PRZYSTAWKA:
Tomato Gonzalez
Składniki:
- 2 puszki pokrojonych pomidorów bez skórki
- 2 puszki ciecierzycy
- 1 litr buliony warzywnego
- 1 gałązka świeżego rozmarynu
- 4-5 ząbków czosnku
- 1 pęczek natki pietruszki
- 1/2 opakowania makaronu
- około 4 łyżek oliwy
- sól, pieprz
- świeża bazylia do dekoracji
Sposób przygotowania:
Makaron gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Czosnek przeciskamy przez praskę i lekko podsmażamy na oliwie. Dodajemy gałązkę rozmarynu i pomidory. Całość gotujemy przez 15 minut. Dolewamy bulion, dodajemy odcedzoną ciecierzycę i posiekaną natkę pietruszki. Ponownie gotujemy przez około 10 minut. Rozmaryn wyjmujemy. Połowę zupy odlewamy i miksujemy, a następnie dodajemy z powrotem do pozostałej części zupy. Doprawiamy solą i pieprzem. Dekorujemy listkami świeżej bazylii. Podajemy z makaronem.
DANIE GŁÓWNE:
Francuski łącznik
Składniki:
- 250 g mąki tortowej
- 150 g schłodzonego masła
- 1 łyżeczka soli
- 1 szklanka fasoli
- 3 suszone pomidory z zalewy
- 1 jajko
- 2 duże pory
- 1 kieliszek białego wytrawnego wina
- 2 marchewki
- 2 łyżki masła klarowanego
- 3 jajka
- 4 łyżki kwaśnej śmietany 12%
- 4 łyżki serka mascarpone
- garść drobno posiekanego świeżego tymianku
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Naczynie żaroodporne smarujemy masłem. Mąkę przesiewamy bezpośrednio do miski. Dodajemy pokrojone w kostkę masło, sól oraz drobno posiekane, suszone pomidory. Ciasto wyrabiamy, aż do uzyskania konsystencji kruszonki. Następnie dodajemy jajko. Wyrabiamy na gładkie ciasto i formujemy na kształt kuli. Odstawiamy na godzinę do lodówki. Zielone końce porów odcinamy, pozostawiając tylko część jasnozieloną i białą. Pory kroimy w pół plasterki i szklimy na maśle przez około 4 minuty. Następnie dolewamy wino i dusimy jeszcze przez 15 minut. Marchewki ścieramy na tarce z dużymi oczkami i dodajemy do porów. Pod koniec całość delikatnie solimy. Kiedy wino się zredukuje, zdejmujemy pory z ognia. Do miski wbijamy jajka, dodajemy śmietanę, serek mascarpone, oraz tymianek, sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Ciasto rozwałkowujemy na papierze do pieczenia na placek, nieco większy niż średnica naczynia, w którym będziemy je piec. Gotowym ciastem wykładamy dno i boki naczynia. Spód dziurkujemy widelcem, następnie wstawiamy do lodówki do czasu nagrzania piekarnika. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 190ºC. Formę z ciastem (dno i boki) przykrywamy folią aluminiową. Na folię wysypujemy równomiernie, jako obciążenie suchą fasolę. Tak przygotowaną tartę pieczemy przez około 15 minut. Następnie usuwamy folię z obciążeniem w postaci fasoli i pieczemy przez kolejne 13 minut, aż do uzyskania lekko złotego koloru. Na podpieczony spód wykładamy pory z marchewką, a następnie wylewamy masę jajeczną. Pieczemy w temperaturze 180ºC przez 30 minut. Przed podaniem całość polewamy sosem tzatziki, przygotowanym z świeżego ogórka i jogurtu greckiego. Podajemy z miksem sałat.
DESER:
Ogniście mroźna katapulta
Składniki:
- 2 opakowania herbatników
- opakowanie lodów waniliowych
- 1 jajko
- 1 opakowanie niesolonych orzeszków ziemnych
- olej do smażenia
- 4 gruszki
- 2 łyżeczki cynamonu
- 4 łyżki cukru trzcinowego
- 1 kieliszek likieru kokosowego
Sposób przygotowania:
Herbatniki mielimy z orzechami. Z lodów formujemy kulki, które panierujemy w otrzymanej kruszonce. Lody odstawiamy do zamrażarki na 40 minut. Następnie panierowane kulki lodów zanurzamy w roztrzepanym jajku a potem ponownie obtaczamy w herbatnikowo-orzechowej kruszonce. Panierkę mocno dociskamy do lodów, ponownie odstawiamy na 40 minut do zamrażalnika. Przed podaniem smażymy lody w głębokim oleju maksymalnie przez 30 sekund do zarumienienia panierki. Gruszki przecinamy na pół i wydrążamy gniazda nasienne. Następnie maczamy w cukrze zmieszanym z cynamonem. W oczyszczone gniazda gruszki wlewamy łyżeczką likier. Pieczemy w temperaturze 180ºC przez 20 minut. Przed podaniem w zagłębieniu gruszki umieszczamy kulkę lodów.