Psychologia w świecie kina. Rozmawiamy z Aleksandrą Zienowicz-Wielebska i Alkiem Pietrzakiem | MÓWIMY O KINIE podcast

Aleksander Pietrzak, Aleksandra Zienowicz-Wielebska
Psychologia w świecie kina. Rozmawiamy z Aleksandrą Zienowicz-Wielebska i Alkiem Pietrzakiem | MÓWIMY O KINIE podcast

Co jest największym wyzwaniem w pracy reżysera? Co wspólnego ma psychologia sportu z psychologią zawodów artystycznych? Jak tworzyć dobrą atmosferę na planie. Aleksandra Zienowicz-Wielebska i Aleksander Pietrzak w rozmowie z Małgorzatą Czop w podcaście MÓWIMY O KINIE. Zobaczcie!

Czego artyści mogą nauczyć się od sportowców? Kto jest odpowiedzialny za budowanie zespołu na planie? Gośćmi podcastu MÓWIMY O KINIE są psycholog Aleksandra Zienowicz-Wielebska oraz reżyser Aleksander Pietrzak, którzy odpowiadają na te i inne pytania.

Aleksander Pietrzak, Aleksandra Zienowicz-Wielebska
Aleksander Pietrzak, Aleksandra Zienowicz-Wielebska

Aleksandra Zienowicz-Wielebska jest psycholog działająca w branży sportowej i filmowej . Jest współautorka książki "Psychologia osiągnięć dla twórców filmowych" i wraz ze współpracownikami prowadzi badania naukowe, warsztaty, wykłady i konsultacje dla filmowców. Aleksander Pietrzak jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jak reżyser stał za sterami "39 i pół tygodnia" z Tomaszem Karolakiem w głównej roli. Na dużych ekranach można było oglądać jego filmy fabularne "Juliusz" i "Czarna owca". W rozmowie z Małgorzatą Czop opowiedzieli o wyzwaniach, jakie stają przed filmowcami w ich pracy zawodowej.

Psychologia w kinie

Psychologia zaczyna odgrywać coraz większą rolę w naszym życiu codziennym. To nie tylko spotkania terapeutyczne, ale też nabywanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, budowania relacji i zarządzanie zespołami. Praca przy produkcji filmów czy seriali wymaga szeregu umiejętności. Reżyser zawsze stoi na czele całej ekipy i to od niego zależy, jak będzie wyglądała praca na planie przy danym projekcie.

Jeżeli chodzi o reżyserię to są trzy główne zadania. Praca nad tekstem, czyli wiem, o czym jest scena i o czym opowiada. Drugie to praca z aktorem, czyli z ludźmi, którzy przez swoje usta, tembr głosu, emocje, gest zamieniają słowa w ciało i emocje. Trzecia rzecz to praca z kamerą, czyli praca z operatorem, z ekipą techniczną, oświetleniowcami, scenografią, ze wszystkim, co widać w kadrze. Te wszystkie elementy są ze sobą nierozłączne.
Alek Pietrzak o zadaniach reżysera

Zadaniem psychologów jest wspieranie filmowców w pracy i pokazywanie narzędzi, które mogą być przydatne do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi ich zawód.

Psychologia wykonania skupia się na takim wspieraniu osoby, która wykonuje takie zawody, które charakteryzują się dużą presją, stresem, ciągła oceną ze strony fanów, widzów czy ekspertów z danej branży. (…) Naszym zadaniem, psychologów, jest takie wspieranie rozwoju kariery czy przygotowywanie do różnych przedsięwzięć, żeby ta dana osoba (…) robiła to w optymalny dla siebie sposób. Taki, który sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. 
Aleksandra Zienowicz-Wielebska

Zobaczcie całą rozmowę!

Jakie tematy porusza film "Czarna owca"? Sprawdź wideo!
Jakie tematy porusza film "Czarna owca"? Sprawdź wideo!
Zobacz wideo!

Oglądaj film "Czarna owca" w player.pl > > >

podziel się:

Pozostałe wiadomości