Zuza Lisowska
Tort czekoladowy z owocami leśnymi
- jaja
- cukier
- skrobia ziemniaczana
- 45 g ciemne kakao Ze Świata Natury Dr.Oetker
- mąka tortowa
- sól
- śmietana 36%
- maliny, jeżyny
- gorzka czekolada
- likier kawowy
- beziki
- kwiaty jadalne
Biszkopt czekoladowy: 6 jajek, 200 g cukru, łyżka skrobi ziemniaczanej, 45 g kakao, 100 g mąki tortowej, sól
Ubijamy białka ze szczyptą soli na sztywną masę, dodajemy cukier łyżka po łyżce. Gdy masa ubije się na bezę, dodajemy żółtko, po żółtku z odstępami czasowymi. Przesiewamy kakao z mąką i wsypujemy do masy i delikatnie mieszamy szpatułką. Dodajemy łyżeczkę skrobi i znowu mieszamy szpatułką. Przelewamy masę do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy i pieczemy 35 minut w temp. 165 stopniach.
Śmietankę 36% ubijamy i przekładamy do rękawa cukierniczego, chłodzimy w lodówce. W garnuszku podgrzewamy 2 duże garście malin i dużą garść jeżyn do ich rozgotowania. Przecedzamy przez sitko, żeby pozbyć się pestek. Dodajemy skrobi, mieszamy do konsystencji kisielu. Chłodzimy w lodówce.
Ganasz z gorzkiej czekolady: rozpuszczamy 90 g śmietanki 36% w garnuszku i 90 g gorzkiej czekolady, aż powstanie kremowa masa, odstawiamy na bok.
Zalewa: rozpuszczamy pół szklanki wody z 4 łyżkami cukru, dodajemy 200 ml likieru kawowego
Wyjmujemy biszkopt z piekarnika, przecinamy na 3 równe części, polewamy każdy blat zalewą.
Kładziemy blat, smarujemy kisielem, na niego kładziemy bitą śmietanę z rękawa, układamy ganasz, nakładamy kolejny blat, powtarzamy czynności, zakrywamy 3 blatem i dekorujemy bezikami i jadalnymi kwiatami.
Dekonstrukcja tortu
Na talerzu robimy kleksy ze śmietany, ganaszu, kisielu, dekorujemy bezikami i kwiatami jadalnymi
Kamila Kamrowska
Tort karmelowo – orzechowy
Biszkopt:
- 5 jajek
- szklanka cukru
- pół szklanki mąki
- pół szklanki zmielonych na pył orzechów włoskich
Nastawiamy piekarnik na 165 stopni.
Oddzielamy żółtka od białek, białka wlewamy do misy miksera, dodajemy szczyptę soli, ubijamy. Kiedy białka tężeją, dodajemy łyżkę po łyżce cukru. Kiedy cukier się rozpuści, dodajmy żółtko po żółtku i ubijamy jeszcze 3-4 minuty. Wyłączamy mikser, dodajemy przesianą mąkę, zmielone orzechy i delikatnie mieszamy szpatułką.
Dół tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, wlewamy masę, wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 35 minut.
Masa karmelowo-orzechowa:
- 2 szklanki orzechów solonych
- 2 łyżki masła orzechowego
- pół szklanki likieru kawowego,
Orzechy wrzucamy do blendera, blendujemy, ale nie na gładką masę, tak, aby były wyczuwalne, dodajemy masło orzechowe, wlewamy likier kawowy, miksujemy, zostawiamy w misce.
Karmel:
- 2 szklanki cukru
- pół kostki masła
- ¾ szklanki 36% śmietanki
Na patelnię na małym ogniu wsypujemy cukier, delikatnie mieszamy do rozpuszczenia i uzyskania lejącej bursztynowej konsystencji, następnie dolewamy śmietankę, wyłączamy ogień, dodajemy masło, mieszamy do połączenia składników. Odstawiamy do wystygnięcia.
Masa karmelowa:
pół kostki masła i zrobiony karmel
Do misy miksera wrzucamy masło i ubijamy na biały puch, następnie dodajemy ¾ karmelu, mieszamy.
Prażone orzechy:
- szklanka włoskich orzechów
- pół szklanki mąki migdałowej
- pół szklanki cukru
Siekamy orzechy, wrzucamy na patelnię, dodajemy mąkę i cukier, prażymy ok 5 minut.
Ganasz czekoladowy:
- pół litra śmietanki 36%
- 2 gorzkie czekolady
Do rondelka wlewamy śmietanę, dodajemy czekoladę, podgrzewamy na małym ogniu do rozpuszczenia czekolady, chłodzimy. Po schłodzeniu ganaszu wrzucamy go do misy miksera, ubijamy. Krem przelewamy do rękaw cukierniczego, chłodzimy w lodówce ok 15 minut.
Poncz:
- pół szklanki orzechówki, 1/3 szklanki likieru kawowego
Mieszamy to razem.
Upieczony, ostudzony biszkopt kroimy na pół. Nasączamy ponczem, wykładamy masę karmelowo-orzechową, następie masę karmelową, przykrywamy drugim blatem biszkoptu, nasączamy, na niego wysypujemy prażone orzechy, na nie wyciskamy ganasz czekoladowy, polewamy cały tort, wyrównujemy szpatułką. Boki tortu dekorujemy zblendowanymi orzechami włoskimi. Górę dekorujemy prażonymi orzechami i ciasteczkami cantuccini.
Kasia Jezierska
Tort śmietanowy z białą czekoladą i malinami
Biszkopt:
- 5 jajek
- pół szklanki cukru
- niepełna szklanka mąki, jedna łyżka mąki ziemniaczanej.
Białka ubijamy na sztywną masę, dodajemy cukier, znowu ubijamy na sztywno. Dokładamy po jednym żółtku cały czas miksując. Mąkę przesiewamy 3 razy i dodajemy do masy, całość mieszamy szpatułką do połączenia składników.
Piekarnik nagrzewamy do 210 stopni. Masę przelewamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, wkładamy do piekarnika, pieczemy 35 minut, zmniejszamy temperaturę do 175 stopni.
Masa śmietanowo – czekoladowa:
- 200ml śmietany 30%
- biała czekolada
- 200 ml śmietany 36%
- cukier puder
Jedną całą śmietankę 30% przelewamy do garnka, rozpuszczamy w niej całą tabliczkę białej czekolady, chłodzimy. Następnie do misy malaksera wkładamy śmietankę 36% i tą schłodzoną masę śmietanowo – czekoladową. Ubijamy na sztywno, dodając 3 łyżki cukru pudru. Całość chłodzimy.
Masa malinowa:
- maliny
- cukier
- likier pomarańczowy
- masło
- cukier puder
2 miseczki malin wrzucamy na patelnię, zasypujemy cukrem, rozpuszczamy. Dolewamy 100 ml likieru pomarańczowego, redukujemy. Listek żelatyny rozpuszczamy w zimnej wodzie. Konfiturę malinową, przecedzamy przez sitko, sam płyn mieszamy z listkiem żelatyny, chłodzimy w lodówce. Kostkę masła ucieramy w malakserze na puszystą masę z 3 łyżkami cukru pudru i schłodzoną konfiturą malinową, mieszamy do połączenia składników.
Tynk:
- 400 ml śmietany 36%
- cukier puder
2 śmietanki 36% ubijamy z 3 łyżkami cukru pudru na sztywną masę.
Poncz:
- woda
- cukier puder
- cytryna
- likier pomarańczowy
Szklanka wody, 3 łyżki cukru pudru, sok z jednej cytryny i 100 ml likieru pomarańczowego - rozpuścić wszystko w rondelku.
Ostudzony biszkopt kroimy na 3 części, ponczujemy obficie. Przekładamy jedną część masą malinową, drugą masą śmietanowo – czekoladową, na wierzch układamy świeże maliny, przykrywamy 3 częścią. Całość tynkujemy. Dekorujemy malinami, borówkami, ciastkami oreo i kwiatami jadalnymi. Dół zewnętrznej strony tortu dekorujemy małymi białymi czekoladkami.
Marco Biasone
Tort czekoladowo-kawowy
Składniki:
- 75 g mąki pszennej tortowej
- 200 g masła
- 150 g cukru
- 30 g cukru pudru
- 3 jajka
- 320 g śmietany 36%
- 100 g białej czekolady
- 100 g herbatników
- 50 g oreo
- 50 g amaretti
- 50 ml likieru kawowego
- 20 ml likieru pomarańczowego
- 100 g dżemu truskawkowego
- 6 łyżeczek kawy rozpuszczalnej
- skórka z połowy cytryny
- 2 liście mięty
Przygotowanie:
Biszkopt – Do miski robota kuchennego wrzucić 90 g masła, 90 g cukru i wymieszać szybko do połączenia składników przez ok. 5 minut. Dodawać kolejno, powoli 3 żółtka jaj i mieszać przez 10 minut. Przez sitko przesiać mąkę i kakao i mieszać delikatnie szpatułką przez minutę. W osobnej misce wlać białko jajek i wsypać cukier puder i ubijać do konsystencji kremu. Składniki z obu misek połączyć ze sobą i mieszać delikatnie szpatułką. Piekarnik nagrzać do 175 stopni z termoobiegiem. Wlać ciasto do formy i piec przez 40 minut. Wyjąć z piekarnika, przekroić na pół i posmarować wewnętrzne strony pędzelkiem.
Spód – Zblendować herbatniki i wlać 100 g stopionego masła. Ciasto wlać do formy do pieczenia i schłodzić przez 30 minut w lodówce.
Krem owocowy – Wymieszać dżem, pół laski wanilii, skórkę z cytryny, łyżeczkę likieru pomarańczowego i posiekane liście mięty.
Krem kawowy – Wymieszać 160 g śmietany, kawy, 50 g cukru i ubić całość.
Ganache – Wymieszać 160 g śmietany i Baileys. Całość wlać do garnka i zagotować. Stopniowo dodawać białej czekolady i wymieszać do roztopienia.
Składanie – Na spód z herbatników nałożyć krem owocowy, pierwszy biszkopt, potem krem kawowy, następnie drugi biszkopt i na samej górze rozłożyć rozkruszone ciastka oreo i amaretto. Oblać cały tort ganache. Nasypać ponownie ciastek oreo i amaretto na górze i przed podaniem schłodzić co najmniej godzinę.
Mateusz Pietruszewski
Tort Szwarcwaldzki
Składniki:
- 9 jajek
- 200g masła
- 1 kg wiśni
- likier wiśniowy
- wiśniówka
- 200 g mąki
- 350 ml śmietanki 30%
- szklanka cukru
- 5 łyżek cukru pudru
Biszkopt: Do miksera wlewamy 6 białek i ubijamy na sztywno ze szklanką cukru, w międzyczasie pojedynczo wrzucamy żółtka. W osobnym naczyniu przesiewamy 200 g mąki, wsypujemy do ubitej piany z żółtkami i delikatnie mieszamy szpatułką. Całość przelewamy do formy i pieczemy 35 min w piekarniku nagrzanym do 165 stopni w trybie góra-dół.
Połowę wiśni zalewamy wiśniówką i odstawiamy. Resztę owoców wrzucamy do garnka, zalewamy likierem wiśniowym, wodą, wsypujemy 2 łyżki cukru i gotujemy do rozpuszczenia cukru.
Śmietanę 30% wlewamy do miksera i ubijamy na sztywno, dodając w międzyczasie cukier puder.
Polewa czekoladowa: W garnku rozpuszczamy 200g masła, dodajemy 5 łyżek kakao i 5 łyżek cukru pudru.
Upieczony biszkopt kroimy na trzy warstwy i każdy z elementów nasączamy polewą z likieru wiśniowego. Na pierwszej warstwie układamy bitą śmietanę, na to układamy warstwę biszkoptu razem z wiśniami i bitą śmietaną. Trzecią warstwę polewamy polewą czekoladową. Całość dekorujemy owocami wiśni, kwiatami jadalnymi i listkami mięty.
Elżbieta Błaszyńska
Tort kokosowo-pistacjowy
Składniki:
- 6 jajek
- 120 g mąki pszennej
- 80 g cukru
- 2 laski wanilii Ze Świata Natury Dr.Oetker
- szczypta soli
- 200 g wiórek kokosowych
- 350 g pistacji
- 50 g maślanych ciasteczek
- 60 g masła
- 300 ml śmietany kremówki
- 250 ml mleka kokosowego (minimum 80%)
- 2 cytryny, 1 limonka
- 200 ml likieru kokosowego
- 10 g , cukru pudru
Biszkopt: Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić ze szczyptą soli na pół sztywno, następnie dodać cukier i ubić na sztywno. Do białek dodać pojedynczo żółtka, delikatnie ubijać. Mąkę przesiać przez sitko, a następnie dołożyć do piany (mieszać szpatułką). Masę podzielić na dwie części. Do jednej porcji dodać 100 g wiórek kokosowych i wymieszać. Przygotowane masy wylać do tortownicy (o średnicy 20cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Piec przez około 35 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni. Krem kokosowy z wiórkami: Śmietankę kremówkę ubić na sztywno, a następnie dodać cukier waniliowy, 20 g cukru, podprażone z łyżeczką cukru wiórka kokosowe (80g) oraz zredukowany likier kokosowy (50 ml). Całość delikatnie wymieszać. Gotowy krem odstawić do lodówki. Krem kokosowy: Białą, zwartą część mleczka kokosowego oddzielić od pozostałego płynu, a następnie przelać do garnka. Mleczko podgrzać i dodać rozpuszczoną w niewielkiej ilości zimnej wody żelatynę, wymieszać i odstawić do wystudzenia. 100 ml śmietany kremówki ubić na pół sztywno, kolejno dodać ostudzone mleko kokosowe. Ubić na sztywno. Dodać około 40 g cukru pudru. Żelka kokosowo cytrynowa: 80 ml likieru kokosowego podgrzać do zredukowania, dodać sok z dwóch cytryn, skórkę startą z jednej cytryny, 50 g cukru oraz otworzoną laskę wanilii. Po 4 minutach zdjąć z ognia i dodać 2 listki rozpuszczonej żelatyny, dokładnie wymieszać. Płyn przelać do foremki (taki sam rozmiar, jak do biszkoptu) wyłożonej folią spożywczą. Pozostawić w lodówce do stężenia. Crunch pistacjowy: 250 g obranych pistacji posiekać na drobne kawałki. Ciasteczka maślane roztłuc w moździerzu. Pistacje wraz z ciasteczkami i 60 g masła połączyć. Masę rozłożyć w foremce (takiej samej jak do biszkoptu). Wstawić do lodówki na 35 minut.
Do nasączenia biszkoptu: 150 ml likieru kokosowego podgrzać w garnuszku, dodać otworzoną laskę wanilii, 50 ml wody oraz sok z jednej limonki. Gotować przez 2 minuty.Składanie: Biszkopty przekroić na dwie części. Na paterę kolejno wyłożyć biszkopt (nasączyć), krem z wiórkami kokosa, crunch pistacjowy, krem z wiórkami kokosa, żelkę, krem kokosowy, przesączony biszkopt. Całość wykończyć kremem kokosowym. Udekorować pistacjami, mini bezikami i stokrotkami.
Arek Tomes
Tort miodowo-cytrynowy
Składniki:
- 5 jajek
- 1 żółtko
- 3/4 szklanki mąki pszennej tortowej
- pół szklanki mąki migdałowej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- pół szklanki cukru
- 3 cytryny
- 1 grejpfrut
- 100 ml likieru morelowego
- 600 g śmietany 36%
- 10 listków mięty
- 1 łyżka kawy rozpuszczalnej
- 3 łyżki miodu
Do przystrojenia: 3 maliny, 2 bezy, kwiaty jadalne, 10 ciastek zbożowych
Biszkopt - Białka ubić na sztywną pianę. Po ubiciu dodać cukier, a kiedy piana będzie szklista, dodać pojedynczo żółtka. Po połączeniu delikatnie wymieszać szpatułką jednocześnie dosypując przesianą przez sitko mąkę. Masę przełożyć do tortownicy o średnicy 25 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 165 stopni z termoobiegiem. Masę biszkoptową piec przez ok. 30/35 minut do suchego patyczka.
Masa cytrynowa
Zetrzeć skórkę z 3 cytryn, następnie wycisnąć sok z 2,5 cytryn do uzyskania 120 ml soku. Do garnka wlać sok z cytryn, sok z połówki grejpfruta i 120 ml wody. Wszystko zagotować. W szklance rozpuścić mąkę ziemniaczaną z odrobiną wody i wlać do zagotowanego soku. Dodać łyżkę cukru i skórkę z połówki cytryny. Wszystko energicznie wymieszać do zgęstnienia masy. Ściągnąć z ognia, dodać 1 żółtko, 1 jajko i 100 g masła. Wymieszać wszystko do połączenia masy. Po ostygnięciu wstawić do lodówki.
Masa miętowa
400 g śmietany ubić na sztywną pianę, dodać 2-3 krople soku z cytryny, 3 łyżki cukru i posiekane liście mięty. Wszystko zmiksować do uzyskania puszystego kremu.
Masa kawowa
Do miksera dodać 200 ml śmietanki 36%, 2 łyżki cukru i kawę rozpuszczoną w 50 ml schłodzonej wody. Wszystko razem zmiksować do uzyskania puszystego kremu.
Likier
Do garnka wlać 100 ml likieru, 100 ml wody i 2 łyżki cukru. Wszystko zredukować o połowę.
Składanie:
Biszkopta przekroić na 3 części. Pierwszą część nasączyć miodem, na nią nałożyć krem miętowy, przykryć drugim kawałkiem biszkopta nasączonym likierem morelowym, wyłożyć masą cytrynową i przykryć trzecim kawałkiem biszkopta. Boki tortu posmarować masą kawową, a wierzch masą miętową. Na wierzch zrobić 2 kleksy masą kawową, pomiędzy ułożyć 2 bezy, ustroić malinami i kwiatami jadalnymi. Boki tortu obsypać zblendowanymi ciastkami zbożowymi.
Mariusz Kisiel
Tort z kremem waniliowym i polewą z ricotty
Składniki:
- 14 jajek
- 3 łyżki mąki pszennej tortowej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 100 g ricotty
- 400 g cukru
- łyżka stołowa aromatu waniliowego
- garstka mini-bezików
- 4 bezy
- 4 truskawki
- 10 malin
- 10 jeżyn
- 100 g likieru wiśniowego
- 1/4 szklanki słodkiej herbaty
- barwnik malinowy
Biszkopt
Ubić 5 białek do pół sztywnej piany, dodawać po 1 łyżce cukru i ubić do sztywności. Dodawać pojedynczo po żółtku i wtedy ubić do jednolitej masy. Dodawać w partiach mąki przesiane przez sitko i delikatnie wymieszać szpatułką. Piekarnik nastawić na 165 stopni z termoobiegiem. Całą masę wylać do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia do 2/3 wysokości. Piec przez 35 minut. Po upieczeniu wyciągnąć biszkopt i odstawić do ostygnięcia.
W garnku zagotować śmietankę z cukrem i laskami wanilii. W osobnym naczyniu utrzeć 6 żółtek z cukrem. Pierwsze naczynie przecedzić do miski i później ustawić na kąpieli wodnej. Następnie, energicznie wytrzepać i dodać utarte z cukrem żółtka aż do zgęstnienia. Po ostudzeniu wsadzić do lodówki.
Polewa z ricotty
Ricottę utrzeć z 2 żółtkami i 2 łyżkami cukru. Dodać łyżeczkę barwnika malinowego i wymieszać.
Składanie:
Biszkopt przeciąć na pół, nasączyć go herbatą i likierem wiśniowym używając pędzelka. Naokoło ułożyć pocięte wcześniej maliny, jeżyny, mini-beziki i zalać to kremem. Na górę nałożyć drugą część biszkopta również nasączonego herbatą i likierem. Na górę nałożyć krem z ricotty i przyozdobić truskawkami oraz bezami.