Królik w aromatycznym sosie śmietanowo-rozmarynowym z nutką białego wina

Królik w aromatycznym sosie śmietanowo-rozmarynowym z nutką białego wina
Królik w aromatycznym sosie śmietanowo-rozmarynowym z nutką białego wina

Nie o to chodzi, żeby złapać króliczka, ale żeby go... smacznie przyrządzić. Oto przepis Pani Ewy Dadacz, kolejnej Laureatki naszego konkursu. Gratulujemy!

Lista składników:

  • 2 udka królika
  • Cebula (średniej wielkości) - najlepiej opieczona na piecu lub nad płomieniem
  • Czosnek 3-5 ząbków (1 rozgnieść tylko, 2 całe, pozostałe posiekać na płatki)
  • Marchewka
  • Szklanka wcześniej przygotowanego bulionu (także na mięsie z królika)
  • Kieliszek białego wytrawnego wina
  • Kilka gałązek świeżego rozmarynu
  • Świeża bazylia
  • 30-40dag świeżego szpinaku
  • 3/4 szkl. słodkiej śmietanki (najlepiej gęstej)
  • 2 pomidory
  • 100g dzikiego lub brązowego ryżu
  • Łyżeczka masła
  • Sól gruboziarnista
  • Pieprz grubo zmielony
  • Oliwa z oliwek

(bulion do wcześniejszego przygotowania: mięso królika, może być karczek ze schabem, sól, pieprz - cały, listek laurowy, cebula opiekana, ząbek czosnku, ziele angielskie, średnia marchewka, mały seler lub kawałek wielkości marchewki, pietruszka korzeń, 1/2 pora - korzeń, zielone liście: pora, pietruszki, lubczyku, selera)

Sposób przygotowania:

Królik:

1. Rozgrzać trochę oleju do smażenia z rozgniecionym ząbkiem czosnku (może być ze skórką). Jak czosnek zacznie się zarumieniać, zdjąć go z patelni i podsmażyć królika, tak aby mięso się zrumieniło z dwóch stron. Podczas smażenia posolić mięso.

2. Mięso przełożyć do naczynia żaroodpornego, zalać bulionem i winem tak aby mięso było do połowy zanużone. Dzięki temu nie wyschnie podczas pieczenia.

3. Dodać marchewkę, cebulę, 2 całe gałązki rozmarynu, 2 całe ząbki czosnku

4. Doprawić pieprzem i solą

5. Wstawić naczynie do piekarnika i piec ok 1-1.5h (w zależności od wielkości udek; przednie pieką się szybciej) w 200st C. Podczas pieczenia przekręcić mięso co jakiś czas, aby z obu stron było soczyste.

6. 15 min przed końcem pieczenia wyjąć gałazki rozmarynu, czosnek, marchewkę i cebulę. Jeżeli sos nam się dobrze zredukował, dodać 1/2 szkl. śmietanki i łyżkę posiekanych listków rozmarynu, wymieszać i zapiec w otwartym naczyniu. Należy spróbować sosu i ewentualnie doprawić jeszcze. Jeżeli zaś sosu jest więcej niż pół szklanki, to zlać go do garnka, dodać śmietankę i rozmaryn i zredukować na dużym ogniu. Królika zaś piec jeszcze 15 min w zamkniętym naczyniu.

Pomidory zapiekane:

1. Pomidory umyć, osuczyć, pokroić na ćwiartki, usunąć wodnisty środek, tak aby został tylko miąższ

2. Ułożyć pomidory do ceramicznej foremki, posypać posiekarymi listkami bazyli, kilkoma płatkami czosnku, doprawić solą i pieprzem, polać delikatnie oliwą z oliwek i zapiekać razem z królikiem. Naczynie powinno być otwarte, aby pomidory upiekły się i straciły dużo soku. Aby listki bazyli nie wysuszyły się bardzo podczas pieczenia, można pomidory posypać startym serem GranBiraghi lub parmezanem.

Ryż:

Ugotować wg przepisu. Zwykle ryż dziki należy gotować 20-25 min.

Szpinak:

Szpinak umyć, usunąć twarde gałązki, spażyć we wrzątku, odsączyć i pokroić na duże porcje. 10 min przed zakończeniem pieczenia królika włożyć szpinak na patelnię, dodać 2-3 łyżki pozostałej śmietanki (lub trochę masła wg uznania), posolić, dodać czosnek w płatkach i podsmażyć chwilę. Jeżeli szpinak jest zbyt rzadki to chwilę odparować płyny na większym ogniu stale mieszając.

Bulion:

Wrzucić składniki do garnka oprócz zielonych liści, zalać wodą (ok 1.5l) i zagotować, po czym zmniejszyć ogień tak aby bulion bardzo powoli się gotował przez 1-1.5h. Liście związać np. liściem pora żeby było łatwiej je później wyjąć i wrzucić do bulionu ok 30-45min przed zakończeniem gotowania. Jeżeli nie ma czasu na przygotowanie bulionu, to podczas pieczenia królika można zamiast bulionu wlać wodę i dodać wszystkie składniki tak jak na bulion (oprócz dodatkowego mięsa) i po 1h wyjąć wszystkie warzywa wraz z zielonymi liściami.

Podanie:

Ułożyć na talerzu 2-3 kulki ryżu, mięso królika, polać odrobiną sosu rozmarynowego. Na boku ułożyć zapiekane pomidory, szpinak. Podawać z białym wytrawnym winem. Można przed podaniem posypać mięso i szpinak świeżo mielonym pieprzem. Można też udekorować talerz kilkoma listkami szpinaku, zapiekaną cebulką ułożoną wśród nich.

Autor: Ewa Dadacz

podziel się:

Pozostałe wiadomości