Grzesiek Zawierucha
Kurczak w mleku kokosowym
- Pierś z kurczaka
- mąka ziemniaczana
- olej kokosowy
- czerwone curry
- sos sojowy
- puszka mleka kokosowego
- trawa cytrynowa
- liście limonki (kafir)
- papryka żółta i czerwona
- czosnek, szalotka
- olej roślinny
- kmin rzymski
- tajska bazylia
- kokos, wiórki kokosowe
Na gorącej patelni roztapiamy 2 łyżki oleju kokosowego. Kurczaka kroimy w kawałki, posypujemy go mąką ziemniaczaną, obsmażamy go bardzo krótko. Na osobnej patelni podsmażamy drobno posiekaną cebulkę, czosnek, trawę cytrynową, liście limonki oraz kawałki obu papryk. Dodajemy odrobinę przyprawy curry i kminu rzymskiego. Wrzucamy wcześniej obsmażonego kurczaka, zalewamy mlekiem kokosowym, dusimy przez 20 minut. Doprawiamy do smaku sosem sojowym. Na koniec ścieramy świeży kokos i dodajemy do dania.
Serwujemy w głębokim talerzu, ozdabiamy tajską bazylią i wiórkami kokosowymi.
Mateusz Kopciuch
Zielone pierogi z truskawkami i miętą
- 200 g mąki
- 75 ml wody
- chlorella
- masło
- truskawki
- cukier
- mięta
- śmietana 36%
W rondelku rozpuszczamy w wodzie 2 łyżki masła, nie doprowadzamy do wrzenia, ale płyn ma być ciepły. Do naczynia wsypujemy mąkę i szczyptę chlorelli, mieszamy. Wszystkie składniki łączymy w misce. Jak się połączą, to na blacie wyrabiamy ciasto ok. 5 minut. Ciasto ma się lepić do dłoni i być miękkie. Ciasto zawijamy w folię i odstawiamy do odpoczynku.
Do rondelka wsypujemy 100g cukru, delikatnie go karmelizujemy i dodajemy truskawki pokrojone w ćwiartki i posiekane liście mięty, lekko podlewamy wodą. Całość konfitujemy około 5 minut, ważne, żeby truskawki się nie rozleciały. Truskawki przecedzamy przez sito, a płyn wlewamy do osobnego naczynia. Odwijamy ciasto z folii, dzielimy na pół, wałkujemy na grubość 3-4 mm. Wycinamy koła, nakładamy farsz truskawkowy, zlepiamy pierogi. Gotujemy je we wrzącej wodzie 2 minuty od czasu wypłynięcia. Na talerz wykładamy skonfitowane truskawki, na nie kładziemy pierogi. Dekorujemy bitą śmietaną, liśćmi mięty i syropem z truskawek z odcedzenia.
Ksawery Rajter
Ravioli ze szparagami i mascarpone
- 100 mąki 00
- 2-3 żółtka
- pęczek szparagów
- mascarpone
- kostka masła
- pęczek szałwii
- 50 g orzechów makadamia
- troszkę białego wina
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz
- bazylia
Do mąki wbijamy żółtka i zagniatamy na twarde ciasto. Jeśli jest mało elastyczne, dodajemy krople wody. Na koniec dodajemy łyżkę oliwy, tak zagniecione ciasto zawijamy w folię i wkładamy do lodówki. Główki szparagów blanszujemy i rozdrabniamy na małe kawałeczki, mieszamy je z mascarpone, dodajemy kilka świeżych listków bazylii utartych w moździerzu, doprawiamy solą i pieprzem. W małym rondlu rozpuszczamy kostkę masła i podgrzewamy na średnim ogniu, aż przestanie się pienić i otrzymamy zapach palonego masła. Rozdrobnione orzechy makadamia prażymy na suchej patelni. Wyjmujemy ciasto, wałkujemy na cieniutkie płaty. Nadzienie układamy w 2 cm odstępach na makaronie i drugim płatem makaronu przykrywamy ravioli. Tam, gdzie nie ma nadzienia, smarujemy wodą, żeby się skleiło. Wycinamy kwadraty (lub koła). Gotujemy w osolonej wodzie, aż wypłyną i będą al dente około 7 minut. Kilka łyżek palonego masła dajemy na patelnię i dorzucamy garść listków szałwii. Po chwili dodajemy kilka surowych główek szparagów, podlewamy winem i redukujemy.
Wykładamy na talerz ravioli, podlewamy kroplą oliwy, żeby się nie skleiły. Na ravioli kładziemy szparagi z palonego masła, polewamy 2 łyżkami palonego masła i posypujemy prażonymi orzechami.
Krystian Pawlik
Niezłe jaja, czyli ciastko czekoladowe z kremem owocowym i mascarpone
- Czekolada 72% 125 g
- masło 100 g
- zaparzona kawa (płyn 80 g)
- 4 jajka
- cukier
- maliny, jeżyny, wiśnie
- pomarańcza
- ser mascarpone ok. 500g
Czekoladę, masło oraz kawę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Oddzielamy białka od żółtek. Żółtka ucieramy z cukrem, białka ubijamy osobno. Masę czekoladową przelewamy do żółtek, dodajemy ubite białka. Mieszamy wszystko. Na blachę wylewamy ciasto i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 10 minut. Na patelni karmelizujemy owoce z cukrem, następnie je blendujemy i przecieramy przez sitko. Taki mus owocowy dodajemy do serka mascarpone i ubijamy. Dodatkowo ubijamy sam serek mascarpone z cukrem. Z upieczonego ciasta wycinamy krążki o średnicy około 10 cm. Przekładamy kremami. Na wierzch dajemy karmelizowane pomarańcze oraz maliny i jeżyny luzem.
Hubert Paluch
Pierogi z parmezanem
- Woda
- mąka
- parmezan
- mięso z indyka
- pietruszka
- liście botwinki
- szczypiorek
- majeranek
- słodka papryka
- sól
- śmietana 36%
- masło
- rzodkiewka
Robimy ciasto na pierogi. Zaparzamy mąkę z wodą i wyrabiamy ciasto do gładkości. Na sam koniec dodajemy trochę masła, żeby dodać mu smaku. Mięso kroimy w kosteczkę, smażymy na oleju z solą i pietruszką. Gotowe ciasto wałkujemy, wycinamy ringiem krążki. Nakładamy do krążków podsmażone mięso, starty parmezan i troszeczkę masła. Lepimy pierogi. W międzyczasie robimy sos na bazie śmietany, masła, parmezanu i pietruszki. Blanszujemy liście z botwinki i kroimy rzodkiewkę w kółka. Pierogi gotujemy we wrzątku, gotujemy od czasu wypłynięcia na powierzchnię przez 2 minuty.
Na dno talerza kładziemy blanszowane liście botwinki, na nie rzucamy pierogi, na pierogi dajemy sos, ozdabiamy pokrojoną rzodkiewką i szczypiorkiem.