Tomek Szewczyk
Kluski z malinami, gruszką i miętą
- 200 g ziemniaków,
- 50 g mąki pszennej,
- maliny,
- pół gruszki,
- listki mięty,
- cukier,
- śmietanka 30%
Ziemniaki pokroić, ugotować do miękkości, odcedzić. Zmiażdżyć tłuczkiem, dosypać mąki, wyrobić na ciasto i poczekać, aż ostygną. Ciasto wyjąć na mąkę, zrobić rulon, pokroić na kluseczki. Kluski gotować w osolonej wodzie aż do wypłynięcia. Wyjąć na talerz.
Maliny wrzucić do rondelka, posypać cukrem, ugotować. Pokroić w kostkę gruszkę, podsmażyć na patelni z cukrem. Dodać do malin. Wrzucić liście mięty i wszystko gotować jeszcze chwilę. Dodać śmietankę do połączenia składników.
Na talerz wyłożyć kluski, polać sosem owocowym i udekorować miętą.
Kluski z kurkami
- 200 g ziemniaków,
- 50 g mąki,
- 100 g kurek,
- pół cebuli,
- śmietana 30%,
- sól
- koperek
Ziemniaki pokroić, ugotować w osolonej wodzie do miękkości, odcedzić. Zmiażdżyć tłuczkiem, dosypać mąki, wyrobić na ciasto i poczekać, aż ostygną. Ciasto wyjąć na mąkę, zrobić rulon, pokroić na kluseczki. Kluski gotować w osolonej wodzie aż do wypłynięcia.
Na patelni rozgrzać oliwę, zeszklić cebulę, usmażyć kurki. Następnie dodać śmietanę i wymieszać.
Na talerz wyłożyć kluski, polać sosem kurkowym. Udekorować koperkiem.
Kasia Domańska
Kopytka marchewkowe
- 3 ziemniaki,
- 2 marchewki,
- 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej i 2 pszennej,
- jajko,
- 250 ml śmietanki 30%,
- 150 g sera gorgonzola,
- 50 ml białego wina,
- sól, pieprz,
- tymianek świeży,
- garść mięty,
- 10 pistacji,
- oliwa,
- rozmaryn
Ziemniaki i marchewkę gotujemy w osolonej wodzie do miękkości, odcedzamy, studzimy. Tłuczemy, dodajemy mąki i jajko, wyrabiamy ciasto. Z ciasta formujemy rulon, kroimy na kopytka. Wrzucamy do wrzącej, osolonej wody i gotujemy, aż wypłyną. Ugotowane kluski przesmażamy na oliwie z rozmarynem. W garnuszku gotujemy śmietanę, dodajemy gorgonzolę, wino i tymianek, redukujemy do uzyskania konsystencji sosu. Gałązki mięty miksujemy z pistacjami i oliwą na pesto.
Na talerz wylewamy 3 łyżki sosu, układamy kopytka, polewamy miętowym pesto. Dekorujemy wg uznania.
Rafał Fidyt
Kluchy śląskie nadziewane mięsem, sos kurkowy
-ziemniaki
-mąka ziemniaczana
-słonina
-cebula
-wołowina
-czerwone wino
-masło
-kurki
-rozmaryn,tymianek
-śmietana 30%
-sól,pieprz
6 ziemniaków ugotować do miękkości, przepuścić przez praskę. Ułożyć je w misce, podzielić na 4, wyjąć ¼ ziemniaków, powstałą lukę uzupełnić mąką ziemniaczaną, wyrobić ciasto. Odstawić.
20 g słoniny pokroić na drobną kostkę, wysmażyć, wrzucić na nią pokrojoną w kostkę cebulę, dodać 200 g pokrojonej w kostkę wołowiny, przesmażyć, podlać wodą i czerwonym winem, dusić do miękkości. Kawałek ciasta wyłożyć na dłoń, spłaszczyć i nafaszerować mięsem, po czym uformować w kulkę i gotować w osolonej wodzie do wypłynięcia.
Sos: na patelni rozgrzać masło, podsmażyć cebulkę, dodać oczyszczone kurki (garść) i przesmażyć. Dodać gałązkę rozmarynu, kilka listków tymianku, zalać śmietanką 30%, zredukować, doprawić solą i pieprzem.
Na talerz wyłożyć kluski i polać sosem.
Kluski z morelami
-ziemniaki
-morele
-mąka ziemniaczana
-sól
-masło
-cukier
-cynamon
-bułka tarta
-maliny
6 ziemniaków ugotować do miękkości, przepuścić przez praskę. Ułożyć je w misce, podzielić na 4, wyjąć ¼ ziemniaków, powstałą lukę uzupełnić mąką ziemniaczaną, wyrobić ciasto. Odstawić.
6 moreli pokroić w kostkę, karmelizować na maślę z cukrem i cynamonem. Jak będą miękkie, kawałek ciasta wyłożyć na dłoń, spłaszczyć i nafaszerować morelami po czym uformować w kulkę i gotować w osolonej wodzie do wypłynięcia.
Na talerz wyłożyć kluski, polać bułką tartą z masłem. Udekorować malinami.
Kacper Lach
Kluski śląskie z batatów z sosem pomarańczowym
Składniki:
- 3 bataty
- szczypta gałki muszkatołowej i cynamonu
- 2 pomarańcze
- ćwiartka masła
- 200 g skrobi ziemniaczanej
- świeża mięta (8 listków)
- sól
Obieramy bataty i gotujemy w osolonej wodzie. Pomarańcze obieramy i filetujemy. Z resztki wyciskamy sok i wrzucamy je do garnuszka na roztopione masło. Dorzucamy listki mięty.
Gdy bataty dojdą, odsączamy je i dodajemy do nich gałkę i cynamon. Wszystko ubijamy. Na bieżąco dodajemy mąkę ziemniaczaną, by konsystencja miała „spójne ciasto”. Z tego formujemy kluski, wrzucamy je na gotującą wodę i gotujemy do momentu wypłynięcia. Kładziemy kluski na talerz, dodajemy sos pomarańczowy i dekorujemy miętą.
Kopytka z sosem z koziego sera i kurkami
- 5 ziemniaków,
- mąka ziemniaczana ¼ ilości ziemniaków,
- garść kurek,
- cebula mała,
- kozi ser jedno opakowanie,
- 10 listków bazylii,
- 10 listków pietruszki,
- garść orzechów włoskich,
- sól, pieprz,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- ¼ kostki masła
Obrane ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Cebulę kroimy w piórka i przesmażamy na maśle z kurkami. Blendujemy bazylię z orzechami, pietruszką i oliwą, doprawiamy solą. Kozi ser obieramy ze skóry i rozpuszczamy go w kąpieli wodnej. Dodajemy pieprz, mieszamy do uzyskania konsystencji sosu. Ziemniaki ugniatamy, dosypujemy mąkę ziemniaczaną, wyrabiamy ciasto. Formujemy kluski, gotujemy w osolonej wodzie do wypłynięcia.
Na talerz wykładamy kluski, polewamy sosem, dodajemy pesto i kurki.
Tomasz Grabowski
Kluski Leniwe z karmelizowaną pomarańczą
Składniki:
- 200g twaróg półtłusty
- 100g ziemniaków
- mąka ziemniaczana
- 20g masła
- 4 plastry pomarańczy
- cukier
- borówki
Ziemniaki obieramy, kroimy i gotujemy z dodatkiem masła. Obrane ziemniaki miażdżymy na gładką masę, dodajemy mąkę, twaróg i formujemy w rulon, który następnie kroimy pod skosem. Gotujemy w osolonej wodzie 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Plastry pomarańczy karmelizujemy z masłem i szczyptą cukru. Całość wykładamy na talerzu wraz z kilkoma borówkami. Kluski polewamy masłem.
Kluski śląskie z gulaszem wieprzowym
Gulasz wieprzowy - składniki:
- 200g karkówki wieprzowej
- 100ml mleka 2%
- 200ml śmietanki 19%
- rozmaryn
- 3 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- sól,pieprz
- ostra papryka
- olej
Kluski śląskie - składniki:
- 200g ziemniaków
- 50g mąki ziemniaczanej
- 1 jajko
Karkówkę wieprzową kroimy w drobną kostkę. Przyprawiamy solą, pieprzem, ostrą papryką. Obtaczamy w mące i smażymy kilka minut na oleju aż do zamknięcia mięsa. Dodajemy śmietankę, mleko, ziele angielskie i liść laurowy oraz dwie gałązki rozmarynu. Dusimy 25 minut. Ziemniaki gotujemy, odcedzamy i rozgniatamy na gładką masę, dodajemy jajko i mąkę. Formujemy kluski i gotujemy je na osolonej wodzie 2 minuty od wypłynięcia. Kluski podajemy z gulaszem wieprzowym ułożonym na kluskach.
Sylwia Garska – Chmarycz
Kartacze z nadzieniem wołowo-borowikowym na sosie śmietanowo-kurkowym
Składniki na kartacze:
- 4 ziemniaki
- 1 jajko
- szklanka mąki pszennej
- pół szklanki mąki ziemniaczanej
Nadzienie:
- 150 g mięsa wołowego
- 1 duży borowik
- 100ml białego, wytrwanego wina
- pół cebuli
- ząbek czosnku
- olej
- zioła do smaku (tymianek, słodka papryka), sól i pieprz
Sos:
- 100 ml 30% śmietanki
- garść kurek
- pół cebuli
- 20 g wędzonego boczku
- pół kostki masła
- rozmaryn
- sól, pieprz, świeży koperek
Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie przez 20 minut. Obok na patelni smażymy cebulkę i czosnek aż do zeszklenia. Dodajemy zmielone mięso wołowe oraz posiekany w kostkę borowik. W międzyczasie podlewamy winem i dusimy pod przykryciem przez 15 minut.
Odcedzone ziemniaki gnieciemy praską, dodajemy jajko, mąkę pszenną i ziemniaczaną i wyrabiamy ciasto. Gotowe ciasto formujemy w kształcie łódki, faszerujemy wcześniej przyrządzonym farszem mięsnym i zamykamy.
Do wrzącej, osolonej wody wkładamy kluski, po wypłynięciu odliczamy 10 minut gotowania i je odcedzamy.
Do przygotowania sosu potrzebujemy rondelek, w którym rozpuszczamy masło i wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę, czosnek oraz boczek. Całość smażymy do miękkości, rzucamy umyte kurki i dusimy przez 10 minut pod przykryciem. Po ostudzeniu dodajemy śmietany i lekko podgrzewamy. Na koniec dodajemy garść pokrojonego, świeżego kopru. Na talerz wykładamy sos, na nim układamy przekrojone w talarki kartacze, oprószamy koprem i stroimy opaloną gałązką rozmarynu.
Leniwe choczewskie
Składniki:
Leniwe:
- 2 duże ziemniaki
- pół kostki sera twarogowego tłustego
- jajko
- 2 Łyżki cukru
- pół szklanki mąki pszennej
- pół szklanki mąki ziemniaczanej
Mus:
- 2 morele
- pół pomarańczy
- pół kostki masła
- szczypta cynamonu
- pół limonki
- 100mlwina białego wytrawnego
- szałwia do dekoracji
Ziemniaki obieramy, kroimy i gotujemy przez 20 minut. Po ugotowaniu tłuczemy i łączymy razem z białym serem. Dodajemy łyżkę cukru, jajko i obie mąki – wyrabiamy ciasto. Gotowe ciasto formujemy w rulon i pod kątem kroimy na małe kluseczki. Obtaczamy mąką i wrzucamy do gotującej się wody. Czekamy do wypłynięcia i gotujemy jeszcze przez 2 minuty. W międzyczasie zasmażamy na maśle pokrojone w kostkę morele. Następnie dodajemy sok z wyciśniętych pomarańczy i limonki, wino oraz szczyptę cynamonu. Doprawiamy cukrem do smaku, przecieramy przez sito i wylewamy na talerz. Na musie układamy leniwe i dekorujemy kwiatem szałwii.
Tomek Grabowski
Spaghetti krewetkowe
- 4 ząbki czosnku,
- papryczka chili,
- 4 krewetki,
- oliwa,
- makaron spaghetti,
- natka pietruszki,
- sól
Na patelni na rozgrzaną oliwę wrzucić głowy z krewetek, przeciętą na pół papryczkę, przecięte ząbki czosnku, podsmażać kilka minut. Z oliwy wyciągnąć wszystkie składniki. Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. Odcedzić, wymieszać z aromatyzowaną oliwą. Na patelni po oliwie usmażyć obrane krewetki. Na talerz wyłożyć makaron, na górę położyć usmażone krewetki, posypać danie pietruszką.
Spaghetti bolognese
- makaron spaghetti,
- seler naciowy łodyga,
- czerwona szalotka cebulka,
- czosnek 2 ząbki,
- passata pomidorowa szklanka,
- mielone mięso wołowe,
- ser pecorino Romano,
- sól, pieprz,
- listki bazylii,
- oliwa
Na rozgrzanej na patelni oliwie smażyć pokrojone w kostkę szalotkę, seler i czosnek. Po zeszkleniu dodać mięso, dokładnie podsmażyć i mieszać do czasu ścięcia mięsa. Zalać szklanką passaty pomidorowej, gotować na wolnym ogniu do uzyskania gęstej konsystencji, doprawić solą i pieprzem.
Makaron ugotować w osolonej wodzie na al dente. Na talerz wyłożyć makaron, polać sosem, oprószyć płatkami sera, dodać listki bazylii do dekoracji.
Kasia Domańska
Spaghetti bolognese
- makaron spaghetti,
- 200-250 g mięsa mielonego wołowego,
- jedna cebula,
- jeden ząbek czosnku,
- 100 ml czerwonego wina,
- marchewka,
- kawałek selera,
- jeden pomidor,
- 250 ml passaty pomidorowej,
- rozmaryn,
- sól, pieprz,
- oliwa 3 łyżki,
- ser pecorino Romano
Na oliwie podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy mięso mielone, smażymy kilka minut. Dodajemy startą na tarce marchewkę oraz selera, podlewamy winem, chwilę dusimy. Dodajemy pokrojonego w kostkę obranego pomidora oraz passatę pomidorową, doprawiamy do smaku, gotujemy ok. 15 minut. Makaron gotujemy w osolonej wodzie na al dente. Odcedzamy. Makaron przekładamy do patelni z sosem, mieszamy. Wykładamy na talerz, posypujemy serem pecorino.
Spaghetti z pesto
- doniczka bazylii,
- ząbek czosnku,
- garść orzeszków pini,
- pół szklanki startego sera pecorino,
- około pół szklanki oliwy z oliwek,
- makaron spaghetti,
- sól
Do kielicha blendera wrzucamy wszystkie składniki(oprócz makaronu), blendujemy na gładką masę. W razie potrzeby dolewamy oliwy. Makaron gotujemy w osolonej wodzie al dente, odcedzamy, następnie mieszamy z pesto. Na talerz wykładamy makaron, dekorujemy płatkami sera pecorino.