na papier do pieczenia wysypujemy starty parmezan formując kształt okrągłych lizaków. Ser pieczemy w temperaturze 190°C przez 4-5 minut. Krewetki podajemy na talerzu udekorowanym sosem balsamicznym z pieczoną figą, parmezanowym lizakiem oraz sałatką z rukoli.
Sos do rukoli
Składniki:
- 3 łyżki soku z cytryny
- 4 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka musztardy
- kilka ząbków czosnku
- świeża natka pietruszki
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Czosnek przeciskamy przez praskę. Natkę pietruszki drobno siekamy. Następnie wszystkie składniki sosu dokładnie mieszamy. Gotowym sosem, tuż przed podaniem polewamy rukolę.
DANIE GŁÓWNE:
Krwiste tango
Składniki:
- 4 steki z rostbefu wołowego
- pieprz czarny
- 4 duże ziemniaki
- 12 małych marchewek
- 4 łyżki masła
Sposób przygotowania:
Steki dokładnie myjemy, a następnie osuszamy. Przewiązujemy je nitką lub cienkim sznurkiem, aby podczas smażenia nie zmieniły kształtu, a następnie przyprawiamy pieprzem z obu stron. Steki umieszczamy na dobrze rozpalonym grillu i smażymy przez około 5-6 minut z każdej strony. Ziemniaki dokładnie myjemy, a następnie, bez obierania, owijamy szczelnie folią aluminiową. Pieczemy w temperaturze 180°C przez godzinę, co jakiś czas odchylając folię i sprawdzając widelcem, czy już są miękkie. Po upieczeniu ziemniaki odwijamy z folii, nacinamy na krzyż i „otwieramy”. W powstałym zagłębieniu umieszczamy łyżkę masła, dekorujemy świeżym rozmarynem. Marchewki myjemy, obieramy, i umieszczamy w piekarniku wraz z ziemniakami. Pieczemy przez 30 minut, aż będą miękkie i delikatnie przyrumienione. Steki podajemy z pieczonym ziemniakiem, marchewkami i sosem Chimichurri.
Sos Chimichurri
Składniki:
- 1 pęczek natki pietruszki
- 6-8 ząbków czosnku
- 1/2 szklanki oleju dobrego gatunku
- 1/3 - 1/4 szklanki octu winnego
- 1/4 szklanki przegotowanej wody
- 1 łyżeczka soli morskiej
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka suszonego oregano
Sposób przygotowania:
Czosnek i natkę pietruszki drobno siekamy. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Gotowy sos odstawiamy na 30 minut.
DESER
Mango migdalenie
Spód
Składniki:
- 3/4 szklanki migdałów blanszowanych
- 2 łyżki cukru trzcinowego
Sposób przygotowania:
Migdały delikatnie podprażamy na suchej patelni i przekładamy do miski. Na patelni rozpuszczamy cukier. Dodajemy migdały, obtaczamy w karmelu a następnie miksujemy, ale niezbyt drobno. Gotowa masę wysypujemy na wyłożoną papierem do pieczenia tortownicę. Na masę migdałową wykładamy masę serową. Wierzch ciasta dekorujemy purée z mango. Gotowe ciasto pieczemy w temperaturze 160°C przez około 50-6-minut. Następnie uchylamy drzwiczki piekarnika i pozostawiamy sernik do wystygnięcia.
Masa serowa
Składniki:
- 1/2 kg sera trzykrotnie mielonego
- 3/4 szklanki drobnego cukru
- 2 łyżki budyniu śmietankowego (bez cukru)
- 4 małe jajka
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- 3/4 szklanki purée z mango
Sposób przygotowania:
Ser mieszamy z mango, cukrem, budyniem i wanilią. Następnie stopniowo dodajemy po jednym jajku. Całość miksujemy aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotową masę wykładamy na przygotowany wcześniej spód.
Do dekoracji
Składniki:
- mus malinowy
- pokruszone migdały
- starta skórka z cytryny
Sposób przygotowania:
Wierzch sernika dekorujemy pokruszonymi migdałami i startą skórką z limonki. Podajemy na talerzu udekorowanym malinowym musem i świeżą miętą.