Co ugotowali uczestnicy w 9. odcinku?

Masterchef 11 odcinek 9
Masterchef 11 odcinek 9

1.Bartłomiej Głowacki

I - Kulki z serca indyczego w panko, Spring Rollsy z Sercami indyczymi podane z sałatką z sercami indyczymi

Kulki z serca indyczego w panko

-6 serc Indyczych

-2 szalotki

-2 ząbki czosnku

-3 jajka

-30 g bułki tartej

-100g panki

-50g kolendry

-30g bazylii tajskiej

-30g melisy

-Sos sojowy

-5g chili

-Jedna limonka

Wykonanie

Szalotki, chili i czosnek smażymy na odrobinie oleju do uzyskania złotego koloru. Dodajemy posiekane w kostkę 5 mm serca indycze. Przesmażamy szybko i dodajemy 10ml sosu sojowego jasnego.

Przekładamy do miski dodajemy bułkę tartą i jajko i 20g kolendry siekanej. Mieszamy i odstawiamy na 10 min aż bułka nasiąknie jajkiem. Formujemy kulki i obtaczamy w panco po czym smażymy na głębokim ogniu.

Robimy majonez dodajemy skórkę limonki oraz sok z całej limonki, sól, pieprz oraz po 30 g melisy, kolendry i bazylii tajskiej.

Podajemy od razu po usmażeniu z sosem w miseczce obok.

Sałatka z sercami

Składniki

-2 ząbki czosnku

-200g groszku cukrowego

-Sos sojowy

-200 g serc indyczych

-400 g sałaty rzymskiej

-Olej sezamowy

-50 g fenkuł

-100g kolendry

-50 ml octu ryżowego

Wykonanie

Czosnek i chili przesmażamy na patelni do złotego koloru. Dodajemy groszek cukrowy i serca indycze pokrojone w plastry. Przesmażamy szybko 2-3 min. Kroimy pozostałe składniki na julienne. Robimy sos z oleju sezamowego, sosu sojowego i octu ryżowego.

Na sałatę rzymską układamy Groszek cukrowy, na nim układamy serca, posypujemy fenkułem i kolendra. Wszystko polewamy sosem i ścieramy skórkę z limonki.

Spring Rollsy z Sercami indyczymi.

-Składniki:

-Jedna marchew

-pół sałaty greckiej

-Jeden ogórek

-2 Ząbki czosnku

-5ml oleju sezamowego

-Jedno mango

-8 płatków ryżowych

-50ml oleju ryżowego

-15g cukru

Wykonanie

Warzywa kroimy w równomierne julienne. Serca kroimy w plastry i przesmażamy z czosnkiem i olejem sezamowym na patelni. Podgrzewamy ocet z wodą. Do sosjerki kroimy w drobna kostkę marchew, czosnek i dodajemy cukru. Zalewamy gorącym octem z woda.

Namaczamy płatki ryżowe w wodzie na 1 sek. Układamy warzywa i serca indycze i zwijamy. Podajemy z sosem.

2. Dominik Czeronek

I - Karczoch zapiekany z panko i pecorino romano, kaszotto pomidorowo-ziołowe.

Składniki

Karczoch:

-3 karczochy

-2 łyżki panko

-50 g pecorino Romano

-500 ml wody

-1 cytryna

-1 łyżeczka soli

-Pół łyżeczki pieprzu

-50 g masła

Kaszotto:

-200 g kaszy pęczak

-1 pomidor malinowy

-10 pomidorków cherry

-1 szalotka

-3 ząbki czosnku

-300 ml wody

-100 ml białego wina

-1 łyżeczka cukru

-sól, pieprz

-50 g pecorino Romano

-50 g masła

- pęczka natki pietruszki

-1 łyżka oliwy

Wykonanie

Karczochy:

Karczochy obrać i gotować w wodzie z sokiem z cytryny i solą przez 15-20 minut. Po tym czasie karczochy zapiekać z masłem posypane panko, pecorino Romano i pieprzem przez kolejne 20 minut

Kaszotto:

Na głębokiej patelni podsmażyć drobno pokrojoną szalotkę i czosnek na oliwie. Następnie dodać pokrojone w dużą kostkę pomidory i smażyć przez kolejne 7 minut. Podlać połową podanego wina i gotować przez kolejne 5 minut. Dodać sól, cukier i pieprz i całość zblendować na gładką masę. Na tej samej patelni podprażyć kaszę pęczak przez 2 minuty i podlać winem. Po 5 minutach dodać 1/3 części zblendowanych pomidorów i gotować przez 5 minut na dużym ogniu regularnie mieszając. Następnie dodawać kolejno pozostałe dwie części masy pomidorowej z odstępami 5 minutowymi. W razie potrzeby dolać 100ml wody. Po 15 minutach gotowania kaszy w masie pomidorowej, dodać masło, starte pecorino Romano i posiekaną natkę pietruszki.

Na głębokim talerzu wyłożyć 3 łyżki kaszotta. Na kaszotto położyć zapiekane karczochy i posypać całość natka pietruszki i pecorino Romano.

3. Zofia Masny-Klimczak

I - Gęsie serce z szalotką, grillowaną sałatą rzymską i karmelizowaną gruszką oraz sosem z wiśniówki

Składniki

gęsie serce:

-8 sztuk gęsich serc,

-2 szalotki,

-kilka gałązek tymianku,

-łyżka oliwy z pestek winogron,

-3 łyżki masła,

-łyżeczka świeżego pieprzu,

-2 łyżki oleju

sałata:

-2 sałaty rzymskie,

-3 łyżki oliwy z oliwek,

-sól, pieprz

-3 gałązki tymianku,

-2 ząbki czosnku

karmelizowana gruszka:

-3 gruszki,

-2 łyżki miodu,

-100 ml wiśniówki,

-kilka łyżeczek octu winnego

Wykonanie

Serca myjemy, wycinamy żyłki, przekrawamy na pół i marynujemy w tymianku, pieprzu oraz oliwie. Odstawiamy na 15 minut. Gęsie serca smażymy przez około 4 minuty na oleju. Na samym końcu dodajemy na patelnię szalotkę posiekaną w piórka.

Przygotowanie sałaty:

Sałaty kroimy wzdłuż. Mieszamy wszystkie pozostałe składniki tworząc marynatę, którą później nacieramy sałatę. Rozgrzewamy grillową patelnię i grillujemy na patelni sałatę rzymską przez około 2 minuty.

Przygotowanie gruszki:

Gruszki kroimy w plastry, a następnie karmelizujemy je na patelni z miodem i dolewamy wiśniówkę wraz z octem.

Wykładamy grillowaną sałatę, plastry gruszek kładziemy obok i układamy serca. Na sam koniec wszystko polecamy sosem.

4 Kuba Tomaszczyk

Serca z królika w sosie śmietanowym z grzybkami shimeji z chipsem z marchewki ze szpinakiem i grillowane szparagi zielone

Składniki:

Serca:

-20 serc z królika

-30g mąki

-100 ml wina białego wytrawnego

-200 ml śmietanki 30%

-Dwie gałązki tymianku

-1 szalotka

-1 ząbek czosnku

-100g grzybów shimeji

-60g masła

-sól, pieprz

-10 ml miodu

Chipsy z marchewki:

-1 marchewka

-200 ml oleju

-Szczypta soli

Szpinak:

-100g szpinaku baby

-1 ząbek czosnku

-1 szalotka

-40g mascarpone

-Gałka muszkatołowa

-10 ml miodu

-sól, pieprz

Szparagi:

-3 szparagi zielone

-20g masła

-Sól, pieprz

Wykonanie

Serca:

Serca oczyszczamy i przyprawiamy. Obtaczamy je w mące i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z odrobiną masła ok. 2 minuty. Po tym czasie wyciągamy. Na tą samą patelnię wrzucamy pokrojoną szalotkę, czosnek oraz tymianek. Całość przysmażamy, a po chwili zalewamy winem i redukujemy, po czym wlewamy śmietanki i przyprawiamy. Całość gotujemy ok. 3 minuty. W międzyczasie na osobnej patelni przysmażamy grzybki shimeji z dodatkiem soli, pieprzu i miodu. Tak smażymy 4 minuty i odstawiamy. Tak przygotowane grzybki dodajemy do drugiej patelni oraz wrzucamy tam serca. Całkować dusimy przez ok. 4 minuty na małym ogniu.

Chips:

Marchewkę kroimy na mandolinie w plasterki i wrzucamy na rozgrzany olej. Smażymy do momentu zarumienienia się warzywa. Odcedzamy z tłuszczu i przyprawiamy.

Szpinak:

Na rozgrzanej patelni z masłem smażymy pokrojoną w kostkę szalotkę i czosnek, po czym wrzucamy szpinak. Przesmażamy do momentu zmniejszenia się objętości szpinaku, a następnie dodajemy mascarpone oraz przyprawy. Całość dusimy ok. 2 minuty, po czym dodajemy miód.

Szparagi:

Szparagi blanszujemy i gotujemy 2 minuty, a następnie wyciągamy i grillujemy na patelni z dodatkiem soli i pieprzu.

Na talerz wykładamy serca wraz z sosem obok wykładamy chips z marchewki ze szpinakiem. Na boku wykładamy grzyby shimeji z sosu i pokrojone na pół szparagi

5. Bartosz NowakI-Duszone serce palmy z grillowanym ananasem, salsą z sercem palmy, siankiem z serca palmy oraz majonezem pietruszkowo-limonkowym

Składniki: Serce palmy świeże -Ananas (1 sztuka)-Papryka słodka (5g)-Papryka ostra (5g)Serce palmy marynowane -Pomidor (2 duże sztuki, 300g)-Awokado (1 sztuka, 150g) -Mango (1 sztuka, 200g)-Szalotka (1 sztuka, 20g)-Papryczka chili (1g)-Pietruszka (pęczek)-Mięta (pęczek)-Limonka (2 sztuki)-Cytryna (1 sztuka) -Masło (100g)-Mleko kokosowe (400g)-Olej (500ml)-Sól (2 szczypty, 5g)-Cukier (10g)

Wykonanie: Serce palmy: Z walcowatego serca wyjmujemy najtwardsze części, solimy, obsmażamy je na maśle z odrobiną oleju do brązowej barwy. Następnie odlewamy tłuszcz, wlewamy mleko kokosowe, dodajemy kilka listków mięty oraz skórkę z cytryny i dusimy do miękkości. Następnie obsypujemy cukrem i przypalamy palnikiem, skrapiamy sokiem z cytryny. Salsa: Z pomidora usuwamy gniazda nasienne, kroimy w drobną kostkę, w taką samą kostkę kroimy miąższ mango oraz awokado. Kroimy w drobną kostkę szalotkę i marynowane serce palmy. Mieszamy wszystko w misce. Dodajemy sok z połowy limonki i pół posiekanego pęczka pietruszki. Majonez: Do wąskiego naczynia wbijamy jajko, dodajemy szczyptę soli. Dodajemy sok z połowy limonki i połowy cytryny oraz pół pęczka pietruszki. Blendujemy na gładką masę. Następnie do naczynia dodajemy 250ml oleju i włączamy blender. Unosimy blender, ciągle miksując. Jeśli majonez jest zbyt rzadki dodajemy po 50ml oleju i blendujemy. Ananas: Kroimy plastry o grubości ok. pół cm, wykrajamy ringiem stwardniałe „serce”, wycinamy ringiem o dużym rozmiarze albo obieramy. Przyprawiamy solą oraz ostrą i słodką papryką, skrapiamy olejem i smażymy do miękkości z obu stron, 2 razy odwracając, żeby powstał wzór „kratki” z patelni (po 2 minuty z każdej ze stron, łącznie 8 minut). Osuszamy na ręczniku papierowym. Sianko z serca palmy: Miękkie pozostałości serca palmy kroimy w bardzo wąskie paseczki. Do gotującej się wody dodajemy szczyptę cukru i soli, blanszujemy przez minutę serce palmy. Następnie przekładamy na sitko, przelewamy zimną wodą, osuszamy. W garnku rozgrzewamy 250ml oleju, kiedy już osiągnie temperaturę 180 stopni wrzucamy zblanszowane serce palmy, smażymy do chrupkości. Odsączamy z tłuszczu wykładając gotowe sianko na ręcznik papierowy, solimy. Na środek talerza układamy ananasa, do powstałego po „sercu” otworu wkładamy 2 łyżki salsy. Na boku układamy uduszone serce palmy, obok nakładamy majonez i rozciągamy go łyżką, obsypujemy siankiem.

6. Daniel Władymirow

I - Stek z serca wołowego z sosem z zielonego pieprzu w zalewie , smażone szparagi , marynowana kalarepa oraz ziemniaki hasselback.

Składniki :

-250 gr serca wołowego

-50 ml śmietanki 36 %

-Żubrówka 30 ml

-Marynowany zielony pieprz 30 gr

-Czosnek 1 szt.

-Ziemniaki 1 szt.

-Masło 100 gr

-Rozmaryn 1 gałązka

-tymianek 3 gałązki

-Kalarepa 50 gr

-Ocet 30 ml

-Limonka 1 szt.

-Cytryna 0,5 szt.

-Szalotka 1 szt.

-Szparagi zielone 1 szt.

Wykonanie:

Sos z marynowanego pieprzu :

Na patelni wlewamy odrobinę oliwy i przesmażamy szalotkę , po 1 min dodajemy zielony marynowany pieprz i łyżkę zalewy , smażymy przez ok 2 min i wlewamy żubrówkę i podpalamy .

Dodajemy śmietanki i redukujemy o połowę . Na koniec dodajemy łyżkę masła i mieszamy .

Marynowanie kalarepy :

Kalarepę kroimy na cienkie plastry i wycinamy rynkiem w kółko i wrzucamy do miski . Skrapiamy cytryna i limonką , dodajemy ocet winny . Doprawiamy solą , cukrem i marynujemy ok. 30 min .

Szparagi :

Przecinamy szparagi na pół i smażymy na rozgrzanej patelni po 1 min dodajemy masło ząbek zgniecionego czosnku , tymianek i rozmaryn i bastujemy.

Serce wołowe przekrajmy w krążki na ok 2 cm , smażymy na rozgrzaną patelnie z każdej strony po ok 3 min . Dodajemy masło gałązkę rozmarynu , tymianku i 2 ząbki rozgniecionego czosnku i polewamy steki z jednej i drugiej strony .

Ziemniak Hasselback:

Ziemniak nacinamy bardzo cienkie plastry tak aby nie przeciąć do końca i smarujemy masłem zmieszanym posiekanym tymiankiem rozmarynem i pietruszką . Pieczemy ok 40 min w nagrzanym piekarniku 180 C.

Stek przekrajmy na pół i kładziemy na talerz , kalarepę układamy po jednej i drugiej strony steka .

Ziemniak wykładamy na talerz razem ze szparagami i sosem .

7. Elżbieta Stróżyńska

I - Wytrawna tartaletka z musem z kaczych serc i jabłka z karmelizowaną cebulą, sosem z owoców leśnych z wiśniówką i sosem grzybowym.

Składniki

tartaletka:

-300g mąki

-200g masła

-2 zółtka

mus:

-400g oczyszczonych serc kaczych

-1 kwaśne jabłko

-Jedna szalotka

-1 łyżka majeranku

-150g masła

-Sól, pieprz do smaku

-1 łyżka oleju roślinnego

Karmelizowana cebula:

-2 czerwone cebule

-1 łyżka masła

-1 łyżka miodu

-Sól do smaku

-1 łyżka oleju roślinnego

Sos z owoców leśnych:

-300g malin

-300g jeżyn

-50 g czerwonych porzeczek

-150ml wiśniówki

-1 łyżka miodu

-Garść tymianku

Bulion mięsno – warzywny:

-1 marchewka

-1 korzeń pietruszki

-Pół selera

-Kawałek pora

-Kilka suszonych grzybów

-Ścinki serc kaczych

-Kilka liści kafiru

-3 kulki ziela angielskiego

-3 liście laurowe

-Pół główki kopru włoskiego

-Szczypta soli

Wykonanie

tartaletki:

Wszystkie składniki wrzucamy do robota planetarnego, mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji, formujemy w kulkę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok 20min. następnie wałkujemy i wyklejamy tartaletki. Podpiekamy ok 15 min w 200’. Tartaletki wyciągamy z piekarnika, wypełniamy musem z kaczych serduszek i wkładamy do piekarnika na koleje 10 min.

mus:

Na patelnię wlewamy łyżkę oleju roślinnego, gdy tłuszcz się nagrzeje wrzucamy kacze serduszka pokrojone w mniejsze kawałki, dodajemy drobno posiekaną szalotkę i pokrojone w kostkę jabłko. Przyprawiamy solą , pieprzem i majerankiem podlewamy całość bulionem i chwilę dusimy. Następnie przekładamy do blendera i miksujemy na gładką masę dodając masło. Ostawiamy do wystygnięcia.

karmelizowana cebula:

Cebulę kroimy na piórka, na patelni rozgrzewamy tłucz i wrzucamy pokrojoną cebulę. Gdy cebula zmięknie dodajemy łyżkę masła i chwilę dusimy. Doprawiamy solą i dodajemy miód. Całość chwilę podsmażamy i odstawiamy na bok.

sos z owoców leśnych:

Owoce wrzucamy do rondelka, gotujemy na wolnym ogniu do momentu, aż owoce zaczną się rozpadać. Gdy owoce się rozgotują podlewamy je wiśniówką dodajemy tymianek i dusimy do momentu odparowania alkoholu. Dodajemy miód i jeszcze chwilę dusimy. Gdy cały alkohol odparuje przecieramy sos przez sito i odstawiamy na bok.

sos mięsno- warzywny (grzybowy)

Wcześniej przygotowany bulion z warzyw, kaczych ścinek i grzybów przelewamy przez sito na patelnię dodajemy rozmaryn. Czekamy , aż nadmiar płynu odparuje, ściągamy patelnię z ognia. Dodajemy do sosu zimne masło i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Doprawiamy do smaku.

Na talerzu robimy spore kropki sosem z owoców leśnych i przeciągamy łyżką do uzyskania kształtu łezki. Na środek talerza układamy tartaletkę, na wierzch której wykładamy karmelizowaną cebulę. Całość polewamy sosem grzybowych, a tartaletkę dekorujemy świeżym tymiankiem.

8. Filip Wałek

I - Wieprzowe serce duszone w sosie chrzanowym z puree ziemniaczanym i surówką z marchewki i pora.

Składniki:

-1 serce wieprzowe

-50 g chrzanu tartego

-100 g masła

- ziemniaki młode

-50 g bekonu wędzonego

-1 marchewka

-1 jabłko

-1 pietruszka

-1 por

-Łyżka oliwy

-Łyżka miodu

-20 g suszonych grzybów shitake

-100 ml białego wina

-sól,pieprz

-Szczypta gałki muszkatołowej

-100 ml śmietany 30%

-Sok z połowy cytryny

-1 jajko

-Łyżka octu winnego czerwonego

-100 ml oleju rzepakowego

Przygotowanie:

Serca kroimy na drobną kostkę i obieramy z błon. Na rozgrzanej patelni z oliwą kładziemy ścinki z serca, bekon, pół marchewki pokrojonej drobno i smażymy przez 5 minut. Zalewamy patelnię winem i redukujemy, aż 75% płynu wyparuje. Zalewamy patelnię 200 ml wody i redukujemy aż zostanie ok 5 łyżek płynu na patelni. Przecedzamy płyn przez sito do garnka. Dodajemy 50 g masła. Przesmażamy kawałki serca na rozgrzanej patelni z łyżką oliwy przez 5 minut. Dodajemy przesmażone kawałki do garnka z sosem. Dodajemy chrzan i miód i wszystko dusimy przez 40 minut.

Obieramy ziemniaki i kroimy w drobną kostkę. Wkładamy ziemniaki do garnka z gotującą osoloną wodą. Gotujemy przez 20 minut do miękkości. Ziemniaki przecedzamy, przeciskamy przez praskę do ziemniaków do miski. Dodajemy 50 g masła, gałkę muszkatołową, sól i pieprz do smaku.

Marchew, por, pietruszkę i jabłko obieramy i ścieramy na tarce. Wyciskamy nadmiar wody. Dodajemy sok z cytryny. Do wysokiego kubka wkładamy jajko, ocet i olej. Wkładamy blender do dna naczynia i miksujemy składniki przez ok. 1 minutę do konsystencji majonezu. Dodajemy łyżkę majonezu do startych składników i mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem.

Na talerzu kładziemy kilka kawałków serca wieprzowego i łyżkę sosu. Obok kładziemy łyżkę puree i surówki.

1.Bartłomiej Głowacki

I - Stek z fenkula z puree z fenkuła i przegrzebkami z fenkułem

Składniki:

-2 fenkuły

-1 topinambur

-100 ml śmietanki 30%

-1 masło

-4 pomidorki

-2 pancerze z krewetek

-4 przegrzebki

-4 pomidorki

-Pół marchwi

-Pol cebuli czerwonej

-10 ml sosu woostershire

-10ml oleju

-2 gałązki kopru polskiego

-1 cytryna

Wykonanie

Na patelni smażymy skorupki krewetki, marchew i cebulę pokrojoną na duże kawałki. Dolewamy odrobinę wody, aby zakryć warzywa. Fenkuł kroimy na 4 kawałki, dwa środkowe nacieramy sosem worcestershire. Smażymy na małym ogniu na oleju wywarem podlewać steka do uzyskania miękkości. Do pozostałego wywaru (około 10ml) wtłaczamy 50g zimnego masła aż powstanie sos.

Pozostałą części fenkuła ścieramy na mandolinie z marchwią, skórką cytryny, kilkoma kroplami cytryny, odrobiną cukru oraz kilkoma liśćmi kopru.

Drugiego fenkuła kroimy na małe kawałki wraz z topinamburem i zalewamy śmietanką. Gotujemy do miękkości i blendujemy przecieramy przez sito i doprawiamy do smaku.

Przegrzebki smażymy na patelni obtoczone w cukrze pudrze i mące ziemniaczanej,

Na talerz nakładamy purée a na nim układamy stek z fenkuła. Układamy sałatkę a obok niej usmażone przegrzebki. Polewamy sosem.

2. Dominik Czeronek

I - Fenkuł karmelizowany i duszony w bulionie, sałatka z marynowanego fenkuła z mango, gratin z gruszki i fenkuła, sos z owoców morza i fenkuła i krewetka saute.

Składniki:

Fenkuł karmelizowany

-Pół fenkuła

-2 łyżki sosu worcest ershire

-sól, pieprz

-100 ml wywaru do sosu

-50 ml cydru

-Sok z połowy cytryny

Sałatka:

-100 ml wina białego

-30 ml octu jabłkowego

-1/4 łyżeczki soli

-4 ziarna ziela angielskiego

-4 ziarna pieprzu czarnego

-1 łyżeczka cukru

-Sok i skórka z jednej pomarańczy

-Połowa fenkuła

-¼ mango

-¼ pęczka natki pietruszki

Gratin:

-1 gruszka

-¼ fenkuła

-200 ml śmietanki 30%

-¼ pęczka natki pietruszki

-¼ łyżeczki soli

-Szczypta pieprzu

-Skórka z jednej limonki

Sos:

-5 małych ośmiorniczek

-Pancerze i głowy z krewetek

-Połowa fenkuła

-3 ziarna ziela angielskiego

-3 ziarna pieprzu czarnego

-2 ząbki czosnku

-1 marchewka

-1 pietruszka

-2 szalotki

-100 ml wina białego

-1 łyżka soku z cytryny

-1 łyżka soku z pomarańczy

-50 g masła

-300 ml wody

-1 pęczek natki pietruszki

-sól,pieprz

Krewetka saute:

-2 krewetki surowe

-1 łyżka oliwy

-sól, pieprz

-20 ml cydru

Przygotowania

sos:

W rondelku przesmażyć wszystkie warzywa pokrojone w grubą kostkę wraz z rozgniecionym czosnkiem, przyprawami i owocami morza. Po 5 minutach zalać całość połową podanego wina i redukować przez kolejne 5 minut. Następnie zalać wodą i redukować na dużym ogniu przez 20 minut. Po tym czasie całość przecedzić i dolać pozostałą część wina. Następnie dodać masła i całość wymieszać.

Gratin:

Śmietankę zagotować wraz z solą i pieprzem i skórką z limonki. Gruszkę pokroić w plastry o grubości 4 mm, a fenkuł posiekać w drobną kostkę. W ringu układać kolejno gruszkę, śmietankę i fenkuł aż ring będzie wypełniony do końca. Zapiekać w 200 stopniach przez 20 minut.

Sałatka:

Wszystkie składniki oprócz fenkuła, natki pietruszki i mango należy zagotować w rondelku. Mango pokroić w kostkę a fenkuł w bardzo drobne plasterki. W misce fenkuł zalać zagotowaną zalewą i odstawić do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wymieszać zamarynowanego fenkuła, mango i natkę pietruszki.

Fenkuł karmelizoway:

Fenkuł pokroić w grube plastry i obtoczyć w sosie worcester. Smażyć 5 minut na patelni z obu stron. Następnie zalać bulionem, dodać cydr, sok z cytryny i przyprawy i gotować pod przykryciem przez 10 minut. Następnie redukować bez przykrycia przez kolejne 10 minut.

Krewetka:

Krewetkę smażyć na oliwie z przyprawami przez 2 minuty z każdej strony, następnie zalać cydrem i smażyć przez kolejne 5 minut.

Na talerzu ułożyć po dwa plastry karmelizowanego fenkuła, między plastrami położyć krewetkę, obok gratin i polać sosem wokół krewetki. Obok gratin ułożyć sałatkę.

3. Bartosz NowakI - Polędwica z dorsza z puree fenkułowo-jabłkowym, karmelizowanym fenkułem, chipsem z fenkuła, sosem pomarańczowym oraz oliwą koperkowo-fenkułowąSkładniki: -Polędwica z dorsza (200g)-Fenkuł (3 sztuki, 500g)-Jabłko (2 sztuki, 300g)-Śmietanka 36% (250g)-Pomarańcza (4 sztuki, 600g)-Szalotka (2 sztuki, 40g)-Imbir (3 grube plastry, 20g)-Sól (5g)-Pieprz (szczypta, 1g)-Papryka ostra (szczypta, 2g)-Cukier (szczypta, 1g)-Cydr (200ml) -Masło (150g)-Olej -Koperek (pęczek)-Cytryna (1 sztuka, 150g)-Tymianek (2 gałązki) Wykonanie: Puree z fenuła i jabłka: Kroimy w małą kostkę jabłka i fenkuł. Smażymy na maśle produkty, jednak tak, aby ich nie zbrązowić. Dodajemy sól. Do garnka dodajemy śmietanę, dodajemy wody do przykrycia produktów. Gotujemy do momentu, aż jabłka i koper włoski będą się rozpadać. Przekładamy do kielicha blendera, pozostawiając w garnku płyn pozostały z gotowania. Blendujemy na gładkie puree i przecieramy przez sito. Jeśli puree będzie zbyt gęste dodajemy płynu z gotowania. Sos: Na łyżce masła podsmażamy pocięte w półplasterki dwie szalotki oraz imbir. Wyciskamy sok z trzech pomarańczy. Kiedy szalotki będą przejrzyste dodajemy sok. Redukujemy o połowę. Doprawiamy solą, cukrem oraz ostrą papryką. Zdejmujemy z ognia, dodajemy po łyżce zimne masło i wtłaczamy je w sos do osiągnięcia gęstej konsystencji. Przecedzamy sos przez sito. W razie potrzeby doprawiamy. Karmelizowany fenkuł: Rozgrzewamy patelnię. Dodajemy łyżkę masła oraz łyżkę oleju z pestek winogron. Na patelnię wkładamy przeciętego na pół i oczyszczonego z „pędów”, stwardniałego głąba oraz wierzchniej warstwy liści (jeśli są brzydkie). Smażymy fenkuł 2-3 minuty, do wyraźnego zbrązowienia, zalewamy cydrem, zmniejszamy ogień na minimalny, przykrywamy patelnię i dusimy do miękkości, w razie potrzeby uzupełniając patelnię wodą. Oliwa koperkowo-fenkułowa: Do kielicha blendera wkładamy pęczek koperku (bez twardych gałązek) oraz natkę z dwóch fenkułów. Zalewamy olejem z pestek winogron (do połowy objętości koperku), miksujemy na maksymalnych obrotach aż oliwa osiągnie temperaturę 50 stopni Celsjusza. Cedzimy przez sito. Chipsy z fenkuła: Fenkuł kroimy na pół, następnie w piórka o grubości 1-2mm. W garnku rozgrzewamy szklankę oleju, kiedy osiągnie temperaturę 180 stopni dodajemy fenkuł. Smażymy do wyraźnego zbrązowienia i chrupkości chipsów. Zdejmujemy na ręcznik papierowy, solimy. Polędwica z dorsza: Dorsza dzielimy na równe porcje, rozgrzewamy patelnię na średnio-mocnym ogniu. Dodajemy na patelnię łyżkę oleju, kiedy się rozgrzeje układamy dorsza i smażymy (zależnie od grubości) 2-3 minuty z każdej strony. Na patelni układamy również tymianek oraz pokrojoną w grube plastry cytrynę. Kiedy ryba będzie się płatkować zdejmujemy ją z patelni, skrapiamy sokiem ze smażonej cytryny (uważając, bo sok jest bardzo gorący). Na środek talerza układamy polędwicę z dorsza, obok łyżkę puree oraz karmelizowany fenkuł. Po drugiej stronie talerza wylewamy sos, na który wkrapiamy oliwę. Posypujemy całość chipsami.

4. Daniel Władymirow

I - Filet z dorady , piure z kopru włoskiego , sałatka z kopru włoskiego pora i koperku , sos na bazie wina z muli , boczku z krewetkami i mulami .

Składniki:

-1 filet dorady

-2 szt. kopru włoskiego

-1 pomarańcza

-1 cytryna

-100 ml winna białego

-Boczek wędzony 20 gr.

-Por 1 szt

-Śmietana 200 ml 36 %

-Gałązka koperku

-1 krewetka

-100 gr Muli

-1 szalotka

-1 ząbek czosnku

Wykonanie

Mule:

Na rozgrzany garnek z odrobiną oliwy wrzucamy muli i smażymy przez chwile, dodajemy winno i redukujemy o połowę.

Sos :

W garnku na odrobinę oliwy przesmażamy boczek , dodajemy drobno pokrojoną szalotkę i czosnek , smażymy ok 1 min , dodajemy pokrojony koper włoski i por w krążki . Na koniec dodajemy zredukowane wino z muli i gotujemy ok 5 min . Na koniec dodajemy 20 gr masła.

Sałatka:

Z kopru włoskiego obieramy tylko „włoski” dodajemy drobno pokrojoną porę i koperku . Skrapiamy cytryną , doprawiamy solą i pierzem i dodajemy oliwy .

Dorada :

Doradę filetujemy i smażymy na rozgrzaną patelnie zaczynając od skory po ok 2 min od strony skóry i ok 1 min z drugiej .

Krewetka

Krewetka w całości smażymy na oliwie z każdej strony po ok 3 min . Obieramy i kroimy w krążki.

Piure z Kopru włoskiego :

Na rozgrzany garnek przesmażamy pokrojony koper włoski , dodajemy sok z pomarańczy i dodajemy śmietanki i doprowadzamy do miękkości . Przekładamy do blendera kielichowego i bledniejmy na gładką masę , na koniec doprawiamy szczyptą kminku rzymskiego solą i pieprzem.

Na talerz wykładamy piure , sałatkę z kopru włoskiego , sos na bazie muli z krewetkami i mulami i na nią kładziemy wysmażony filet z dorady .

5. Zofia Masny-Klimczak

I - Carpaccio z gotowanego fenkuła z sosem vinegret z dorszem, kolendrą, pesto i szparagami

Składniki

carpaccio:

-3 fenkuły,

-4 szparagi zielone,

-2 szalotki,

-3 liście laurowe,

-4 łyżki oliwy z oliwek,

-kilka ziaren pieprzu czarnego,

-2 łyżki octu winnego, czerwonego,

-garść orzeszków nerkowca

Dorsz:

-polędwica z dorsza,

-sól ,

-łyżka masła

-łyżeczka oliwy

Sos z vinegret:

-4 łyżki oliwy z oliwek,

-łyżka oliwy z oliwek,

-skórka z połowy pomarańczy,

-łyżka ostrej musztardy,

-ząbek czosnku,

-szczypta soli

Pesto kolendrowe:

-pęczek kolendry,

-50-80 ml oliwy z oliwek,

-pół łyżeczki miodu,

-szczypta soli

Wykonanie

carpaccio:

Fenkuły wkładamy do garnka i zalewamy wodą, tak aby przykryły fenkuł. Następnie, dodajemy wszystkie pozostałe składniki prócz szparagów do garnka i gotujemy około 15 minut, aż fenkuł będzie miękki oraz sprężysty. Na 4 minuty przed końcem gotowania wkładamy szparagi. Fenkuł wyjmujemy wraz ze szparagami.

sos vinegret:

Wszystkie składniki wkładamy do miseczki i mieszamy trzepaczką.

pesto kolendrowe:

Wszystkie składniki blendujemy na gładkie pesto.

Dorsz:

Dorsza posypanego solą smażymy na łyżeczce oliwy po 2 minuty z każdej strony. Na sam koniec rozpuszczamy na patelni masło, aby ryba nie była sucha.

Ugotowany fenkuł kroimy w plastry, wykładamy na talerz, polewamy sosem vinegret. Na fenkuł kładziemy małe kawałki dorsza, polewamy pesto kolendrowym, a obok układamy szparagi. Całe danie ozdabiamy prażonymi orzechami.

6. Filip Wałek

I - Pierś z kaczki smażona z zasmażanymi piórkami fenkuła, puree fenkułowo-jabłkowe z sosem z wywaru z kaczki i fenkuła

Składniki:

Pierś z kaczki:

-Jedna pierś z kaczki

-Szczypta soli

-Sczypta pieprzu

Puree:

-Fenkuł

-2 jabłka Renata

-Śmietanka 30%

-Szczypta soli

-Sczypta pieprzu

Sos:

-Tłuszcz z wytopionej kaczki

-Dwie łyżki jasnego sosu sojowego

-Łyżeczka masła

-Łyżeczka cukru

Piórka z fenuła:

-Tłuszcz z wytopionej kaczki

-1 fenkuł

-Natka koperku

-Łyżka czerwonego octu winnego

-Łyżeczka cukru

-Szczypta soli

-Szczypta pieprzu

-Łyżka smalcu z gęsi

Wykonanie

Pierś z kaczki:

Na rozgrzaną patelnię kładziemy oczyszczoną z błon, przyprawioną pierś z kaczki po stronie skóry. Smażymy na średnim ogniu ok. 10 minut, po czym odwracamy pierś na drugą stronę i smażymy ok. 7 minut. Ściągamy patelnię z ognia i ściągamy kaczkę na deskę.

Puree:

Do garnka wkładamy pokrojone kawałki fenkuła i kawałki jabłka, po czym zalewamy śmietanką i gotujemy ok. 20 minut. Po tym czasie przekładamy całość do blendera i blendujemy na gładką masę. Masę przecedzamy przez sitko i doprawiamy solą i pieprzem.

Sos:

Na patelni rozgrzewamy sos sojowy i wlewamy ok. 2 łyżki tłuszczu z kaczki, po czym dodajemy masło i cukier i ściągamy z ognia, mieszając dynamicznie patelnią do momentu rozpuszczenia masła i cukru.

Piórka fenkuła:

Ścinamy fankuł obieraczką tak, aby powstały długie piórka. Na gorącej patelni smażymy przez ok. 5 minut ścinki z kaczki i błony, po czym zalewamy winem i redukujemy do 25% objętości. Do patelni dorzucamy piórka z fenkuła i smażymy przez ok. 10 minut, po tym czasie dokładamy smalec z gęsi, ocet winny i przykrywamy patelnie papierem do pieczenia, po czym wkładamy patelnię do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 15 minut. Po tym czasie wyciągamy patelnię i dokładamy drobno pokrojoną natkę koperku i mieszania.

Na talerz układamy zasmażany fenkuł w kształt prostokąta, a na to układamy pokrojoną w plasterki pierś z kaczki. Obok nakładamy łyżką puree, a pomiędzy elementy wlewamy łyżkę sosu.

7. Kuba Tomaszczyk

I - Pieczony fenkuł z krewetką, sosem krewetkowo-fenkułowym i karmelizowanym fenkułem

Składniki:

Pieczony fenkuł:

-2 szt. Fenkuła

-Oliwa

-10 ml miodu

-Szczypta soli

-Sczypta pieprzu

Sos:

-Górna część fenkuła

-Pół pora

-Skorupki z krewetki

-Szalotka

-1 ząbek czosnku

-30g pietruszki (korzenia)

-Pół pęczka pietruszki

-100 ml wina białego wytrawnego

-Sczypta soli

-Szczypta pieprzu

-50g masła

Karmelizowany fenkuł:

-1 szt. Fenkuła

-1 szt. Pomarańczy

-2 łyżki iliwy

-Szczypta soli

Krewetka:

-4 szt. Krewetki tygrysiej

-1 ząbek czosnku

-40 g masła

-Szczypta soli

-Sczypta pieprzu

-10g pietruszki

-Wykonanie

Pieczony fenkuł:

Fenkuła przekrawamy na pół i smarujemy go oliwą i solą. Nastawiamy piekarnik na 200 stopni i wkładamy tak przygotowanego fenkuła na 20 minut. Po tym czasie wyciągamy warzywo i smarujemy je miodem, po czym podsmażamy na oliwie z jednej strony do momentu przyrumienienia. Na koniec pieprzymy.

Krewetki:

Krewetki oczyszczamy i obieramy oraz przyprawiamy. Patelnię rozgrzewamy z masłem i wrzucamy pokrojony czosnek i krewetki. Smażymy ok. 2 minuty z każdej strony. Na koniec posypujemy pietruszką.

Sos:

Wszystkie warzywa kroimy i smażymy na oliwie. Po ok. 2 minutach dorzucamy skorupki z krewetki i dolewamy wina. Redukujemy, a następnie dodajemy do sosu posiekanej pietruszki i odrobinę wody. Całość redukujemy, po czym odsączamy na sicie. Płyn przelewamy do garnka i emulgujemy masłem.

Karmelizowany fenkuł:

Fenkuła kroimy w paski, po czym wrzucamy na patelnię z odrobiną oliwy. Dodajemy wyfiletowaną pomarańczę i sok z pomarańczy. Smażymy przez ok. 4 minuty.

Fenkuła dajemy przy rancie talerza, a na to krewetkę wykrojoną wzdłuż. Obok wykładamy karmelizowanego fenkuła. Wszystko polewamy sosem i ozdabiamy posiekaną pietruszką.

2 KONKURENCJA – TOFU – 5 osób

1 Bartek Głowacki

I - Tofu marynowane z fasolką blanszowaną.

Składniki

-200g tofu

-400g fasolki

-50 ml sosu sojowego

-50 ml sosu worcestershire

-20 ml oleju sezamowego

-2 ząbki czosnku

-50 ml octu ryżowego

-20 g imbiru

-50 g bułki tartej

-100g boczku

-10g maki ziemniaczanej

-Pół limonki

-Grzybki Shimeji

Wykonanie

Tofu kroimy na plastry i marynujemy w sosach i oleju sezamowym. Fasolkę blanszujemy. Boczek z imbirem i czosnkiem smażymy na patelni. Dodajemy marynowane tofu wraz z marynatą i smażymy 5 min. Dodajemy zblanszowana fasolkę i mąkę z wodą. Gotujemy do uzyskania zawiesistego sosu.

Na drugiej patelni smażymy grzybki shimeji. Bułkę tartą smażymy z boczkiem i studzimy. Dodajemy posiekaną kolendrę.

Wykładamy tofu z fasolką i posypujemy bułką tartą. Wykladamy marynowane grzybki.

2. Dominik Czeronek

I - Pieczony batat z ryżem jaśminowym, sałatka z kapusty pakchoi z gruszką w pomarańczy, tofu marynowane i smażone z nerkowcami, sos pomidorowo-kokosowy.

Składniki

Pieczony batat:

-Pół batata

-2 łyżki sosy worcestershire

-1 łyżka sosu sojowego

-Sok z połówki limonki

-Szczypta pieprzu

Ryż jaśminowy:

-1 szklanka ryżu jaśminowego

-2 szklanki wody

-1 łyżka soli

Sałatka z kapusty pakchoi:

-1 pak-choi

-Pół gruszki

-Sok z jednej pomarańczy

-Sok i skórka z jednej limonki

-30 ml cydru

-sól, pieprz

-1 łyżeczka sosu worcestershire

-¼ łyżeczki sosu sojowego

Tofu marynowane:

-150 g tofu

-1 łyżka sosu sojowego

-1 łyżka sosu worcestershire

-Sok i skorka z limonki

-40 g nerkowców

-2 ząbki czosnku

Sos pomidorowo-kokosowy:

-2 duże pomidory pelati

-2 ząbki czosnku

-1 szalotka

-Pół łyżeczki czerwonej pasty curry

-200 ml mleczka kokosowego

-Sok i skórka z limonki

-Pół pęczka kolendry

-Pół łyżeczki soli

-¼ łyżeczki chilli mielonego

-2 łodygi trawy cytrynowej

-30 g nerkowców

Wykonanie

Bataty:

Bataty pokroić w plastry o szerokości pół centymentra i obtoczyć je w przyprawach, soku z limonki i sosach. Piec w piekarniku w 220 stopniach przez 20 minut.

Ryż jaśminowy:

Ryż ugotować z solą na małym ogniu pod przykryciem do momentu, aż będzie al dente.

Sałatka :

Pak-choi i gruszkę pokroić w plastry o grubości 1 cm. Następnie gotować na patelni pod przykryciem w podanych sosach, sokach i przyprawach przez 20 minut.

Tofu:

Nerkowce drobno posiekać, tofu zamarynować w podanych sosach i dodać drobno posiekany czosnek. Po 15 minutach marynowania, tofu smażyć na patelni wraz z nerkowcami przez 10 minut, mieszając co 5 minut.

sos

Szalotkę, czosnek obrać i pokroić w drobną kostkę, przesmażyć na oliwie przez 2 minuty. Po tym czasie dodać pomidory pokrojone w grubą kostkę i smażyć przez 10 minut na dużym ogniu. Następnie dodać pastę curry, mleko kokosowe, trawę cytrynową i orzechy nerkowca. Wszystko gotować przez kolejne 10 minut. Następnie całość zblendować na gładka masę i dodać drobno posiekaną kolendrę, sok i skórkę z limonki oraz przyprawy.

Na talerzu położyć dwa plastry batatów, na batatach położyć dwie łyżki ryżu. Na ryżu położyć tofu, obok batata wylać po dwie łyżki sosu i ułożyć sałatkę.

3. Filip Wałek

I - Pad thai z tofu

Składniki:

-50 gramów makaronu ryżowego,

-20 gramów imbiru,

-3 ząbki czosnku,

-2 szalotki,

-2 łyżki sosu rybnego,

-2 łyżki sosu ostrygowego,

-2 łyżki sosu chilli,

-2 łyżki sosu sojowego,

-2 łyżki miodu,

-sok z 2 limonek,

-30 gramów orzechów nerkowca,

-szczypiorek z dymki,

-50 gramów tofu,

-2 łyżki oliwy

Wykonanie

Imbir kroimy na cienkie plastry, czosnek na drobne talarki i szalotkę w piórka. Na rozgrzaną patelnię wylewamy oliwę, wrzucamy na nią imbir, czosnek i szalotkę, a następnie smażymy 5 minut. Dodajemy sos rybny, ostrygowy, sojowy, miód oraz chilli. Namaczamy makaron w letniej wodzie przez 15 minut. Dodajemy makaron do sosu i przykrywamy całość pokrywką. Gotujemy przez 10 minut. Na osobną patelnię wrzucamy drobno pokrojone orzechy nerkowca i prażymy 3 minuty. Szczypiorek z dymki kroimy na kawałki o grubości 3 cm.

Makaron układamy wraz z sosem na głębokim talerzu. Posypujemy orzechami nerkowca i szczypiorkiem.

4. Kuba Tomaszczyk

I - Gołąbki z tofu z sosem słodko-kwaśnym i dodatkami

Składniki:

gołąbki:

-Kostka tofu naturalnego

-6 listków pak choi

-1 ząbek czosnku

-3 łyżki sosu sojowego

-1 łyżka sosu rybnego

-1 łyżeczka czerwonej pasty curry

-Sok z połowy limonki

-Łyżeczka oleju sezamowego

Sos:

-60 ml sosu słodko-kwaśnego

-Sok z połowy limonki

-Liść kafiru

-5g trawy cytrynowej świeżej

-20 ml wody

Dodatki:

-1 pieczarka portobello

-10 szt. Fasolki szparagowej

-40g orzechów nerkowca

-Ćwiartka awokado hass

-Kolendra

-1 łyżka oleju sezamowego

-sól, pieprz

-20g masła

Wykonanie

Gołąbki:

Kapustę blanszujemy przez minutę w osolonej wodzie, po czym wyjmujemy i hartujemy ją w zimnej wodzie. Tofu kroimy w drobną kostkę i marynujemy w reszcie podanych składników, po czym smażymy na patelni z odrobiną masła przez ok. 4 minuty. Tak usmażone tofu zawijamy w liście kapusty i smażymy z jednej strony na zgięciu gołąbków.

Sos:

Wszystkie składniki wrzucamy do garnka i gotujemy przez ok. 4 minuty.

Dodatki:

Pieczarki kroimy w paski i smażymy z odrobiną masła z dodatkiem soli i pieprzu do momentu zarumienienia się grzybów. Na osobnej patelni prażymy zblanszowaną fasolkę z odrobiną oleju sezamowego przez ok. 2 minuty. Orzechy nerkowca prażymy do zarumienienia, po czym siekamy.

Na głębokim talerzu układamy gołąbki, obok wykładamy pieczarki, fasolkę i pokrojone awokado. Całość polewamy sosem i posypujemy posiekanymi orzechami i kolendrą.

5. Bartosz Nowka

I - Stir-fry z tofu, papryką, porem z sosem orzechowo-kokosowym z makaronem chow-meinSkładniki: -Makaron chow-mein (100g)-Tofu naturalne (1 opakowanie, 250g)-Por (biała część, 150g)-Papryka czerwona (1 sztuka, 150g)-Cebula dymka (2 sztuki, 50g)-Imbir (1 cm, 20g)-Grzyby mun suszone (garść, 20g)-Grzyby shitake suszone (garść, 20g)Marynata:-Sos sojowy jasny (1 łyżka, 20g)-Sos sojowy ciemny (1 łyżka, 20g)-Sos ostrygowy (1 łyżkeczka, 10g)-Olej sezamowy (1 łyżka, 20g)-Cukier (pół łyżeczki, 3g)-Sok z limonki (pół łyżeczki, 3ml)Sos:-Mleko kokosowe (50g)-Masło orzechowe (50g)-Sos sojowy jasny (1 łyżka, 20g)

-Oliwa (2 łyżki) -Trawa cytrynowa (1 łodyga)-Liście limonki kafir (2 sztuki)Dekoracja:-Orzechy nerkowca (50g)-Panko (50g) Wykonanie: Makaron gotujemy przez 5 minut we wrzącej, nieosolonej wodzie. Kiedy zmięknie, przelewamy zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania.W misce mieszamy sosy sojowe, ostrygowy, cukier, sok z limonki i olej sezamowy. Do miski przekładamy tofu pokrojone w kostkę o boku 1cm. Zostawiamy na 15 minut. Do innej miski wrzucamy grzyby, zalewamy gorącą wodą. Kiedy zmiękną siekamy je w wąskie paski. Cebulę dymkę kroimy w piórka (zielone części zostawiamy na później do dekoracji), imbir kroimy w wąskie paski. Paprykę odkrajamy z gniazd nasiennych i kroimy w paski o grubości 2-3mm. Białą część pora przekrajamy na pół, czyścimy, kroimy w prążki o grubości 4-5 mm. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy, przekładamy tofu na patelnię. Smażymy z każdej ze stron, aż do skarmelizowania, następnie dokładamy cebulkę oraz paprykę, podsmażamy na maksymalnym ogniu, czasem mieszając. Uważamy, żeby warzywa się nie przypaliły. Na patelnię wrzucamy pora oraz grzyby. Smażymy do czasu, kiedy warzywa się podgrzeją, ale nadal pozostaną chrupiące. W misce mieszamy mleko kokosowe, masło orzechowe i sos sojowy. Jeśli mieszanina jest zbyt gęsta możemy dodać łyżkę wody z moczenia grzybów. Dodajemy sos do zawartości patelni. Dorzucamy ugotowany makaron, mieszamy całość. Przekładamy na talerze. Na osobnej patelni podprażamy posiekane w drobne części orzechy nerkowca oraz panko, aż do uzyskania złoto-brązowej barwy. Zdejmujemy z patelni na zimny talerz. Makaron przekładamy na talerze, posypujemy prażonymi orzechami i panko, posiekanym

3 KONKURENCJA – JEŻOWIEC – 3 osoby

1 Bartek Głowacki

I - Jeżowiec z przegrzebkami

Składniki

-2 jeżowce

-3 przegrzebki

-2 liście pachnotki

-10 liści kolendry

-Pól lemonki

-Łyżka syropu z agawy

-Pół szalotki

-Czubeczek chilli

-Dwa ząbki czosnku

-Łyżka cukru pudru

-Łyżka mąki ziemniaczanej

Wykonanie

Otwieramy jeżowce i wylewamy wodę. Wyciągamy serca jeżowca do miseczki.

Przegrzebki przecinamy na pół i obtaczamy w mące z cukrem pudrem i solimy. Smażymy na oliwie z czosnkiem, po 30 sek. z każdej ze tron. Limonkę wyciskamy do miseczki dodajemy 10 łyżek soku z jeżowca, łyżeczkę syropu z agawy. Pachnotkę i kolendrę siekamy.

Do małych miseczek nakładamy przegrzebka, na niego kładziemy 2 serca jeżowca. Polewamy sosem i posypujemy szalotką oraz ziołami.

2. Dominik Czeronek

I - Sałatka z avocado, mango i pomidorów z jeżowcem.

Składniki

-¼ mango

-¼ avocado

-Sok z połówki pomarańczy

-30 ml wina białego

-3 jeżowce

-Kilka listków kolendry

-¼ szalotki

-2 pomidorki koktajlowe

Wykonanie

Na patelni podsmażyć szalotkę przez 1 minutę. Następnie dodać wino białe, sok z pomarańczy i wszystko zredukować przez 4 minuty. Do zredukowanego sosu dodać sok z jeżowców i pokrojone w kosteczkę mango i awokado. Na osobnej patelni przesmażyć pomidory koktajlowe przekrojone w ćwiartki.

Na głębokim talerzu w ringu wyłożyć 1 łyżkę mango i awokado w sosie oraz dwie ćwiartki pomidorów. Następnie ułożyć mięso z jeżowca i posypać wszystko posiekaną kolendrą.

3. Filip Wałek

I - Jeżowiec z dodatkiem szalotki, mango i soku z limonki

Składniki:

-1 jeżowiec,

-⅛ szalotki,

-łyżeczka mango,

-pół łyżeczki soku z limonki,

-3 listki kolendry,

-skórka z limonki

Wykonanie

Chwytamy jeżowca ręką przez grubą rękawiczkę, a drugą ręką używając nożyczek rozkrajamy pancerz od dołu jeżowca. Delikatnie wylewamy sok z jeżowca do miseczki przez sitko. Następnie, delikatnie rękami wyciągamy palcami mięso jeżowca do miseczki z sokiem. Skrapiamy go sokiem z limonki i dodajemy bardzo drobno posiekaną szalotkę, mango i liście kolendry.

Całość przekładamy do małej miseczki i ozdabiamy jednym listkiem kolendry oraz oprószamy skórką z limonki.

podziel się:

Pozostałe wiadomości