Ola Juszkiewicz
Pęczotto z warzywami serwowane z filetem z dorady
-masło
-szalotka
-kurki
-szparagi
-białe wino
-kasza pęczak
-mleko
-śmietana 30%
-sól,pieprz,suszony tymianek
-dorada
-oliwa z oliwek
Na patelnię wrzucamy łyżkę masła, na to drobno posiekaną szalotkę, pół szklanki kurek, 7 górnych części szparagów, podlewamy szklanką białego wytrawnego wina, czekamy, aż wino zredukuje się do 1/3 objętości. Wrzucamy do tego 150 g kaszy pęczak, zalewamy szklanką mleka i połową szklanki śmietanki 30%. Dusimy, aż kasza będzie al dente ok. 30 minut.
Sprawdzamy co chwilę, czy kasza nie przywiera do patelni. W razie potrzeby dolewamy wodę. Pod koniec doprawiamy solą, pieprzem i suszonym tymiankiem. Zdejmujemy z patelni, przekładamy do miseczki.
Filet z dorady solimy, nacinamy skórkę, kładziemy na patelni z rozgrzaną łyżeczką oliwy od strony skóry. Zmniejszamy gaz, smażymy ok. 8 minut, sprawdzamy, czy mięso na górze nie jest surowe.
W poprzek talerza wykładamy pęczotto z warzywami, na to wykładamy rybę, dekorujemy listkami szczawiu i lawendą. Rybę można posypać świeżym pieprzem.
Janek Przybył
Risotto z chorizo i salami w sosie pomidorowym
- 100 g chorizo,
- 50 g salami,
- pół białej cebuli,
- pół cebuli czerwonej,
- 2 ząbki czosnku,
- natka pietruszki,
- 50 g masła
- 3 łyżki oliwy,
- pół ostrej papryczki,
- passata pomidorowa,
- wino czerwone,
- ryż aborio,
- parmezan,
- natka pietruszki
Chorizo kroimy w plasterki, salami na kawałki, dusimy na małej ilości oliwy, aż puszczą soki, dodajemy posiekane cebule, czosnek, papryczkę i 50 g masła. Jak się zeszklą, dodajemy 150 g ryżu aborio, mieszamy i czekamy, aż wsiąknie cały tłuszcz. Następnie dodajemy passatę pomidorową, podlewamy winem, przykrywamy, mieszamy co 2 minuty. Jak ryż będzie al dente, dodajemy 70 g startego parmezanu. Na wyłączonym ogniu czekamy jeszcze parę minut, jak danie „dojdzie”.
Wykładamy danie na talerz, posypujemy parmezanem i natką pietruszki.
Sylwia Garska – Chmarycz
Stek Zorra
- polędwica wołowa,
- masło,
- szklanka zielonego groszku,
- 3 różyczki kalafiora,
- jabłko,
- pół papryczki chili,
- musztarda dijon,
- śmietanka 30%,
- gałązka rozmarynu,
- kilka liści szałwii,
- cukier
- sól,pieprz
Dwa steki układamy na patelni z kroplą oliwy, smażymy do stopnia, jaki chcemy uzyskać (ja smażyłam na krwisto i półkrwisto). Solimy wierzch, odwracamy na drugą stronę, wrzucamy masło i gałązkę rozmarynu, masełkujemy steki, wkładamy w ściereczkę i odkładamy do odpoczynku. Na patelnię wlewamy pół litra wody, na gotującą się wodę wrzucamy wszystkie warzywa, delikatnie solimy, po 3 minutach odcedzamy, wrzucamy do blendera i blendujemy. Na resztkę masła z patelni wrzucamy 2 łyżeczki musztardy dijon, wlewamy śmietankę, listki szałwii, szczyptę cukru, redukujemy sos, ale bardzo krótko.
Na talerzu w ringu układamy puree, obok układamy pokrojone steki, polewamy sosem musztardowym, na środku piszemy literkę „Z”. Dekorujemy kwiatami.
Tomek Skobel
Soczysty Kaczor
- pierś z kaczki,
- 100 g selera,
- 100 g jabłka,
- 100 g ogórka świeżego zielonego,
- 2 śliwki duże,
- kolendra,
- sól, pieprz,
- syrop klonowy,
- sos sojowy,
- limonka,
- ocet winny,
- masło
Śliwki kroimy na pół. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy 2 łyżki syropu klonowego, wrzucamy śliwki. Po minucie dodajemy startą skórkę z limonki, łyżkę octu i sok z połowy limonki. Czekamy, aż ocet odparuje, dodajemy 20 g masła, mieszamy, aż masło się rozpuści. Przelewamy do miseczki.
Nacinamy skórę z piersi, oczyszczamy, smażymy na zimnej patelni bez tłuszczu 10 minut z jednej strony, 8 minut z drugiej. Pod koniec smażenia wrzucamy 30 g masła i rozpuszczonym polewamy kilkakrotnie mięso. Zdejmujemy z patelni, zawijamy w ręcznik papierowy i odkładamy na 5 minut. Jabłko, seler, ogórek kroimy w cienkie słupki, przekładamy do miski. W drugiej misce robimy sos: 2 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki syropu klonowego, sok z połowy limonki, garść posiekanej kolendry, łyżeczka octu winnego, mieszamy, polewamy jabłko, seler i ogórek i wykładamy na talerz. Kaczkę kroimy na plastry i wykładamy na surówkę.
Przystawka
Galaretkowe tofu
- 50 g tofu,
- 3 pomarańcze,
- kilka kropel tabasco,
- 50 g mąki ziemniaczanej,
- sól, pieprz
Tofu kroimy na równe kostki 2x2 cm, obtaczamy w mące ziemniaczanej. Do miseczki wyciskamy sok z pomarańczy, dodajemy kilka kropel tabasco (wg uznania), szczyptę soli i pieprzu. Otrzymany sos wlewamy na patelnię, chwilę podgrzewamy, następnie wrzucamy tofu. Co jakiś czas obracamy tofu na każdy bok kostki. Jak obsmażymy z każdej strony, wykładamy na talerz i polewamy sosem.
Joasia Mrozek
Śląskie dziabry
- pierś z kurczaka,
- papryka czerwona,
- garść groszku zielonego,
- 2 pieczarki,
- cebula,
- duży pomidor,
- pietruszka zielona,
- ser grana padamo,
- passata pomidorowa,
- sól, pieprz,
- zioła prowansalskie,
- słodka papryka,
- majeranek
- kasza kuskus
- masło
Kurczaka kroimy w kostkę, doprawiamy solą i pieprzem, majerankiem, ziołami prowansalskimi i słodką papryką. Smażymy go na patelni bardzo krótko. Następnie zalewamy kaszę kuskus gorącą wodą, solimy, dodajemy troszkę masła. Kroimy pieczarki, paprykę i cebulę w kostkę, dodajemy groszek, doprawiamy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi, przekładamy do miski z kurczakiem. Na patelni podsmażamy na oleju pomidory, dodajemy łyżkę passaty i krótko smażymy, aż wytrąci się sos. Następnie wszystko razem wrzucamy na patelnię, mieszamy, doprawiamy wg uznania. Wykładamy na talerz, posypujemy natką pietruszki i serem grana padano.
Rafał Fidyt
Crepes susette
- 250 g mąki,
- jajko,
- mleko,
- woda gazowana,
- cukier ze skórką pomarańczy
- 50 g roztopionego masła,
- limonka,
- pomarańcze,
- likier pomarańczowy (koniak)
Z mąki, mleka, wody, jajka, cukru i masła robimy gęste ciasto naleśnikowe. Smażymy na patelni lekko posmarowanej masłem. Odkładamy na bok.
Na patelni rozgrzewamy cukier z sokiem z limonki i skórką pomarańczową pokrojoną w julienne. Czekamy, aż się zacznie karmelizować. Dodajemy sok wyciśnięty z 2 pomarańczy, redukujemy do gęstego sosu. Jak zgęstnieje, dodajemy filety z pomarańczy, karmelizujemy je w sosie. Na koniec dodajemy naleśniki poskładane w trójkąty, lekko podsmażamy, dolewamy 50 ml likieru pomarańczowego (ja dałem koniak), flambirujemy. Podajemy na talerzu, ozdabiamy filetami z pomarańczy.
Dorota Pieniążek
Sałatka z kaczką, kaszotto z kaszy jaglanej
- pierś z kaczki,
- jeden woreczek kaszy jaglanej,
- pomarańcza,
- czerwona cebula,
- szczypiorek,
- pietruszka,
- mięta,
- czerwona papryka,
- marchewka,
- masło,
- parmezan,
- sól, pieprz,
- tymianek, rozmaryn,
- cydr,
- czosnek,
- rukola
Na masełku podsmażamy drobno pokrojoną cebulkę. Wsypujemy kaszę, a gdy się zeszkli, dolewamy szklankę cydru. Jak kasza zacznie wciągać płyn, wrzucamy posiekane szczypiorek, miętę i pietruszkę, pokrojoną w kosteczkę paprykę, przeciśnięty przez praskę czosnek. Dusimy, po 15 minutach dodajemy sól, pieprz, rozmaryn, starty parmezan i łyżkę masła.
Kaczkę posypujemy tymiankiem i pieprzem i obsmażamy ją na patelni od strony skórki. Jak trochę dojdzie, kroimy plasterki i jeszcze je ścinamy z obu stron na patelni. Na tłuszcz z kaczki wlewamy sok z całej pomarańczy, dodajemy szczyptę cukru, redukujemy do konsystencji sosu.
Rukolę mieszamy z pociętą w krążki czerwoną cebulą i filetami z pomarańczy, obranymi ze skórki. Oliwę mieszamy z sokiem z pomarańczy, solą i pieprzem. Na talerz kładziemy sałatkę, na sałatce kładziemy plasterki kaczki, obok w ringu risotto. Talerz dekorujemy kroplami słodkiego sosu.