Tomasz Skobel
Pierogi z boczniakami.
- 500 g mąki,
- 250 ml wody,
- 70 ml mleka,
- 30 g masła,
- 200 g boczniaków,
- pół cebuli,
- siekany rozmaryn,
- sól, pieprz,
- oliwa
Podgrzewamy wodę, mleko, masło w garnuszku, dolewamy do mąki i ugniatamy ciasto, aż będzie elastyczne, wkładamy na 5 minut do lodówki, żeby ostygło. Potem rozwałkowujemy na placek grubości 3-4 mm, wycinamy kółka.
Farsz: boczniaki i cebulę siekamy w kostkę i podsmażamy na patelni na oliwie, dodajemy siekany rozmaryn, doprawiamy do smaku. Całość przepuszczamy przez maszynkę na grubych oczkach. Farsz nakładamy na kółka i lepimy pierogi. Wrzucamy do gotującej się wody i gotujemy ok. 4 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Na koniec podsmażamy pierogi na patelni.
Chutney do pierogów:
- pół cebuli czerwonej,
- 2 śliwki,
- 50 ml czerwonego octu winnego,
- 50 ml wody,
- 2 łyżki miodu,
- sól, pieprz
Cebulę kroimy w krążki, śliwki w kostkę, wszystkie składniki wrzucamy do garnka, gotujemy do momentu, aż cebula i śliwki zaczną się rozpadać, odparowujemy płyn.
Na środek talerza wykładamy chutney, dookoła pierogi.
Ryba po grecku
- 500 g dorsza,
- 3 marchewki,
- pietruszka korzeń,
- pół selera,
- kawałek pora,
- pół dużej cebuli,
- ziele angielskie,
- majeranek,
- liść laurowy,
- sól, pieprz,
- oliwa,
- 100 g mąki pszennej,
- passata pomidorowa
Marchewkę, pietruszkę i selera ścieramy na tarce na grubych oczkach. Por i cebulę kroimy w kostkę. Na patelni podgrzewamy oliwę, wrzucamy wszystkie warzywa, doprawiamy. Rybę kroimy w małe kawałki, obtaczamy w mące i podsmażamy na patelni z każdej strony. Rybę dodajemy do marchewki, zalewamy passatą pomidorową, chwilę smażymy całość. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni termoobieg na 12 minut.
Rybę wykładamy na talerz.
Makowiec
- 500 g mąki,
- 250 ml wody,
- 5 g drożdży,
- szczypta soli,
- 3 łyżki cukru,
- 250 ml mleka,
- 250 g maku,
- 100 g masła,
- garść orzechów i rodzynek,
- miód
Do miski wrzucamy 2 łyżki mąki, szczyptę cukru, 2 łyżki wody i drożdże. Mieszamy, tworząc zaczyn. Odkładamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gotujemy mak w szklance mleka do miękkości. Odcedzamy, odstawiamy do wystygnięcia. Wyrabiamy ciasto drożdżowe. Do mąki dodajemy wyrośnięty zaczyn, cukier, wodę, 50 g masła, całość mieszamy, następnie ugniatamy ciasto. Ciasto odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia jeszcze raz. Mak mielimy trzykrotnie, następnie wrzucamy na patelnię z masłem z orzechami, rodzynkami. Przesmażamy do rozpuszczenia masła, odstawiamy do wystygnięcia. Ciasto drożdżowe wałkujemy na cienki placek o grubości ok. pół cm. Wykładamy na ciasto mak i zwijamy. Wkładamy do foremki wyłożonej papierem, pieczemy 25 minut w 180 stopniach, góra dół. Na koniec polewamy ciasto miodem i posypujemy orzechami.
Kasia Domańska
Krem grzybowy z domowym makaronem
- 2 marchewki,
- 2 pietruszki,
- por,
- pół cebuli,
- ząbek czosnku,
- 100 g suszonych grzybów,
- 300 g świeżych grzybów,
- 2 łyżki masła,
- 4 liście laurowe,
- 6 ziarenek pieprzu,
- sól, pieprz,
- 100 g mąki pszennej,
- żółtko,
- jajko
Mąkę łączymy z żółtkiem i jajkiem, zagniatamy na gładkie ciasto i odstawiamy do odpoczęcia na min. 20 minut. Następnie odkrawamy kawałek ciasta, cienko rozwałkowujemy i kroimy w długie paski. Gotujemy w osolonej wodzie do miękkości.
Marchewkę, pietruszkę i cebulę obieramy, kroimy na kawałki. Pora kroimy w talarki. Warzywa podsmażamy na maśle do uzyskania złotego koloru. Zalewamy litrem wody, doprawiamy pieprzem ziarnistym i liściem laurowym, gotujemy ok. pół godziny.
Grzyby zalewamy wodą, dodajemy resztki z warzyw, doprawiamy solą i gotujemy ok. 20 minut do uzyskania wywaru grzybowego. Świeże grzyby przesmażamy na maśle. W garnku łączymy wywar warzywny z grzybowym, dodajemy świeże grzyby i 3 łyżki grzybów suszonych, ale ugotowanych w wywarze oraz ok. 4 łyżki warzyw z wywaru warzywnego. Gotujemy to razem jeszcze przez 10 minut. Doprawiamy solą i pieprzem, blendujemy na gładki krem.
Do miseczki wlewamy krem, nakładamy makaron, podajemy.
Tarta makowa z wiśniami
Kruchy spód:
- 200 g mąki,
- 100 g masła,
- 50 g cukru,
- żółtko
Z podanych składników zagniatamy gładkie ciasto i wkładamy do lodówki na min. 20 minut. Po wyjęciu z lodówki cienko rozwałkowujemy i przekładamy na foremkę do tarty, dociskamy, nakłuwamy widelcem. Spód podpiekamy przez 15 minut w 200 stopniach.
Nadzienie do tarty:
- 200 g zmielonego maku,
- 400 ml mleka,
- 3 łyżki miodu,
- garść żurawiny, rodzynek, suszonych moreli i orzechów włoskich,
- 3 jajka,
- 200 g wiśni,
- 2 łyżki cukru,
- 100 ml śliwowicy
Wiśnie wsypujemy do garnka, dodajemy cukier i pól szklanki wody, gotujemy na średnim ogniu do powstania gęstej konfitury. Mak gotujemy w mleku z miodem przez ok. 25 minut, następnie dokładnie odciskamy przez szmatkę, odstawiamy do wystudzenia. Suszone owoce namaczamy w śliwowicy i wodzie w proporcjach 1:1 przez ok. 15 minut. Następnie kroimy na kawałki, a orzechy drobno siekamy.
Do maku dodajemy suszone owoce, orzechy i żółtka. Białka ubijamy na sztywną pianę i delikatnie mieszamy z masą makową.
Na podpieczony spód wykładamy konfiturę wiśniową, a następnie masę makową. Pieczemy 25 minut w 200 stopniach. Serwujemy na talerzu.
Pierogi z łososiem i masełkiem szałwiowym
Ciasto:
- 250 g mąki,
- 110 ml gorącej wody,
- duża szczypta soli.
Z podanych składników zagniatamy gładkie ciasto, odstawiamy do odpoczęcia na min. pół godziny pod przykryciem.
Farsz:
- 200 g łososia,
- jedna bardzo drobno posiekana cebula,
- garść świeżego koperku,
- łyżka masła,
- łyżeczka startej skórki z cytryny,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- sól, pieprz,
- pół kostki masła,
- garść świeżej szałwii
Z łososia zdejmujemy skórę, a mięso bardzo drobno siekamy. Na maśle przesmażamy cebulę do zeszklenia, dodajemy łososia i drobno posiekany koperek. Doprawiamy skórką i sokiem z cytryny, solą i pieprzem do smaku.
Ciasto wałkujemy bardzo cienko, wykrawamy okręgi, nakładamy łyżkę farszu, przykrywamy drugim okręgiem, widelcem dociskamy. Gotujemy w osolonej wodzie przez ok. 2-3 minuty. Masło roztapiamy w rondelku z szałwią i gotujemy na małym ogniu kilka minut. Pierogi wyjmujemy z wody, serwujemy podane masełkiem szałwiowym.
Ola Juszkiewicz
Tarta z pieczonym burakiem i kozim serem
-mąka
-masło
-sól,pieprz
-jaja
-śmietana 18%
-buraki
-kozi ser rolada
-śmietana 30%
-twarożek kozi
-gałka muszkatołowa
-cynamon
-tymianek
-orzechy włoskie
Zagnieść ciasto kruche z 250 g mąki, 150 g zimnego masła, szczypty soli, jednego jajka i łyżki śmietany. Wyłożyć ciasto do okrągłej formy i włożyć do zamrażarki, żeby się schłodziło. Nagrzać piekarnik do 190 stopni i włożyć do piekarnika na 15 minut pod papierem do pieczenia i 5 minut piec bez papieru.
Do gotowego spodu wyłożyć pokrojonego w plastry upieczonego buraka, kozi ser pokrojony w plastry i zalać masą zrobioną z: 350 ml śmietany 30%, 4 jajek, twarożku koziego, soli, pieprzu, gałki muszkatołowej, cynamonu i tymianku. Posypać orzechami włoskimi i piec w 180 -200 stopniach przez 30 minut.
Pierogi z ziemniakami
-mąka
-woda
-olej
-sól,pieprz
-ziemniaki
-cebula biała
-czosnek
-masło
Zagnieść ciasto na pierogi z 250 g mąki, 125 ml gorącej wody, łyżki oleju i szczypty soli. Ciasto odstawić do odpoczęcia.
5 ziemniaków ugotować do miękkości, wycisnąć do miski przez praskę. Na patelni podsmażyć cebulę pokrojoną w kostkę z czosnkiem, połączyć z ziemniakami. Doprawić solą i pieprzem.
Ciasto rozwałkować, wykroić kółka, nałożyć farsz, zlepić, wrzucić do gotującej się osolonej wody. Jak pierogi wypłyną, gotować jeszcze 2-3 minuty.
Pierogi podsmażyć chwilkę na maśle i podać.
Faworki z karpia z sałatką jarzynową
-ziemniaki
-marchew
-pietruszka
-seler
-jaja
-ogórki kiszone
-jabłko
-groszek konserwowy
-sól,pieprz
-musztarda
-majonez
-karp
-mąka
-olej
-koperek
Do sałatki jarzynowej ugotować 3 ziemniaki w mundurkach, marchewkę, pietruszkę, pół selera, 2 jajka. Warzywa ostudzić, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Pokroić w kostkę kiszonego ogórka, obrane jabłko, dodać 3 łyżki groszku z puszki, wszystko razem wymieszać i doprawić solą i pieprzem do smaku. Dodać łyżkę musztardy i domowy majonez. Wymieszać, w razie potrzeby doprawić.
Karpia pokroić w dzwonka, w każdym dzwonku odciąć kręgosłup tak, by otrzymać 2 prostokątne płaty karpia. Z każdego płatu usunąć długie ości (żebra). Posolić, obsypać mąką. Płaty karpia naciąć i zwinąć jak faworki. Faworki wrzucić na rozgrzany tłuszcz co najmniej do 180 stopni. Smażyć parę minut. Gotowe faworki posypać posiekanym koprem.
Karolina Źródłowska
Pierogi z kapustą i grzybami
- 250 g mąki,
- 125 ml ciepłej wody,
- sól
Mąkę przesiewamy, dolewamy ciepłą wodę cienkim strumieniem, doprawiamy dużą ilością soli, ugniatamy ok. 10 minut. Przykrywamy ciasto gorącą miską, zostawiamy do odpoczynku.
- 1,5 garści kiszonej kapusty,
- 250 g suszonych grzybów,
- ziele angielskie,
- liść laurowy,
- sól, pieprz,
- cukier,
- masło,
- cebula
- olej
Cebulę pokrojoną szklimy na maśle, kapustę płuczemy pod wodą delikatnie, szatkujemy, dodajemy do cebuli, grzyby zalewamy gorącą wodą, po 5 minutach połowę grzybów siekamy i dodajemy do farszu, mieszamy, dajemy liście laurowe, ziele, troszkę soli, pieprzu, cukru, podlewamy wodą po grzybach. Ciasto wałkujemy, wycinamy kółka, faszerujemy, lepimy pierogi. Gotujemy w osolonej wodzie do wypłynięcia. Odsączamy, przesmażamy na masełku. Pół cebuli kroimy w drobną kostkę, podsmażamy na oleju.
Pierogi wykładamy na talerz, polewamy olejem z cebulą.
Ciasto marchewkowo – korzenne z serkiem mascarpone
- 200 g marchewki,
- 100 ml oleju,
- 250 g mąki,
- sól,
- 100 g cukru,
- 2 łyżki miodu,
- morele suszone,
- wiórki kokosowe,
- miąższ z połowy pomarańczy,
- skórka z połowy pomarańczy,
- orzechy włoskie,
- przyprawa korzenna,
- proszek do pieczenia,
- soda oczyszczona,
- mascarpone,
- cukier puder,
- sok z cytryny,
- 2 jajka
Jajka wbijamy do miski, ubijamy na sztywną pianę, dodajemy cukier, doprowadzamy do konsystencji kogla mogla. Następnie cienkim strumieniem wlewamy olej. Orzechy włoskie 50 g siekamy, dodajemy do masy, dodajemy 50 g wiórków kokosowych, 2 łyżeczki przyprawy korzennej, pół łyżeczki cynamonu, szczyptę soli, skórkę pomarańczy i miąższ, szczyptę soli i startą na grubych oczkach marchewkę. W osobnej misce przesiewamy mąkę z proszkiem i sodą i dodajemy do mokrych składników. Piekarnik nagrzewamy do temp. 150 stopni, góra dół. Ciasto wykładamy na formę z papierem do pieczenia, pieczemy godzinę.
Krem: 200 g mascarpone miksujemy z łyżką cukru pudru i dodajemy łyżeczkę soku z cytryny.
Suszone morele kroimy w paski, podsmażamy na maśle, wyciskamy miąższ z połowy pomarańczy i dodajemy skórkę z pomarańczy. Całość mieszamy, dolewamy odrobinę wody i blendujemy na gładką masę.
Ciasto wykładamy, kroimy, na wierzchu smarujemy kremem i ozdabiamy orzechami włoskimi, suszoną morelą i czerwoną porzeczką. Podajemy z dżemem z moreli.
Łosoś na puree batatowo – marchewkowym z groszkiem cukrowym
-bataty
-marchew
-mleko
-woda
-sól
-masło
-jeżyny
-czerwona porzeczka
-miód
-groszek cukrowy
-oliwa z oliwek
-filet z łososia
-koperek
Batata i marchew obieramy, gotujemy pół na pół z wodą i mlekiem, solimy, gotujemy do miękkości. Przekładamy je do blendera, dodajemy łyżeczkę masła i blendujemy do uzyskania idealnie gładkiej konsystencji.
Jeżyny z czerwoną porzeczką podgrzewamy w garnku z łyżką miodu do momentu rozgotowania. Całość przecedzamy przez sito.
Groszek cukrowy blanszujemy w gorącej, osolonej wodzie. Przekładamy do lodowatej wody, podsmażamy przez minutę na patelni z oliwą.
Łososia solimy, smażymy na rozgrzanej patelni z oliwą i świeżym koprem skórą do dołu po 3 minuty z każdej strony.
Na talerz wykładamy puree, łososia i mus z jeżyn, ozdabiamy groszkiem cukrowym.
Rafał Fidyt
Barszcz czerwony z uszkami z kapustą i grzybami
- 2 marchewki,
- pietruszka,
- ćwierć selera,
- por (biała część)
- oliwa z oliwek
- buraki
- liść laurowy,ziele angielskie
- cytryny
- sól,pieprz
Warzywa kroimy w grubą kostkę, podsmażamy na oliwie, dodajemy 6 pokrojonych w grubsze plastry buraków, zalewamy wodą, doprawiamy liściem laurowym i zielem angielskim, gotujemy ok. godziny. Na koniec doprawiamy sokiem z cytryny, solą, pieprzem i dodajemy połowę startego buraka.
Uszka:
-suszone grzyby
-kapusta kiszona
-liść laurowy,ziele angielskie
-kminek
-sól,pieprz
Garść suszonych grzybów gotujemy w odrobinie wody do miękkości. Następnie kroimy na małe kawałki. Podobną ilość kapusty kiszonej co grzybów gotujemy do miękkości z liściem laurowym, zielem i kminkiem. Po ugotowaniu szatkujemy i łączymy z pokrojonymi grzybami, doprawiamy solą i pieprzem.
Ciasto na uszka:
-mąka
-woda
-masło
250 g mąki zagniatamy z 100 ml ciepłej wody i 50 g masła do uzyskania elastycznego ciasta. Odstawiamy do lodówki do odpoczęcia. Wałkujemy na bardzo cienko, wycinamy kółka, nakładamy farsz, zlepiamy i zawijamy na kształt uszka. Gotujemy w osolonej wodzie do wypłynięcia. Podajemy z barszczem.
Śledź w śmietanie z borowikami
-śledzie
-jaja
-olej
-musztarda dijon
-sól,pieprz
-cutryna
-śmietana 18%
-borowiki świeże lub mrozone
-masło
-cebula biała
-koperek
2 matiasy moczymy w wodzie, kroimy w duże romby. Z jajka, 250 ml oleju, łyżki musztardy dijon, soli, pieprzu i łyżki soku z cytryny robimy majonez. Majonez mieszamy z gęstą śmietaną 18%, solimy, pieprzymy i doprawiamy sokiem z cytryny do smaku. Garść borowików świeżych lub mrożonych kroimy w plastry, podsmażamy na maśle do zbrązowienia. Cebulę pokrojoną w piórka blanszujemy. Na talerz dajemy kleks z sosu śmietanowo – majonezowego, kładziemy śledzia, na to smażonego borowika i cebulę, ozdabiamy koperkiem.
Kołacz z serem
- mąka
- 40 g drożdży,
- cukier
- masło
- sól
- jaja
- mleko
- twaróg tłusty
- ekstrakt waniliowy
- cukier puder
Z drożdży, łyżki mąki i łyżki cukru robimy zaczyn, który zostawiamy do wyrośnięcia. Resztę mąki(470 g) z cukrem i szczyptą soli łączymy z 250 ml mleka, 2 jajkami, wyrabiamy elastyczne ciasto, na koniec dodajemy masło. Zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 50 minut.
750 g twarogu tłustego mielimy w maszynce, dodajemy 3 łyżki cukru, łyżeczkę ekstraktu waniliowego i kogel mogel zrobiony z 4 żółtek. Wylewamy na blachę wyłożoną rozwałkowanym ciastem drożdżowym, przykrywamy drugim płatem ciasta. Na wierzch układamy kruszonkę, zrobioną z 100 g masła, 3 łyżek mąki, 3 łyżek cukru. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez godzinę. Po wyjęciu z piekarnika ciasto posypujemy cukrem pudrem.
Diana Kashel
Śledź pod szubą
- 2 kawałki śledzia,
- 2 małe gotowane buraki,
- ziemniaki,
- marchewki oczyszczone
- 2 jajka ugotowane
- cebulka czerwona pokrojona w piórka marynowana w occie winnym czerwonym przez godzinę
- majonez
Do ringa kładziemy cienko pokrojonego śledzia, na górę dajemy marynowaną cebulę. Następnie trzemy na grubych oczkach ugotowane ziemniaki, starte na małych oczkach jajka, starte na grubych oczkach ugotowane marchewki i buraki starte na grubych oczkach z dodatkiem majonezu. Na cebulkę kładziemy ziemniaki, jajka, marchewkę i na samą górę buraka z majonezem.
Nowoczesny karp w sosie krewetkowym
-karp
-sól,pieprz
-maka
-olej
-marchew
-czerwona cebula
-cukier
-krewetki
-przecier pomodorowy
-śmietana 36%
-jaja
-Filetujemy karpia, wyciągamy ości. 2 małe filety obtaczamy w soli i mące i podsmażamy na dobrze rozgrzanej patelni z obu stron po minucie.
Na grubych oczkach ścieramy jedną dużą marchewkę i kroimy dwie małe czerwone cebule. Podsmażamy na oleju z dodatkiem soli. Osobno wlewamy do garnka wodę, zagotowujemy z dodatkiem soli i cukru. Dodajemy 8 dużych krewetek, gotujemy przez 6 minut. Wyciągamy krewetki i obieramy je. Resztki, które zostały po krewetkach, wsadzamy z powrotem do wody, w której się gotowały. Dodajemy 3 łyżki przecieru pomidorowego, doprawiamy pieprzem, redukujemy płyn do konsystencji sosu. 100 ml sosu łączymy z 50 ml śmietanki 36% oraz 2 jajkami, mieszamy do jednolitej konsystencji.
Do naczynia żaroodpornego wykładamy warzywa, na górę filety karpia, zalewamy sosem, pieczemy w piekarniku w 200 stopniach przez 10 minut. Po wyciągnięciu dekorujemy ugotowanymi krewetkami i odrobiną sosu zredukowanego z krewetek.
Ciasteczko korzenne z musem jabłkowo – śliwkowym
Biszkopt:
-jaja
-cukier
-sól
-mleko
-olej rzepakowy
-przyprawy korzenne
-mąka
Wszystkie składniki w temp pokojowej. Cztery jajka blendujemy w mikserze, łączymy z 90 g cukru, ubijamy na dużych obrotach na sztywną masę. Nie wyłączając miksera, dodajemy szczyptę soli, 30 ml mleka, 35 ml oleju roślinnego i mieszankę przypraw korzennych. Ubijamy, po ubiciu dodajemy 110 g przesianej wcześniej mąki, patyczkiem mieszamy do jednolitej masy. Do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni wkładamy biszkopt w naczyniu żaroodpornym wyłożonym papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 20 minut w termoobiegu.
Krem:
-śmietana 30%
-cukier puder
-mascarpone
-orzechy włoskie
Ubijamy 50 ml śmietanki z cukrem pudrem i dodajemy 2 łyżki mascarpone. Podsmażamy orzechy włoskie na suchej patelni, następnie blendujemy.
Po wyciagnięciu biszkoptu z piekarnika wycinamy ringiem kółka.
Składamy ciasteczko: biszkopt, krem mascarpone, orzechy, biszkopt, mascarpone, dookoła ciasteczka smarujemy kremem.
Mus jabłkowo – śliwkowy:
- 4 śliwki,
- 1 jabłko
- laska cynamonu,
- 50 g cukru,
- łyżka masła.
Jabłko obieramy i kroimy w kostkę. Wszystko razem zagotowujemy w rondelku, po zagotowaniu gotujemy jeszcze 20 – 25 minut do miękkości owoców. Blendujemy na jednolitą masę. Wykładamy na talerz mus, na niego ciastko, dekorujemy orzechami włoskimi.
Sylwia Garska – Chmarycz
Zapiekane pieczarki
- 5 pieczarek
- 2 prawdziwki
- garść kurek
- cebula szalotka
- 2 ząbki czosnku
- 20 g masła
- 5 różyczek brokułów
- ser gorgonzola
- natka pietruszki
Masło mieszamy z posiekanym czosnkiem i natką pietruszki. Obieramy pieczarki, wyciągamy z nich nogę. Do kapeluszy pieczarek wkładamy po pół łyżeczki gotowego masła czosnkowego. Wszystkie pozostałe grzyby siekamy i podsmażamy na patelni z poszatkowaną cebulą, czosnkiem i pietruszką. Doprawiamy do smaku. Do miseczek z pieczarkowych kapeluszy wykładamy grzybowy farsz, następnie wkładamy różyczkę brokułu i posypujemy gorgonzolą. Wkładamy do piekarnika na 20 min i pieczemy w 200 st.
Sos z sera koziego i śmietany
- kostka sera koziego
- 250 ml śmietanki 35%
- posiekany tymianek
Śmietanę podgrzewamy, do niej dodajemy kozi ser. Po osiągnięciu konsystencji sosu doprawiamy tymiankiem. Podajemy do pieczarek.
Tatar z dorsza z musztardą z ananasa
- 40 g dorsza
- oliwa z oliwek
- musztarda francuska
- rzodkiewka
- papryka czerwona
- cebula czerwona
- kurki
- 5 muli
- mango
- sól,pieprz
- szczypiorek
- białe wino
- czosnek
Dorsza siekamy na tatar, doprawiamy solą i pieprzem, oliwą. W drobną kosteczkę siekamy mango, rzodkiewkę, odrobinę szczypiorku. Wszystko razem mieszamy i formujemy w ringu. Mule gotujemy w białym winie, czosnku, doprawiany solą. Mule podajemy z tatarem. Dekorujemy zamarynowanymi warzywami i grzybkami.
Marynata:
- pół szklanki wody
- pół szklanki octu winnego
- 2 łyżki cukru
- 4 ziela angielskie
- siekane włoskie orzechy
Warzywa (rzodkiewka, szczypiorek, cebula i papryka) i grzybki wrzucamy do garnka z marynatą.
Musztarda z ananasa:
- ćwierć ananasa,
- łyżka cukru,
- sól, pieprz,
- ocet winny.
Wszystko razem dusimy, podlewamy wodą i gotujemy do miękkości. Przekładamy do kielichowego blendera i blendujemy. Przecieramy przez sito. Podajemy do tatara.
Tarta makowo-pomarańczowa
- 300 g maku
- 0,5 l mleka
- 3 łyżki cukru
- garść rodzynek
- mąka
- 50 g masła
- łyżka cukru
- jaja
- pomarańcz
Ugniatamy kruche ciasto z mąki, masła, cukru i jednego żółtka i odstawiamy do lodówki. Do mleka wrzucamy mak i rodzynki z 2 łyżkami cukru. Gotujemy do miękkości. Dorzucamy skórkę z wcześniej sparzonej pomarańczy i trzykrotnie mielimy. Dolną część ciasta kruchego zapiekamy. Do masy makowej dodajemy ubite białko i mieszamy. Gotową masę wylewamy na zapieczoną tartę. Na wierzch kładziemy paski kruchego ciasta, smarujemy rozmieszanym jajkiem i pieczemy około 30 min w 200 st. Dekorujemy wcześniej ugotowaną sparzoną pomarańczą, obsypaną cukrem i karmelizowaną.