Sprawdź przepisy naszych uczestników!

Dania - Odcinek 1 Masterchefa
Dania - Odcinek 1 Masterchefa

Zuzanna Lisowska

TATAR WOŁOWY:

(porcja dla jednej osoby)

Składniki:

  • Polędwica wołowa (100g)
  • Sól (szczypta)
  • Pieprz (szczypta)
  • Jajko
  • Sok z cytryny
  • Francuska (5-10 łyżek)
  • Grzybki marynowane (4-6 sztuk mniejszych)
  • Ogórek Kiszony - jedna sztuka
  • Żółtko
  • Kilka Listków Lubczyku
  • Olej

Dodatki:

Jajko, łyżeczkę musztardy francuskiej, szczyptę soli oraz odrobinę soku z cytryny wlać do miksera, chwilę miksujemy i następnie dodajemy stopniowo olej tak, by powstał majonez, ja zrobiłam to na oko tak, by powstała gładka masa - przełożyć do rękawa cukierniczego, schłodzić. Z musztardą francuską zrobić to samo - przełożyć do rękawa i schłodzić. Ogórka pokroić w małą kostkę tak, by była równa. Oberwać liście lubczyku. Polędwicę posiekać na gładko, pozbyć się żyłek. Gdy mięso będzie już posiekane, dodać 2-3 łyżki oleju tak, aby tatar był ładnie błyszczący, uważać by nie dodać za dużo. Następnie dodać szczyptę soli i pieprzu. Doprawiając, warto spróbować mięsa, jeśli będzie dla nas za mało słone, polecam dodać więcej, by mięso było wyraziste. Ważne, żeby mięso nie było mdłe. Tatara wyłożyć na talerzu w luźny sposób, delikatnie zrobić w środku dziurkę na żółtko. Na mięso ułożyć dodatki: pokrojonego ogórka kiszonego oraz grzybki marynowane, zrobić finezyjnie kleksy z majonezu i musztardy, udekorować lubczykiem.

PRZEGRZEBKI NA EMULSJI CYTRYNOWO-MAŚLANEJ Z SZYNKĄ PARMEŃSKĄ

Składniki:

  • Przegrzebki - 5-8 sztuk
  • 1 Szalotka
  • 3 ząbki czosnku
  • Szynka Parmeńska
  • Szczypta Soli
  • Masło
  • Natka Pietruszki
  • Bazylia
  • Cytryna
  • Olej
  • Parmezan

Szalotkę kroimy w drobniutką kostkę, czosnek posypujemy solą i siekamy. Następnie podsmażamy wszystko na oleju, po chwili, jak cebulka się zeszkli, dodajemy 4 plasterki szynki parmeńskiej pokrojone w małą kostkę. Podsmażamy, aż będzie chrupiące, dodajemy przegrzebki, smażymy łącznie 3 minuty (1,5 min na stronę), następnie zdejmujemy z patelni i dodajemy zimne masło, aż zrobi się emulsja. Kiedy masło emulguje, dodajemy cieniutko pokrojone plasterki z cytryny oraz porwaną bazylię. Dodajemy dosłownie na minutę przegrzebki na patelnię, skrapiamy sokiem z cytryny i wydajemy na talerz.

Wydanie dania:

Układamy sos w okręgu i w równych symetrycznych odstępach układamy przegrzebki, na każdego przegrzebka kładziemy listek bazylii i posypujemy całe danie odrobiną parmezanu.

Wojtek Tysler

Stek z kalafiora na porze

  • · por
  • · kolendra
  • · masło
  • · oliwa z oliwek
  • · pasta curry
  • · kalafior
  • · kwaśna śmietana
  • · czosnek
  • · cukier
  • · sól, chili

Kalafiora pokroić na kształt porcji steka, zamarynować w oliwie z oliwek i paście curry. Odłożyć na 10 minut. Pora pokroić na kawałki i usmażyć bardzo wolno na maśle z dodatkiem odrobiny cukru. Po zdjęciu z patelni posiekać pora i dodać do niego kolendrę. Po marynowaniu usmażyć steka na patelni z masłem i olejem, smażyć po 3 minuty z każdej strony.

Na talerz wyłożyć pora z kolendrą, na to stek z kalafiora. Posypać chili. Dookoła kalafiora zrobić kropki z kwaśnej śmietany. Udekorować danie startym surowym kalafiorem.

Marco Biasone

Risotto z kremem kalafiorowym z małżami i smażonymi kalafiorami

Składniki:

· 80 g ryżu carnaroli

· 40 g masła

· 10 małży

· 2 ząbki czosnku

· łodygi pietruszki

· białe wino

· kolendra

· sól

· pół pora

· oliwa z oliwek

· kalafior

· cytryna

Zagotować wodę w garnku ze szczyptą soli i zieloną częścią pora. Wyczyścić małże. Na patelni rozgrzać olej z łodygami pietruszkami i czosnkiem, po dwóch minutach wrzucić małże i dolać trochę białego wina. Smażyć przez ok. 10 sekund, przykryć i zdjąć z palnika. Na osobnym palniku, w małym garnku rozpuścić masło i wrzucić ryż. Mieszać przez ok. 2 minuty, a następnie powoli i stopniowo wlewać wcześniej przygotowany bulion z pora. Gotować aż do uzyskania ryżu w wersji al dente. Przez sitko przefiltrować wodę z małż i część z nich wyciągnąć ze skorupki.

W osobnym garnku zagotować wodę i wrzucić 60g cienko pokrojonego kalafiora oraz kolendrę. Gotować przez 15 minut. W osobnym garnku rozgrzać olej do temperatury 160 stopni i wrzucić pozostałe różyczki kalafiora. Smażyć przez 7-8 minut. Po tym czasie, kalafiora odsączyć z tłuszczu i delikatnie posolić. Gdy ryż będzie gotowy, dodać kawałek zimnego masła, emulsjonować i zostawić na 5 minut. Jeśli brakuje smaku, należy dodać wody z małż. Odcedzić na sitku kalafiora z kolendrą i zblendować na gładki krem, dolać wody z małż i oliwy.

Na talerz wyłożyć ryż, dodać krem kalafiorowy, kilka małż i smażone kalafiory. Na końcu polać wszystko oliwą i zetrzeć odrobinę skórki z cytryny.

Kuba Pietrzycki

Stek z kalafiora z sałatką

Składniki:

· kalafior

· 1 łyżeczka żółtej pasty curry

· boczek wędzony w plasterkach-50g

· rukola-50g

· pomarańcza-1szt.

· czerwona cebula-2 małe

· botwinka-pęczek

· orzeszki pinii-50g

· mango-1szt.

· ocet winny50ml

· oliwa z oliwek-50ml

· limonka-1szt.

· czarny sezam

· natka pietruszki do dekoracji

· masło-100g

· sól, pieprz, cukier

Z kalafiora wykroić gruby stek. Rozgrzać masło na patelni, dodać pół łyżeczki pasty curry, rozprowadzić na patelni i wrzucić stek. Smażyć na niewielkim ogniu przez 8-10 minut z jednej strony. Dodać kolejne pół łyżeczki pasty curry, przewrócić stek i ponownie smażyć przez 8-10 minut. Pod koniec smażenia przyprawić solą i pieprzem, zetrzeć też skórkę z limonki.

Sałatka: Na suchej patelni uprażyć orzeszki pinii, zdjąć z patelni i odłożyć. Z botwinki odciąć korzenie, obrać buraczki i ugotować w wodzie do wersji al dente. Po ugotowaniu pokroić w paseczki. Z pomarańczy ściąć skórkę i wykroić fileciki, a cebulę pokroić w kosteczkę. Z mango wykroić miąższ, wrzucić do blendera i zmiksować. Dwie łyżki puree z mango przełożyć do innego naczynia, dodać ocet winny, sól, pieprz, cukier i oliwę. Energicznie wymieszać do uzyskania konsystencji sosu. Do miski wrzucić dwie garście rukoli, pomarańczę, buraki, cebulę, polać sosem z mango i wymieszać. Boczek (plastry)wysmażyć na suchej patelni na chrupko i odłożyć.

Na talerzu wyłożyć sałatkę i posypać uprażonymi orzeszkami pinii. Dodać stek, a na nim kawałki boczku. Stek posypać czarnym sezamem, dodać listki pietruszki do dekoracji.

Ela Błaszyńska

Mule w mleczku kokosowym z pomidorami i krewetkami

· 7 muli oczyszczonych

· pół cebuli

· 3 krewetki tygrysie obrane ze skorupki

· 2 ząbki czosnku

· 2 łyżki oleju kokosowego

· liść laurowy

· kilka gałązek natki pietruszki, kilka gałązek kolendry

· łyżka soku z cytryny

· 150 ml mleka kokosowego

· sól, pieprz

· 2 pomidory lima

· białe wino 40 ml

Na oleju kokosowym podsmażyć drobno posiekaną cebulkę oraz czosnek. Dodać liść laurowy, smażyć do zeszklenia się cebulki. Obrać krewetki, oczyścić, skorupki z krewetek dodać do cebuli, podlać białym winem. Dusić przez kilka minut, kolejno obrać pomidory, wyciągnąć pestki i pokroić w małą kostkę. Wrzucić na patelnię, podsmażyć przez 2 minuty, dodać mleczko kokosowe i pokrojoną natkę pietruszki, sól i pieprz do smaku.

Wyczyszczone mule wrzucić na patelnię, dusić ok. 10 minut, dopóki się nie otworzą, dodać pół łyżki soku z cytryny. 3 minuty przed podaniem dołożyć krewetki. Połowę pomidora pokroić w plasterki, podsmażyć do zrumienienia na oleju kokosowym.

Do miski przełożyć mule wraz z sosem, wyłożyć krewetki, na mule położyć plasterki pomidora, do dekoracji użyć kolendrę. Skropić pozostałym sokiem z cytryny.

Agnieszka Olejnik Zupa rybna z mlekiem kokosowym

· pół papryczki chili

· trawa cytrynowa

· kawałek imbiru

· 3 ząbki czosnku

· 3 pomidory

· białe wino

· limonka

· kolendra

· mleko kokosowe

· sól, pieprz

· oliwa z oliwek

· 2 szparagi

· pół żółtej i pół zielonej papryki

· kawałek fileta z łososia

· sos rybny

Podsmażyć na oliwie pół papryczki chili i 2 ząbki czosnku, dodać trawę cytrynową. Podlać białym winem, zredukować, dodać podpieczone wcześniej w piekarniku obrane ze skóry pomidory. Dodać pokrojone papryki, dodać troszkę wody, zagotować, żeby zmiękła papryka. Następnie dodać szparagi, wlać mleko kokosowe, zagotować. Doprawić solą i pieprzem, dodać sosu rybnego i wcześniej pokrojoną w kostkę i doprawioną solą, pieprzem i limonką rybę. Pogotować jeszcze 3 minuty i na koniec dodać straty imbir oraz sok z limonki i startą skórkę z limonki, posiekaną kolendrę. Wyjąć trawę cytrynową.

Podawać w głębokim talerzu, udekorować kolendrą i kawałkiem limonki.

Kamila Kamrowska

Zupa krem z białych szparagów na mleku kokosowym

· pęczek białych szparagów

· mleko kokosowe

· nieduży por

· korzeń pietruszki

· 2 krewetki

· chili

· natka pietruszki

· masło

· sól i pieprz

· 3 orzechy pekan

· białe wino

Na patelnię dajemy masło, wrzucamy całe szparagi, dodajemy korzeń pietruszki i por pokrojone, podsmażamy, zalewamy ¾ szklanki białego wina i połową szklanki wody, doprawiamy solą i pieprzem. Dusimy ok. 10-13 minut. Wlewamy mleko kokosowe. Na drugą patelnię wrzucamy masło, chili, trochę soli i dodajemy obrane krewetki, podsmażamy ok. 1,5 minuty, wsypujemy łyżkę posiekanej natki pietruszki. Orzechy pekan siekamy, wrzucamy na suchą patelnię, prażymy.

Zupę wlewamy na talerz, kładziemy krewetki z pietruszką i chili, posypujemy prażonymi orzechami.

Bożena Hanak

Sandacz w sosie holenderskim w towarzystwie warzyw gotowanych na parze

· Sandacz-200g

· kalafior

· brokuł

· marchewka

· 2 żółtka

· łyżka soku z cytryny

· sól, pieprz

· ciepłe masło 3-4 łyżki

· koperek

· zielona cebulka

· 2 ząbki czosnku

Kalafior i brokuł rozdzielamy w różyczki, marchewkę kroimy w plasterki, gotujemy na parze lekko osolone na al dente.

Żółtka ubijamy na parze z sokiem z cytryny i pieprzem. Podczas ubijania, dodajemy masło łyżka po łyżce, cały czas ubijając.

Ładny kawałek sandacza lekko skropić sokiem z cytryny i osolić. Na rozgrzane klarowane masło na patelni wrzucić 2 ząbki czosnku oraz koper i sandacza od strony skóry i smażyć ok. 3-4 minuty i masełkować. Na koniec do rozgrzanego piekarnika do 180 stopni włożyć sandacza i piec ok. 4 minut. Na rozgrzaną patelnię z resztką masła ze smażenia sandacza wrzucić duży kawałek kopru, chwileczkę go obsmażyć i odsączyć na ręczniku papierowym. I tak powstał chips koperkowy.

Na talerz wyłożyć warzywa, obok wyłożyć sandacza, polać sosem holenderskim, ozdobić świeżym koperkiem, zieloną cebulką oraz chipsem koperkowym. Można udekorować talerz plasterkami cytryny.

Renia Semeniuk

Filet z sandacza z chrupiącą skórką

· 4 ziemniaki starte na grubych oczkach

· pół cebuli

· pół ząbku czosnku

· sól, pieprz

· pół łyżki mąki

· filet z sandacza – 200g

· 2 łyżki masła

· 2 ogórki zielone

· cebula

· pęczek koperku

· pęczek szczypiorku

· cukier

· ocet

· śmietana kwaśna

Trzemy ziemniaki, cebulę i czosnek, przyprawiamy solą, pieprzem, octem, cukrem, na koniec dodajemy pół łyżki mąki, mieszamy. Smażymy placki na patelni na oleju rzepakowym do uzyskania złotego koloru.

Ogórki obieramy, trzemy na tarce na plasterki. Cebulę kroimy w kostkę, drobno siekamy koperek i szczypiorek, wszystko mieszamy ze śmietaną i solą, pieprzem i octem do smaku. Chłodzimy.

Sandacza oprószamy solą i pieprzem i smażymy na patelni od strony skóry na maśle, smażymy do uzyskania chrupkości skóry, a następnie 3 minuty na drugiej stronie.

Na talerz wykładamy sandacza, obok 2 placki ziemniaczane. Mizerię podajemy w osobnej miseczce.

Angelika Strzebińska

Giga sandacz z piekarnika

· sandacz w całości

· cytryna

· 2 kostki masła - jedna z dodatkiem soli, druga bez

· koper

· sól, pieprz

· kalafior

· śmietana 30%

· jaja 3szt.

Sandacza oskrobać, wyciągnąć skrzela, wydłubać oczy, obetrzeć rybę dokładnie ścierką. Nie obmywać, żeby nie straciła swojego smaku. Doprawić solą, pieprzem od środka i od zewnątrz. Naciąć prawą i lewą stronę ryby. Sandacza ułożyć na blaszce od piekarnika. W nacięte miejsca od górnej strony włożyć plasterki cytryny i kawałki solonego masła. Do środka ryby włożyć kawałki niesolonego masła, pęczek kopru. Piekarnik nagrzać do 275 stopni, włączyć termoobieg. Piec ok. 35 minut, w trakcie pieczenia włożyć do środka ryby wcześniej przygotowanego kalafiora (różyczki kalafiora włożyć do osolonej i osłodzonej wody z dodatkiem śmietanki 30%, ugotować al. dente).

Sos holenderski z koperkiem: masło klarowane wolnym strumieniem dodawać do wcześniej ubitych trzech żółtek na parze, wszystko ubić do konsystencji sosu, doprawić solą, pieprzem i posiekanym koperkiem.

Sandacza podawać na blaszce J Sos przelać do sosjerki.

Michał Jaszczurowski

Pierogi z boczkiem, porem, twarogiem i miętą

Ciasto:

· szklanka mąki

· jajko

· letnia woda

· sól

· odrobina oleju

Wszystko mieszamy, zagniatamy na jednolita masę, odstawimy, żeby odpoczęło.

Farsz:

· boczek 70g

· por 1 szt

· twaróg półtłusty 50 g

· mięta

· sól, pieprz

· cebula

Kawałek boczku kroimy w małą kostkę, smażymy do wytopienia tłuszczu, zdejmujemy z patelni, dajemy na ręcznik papierowy. Na wytopiony tłuszcz wrzucamy pokrojoną w plasterki białą część pora, smażymy chwilę. Pora łączymy z boczkiem, dodajemy ¼ kostki twarogu półtłustego, dodajemy kilka posiekanych listków mięty, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy.

Ciasto wałkujemy, wykrawamy kółka, nakładamy farsz, lepimy. Gotujemy w osolonej wodzie do wypłynięcia.

Pierogi wykładamy na talerz, polewamy cebulką przysmażoną z boczkiem i odrobiną mięty.

Emilia Kopinke

Parzybroda

· 250 g boczku wędzonego

· marchewka

· pietruszka

· 4 ziemniaki

· pół cebuli

· pół pęczku koperku

· ¼ główki młodej kapusty

· sól, pieprz do smaku

· 2 ziela angielskie, 2 liście laurowe

Z boczku wykrajamy 3 cienkie plastry, zostawiamy na później. Resztę boczku kroimy w kosteczkę i podsmażamy na średnim ogniu. Jak będzie lekko brązowy, podlewamy go ok. 1,5 litra wody i dodajemy rozgniecione ziele angielskie i liście laurowe. Marchewkę obieramy, ścieramy na tarce, po ok. 10 minutach dodajemy do wywaru. Pietruszkę obieramy, kroimy w paseczki i dodajemy do reszty wywaru. Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę, po ok. 20 minutach od rozpoczęcia gotowania zupy dodajemy do wywaru i gotujemy do miękkości. Po 12 minutach dodajemy poszatkowaną kapustę. Na rozgrzanej patelni robimy chipsy z boczku z tych wcześniej odkrojonych plastrów. Kiedy boczek będzie chrupiący, ściągamy go z patelni i na jego miejsce dajemy pokrojoną w półksiężyce cebulę. Kiedy kapusta lekko zmięknie, wykładamy zupę na talerz, posypujemy posiekanym koperkiem, wykładamy chips z boczku i podsmażoną cebulę.

Marlena Starzec

Klucha z boczkiem

· 5 niewielkich ziemniaków

· kawałek boczku wędzonego

· pół cebuli

· 2 łyżki kaparów

· łyżeczka zielonego pieprzu z zalewy

· 40 g kaszy gryczanej białej

· ok. 5 łyżek mąki ziemniaczanej

· pieprz czarny

· tymianek świeży

· czosnek

Ziemniaki obrać, ugotować, ugnieść na puree, wyciąć ¼ i wsypać tam mąkę ziemniaczaną, wyrobić ciasto na jednolitą masę ręką. Boczek pokroić w drobną kosteczkę, osobno zostawić kosteczkę z najbardziej tłustej części. Pokroić w kostkę cebulę, czosnek, kapary posiekać. Ugotować kasze gryczaną. Na patelni podsmażyć tłustą część boczku i wytopić na skwarki. Na osobnej patelni wytopić pozostały boczek. Następnie dodać cebulkę i czosnek, ściągnąć z ognia, dodać ugotowana kaszę, kapary i zielony pieprz. Gotowy farsz umieścić w cieście i uformować kulę, rozpłaszczyć. Gotować ok. 10 minut w osolonej wodzie.

Podać polane tłuszczykiem i obsypać skwarkami, udekorować tymiankiem.

Mariusz Kisiel

Spaghetti z owocami morza na bazie sosu z białego wina i ziół

  • 8 świeżych krewetek
  • 6 małży
  • 100 ml białego wina
  • 4 ząbki czosnku
  • nać pietruszki
  • bazylia
  • sól, pieprz
  • makaron spaghetti pół opakowania
  • pół cytryny

Obieramy krewetki, czyścimy małże. Pancerze i głowy krewetek wrzucamy do garnka z gorącą

oliwą z oliwek, dodajemy zmiażdżoną główkę czosnku oraz drugą pokrojoną. Doprawiamy solą i

pieprzem do smaku oraz startą skórką z cytryny. Wyciskamy ok. 15 ml świeżego soku z cytryny i

redukujemy. Sos gotowy.

Gotujemy makaron w dobrze osolonej wodzie ok. 9 minut (żeby był al dente). W czasie

gotowania makaronu, w garnku gotujemy małże z czosnkiem, sokiem z cytryny, solą i pieprzem

oraz posiekaną natką pietruszki. Po ugotowaniu odkładamy je do naczynia. Na osobnej patelni

na oliwie smażymy krewetki po 1,5 minuty z każdej strony. Odcedzamy makaron i wrzucamy go

na patelnię, na której wcześniej smażyliśmy krewetki. Dodajemy małże, krewetki i sos, smażymy

wszystko 2 minuty.

Wykładamy na talerz spaghetti z dodatkami, ozdabiamy małżami, krewetkami, liśćmi bazylii oraz

drobno posiekaną natką pietruszki. Posypujemy delikatnie startą skórką z cytryny.

Roksana Bogusz

Spaghetti z grzybami leśnymi i musem cebulowym z dodatkiem kopru i natki pietruszki

  • mała miska grzybów leśnych
  • 2 cebule duże
  • 4 ząbki czosnku
  • kostka masła
  • pół pęczku kopru oraz natki pietruszki
  • makaron spaghetti
  • sól, pieprz
  • cukier
  • orzeszki pini
  • parmezan

Cebulę pokroić w pióra, wrzucić na patelnię, dodać pół kostki masła, 2 ząbki czosnku przeciśnięte

przez praskę, wszystkie łodygi natki pietruszki, podlać delikatnie 2 łyżkami wody, dodać szczyptę

soli i cukru. Wszystko podsmażyć do uzyskania złotego koloru cebuli. Wszystko razem

zblendować.

Na osobnej patelni rozpuścić pół kostki masła, dodać pokrojone w plastry 2 ząbki czosnku, łodygi

kopru i pokrojoną w ćwiartki cebulę, wrzucić na to grzyby, doprawić solą i pieprzem. Blanszować

grzyby przez ok. 10 minut, często mieszając. Kiedy grzyby będą gotowe, wyciągnąć z patelni

cebulę, łodygi kopru. Makaron gotować 9 minut w osolonej wodzie. Kiedy będzie gotowy wrzucić

na patelnię z grzybami, dodać mus z cebuli, zetrzeć parmezan do patelni i dodać pół pęczku

posiekanego kopru i natki pietruszki. Wszystko wymieszać, wyłożyć na talerz i posypać

prażonymi orzeszkami pini, zetrzeć na górę trochę parmezanu.

Aneta Sieroń

Spaghetti z pomidorami i czosnkiem na oliwie

  • makaron spaghetti-pół opakowania
  • 5 pomidorów
  • czosnek 6 ząbków
  • oliwa z oliwek
  • parmezan
  • bazylia
  • suszona bazylia
  • sól, pieprz
  • zioła prowansalskie

Makaron ugotować w osolonej wodzie ok. 9 minut, aby wyszedł al. dente. Pomidory obrać ze

skórki, pokroić w kostkę, wrzucić na patelnię z oliwą, dodać pokrojony czosnek, doprawić solą,

pieprzem i ziołami. Dusić przez ok. 10 minut. Makaron po ugotowaniu zmieszać z sosem,

wyłożyć na talerz, obsypać parmezanem i udekorować świeżą bazylią.

Michał Wiśniewski

Pierś z perliczki z młodą kapustą w koprze i pietruszce

  • perliczka – 1 szt.
  • masło - 100g
  • pietruszka świeża, koper świeży- po pęczku
  • ziele angielskie, majeranek, liść laurowy
  • sól, pieprz, cukier
  • pół główki młodej kapusty
  • 2 ziemniaki w mundurkach
  • 2 marchewki, 2 pietruszki
  • oliwa

Dzielimy perliczkę na części, ze skrzydełek i nóżek oraz z włoszczyzny gotujemy wywar. Robimy

marynatę: odrobina oliwy z oliwek, koper, natka pietruszki, sól, pieprz, marynujemy pierś z

perliczki.

Do wody wkładamy odrobinę masła, sól i gałązkę rozmarynu, w tym gotujemy ziemniaki w

mundurkach do miękkości.

Kapustę szatkujemy, dodajemy do wody masło, pietruszkę i koper posiekane, dodajemy ziele

angielskie, liść laurowy, majeranek i dusimy w niewielkiej ilości wody do miękkości.

Pierś smażymy na rozgrzanej patelni z obu strony, a następnie dopiekamy ją w piekarniku

nagrzanym do 180-200 stopniach jeszcze kilka minut. Po wyciagnięciu, zostawiamy perliczkę do

odpoczęcia.

Ziemniaki wyciągamy z wody, rozcinamy na pół i zasmażamy na tłuszczu z perliczki i maśle

pietruszkowym. Z wywaru robimy sos maślany, redukujemy kilka minut. Pierś z perliczki

podajemy z sosem maślanym, podsmażanymi ziemniakami i 2 łyżkami kapusty, smacznego!

Arek Tomes

Perliczka z karmelizowanymi warzywami

  • połowa perliczki
  • marchewka, pietruszka, seler-po 2 szt.
  • por-1szt.
  • kalarepa-1szt.
  • botwina-1szt.
  • sól, pieprz
  • masło solone-100g
  • miseczka kurek-100g
  • pęczek pietruszki zielonej

Porcjujemy perliczkę, wykrawamy pierś, delikatnie solimy, dodajemy pieprzu, przykrywamy folią,

żeby nie obeschła. Z reszty perliczki gotujemy bulion z dodatkiem marchewki, pietruszki, selera i

pora oraz połowy pęczka pietruszki, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, gotujemy na średnim

ogniu ok. 20-30 minut. W międzyczasie na rozgrzaną patelnię wrzucamy masło, dodajemy

wszystkie warzywa, zaczynając od najbardziej twardych: marchewka, pietruszka, seler, gdy te

warzywa będą na wpół miękkie, dodajemy kalarepę i botwinkę oraz pora. Podsmażamy do

miękkości wszystkich warzyw, podlewając bulionem gotowanym na perliczce.

Na wytopionym tłuszczu z mięsa, smażymy perliczkę od strony skóry ok. 7 minut. Po

przewróceniu jeszcze 5 minut. Ściągamy perliczkę z tłuszczu, zostawiamy ją na ok. minutę, żeby

odpoczęła. Na pozostawiony tłuszcz wrzucamy kurki, obsmażamy ok. 3-5 minut, tak żeby w

środku były jeszcze chrupiące.

Perliczkę kroimy na skos na plasterki o grubości ok. 1 cm i wykładamy je na środek talerza. Obok

układamy skarmelizowane warzywa, przykrywając z zewnątrz słupkami z botwiny. Całe danie

posypujemy pozostałą natką pietruszki.

Wojtek Szuciak

Perliczka w towarzystwie szparagów

  • Pierś z perliczki ze skórą
  • pół pęczku szparagów zielonych
  • białe wino ok. 100 ml
  • kostka masła
  • 50 ml oleju
  • cała cebula
  • 2 skrzydełka i szyja z perliczki
  • sól
  • koperek, szczypiorek

Pierś myjemy, osuszamy, solimy, odkładamy. Na patelnię dajemy 1/3 kostki masła, podsmażamy

skrzydełka i szyję. Kroimy cebulę na pól wraz ze skórką i spodem kładziemy ją na patelnię,

smażymy, żeby puściła sok. Dolewamy wino, redukujemy o połowę. Wywar przecedzamy przez

sitko. Wszystko zdejmujemy z patelni, wlewamy do niej z powrotem wywar i dodajemy 1/3 kostki

masła, przelewamy do miseczki. Szparagi łamiemy na pół i blanszujemy w osolonej wrzącej

wodzie ok. 40 sekund. Wodę wylewamy, szparagi odkładamy.

Pierś smażmy na oleju z dodatkiem masła, aż będzie upieczona.

Na talerz wylewamy trochę sosu, na to kładziemy pierś z perliczki i też polewamy ją sosem, obok

kładziemy szparagi, posypujemy koperkiem i szczypiorkiem, podlewamy sosikiem.

Łukasz Mackiewicz

Zabajone z rabarbarem na kruszonce z migdałów i orzechów makadamia

  • 2-3 gałązki rabarbaru
  • 6 malin
  • garstka borówek amerykańskich
  • 50 ml koniaku
  • 4 żółtka
  • 50 g masła
  • pół garści migdałów
  • pół garści orzechów makadamia
  • ok. 100 g cukru
  • burak
  • mięta

Ubijamy żółtka z cukrem, dodajemy 50 ml koniaku i wstawiamy na kąpiel wodną, mocno

mieszamy kilka minut. Gdy osiągniemy konsystencję kremowo leistą, zdejmujemy z kąpieli

wodnej. Rabarbar obieramy i kroimy na półcentymetrowe kawałki. Wrzucamy do miski, ścieramy

1⁄4 średniego buraka na cienkich oczkach, dodajemy do rabarbaru. Zasypujemy 2 garściami

cukru, odstawiamy.

Na patelnię dajemy 25 g masła, czekamy, aż się roztopi, dodajemy 2 szczypty cukru i wrzucamy

rabarbar zmieszany z burakiem, redukujemy 2 minuty i zdejmujemy z patelni.

Orzechy i migdały kroimy w drobne paski i prażymy je na patelni.

Do pucharu wkładamy warstwowo borówki, prażone orzechy, mus rabarbarowo – buraczany,

maliny, wlewamy 3⁄4 zabajone i na górę układamy 4 borówki i mus z rabarbaru i buraka.

Posypujemy prażonymi orzechami, karmelizujemy palnikiem i ozdabiamy gałązką mięty.

Mateusz Szota

Polędwica wołowa z chutney z rabarbaru, malin i buraka

  • polędwica wołowa 200 g
  • 2 łodygi rabarbaru
  • 5 malin
  • pół startego buraka
  • białe wino 50 ml
  • masło
  • cukier 30 g
  • pomidorki koktajlowe
  • jedna mała marchewka
  • czosnek
  • rozmaryn
  • oliwa

Rabarbar pokroić, zesmażyć z cukrem, dodać buraka i maliny, dolać wino i zredukować.

Polędwicę doprawić solą i pieprzem, obsmażyć z każdej strony na oliwie przez chwile, następnie

dodać masło, rozmaryn, czosnek i masełkować ok. 3 minuty. Wstawić do piekarnika nagrzanego

do 170 stopni i piec przez 10-15 minut. Marchewkę i pomidorki przesmażyć na oliwie na patelni.

Na talerz wykładamy pokrojoną w plasterki polędwiczkę, obok wyłożyć chutney rabarbarowy oraz

przesmażone warzywa.

Agata Raczkowska

Chutney z rabarbaru z bezą

  • 2 łodygi rabarbaru
  • 4 truskawki
  • 30 g cukru
  • sok z połowy cytryny
  • 20 ml białego wina
  • skórka starta z cytryny
  • 3 białka
  • 150 g cukru
  • pół łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • łyżeczka soku z cytryny
  • śmietana 30% 30 ml
  • 50 g mascarpone
  • Dekoracja: truskawki, maliny

Rabarbar, truskawki pokroić, wrzucić od rondelka, dodać sok z połowy cytryny, cukier, białe wino

i skórkę cytrynową, gotować ok. 7 minut. Ostudzić do temp. pokojowej.

Białka ubić, dodawać stopniowo cukier, na koniec ubijania dodać mąkę ziemniaczana i sok z

cytryny. Nałożyć masę do rękawa i uformować na blaszce małe beziki. Piec w piekarniku

nagrzanym do 140 stopni i piec 25 minut.

Ubić śmietankę i dodać mascarpone.

Na talerz wyłożyć pokrojone truskawki, na to chutney z rabarbaru, obok beziki i keksy z kremu

śmietanowego, udekorować malinami.

Kasia Jezierska

Parmigiana

  • bakłażan
  • gałązka pomidorów cherry
  • 2 ząbki czosnku
  • pół główki cebuli
  • 5 plasterków boczku wędzonego
  • mozzarella-1szt.
  • ser typu parmezan-100g
  • passata pomidorowa-1 puszka
  • sól, pieprz
  • papryka słodka i ostra
  • łyżeczka tymianku
  • oliwa
  • masło- kostka

Bakłażana pokroić w podłużne plastry, posolić i zostawić na 5 minut. Po tym czasie ściągnąć

ściereczką nadmiar soli z wodą. Na rozgrzaną patelnię grillową układamy plasterki bakłażana i

grillujemy z obu stron. Na drugiej patelni podsmażamy drobno posiekany czosnek i cebulę,

następnie dodajemy gałązkę pomidorów pokrojonych w drobną kostkę, wszystko podsmażamy,

chwilę dusimy i zalewamy passatą pomidorową. Doprawiamy solą, pieprzem, papryką słodką i

ostrą, tymiankiem, wszystko się musi zagotować.

Wszystkie plastry grillowanego bakłażana układamy na desce, kładziemy na nim plasterek

wędzonego boczku i mozzarellę pokrojoną w plasterki, całość zwijamy w roladkę i układamy w

naczyniu żaroodpornym, wszystko zalewamy przygotowanym sosem pomidorowym. Posypujemy

dużą ilością sera dziugas. Zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 275 stopni przez 20 minut.

Podajemy w naczyniu, ozdabiamy bazylią.

Dorota Knop

Domowy makaron tagliatelle z pesto z bazylii i orzeszków pini

  • Ciasto:
  • szklanka mąki
  • większa szczypta soli
  • całe jajko, jedno żółtko;
  • Zarobić ciasto, rozwałkować, obsypać mąką, złożyć na 3 i pokroić na półcentymetrowe paski.
  • Pesto:
  • prażone orzeszki pini
  • duża garść świeżej bazylii
  • ząbek czosnku
  • 1/3 szklanki oliwy z oliwek
  • ser typu parmezan 80 g
  • pieprz do smaku

Wszystko zblendować.

Makaron ugotować w osolonej wodzie na al dente. Odcedzić, wymieszać z pesto, wyłożyć na

talerz, ozdobić liściem bazylii, na górę zetrzeć ser dziugas.

Paweł Gruźlewski

Pulpety wołowe z serem w sosie pomidorowym na winie

  • mięso wołowe z antrykotu 400 g
  • natka pietruszki cała
  • jajko
  • łyżka bułki tartej
  • sól, pieprz
  • cała duża cebula
  • 2 duże ząbki czosnku
  • wino czerwone wytrawne 100 ml
  • cała puszka pomidorów
  • zioła prowansalskie, bazylia
  • ser dziugas-50g
  • oliwa 4 łyżki
  • papryka słodka, kurkuma
  • cukier

Cebulę drobno siekamy i wrzucamy na rozgrzaną oliwę w małym rondelku, po chwili dodajemy

posiekany czosnek, smażymy do zeszklenia, dodajemy czerwone wino, redukujemy ok. 10 minut.

Dodajemy pomidory w puszce, zmniejszamy ogień i zostawiamy pod przykryciem na 15 minut.

Antrykot mielimy, dodajemy jajko, bułkę tarta, sól, pieprz, drobno posiekaną natkę pietruszki. Do

osobnej miski tarkujemy ser. Na rękę wykładamy mięso, rozpłaszczamy, na środek dajemy ser,

zamykamy dłoń, rolujemy na kształt pulpetów. Na patelni z przykrywką rozgrzewamy oliwę,

wrzucamy pulpety, smażymy do uzyskania złotego koloru. Zdejmujemy. Sos pomidorowy

doprawiamy solą, pieprzem, ziołami, papryką, kurkumą, cukrem wg uznania. Dorzucamy pulpety,

staramy się w całości pokryć je sosem, dusimy na średnim ogniu przez 10 minut.

Pulpety podajemy ze świeżą bazylią.

Przemek Szura

Sałatka wiosenna z jajkiem przepiórczym

  • 10 jajek przepiórczych
  • sałata zielona dowolna
  • ser gorgonzola-50g
  • orzechy włoskie garść
  • pomidor-1szt.
  • jabłko- 1szt.
  • oliwa z oliwek 30 ml
  • ocet winny 10 ml
  • koperek 3 gałązki
  • miód
  • cytryna
  • masło -100g

Sałatę umyć, wysuszyć porządnie, posiekać drobno. Pomidora sparzyć, obrać i pokroić w średnia

kostkę. Jabłko przekroić na 4 części, wydrążyć, posiekać na drobne paski. Na patelnie dać łyżkę

miodu, sok z połowy cytryny, podgrzać, dodać posiekane jabłko, smażyć 3-4 minuty, ściągnąć i

ostudzić. Oliwę i ocet wymieszać, dodać sól i pieprz do smaku.

Orzechy prażyć na gorącej patelni przez 3 minuty, następnie ściągnąć i posiekać, zostawić do

ostudzenia.

Gorgonzolę poszarpać na drobne kawałki.

Wszystkie składniki sałatki połączyć razem w misce i wymieszać.

Rozgrzać patelnie z łyżka masła i łyżka oliwy, wbić jajka, smażyć na sadzone, aż białko się

zetnie, a żółtko zostanie płynne, podczas smażenia dołączyć gałązki koperku do smaku.

Na środku talerza wyłożyć sałatkę, polać sosem, dookoła poukładać jajka sadzone. Ozdobić

danie gałązkami koperku.

Mateusz Pietruszewski

Omlet z jajek przepiórczych

  • 12 jajek przepiórczych
  • pół cebuli
  • pół pomidora
  • pół garści natki pietruszki
  • chipsy z bekonu
  • masło 50 g
  • sól, pieprz
  • 3 plasterki rzodkiewki
  • 2 łyżki mleka

Na patelni podsmażyć 2 plasterki boczku na chrupko. Do miski wbić 12 jajek, dodać 2 łyżki

mleka, doprawić solą i pieprzem, rozbełtać. Cebulę poszatkować, pokroić pomidora w kostkę i

posiekać natkę pietruszki.

Na rozgrzana patelnie wrzucić masło, rozpuścić, wlać jajka, smażyć ok. 3 minuty, posypać

cebula, pomidorami i pietruszka. Omlet zawinąć, podsmażyć ok. minuty, przełożyć na talerz.

Delikatnie oprószyć chipsami z boczku i rzodkiewka.

Maciek Regulski

Sałatka ziemniaczana z jajkiem przepiórczym i sosem śmietanowo-ziołowym

Składniki:

Sałatka -

  • 4 średnie ziemniaki
  • 4 plastry boczku surowego
  • pół cebuli
  • szczypta majeranku, mała szczypta gałki muszkatołowej
  • sól, pieprz
  • 3 korniszony
  • 2-3 łyżki śmietany 18%
  • 6 jajek przepiórczych

Sos

  • śmietana 18%
  • ocet z czerwonego wina
  • szczypiorek, koperek
  • sól, pieprz

Obrać ziemniaki, pokroić w drobną kostkę i ugotować w osolonej wodzie, uważając, żeby ich nie

rozgotować. Na patelni smażyć pokrojony w kostkę boczek tak, aby był chrupiący, a następnie odsączyć

go w ręczniku papierowym. Na tej samej patelni na niskim ogniu zeszklić cebulę z odrobiną soli. W

międzyczasie pokroić w drobną kostkę korniszony i przełożyć je do miski. Nastawić wodę na jajka i

gotować 6 jajek. Trzy sztuki wyjąć po 3 minutach, a pozostałe trzy po kolejnych 3 minutach. Po wyjęciu z garnka przełożyć je do zimnej wody. W misce wymieszać ziemniaki, boczek, cebulę, korniszony,

śmietanę, posiekane jajka z drugiej tury gotowania i przyprawy. Wszystkie składniki sosu wymieszać w

osobnej misce i podawać wraz z sałatką. Pozostałe jajka wykorzystać do dekoracji.

Dania - Odcinek 1 Masterchefa
Dania - Odcinek 1 Masterchefa
Dania - Odcinek 1 Masterchefa
Dania - Odcinek 1 Masterchefa
Dania - Odcinek 1 Masterchefa
+4
Zobacz galerię

Dania - Odcinek 1 Masterchefa

podziel się:

Pozostałe wiadomości