PRZYSTAWKA:
Zatopieni rozłączeni
Składniki:
- 1 opakowanie żelatyny do rozpuszczenia błyskawicznego
- 10 sztuk szparagów konserwowych
- 10 dużych plastrów szynki
- 1 kostka bulionowa
- 2 ząbki czosnku
- 5 świeżych ogórków
- sól
- pieprz
- pomidorki koktajlowe
- 1 pęczek szczypiorku
Sposób przygotowania:
W pierwszej kolejności przygotowujemy wywar – w litrze wody rozpuszczamy kostkę bulionową, doprawiamy solą, pieprzem oraz sprasowanymi ząbkami czosnku. Po zagotowaniu dodajemy rozpuszczoną żelatynę, dokładnie mieszamy. Schłodzony wywar wykorzystujemy do przygotowania trzech elementów dania. Na tacy układamy plastry szynki, smarujemy małą ilością majonezu, po czym układamy na każdym po jednym szparagu. Całość rolujemy i układamy w wcześniej wydrążonej połówce świeżego ogórka. Ogórka zalewamy żelatyną i odstawiamy do wystygnięcia. Drugi szparag układamy na przygotowanej wcześniej tafli z żelatyny. Po zastygnięciu oba elementy układamy obok siebie. Danie dekorujemy kremem przy użyciu szprycy. Dodatkową dekoracją są pomidorki koktajlowe oraz szczypiorek.
Krem chrzanowy
Składniki:
- majonez
- chrzan
Sposób przygotowania:
Chrzan i majonez mieszamy w stosunku 1:1.
DANIE GŁÓWNE:
Dziwaczka w oczach Goi
Składniki:
- 4 kacze udka
- 4 piersi kacze ze skórką
- 100 ml śmietany 18%
- 1 grejfrut
- 4 świeże gruszki
- 250 g konfitury z żurawiny
- 1 łyżka miodu płynnego
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 250 ml wina czerwonego wytrawnego
- 1 duża marchew
- sól i pieprz do smaku
- świeży lubczyk
Sposób przygotowania:
Kaczkę nacieramy w kolejności: skórką z grapefruita, olejem rzepakowym i odrobiną soli. Odstawiamy na 3 godziny do zamarynowania. Pieczemy w piekarniku w temperaturze
220 °C. Gdy kaczka zacznie skwierczeć, podlewamy ją czerwonym winem. Kaczka piecze się około 2 godzin. W międzyczasie oblewamy ją powstałym w wyniku pieczenia sosem. Pół godziny przed wyjęciem smarujemy kaczkę miodem. Na około 5 minut przed wyjęciem mięsa z piekarnika układamy na niej połówki gruszek (2 połówki na 1 osobę). Kaczkę układamy na dużym talerzu z dwiema kulkami ziemniaczanego purée, połówkami gruszek wypełnionymi konfiturą z żurawiny, oraz surówką. Przyozdabiamy cząstkami grapefruita i świeżym lubczykiem.
Ziemniaczane puree Składniki:
- 1,5 kg ziemniaków
- 30 dag podgrzybków
- 2 cebulki dymki
- 3 łyżki oleju truflowego
- 1 łyżka masła
Sposób przygotowania:
Podgrzybki obgotowujemy przez około 5 minut. Następnie drobno posiekane podgrzybki i cebulki podsmażamy na rozgrzanym oleju truflowym. Do ugotowanych ziemniaków dodajemy masło, śmietanę i łyżeczkę oleju truflowego, po czym całość miksujemy na gładką masę purée. Dodajemy grzybki z cebulką i wszystko dokładnie mieszamy.
SurówkaSkładniki:
- 1 jabłko
- 20 dag selera
- garść orzechów włoskich
- garść jagód goi
- garść suszonej żurawiny
- 100 ml jogurtu greckiego
- 1 łyżka majonezu
Sposób przygotowania:
Ścieramy marchew, seler i jabłko. Dodajemy posiekane orzechy, jagody goi i żurawinę. Wszystkie składniki mieszamy z dodatkiem jogurtu, chrzanu i majonezu.
DESER:
Niebiańskie podniebienie
Składniki:
- 40 kulek z kremem kokosowo-migdałowym
- 4 orzechy kokosowe
- 100 g żelowanych wiśni
- 1 opakowanie pałeczek czekoladowych
- 500 g świeżych truskawek
- 80 g wiórków kokosowych
- 2 tabliczki białej czekolady
- mięta do przybrania
Sposób przygotowania:
Na dużym talerzu deserowym układamy dwie połówki kokosa wypełnione warstwowo 50 g żelowanych wiśni, następnie skruszonymi kulkami kokosowo-migdałowymi. Całość posypujemy wiórkami kokosowymi i zwieńczamy wisienką oraz wbitymi po skosie pałeczkami czekoladowymi. Podajemy z truskawki oblanymi rozpuszczoną białą czekoladą i oprószonymi wiórkami kokosu. Dekorujemy miętą.