Kilkanaście lat temu kuchnia polska nie istniała bez podrobów. Nasze babcie i mamy znały setki sposobów na ich przygotowanie. Potem nagle zaczęły znikać z naszych jadłospisów. Ich miejsce zajęły owoce morza, polędwice, pieczenie. Na szczęście po wielu latach zaczęły powracać do łask i dziś w wielu restauracjach serwowane są jako wykwintne dania.
Nasi uczestnicy potrafili te skromne składniki wynieść na wyżyny smaku. Przepisy na przygotowane przez nich potrawy z podrobów znaleźć można w dalszej części „ Księgi przepisów”.
Dla tych, dla których to za mało i którzy zamierzają poeksperymentować w kuchni z podrobami, Masterchef opracował dodatkowe, extra przepisy. Oto jeden z nich:
Wątroba cielęca na risotto z warzywami jesiennymi
Składniki na 2 porcje:400 wątroby cielęcej 100 g masła klarowanego 1 marchew 1 seler 1 pietruszka 1 duża cebula 20 g rodzynek 150 g ryżu arborio 50 g zimnego masła 60 ml białego, wytrawnego wina 300 ml wywaru jarzynowego lub drobiowego sól pieprz
Warzywa obrać i pokroić w bardzo drobną kostkę. Do rondelka włożyć masło klarowane, dodać warzywa, przyprawić solą i pieprzem, zamieszać i podsmażyć. Wsypać ryż, zalać winem, odparować. Delikatnie przesmażyć na małym ogniu, cały czas mieszając. Następnie stopniowo dolewać po 100 ml wywaru, gotować powoli, aż ryż zacznie wchłaniać płyn. Czynność powtarzać, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. W międzyczasie dodać rodzynki. Ryż powinien być lekko twardawy, ale powinien zacząć się rozklejać. Pod koniec gotowania dodać zimne masło, wymieszać.
Wątrobę oczyścić z błon, pokroić w plastry, smażyć na klarowanym maśle z obu stron, do zrumienienia i uzyskania pożądanego stopnia wysmażenia.
Prezentacja:
Na talerz nałożyć risotto, na wierzchy plastry wątroby. Skropić sosem, który wytworzył się podczas smażenia.