Niezwykłe Stany Prokopa: Kosmiczny projekt zbliżył do siebie Papcia Chmiela i jego syna Artura

Niezwykłe Stany Prokopa: Kosmos połączył Papcia Chmiela i jego syna Artura.

W trzecim odcinku "Niezwykłych Stanów Prokopa", Marcin odwiedził Artura Chmielewskiego, syna znanego rysownika Papcia Chmiela, który spełnia się pracując w Amerykańskiej Agencji Kosmicznej w Pasadenie. Konstruktor opowiedział Prokopowi jak wygląda proces tworzenia łazików marsjańskich, w jaki sposób są one testowane oraz o niezwykłym projekcie, który zbliżył go do ojca.

Artur Chmielewski i wspólny projekt z Papciem Chmielem

Wspólny projekt książki o kosmosie stał się łącznikiem między dwoma różnymi światami, łączącym doświadczenie rysownika papcia Chmiela z wiedzą jego syna, Artura Chmielewskiego, pracownika NASA. Papcio Chmiel, znany ze swojego talentu w tworzeniu barwnych, pełnych życia ilustracji, wniósł do projektu swoją pasję i kreatywność, oddając w formie graficznej fascynującą i kolorową wizję kosmosu.

Jego syn, Artur, jako pracownik NASA, dostarczył niezbędnej wiedzy eksperckiej i technicznej, dbając o to, by każda ilustracja była jak najbardziej wierna aktualnym odkryciom naukowym i realistyczna w odwzorowaniu kosmicznych zjawisk. Ta synergia różnych perspektyw i umiejętności zaowocowała nie tylko piękną książką o kosmosie, ale również silną więzią między ojcem a synem, którzy mogli wspólnie podziwiać rezultat swojej pracy i pasji.

 [...] Z ojcem miałem największą satysfakcję [...] przy pisaniu książki kosmicznej
- mówi Artur Chmielewski

>>> Oglądaj "Niezwykłe Stany Prokopa" na player.pl <<<

Kim jest Papcio Chmiel?

Henryk Chmielewski, znany bardziej pod pseudonimem "Papcio Chmiel", urodził się 7 czerwca 1930 roku w Warszawie. Był polskim rysownikiem i autorem komiksów, który zdobył ogromną popularność w Polsce i za granicą dzięki swojej kultowej serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". Początki jego kariery artystycznej sięgają lat 40., kiedy to pracował jako rysownik dla różnych czasopism. W 1957 roku ukazały się pierwsze komiksy o Tytusie, Romku i A'tomku, które szybko zdobyły ogromną popularność ze względu na swoje humorystyczne podejście, ciepłe postacie oraz elementy satyry społecznej. Oprócz komiksów, Chmielewski był również autorem książek dla dzieci oraz ilustratorem.

Papcio Chmiel był nie tylko utalentowanym rysownikiem, ale również cenionym przez czytelników obserwatorem świata, który miał wyjątkową umiejętność łączenia humoru z mądrymi przekazami. Jego prace często poruszały ważne tematy społeczne i polityczne, jednak zawsze w lekki i zabawny sposób, co przysporzyło mu rzesze oddanych fanów.

Henryk Chmielewski zmarł 22 stycznia 2021  roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w polskiej kulturze popularnej oraz sercach wielu pokoleń czytelników. Jego twórczość nadal cieszy się ogromną popularnością i jest inspiracją dla wielu kolejnych artystów komiksowych.

"Budowałem statek kosmiczny raz w życiu i nie chce tego powtórzyć" - Artur Chmielewski w "Niezwykłych Stanach Prokopa"

Niezwykłe Stany Prokopa - co wydarzyło się w 3. odcinku?

Proces konstruowania statków kosmicznych jest skomplikowany i wymaga zaawansowanej technologii oraz precyzyjnego planowania. Naukowcy pracujący w NASA zajmują się projektowaniem, budową i testowaniem różnorodnych urządzeń kosmicznych, w tym łazików, sond kosmicznych oraz statków bezzałogowych. W NASA Jet Propulsion Laboratory, Artur Chmielewski, polski inżynier, kieruje zespołem odpowiedzialnym między innymi za rozwój marsjańskiego helikoptera.

W trakcie wizyty Marcin Prokop miał okazję dowiedzieć się, dlaczego praca nad budową statków kosmicznych jest tak wymagająca oraz poznać szczegóły związane z procesami testowania i nadzorowania misji kosmicznych. NASA JPL to miejsce, które miało kluczowy udział w wysłaniu na Marsa misji Curiosity w 2012 roku oraz Perseverance w 2020 roku. Marcin dowiedział się również, gdzie odbywają się testy robotów wysyłanych w przestrzeń kosmiczną oraz dlaczego każdy łazik posiada swojego "brata bliźniaka".

Niezwykłe Stany Prokopa: Artur Chmielewski i Marcin Prokop
Niezwykłe Stany Prokopa: Artur Chmielewski i Marcin Prokop

Niezwykłe Stany Prokopa - o czym jest program?

Program "Niezwykłe Stany Prokopa", to nie tylko podróżniczy przewodnik, ale też inspiracja do odkrywania świata na własną rękę. Dzięki niemu dowiemy się, jakie sekrety kryją znane nam miejsca i jak wiele jeszcze przed nami do odkrycia. Podczas tej wyprawy towarzyszył mu jego brat Sebastian, drugi operator Tomasz Borkowski i dźwiękowiec Tomasz Sikora.  Marcin Prokop, znany z umiejętności prowadzenia programów telewizyjnych, w tym projekcie przyjmuje rolę  producenta, scenarzysty i reżysera nowej serii lubianego przez widzów programu.

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości