PRZYSTAWKA:
Kukurydziana rozgrzewka z pomarańczowym akcentem
Zupa kukurydziana
Składniki:
- 1 litr dobrego, domowego bulionu warzywnego
- 2 puszki kukurydzy
- 2 małe cebule
- 2 puszki mleka kokosowego
- 2cm świeżego imbiru
- 2 łyżeczki miodu
- sól
- czosnek
- chili w proszku
- płaska łyżeczka sproszkowanych ziaren kolendry
- 1/2 łyżeczki szafranu
- płaska łyżeczka cynamonu
- łyżeczka czosnku w proszku
- 2 łyżki mąki kukurydzianej
- 6 łyżek wiórek kokosowych
- 2 łyżki serka mascarpone
Sposób przygotowania:
Bulion wlewamy do garnka, cebulę kroimy w grubą kostkę i dodajemy wraz z kukurydzą i wodą z puszki kukurydzy do wywaru. Całość gotujemy około 15 minut. Następnie dodajemy 1,5 puszki mleka kokosowego, starty imbir, miód, kolendrę, cynamon, czosnek, szafran i gotujemy (bez przykrycia) kolejne 5 minut. Kiedy przyprawy „oddadzą” smaki dodajemy sól i chili zgodnie z upodobaniem. Całość miksujemy, następnie przecieramy przez sito, aby usunąć łuski od ziaren kukurydzy i osiągnąć aksamitną konsystencję. Zupę ponownie podgrzewamy, zagęszczamy mąką kukurydzianą i zagotowujemy. Następnie pozostałe pół puszki mleka kokosowego wlewamy do małego rondelka, łączymy z wiórkami kokosowymi i redukujemy płyn do 1/4 objętości, następnie mieszamy z serkiem mascarpone na gładką masę, którą należy schłodzić. Zupę podajemy ozdobioną sporą ilością kokosowej śmietany, świeżą kolendrą i szafranem.
Pomarańczowy akcent
Składniki:
- opakowanie ciasta francuskiego 275 g
- 0,5 kg marchewki
- szklanka soku pomarańczowego
- pół szklanki wody
- laska kory cynamonu
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 5 goździków
- 3 cm świeżego imbiru
- 5 g masła
- sok z cytryny
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka mąki kukurydzianej
- łyżeczka curry w proszku
- sól, pieprz cytrynowy
- ziarna sezamu
- jajko
Sposób przygotowania:
Marchewkę ścieramy na tarce o grubych oczkach. Do rondla o szerokim dnie lub dużej, głębokiej patelni wlewamy wodę, sok pomarańczowy, dodajemy przełamaną laskę cynamonu, ziele angielskie, goździki, utarty imbir, masło. Całość gotujemy około 5 minut. Do powstałego wywaru dodajemy marchewkę, wlewamy sok z cytryny, dusimy do prawie całkowitego odparowania płynu. Dodajemy cukier, sól, pieprz cytrynowy, mieszamy. Farsz studzimy. Wyjmujemy cynamon, goździki i ziele angielskie. Piekarnik ustawiamy na 200°C z termoobiegiem, blachę wykładamy papierem do pieczenia. Blat lub stolnicę podsypujemy mąką, ciasto rozwałkowujemy na około 4 milimetry, rozsmarowujemy warstwę farszu i rolujemy. Ciasto smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy sezamem. Zrolowane ciasto kroimy na około 1,5 cm kawałki, rozkładamy płasko na blasze ( będzie widać zakręcony wzór z pomarańczowego farszu) i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez około 15-20 minut do wyrośnięcia i zarumienienia. Podajemy jako indywidualną zakąskę lub dodatek do kremowej zupy kukurydzianej.
DANIE GŁÓWNE:
Saltimbocca w barwnej odsłonie
Składniki:
- 600 g piersi z kurczaka
- 350 g mielonej jagnięciny
- 10 dużych plastrów szynki serrano lub parmeńskiej
- 50 g sera parmezan lub grana padano
- listki świeżej mięty
- 4 łyżeczki ziół prowansalskich
- czosnek granulowany
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Zioła prowansalskie zaparzamy na sitku wrzątkiem. Kroimy 10 listków mięty i łączymy z jagnięcym mięsem mielonym, solimy, pieprzymy i odstawiamy. Z piersi kurczaka przygotowujemy płaskie kotlety grubości około 1cm (grubsze kawałki mięsa kroimy w poprzek, następnie rozbijamy lekko mięso przekładając je folią spożywczą). Kurczaka popieprzymy, lekko obsypujemy czosnkiem i bardzo delikatnie solimy (ser i szynka są wystarczająco słone). Następnie na każdy kawałek nakładamy zioła, ścieramy ser równomiernie pokrywając powierzchnię. Następnie przekładamy warstwą mielonej jagnięciny (też do 1 cm) ponownie ścieramy ser, na każdym kawałku układamy kilka listków mięty, ostatnią warstwą jest plaster szynki, który należy połączyć z mięsem wykałaczkami łącząc w ten sposób wszystkie warstwy. Tak przygotowane mięso odstawiamy na minimum 20 min.( W tym czasie przygotowujemy ryż). Zamarynowane mięso pieczemy na oleju z łyżką masła najpierw od strony z szynką, kiedy pierś kurczaka zacznie być dosmażona (będzie to widać na brzegach) wtedy odwracamy mięso i dopiekamy. Całość jest wyjątkowo soczysta dzięki takiemu przeplataniu warstw mięsa i sera. Gotowe mięso podajemy z ryżem, i połówką granatu.
Ryż
Składniki:
- 250 g ryżu białego (basmati lub jaśminowy)
- szklanka groszku mrożonego
- 8 g masła
- skórka z jednej cytryny
- sok z połowy cytryny
- pieprz cytrynowy
Sposób przygotowania:
Ryż gotujemy według przepisu na opakowaniu, następnie dodajemy masło, pieprz cytrynowy, groszek zielony, skórkę i sok z cytryny, podlewamy odrobiną wody i na maleńkim ogniu gotujemy około 10 minut często mieszając do uzyskania lekko lepkiej masy. W razie potrzeby dolewamy wody. Trzymamy szczelnie przykryte do momentu podania.
Sałata lodowa
Składniki:
- 2 jabłka
- owoce granatu
- czerwona cebula
- curry w proszku
- 4 liście limonki
- 4 łyżki oliwy
- 2 łyżki octu balsamico
- sok z granatu
- 2 łyżki miodu wielokwiatowego
Sposób przygotowania:
W małym rondelku podgrzewamy oliwę, ocet, sok z granatu, liście limonki i miód. Całość mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia. Jabłka dzielimy na 16tki i posypujemy curry. Sałatę lodową rozdrabniamy i układamy na talerzu, następnie kroimy czerwoną cebulę w piórka i posypujemy nimi sałatę. Patelnię grillową lekko smarujemy olejem, rozgrzewamy i grillujemy na niej cząstki jabłka. Następnie rozkładamy je na sałacie, polewamy sosem i posypuje owocami granatu. Tym samym sosem kropimy mięso.
DESER:
W orzeźwiającym trójkącie smaku
Tort czekoladowy
Ciasto
Składniki:
- 150 g połamanej ciemnej/gorzkiej czekolady
- 150 g masła
- 5 jaj rozmiaru L
- 1 łyżka kakao
- 180 g cukru
Mus
Składniki:
- 50 g połamanej ciemnej czekolady
- 50 g połamanej mlecznej czekolady
- 100 g masła
- 3 jajek rozmiaru L
- 2 łyżeczki kakao
- 125 g cukru
- 3 lub 4 łyżeczki żelatyny w proszku rozpuszczonej w 80/90 ml ciepłej wody
Sposób przygotowania:
W misce ustawionej nad gotującą się wodą rozpuszczamy masło z czekoladą. Dobrze mieszamy a następnie studzimy. W tym czasie piekarnik nagrzewamy do 180°C. Formę z odpinaną obręczą o średnicy 20 - 23 cm smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia. Miksujemy żółtka z kakao, dodajemy do ostudzonej czekolady i mieszamy. Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy stopniowo cukier. Ubite białka łączymy z masą czekoladową, dokładnie, ale bardzo ostrożnie mieszamy i wykładamy na blachę. Pieczemy około 30 minut. Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Nie przejmujemy się, kiedy wyrośnięte ciasto szybko opadnie – tak ma być. Mus przygotowujemy po ostudzeniu pieczonego spodu. W tej samej misce rozpuszczamy masło i dwa smaki czekolady. Powstałą masę studzimy. Żółtka z kakao miksujemy i dodajemy do ostudzonej czekolady mieszając. Następnie dodajemy żelatynę rozpuszczoną w wodzie. Mikserem ubijamy białka na bardzo sztywną, białą pianę wraz z cukrem. Ubite białka łączymy z masą czekoladową, starając się zachować jak najwięcej „powietrza” w masie. Powstały mus wylewamy na upieczony spód i schładzamy w lodówce przynajmniej 4 godziny. Ciasto jest najpyszniejsze kolejnego dnia. Wierzch ciasta najlepiej obsypać prażonymi migdałami. Ciasto podajemy z lodami i owocem marakui.
Lody mango
Składniki:
- 300 g zamrożonego miąższu owoców mango
- 100 g zamrożonego ananasa
- 5 łyżek jogurtu min 3%
- 4 łyżki serka mascarpone
- 2 do 4 łyżki miodu wielokwiatowego
- kilka listków mięty
- skórka starta z limonki
Sposób przygotowania:
Ceramiczne naczynie schładzamy w zamrażarce. Owoce, jogurt, serek mascarpone, miód i miętę oraz skórkę z limonki miksujemy na jednolitą masę. Gdyby lody okazały się mało słodkie dodajemy miód do smaku, jeżeli masa będzie zbyt gęsta dodajemy trochę jogurtu. Lody przekładamy do schłodzonego pojemnika i podajemy od razu lub przechowujemy je w zamrażarce. Przed samym podaniem lody należy wyjąć z zamrażarki i „ocieplić”, ponieważ najsmaczniejsze są zdecydowanie w postaci bardziej aksamitnej miękkiej.
Więcej przepisów znajdziecie na kulinarni.pl >