Kilkanaście lat temu kuchnia polska nie istniała bez podrobów. Nasze babcie i mamy znały setki sposobów na ich przygotowanie. Potem nagle zaczęły znikać z naszych jadłospisów. Ich miejsce zajęły owoce morza, polędwice, pieczenie. Na szczęście po wielu latach zaczęły powracać do łask i dziś w wielu restauracjach serwowane są jako wykwintne dania.
Nasi uczestnicy potrafili te skromne składniki wynieść na wyżyny smaku. Przepisy na przygotowane przez nich potrawy z podrobów znaleźć można w dalszej części „ Księgi przepisów”.
Dla tych, dla których to za mało i którzy zamierzają poeksperymentować w kuchni z podrobami, Masterchef opracował dodatkowe, extra przepisy. Oto jeden z nich:
Górka cielęca na ragoût z marchwi, szalotek i borowików
Składniki:
500 g górki cielęcej z kością 10 szt. szalotka 200 g masła 2 szt. średniej marchwi 4 świeże borowiki średnie świeży tymianek 5 ząbków czosnku olej do smażenia sól pieprz
Przygotowanie:
Górkę cielęcą oczyścić z błon, przyprawić solą, pieprzem i obłożyć świeżym tymiankiem. Odstawić w chłodne miejsce na 1 h.
Piekarnik nagrzać do temp. 180 stopni.
Marchew obrać, pokroić ukośnie w grube plastry. Szalotki obrać, jeśli są duże, przekroić na pół. Borowiki oczyścić i pokroić na ćwiartki. Masło roztopić, włożyć szalotki i dusić razem z pokrojoną marchewką i czosnkiem. Gdy warzywa będą półmiękkie, dodać borowiki. Przyprawić solą i pieprzem.
Wyjąć górkę cielęcą z chłodni i smażyć ze wszystkich stron do zrumienienia. Następnie umieścić zrumienione mięso w piekarniku i dopiekać około 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika zawinąć w folię aluminiową i odłożyć na 5 minut tak, aby mięso odpoczęło. Po tym czasie pokroić w plastry.
Prezentacja:
Ragoût z szalotek, marchwi i borowików nałożyć do głębokiego talerza, układać pokrojone w plastry mięso górki cielęcej. To doskonałe danie pasuje świetnie z ziemniakami purée lub tłuczonymi, albo z ziemniakiem pieczonym w folii. Nieodzownym elementem będzie kieliszek dobrego wina, np.Chablis.