PRZYSTAWKA
Bup z pietrószkom
Składniki:
- pęczek szczypioru
- 3 ząbki czosnku
- pomidorki koktajlowe
- pieprz czarny świeżo mielony
- sól morska rozdrobniona w moździerzu
- oliwa
- 1 kg bobu
- 8 kromek pieczywa tostowego
- 4 papryczki chili
- musztarda
- śmietana lub jogurt naturalny
- natka pietruszki do dekoracji
Sposób przygotowania:
Pomidorki kroimy w ćwiartki. Szczypior drobno siekamy. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę. Bób gotujemy i obieramy. Następnie wszystkie składniki łączymy i doprawiamy solą i pieprzem, oraz oliwą, musztardą i odrobiną śmietany lub jogurtu. Całość dokładnie mieszamy. Gotową przystawkę schładzamy 10 minut w lodówce i podajemy na talerzu udekorowanym świeżą natką pietruszki, papryczką i grzankami z pieczywa tostowego.
DANIE GŁÓWNE
ZCHP czyli Zópa Chózarji Polskiej
Składniki:
- 9 raków
- pęczek koperku
- pęczek natki pietruszki
- cebula
- por
- seler
- korzeń pietruszki
- kość wołowa
- 125 ml kwaśnej śmietany
- kilka ziarenek kminku
- sól
Nadzienie do skorup rakowych
Składniki:
- 10 dag ryżu białego
- 2 jajka
- pieprz czarny świeżo mielony
- sól morska rozdrobniona w moździerzu
- mięso rakowe
- 1/4 kostki masła
Sposób przygotowania:
Warzywa z kością wołową gotujemy w 2 litrach wody do uzyskania miękkości warzyw. Następnie dodajemy umyte raki oraz pęczek koperku i pietruszki. Doprawiamy kminkiem, solą i gotujemy przez 10 minut. Następnie wyjmujemy raki i rozcinając pancerz od spodu wyjmujemy z nich mięso. Zachowujemy kilka skorup ogonów rakowych do nadzienia. Szczypce tłuczemy w moździerzu na miazgę, wrzucamy do rondla z masłem i smażymy około 20 minut, aż wypłynie z nich tłuszcz rakowy, który następnie odlewamy do czystego naczynia. Resztę przecedzamy przez gęste sito i odstawimy na chwilę, a następnie wlewamy ostrożnie do rosołu. Ugotowany wcześniej, na maśle, ryż łączymy z mięsem rakowym, ubitą pianą z białek i utartymi żółtkami. Do farszu dodajemy posiekany koperek. Doprawiamy solą. Pancerze nadziewamy farszem i przez chwilę gotujemy w zupie. Gotową zupę podajemy udekorowaną koperkiem, kleksem masła rakowego i faszerowanymi skorupami ogonów rakowych.
DESER
Jórant z Mazór
Składniki:
- 3 jaja
- 1 kg mąki
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 1/4 kg cukru
- 3 łyżki kwaśnej śmietany
- 2 kostki masła
- opakowanie cukru waniliowego
- opakowanie masy kajmakowej
- mus jabłkowy
- skórka pomarańczowa
Sposób przygotowania:
Kostkę masła siekamy, następnie dodajemy cukier, cukru waniliowy, proszek do pieczenia, dwa żółtka, jedno całe jajko i śmietanę. Całość mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Następnie dodajemy mąkę i wyrabiamy ciasto do momentu, aż będzie lekko kleić się do rąk. Ciasto wkładamy do lodówki na 30 minut, następnie rozwałkowujemy i układamy na wysmarowanej masłem blasze. Część ciasta odkładamy, rozwałkowujemy i kroimy na paski o szerokości 1 cm. Ciasto smarujemy masą kajmakową, musem jabłkowym i posypujemy skórką pomarańczową. Następnie całość przykrywamy paskami ciasta. Pieczemy w temperaturze 180oC przez około 40 minut. Wystudzone ciasto ozdabiamy polewą czekoladową.
Polewa
Składniki:
- tabliczka czekolady
- kostka masła
- 1/4 kg cukru
Sposób przygotowania:
W rondelku rozpuszczamy masło z cukrem, następnie dodajemy pokruszoną czekoladę i zostawiamy na małym ogniu cały czas mieszając, do całkowitego rozpuszczenia składników. Następnie dodajemy trochę wody i mieszamy. Gotową masą od razu dekorujemy wystudzone ciasto.