PRZYSTAWKA:
Balsamiczny afrodyzjak
Składniki:
- 3-4 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 mały seler
- 2 duże pory
- 2 cebule szalotki
- liść laurowy
- ziele angielskie
- pieprz
- sól
- 2 gałązki lubczyku
- 400 g żeberek
- 1 nóżka kurczaka bez skóry
- kilka grzybów suszonych
- 200 g kaszy jęczmiennej
- oliwa z oliwek
Sposób przygotowania:
Z żeberek i nóżki usuwamy nadmiar tłuszczu, następnie wrzucamy do garnka. Zalewamy około 3 litrami wody i doprowadzamy do wrzenia. Zbieramy szumowiny i dodajemy dwie marchewki, jedną pietruszkę i połowę selera. Gotujemy około 2 godzin. Po dwóch godzinach ścieramy pozostałą marchew z pietruszką. Por i dwie szalotki drobno siekamy i całość smażymy przez kilka minut na minimalnej ilości oliwy. Przesmażone warzywa dodajemy do wywaru wraz z zielem angielski, liściem laurowym oraz lubczykiem i grzybami. Całość gotujemy na małym ogniu przez kolejne dwie godziny. Po ok. 4 godzinach wyjmujemy całe warzywa oraz mięso, pozostawiają starte warzywa w garnku. Wsypujemy kaszę przepłukaną wodą. Żeberka pozbawiamy kości i siekamy na drobniejsze kawałki, po czym z powrotem wrzucamy do zupy. Gotujemy do pożądanej miękkości kaszy, przeważnie około 15-25 minut. Krupnik nalewamy do głębokiego talerza. Dodajemy łyżkę kwaśnej gęstej śmietany i przyozdabiamy drobno siekaną natką pietruszki lub koprem.
Prażuchy
Składniki:
- 4-5 ziemniaków
- sól
- 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
- łyżka masła
- łyżka śmietany
- dwa żółtka
- słonina
Sposób przygotowania:
Ziemniaki kroimy na 3-4 części,. Ziemniaki gotujemy do miękkości, odcedzamy, zostawiając na dnie garnka niewielką ilość wody (ok. 1cm). Następnie dosypujemy mąkę ziemniaczaną, garnek przykrywamy pokrywką i ponownie wstawiamy na ogień na około 5 minut, tak, aby mąka się podprażyła. Po tym czasie odcedzamy wodę. Ziemniaki rozgniatamy z mąką ziemniaczaną na purée, dodajemy masło, śmietanę i żółtka z jajek. Całość dodatkowo możemy przecisnąć przez praskę. Prażuchy podajemy okraszone wcześniej przygotowanymi skwarkami.
DANIE GŁÓWNE:
Młode mięsko na życie kładzione
Składniki:
- 1,5 kg bardzo młodej cielęciny
- kostka masła
- 3 gałązki świeżego tymianku
- 10-12 szalotek
- ½ główki czosnku
- kromki chleba żytniego
Sposób przygotowania:
Cielęcinę kroimy na grube kawałki. Przesmażamy na patelni grillowej bez tłuszczu, aby zamknąć pory. Przesmażone mięso układamy w naczyniu żaroodpornym. Do mięsa dodajemy obrane szalotki i czosnek. Całość zalewamy klarowanym masłem, po czym przykryte naczynie wstawiamy na 4 godziny do piekarnika rozgrzanego do 80-95°C. W ostatnich minutach pieczenia cielęciny do piekarnika wkładamy kromki żytniego chleba posmarowane masłem i pieczemy na półtwardą grzankę. Wyjmujemy mięso z piekarnika i usuwamy czosnek. Na talerz kładziemy grzankę oraz mięso z szalotkami i odrobiną sosu, który wytworzył się w czasie pieczenia. Całość doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem.
DESER:
Grzeszny przysmak zimnej Ewy
Składniki:
- 2-3 kg kwaśnych jabłek
- 50-100 g malin
- 2 laski wanilii
- cukier
- cynamon
- 150 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 50 g cukru pudru
- lody waniliowe lub bakaliowe
- świeża mięta
Sposób przygotowania:
Trzy jabłka obieramy i kroimy w kostkę, pozostałe także obieramy i ścieramy na tarce. Jabłka tarte wrzucamy do rondelka i prażymy, aż uzyskają konsystencję musu. Po około 20 minutach dodajemy cukier. Dodajemy kostki jabłka, 2 laski wanilii i szczyptę cynamonu. Wszystko prażymy mieszając przez około 5-10 minut. Mus nakładamy do małych żaroodpornych misek do połowy ich wysokości i zasypujemy kruszonką na wysokość około 1 cm. Deser wstawiamy do piekarnika na 180°C i pieczemy około 40 minut. Odstawiamy miseczki na 5-7 minut aby kruszonka się schłodziła, następnie na wierzch kładziemy gałkę lodów oraz 2 listki mięty.
Kruszonka
Składniki:
- 150 g mąki pszennej
- 100 g masła rozpuszczonego
- 50 g cukru pudru
Sposób przygotowania:
Cukier mieszamy z mąką. Zalewamy rozpuszczonym ciepłym masłem. Całość dokładnie wyrabiamy. Kruszonkę rozcieramy palcami lub przy użyciu grubego oczka tarki.