Magda Mierzwińska – Pierś z kaczki z rozmarynem, w sosie anyżowo- porzeczkowym, z ziemniaczanym puree i fasolką szparagową
SKŁADNIKI:
2 piersi z kaczki
1 łyżka drobno posiekanego rozmarynu
Sól, pieprz
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Pierś z kaczki umyć i dokładnie wysuszyć. Skórę naciąć co ok. 1 cm, tak by nie naciąć mięsa. Zamarynować od strony mięsa w posiekanym rozmarynie, soli i pieprzu.
Nagrzać piekarnik do 200 stopni Celsjusza.
Na suchą i mocno rogrzaną patelnię położyć pierś kaczki skórą do dołu. Smażyć ok. 6-8 minut (aż będzie chrupka i brązowa), przełożyć na drugą stronę i smażyć mniej niż minutę. Kaczkę, skórą do góry, przełożyć do naczynia żaroodpornego i włożyć do piekarnika na 5-10 minut (5 minut – krwista, 10 minut – średnio wysmażona). Po wyjęciu z piekarnika odstawić w ciepłe miejsce na 5-8 minut, by soki w mięsie się ustabilizowały.
Winny sos do kaczki anyżkowo-porzeczkowy
SKŁADNIKI:
1 łyżka kaczego tłuszczu (najlepiej wytopionego ze skóry*)
200 ml czerwonego, wytrawnego wina
1-2 łyżki galaretki/dżemu z czerwonych porzeczek
gałązka rozmarynu
1 gwiazdka anyżu
sól i pieprz
1 łyżeczka masła
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Na tłuszcz z kaczki wlać czerwone wino z gwiazdką anyżu oraz z gałązką rozmarynu i zredukować do 1/3. Dodać galaretkę. Gotować, aż galaretka się rozpuści i zagęści sos. Po zgaszeniu ognia, dodać masło i mieszać, by sos stał się gładki. Doprawić solą i pieprzem. Wyjąć gałązkę rozmarynu i gwiazdkę anyżu. Podać do kaczki.
Fasolka szparagowa w miodowym dressingu
SKŁADNIKI:
2 garści fasolki zielonej
sól i odrobina cukru
dressing z oliwy, octu czerwonego, miodu leśnego, musztardy, soli i pieprzu
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Fasolkę zblanszować we wrzątku z dodatkiem soli i cukru. Ma pozostać chrupka i jędrna.
Przygotować oliwę i ocet w proporcjach 3:1. Ocet wymieszać z łyżeczką miodu, musztardy, szczyptą soli i pieprzu. Dolewać oliwę, cały czas mieszając, by utworzyć gładki sos. Doprawić do smaku. Ciepłą fasolkę, osuszyć i włożyć do dressingu, gdy wyjmiemy kaczkę z piekarnika, dzięki temu wchłonie smaki dressingu, ale nie straci koloru. Zbyt wczesne przygotowanie fasolki sprawi, że straci żywość koloru.
Puree ziemniaczane
SKŁADNIKI
30 dag ziemniaków, obranych i pokrojonych w równe kawałki, ugotowanych w osolonej wodzie do miękkości 100 ml mleka ze śmietaną (1:1)
2-3 łyżki masła
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Ciepłe ziemniaki przecisnąć przez praskę (tłuczek średnio się do tego nadaje, chodzi o to by jak najkrócej mieszać ziemniaki, by nie stały się gumowe). Mleko ze śmietaną i masłem podgrzać, by było gorące, ale nie wrzące. Wlewać stopniowo do ziemniaków, mieszając aż do uzyskania odpowiedniej gęstości i gładkości. Doprawić solą i pieprzem.