ŻÓŁCI (Karolina, Sylwia, Rafał, Tomek)
Mus z białej czekolady
- mascarpone 200g
- śmietanka 30% 100ml
- biała czekolada 100 g
- marakują 1szt
- mięta
- ciasto filo
- czerwona porzeczka
Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i zostawiamy do ostygnięcia. Śmietankę ubijamy zmascarpone mikserem do uzyskania konsystencji gładkiego kremu. Przy pomocy łopatki delikatnie łączymy masę z białą czekoladą. Dodajemy miąższ z marakui, listki mięty drobno siekamy i łączymy wszystkie składniki ze sobą. Piekarnik nastawiamy na 180 stopni góra – dół. Ciasto filo pieczemy około 10 minut do zbrązowienia i zostawiamy do ostygnięcia. Łamiemy na mniejsze listki. Przy pomocy 2 łyżek formujemy krem na kształt łezki i wykładamy do naczynia. Dekorujemy ciastem filo oraz porzeczką.
Arancini z krupnioka z musem musztardowo – jabłkowym
- 2 krupnioki (kaszanka)
- 2 jabłka
- łyżka musztardy dijon
- pół cebuli
- litr oleju
- goździk, 1/8 gwiazdki anyżu, 2 kulki jałowca
- mąka
- jajko
- panko
- sól, pieprz
Kaszankę obieramy z błon, formujemy kuleczki. Panierujemy w mące, jajku i panko. Smażymy na rozgrzanym oleju do uzyskania brązowego koloru panierki, odsączamy na ręczniku papierowym. Cebulę siekamy i przesmażamy na odrobinie oleju, dodajemy pokrojone w kostkę jabłka, przyprawy i dusimy do miękkości jabłek. Całość przeciskamy przez sito, dodajemy musztardę, doprawiamy odrobiną soli i pieprzem. Krupnioka podajemy na musie.
Mini tacosy z kurczakiem i guacamole
- mąka pszenna 200 g
- 50 g smalcu
- odrobią ciepłej wody
- pierś z kurczaka
- awokado
- pół małej czerwonej cebuli
- ćwiartka limonki
- garść posiekanej kolendry
- marynowane jalapeno
- sól, pieprz, mielony kumin, kolendra, papryka ostra, papryka wędzona, oregano
Z mąki pszennej, smalcu i cieplej wody ugniatamy sprężyste ciasto. Odstawiamy do lodówki by odpoczęło. Kurczaka kroimy w drobne paseczki, marynujemy w soli, pieprzu, mielonej kolendrze, kminie, ostrej i wędzonej papryce i grillujemy na patelni, odkładamy. Ciasto wałkujemy bardzo cienko, wykrawamy małe placuszki, które smażymy na suchej patelni po minucie z każdej strony. Miąższ z awokado ugniatamy widelcem, dodajemy drobno posiekaną cebulę, kolendrę, doprawiamy sokiem z limonki, solą i pieprzem. Na placuszkach układamy kawałek kurczaka, następnie dajemy guacamole, przyozdabiamy marynowanym jalapeno i liściem świeżej kolendry.
Dorsz z galaretką z ogórka i oliwą koperkową
- 250 g polędwicy z dorsza
- 100 g soli, 100 g cukru
- 2 ogórki szklarniowe
- 50 ml octu
- 3 g agaru
- 300 ml oleju rzepakowego
- 3 pęczki koperku
- pieprz
Rybę marynujemy w 6% roztworze z soli i cukru przez ok. 20 minut. Oliwę blendując, podgrzewamy do 68 stopni. Wrzucamy koperek i blendujemy całość ok. 3 minut. Przecedzamy przez ściereczkę i sito, otrzymując oliwę. Rybę wyciągamy z roztworu i kroimy na małe porcje ok. 25-30 g. Z ogórka zielonego wyciskamy sok, dodajemy sól, ocet, cukier, pieprz, mieszamy. Zagotowujemy. Do gotującego się soku wrzucamy agar i gotujemy jeszcze przez 3 minuty. Po tym czasie studzimy, wkładamy do lodówki na ok. pół godziny. Ogórek kroimy na bardzo małą kosteczkę, wykładamy na spód naczynia, na niego wykładamy dorsza i polewamy oliwą koperkową. Można udekorować koperkiem.
ZIELONI (Ania, Justyna, Magda i Mariusz)
Bułeczki bao z polędwicą wieprzową
Ciasto na bułki:
Rozczyn:
- 1/3 szklanki ciepłej wody
- 3⁄4 szklanki ciepłego mleka
- łyżka drożdży suszonych
- łyżka cukru
- 2 łyżki mąki
- łyżka oliwy
Z tych składników robimy rozczyn, odstawiamy do wyrośnięcia.
Ciasto:
- 2 szklanki maki
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżka cukru
- szczypta soli
Do miski robota kuchennego wsypujemy 2 szklanki mąki, łyżeczkę proszku do pieczenia, łyżkę cukru, pół łyżeczki soli, miksujemy, wlewamy rozczyn i wyrabiamy ciasto przez 5 minut. Wyrobione ciasto zostawiamy do wyrośnięcia, następnie wałkujemy, wykrajamy okręgi, smarujemy roztopionym masłem i składamy na pół. Gotujemy na parze przez 12 minut.
Nadzienie:
- polędwiczka wieprzowa
- garść zielonego pieprzu, sól
Pieprz zielony zmiażdżyć w moździerzu. W utartym pieprzu marynować polędwiczkę wieprzową, smażyć na gorącej patelni grillowej ze wszystkich stron po ok. 2 minuty. Następnie włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec 8 minut. Wyjąć z piekarnika, pozostawić do odpoczynku, pokroić na medaliony, posolić i nafaszerować bułeczki bao.
Sałatka z marynowanego karczocha do bułeczek
- zielony ogórek rozmiar europejski
- rzodkiewka
- marynowane karczochy
- mięta
- pomidory koktajlowe
- szczypiorek
- oliwa
- ocet jabłkowy
- miód
- musztarda dijon
Ogórka, pomidorki, rzodkiewkę, karczochy pokroić na małe kawałki, włożyć do miseczki. 4 łyżki oliwy, 2 łyżki octu jabłkowego, łyżka miodu, łyżeczka musztardy dijon wymieszać, wylać ciurkiem na sałatkę, podawać wcześniej z przygotowaną polędwiczką w bułeczce bao.
Biszkopcik z cointreau i owocami
- 6 jajek rozdzielić na białka i żółtka
- 6 łyżek cukru
- 6 łyżek mąki pszennej
- śmietana 36%
- cointreau
- sezonowe owoce
- czekolada
Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodawać partiami cukier. Do ubitej masy dodawać po jednym żółtku, miksując po każdym dodaniu. Mąkę dodawać partiami, przesiewając przez sitko. Masędelikatnie wymieszać, żeby ją dobrze napowietrzyć. Wylać do blaszki, piec w temp. 175 stopni ok. 17minut lub do suchego patyczka. Śmietankę 36% ubić. Po upieczeniu biszkopt ostudzić, następnie nasączyć obficie cointreau. Pociąć namałe biszkopciki. Udekorować ubitą śmietaną i sezonowymi owocami. Polać roztopioną czekoladą.
Chips ryżowy z salsą z mango
- papier ryżowy
- mango
- pół czerwonej cebuli
- limonka
- sól, pieprz
- kolendra
- olej do smażenia
Papier ryżowy wrzucić na mocno rozgrzany olej, aż się skurczy i będzie chrupiący. Odłożyć na bok.
Salsa:
mango i cebulę pokroić w drobną kostkę, polać sokiem z połowy limonki, dodać posiekaną kolendrę, wymieszać. Na środek talerzyka wyłożyć chipsa, na niego salsę.
Gaspacho:
- 4 pomidory
- pół cebuli czerwonej
- pół papryczki chili
- papryka czerwona
- sok z jednej limonki
- 50 ml oliwy
- sól, pieprz
Pomidory sparzyć i obrać ze skóry. Pokroić na ćwiartki. Cebulę obrać, pokroić na ćwiartki. Papryczkę chili oczyścić z pestek. Czerwoną paprykę opalić nad gazem lub podpiec w piekarniku, żeby ściągnąć skórę. Wszystkie warzywa umieścić w blenderze kielichowym, wycisnąć sok z połowy limonki, zmiksować dokładnie. Doprawić do smaku. Schłodzić godzinę w lodówce. Podawać z posiekanymi warzywami (np. zielona papryka, szczypiorek, seler naciowy) lub grzanką.
NIEBIESCY (Natalia, Matteo, Mateusz, Damian)
Tatar z łososia
Składniki:
- 100 g Łososia
- 1/2 cebuli białej
- 1 ogórek konserwowy
- 20 g cebulki marynowanej
- pieprz zielony marynowany
- 3 łyżki sosu słodko-kwaśnego
- 50 ml oleju
- sól, pieprz
Siekamy łososia i resztę dodatków. Wszystko mieszamy z olejem, sosem, przyprawami. Uklepujemy i formujemy w łezki. Ozdabiamy papryką chilli.
Parmigiana na palec
Składniki:
- 2 bakłażany
- 2 łyżki oliwy
- 3 ząbki czosnku
- 250 g passaty pomidorowej
- garść liści bazylii
- 70 g parmezanu
- sól, pieprz
Bakłażany pokroić na plastry o grubości ok. 0,5 cm. Wykroić ringiem bakłażany, wysmarować je oliwą, zgrillować z obu stron, przyprawić solą i pieprzem. W międzyczasie, na patelni smażyć rozbity czosnek na oliwie, dolać pasaty, przyprawić solą i pieprzem i zredukować o połowę. Zetrzeć parmezan. Ułożyć w miseczce dwie warstwy kolejno: passata, parmezan, bakłażan, liść bazylii. Na górę posypać dodatkowym parmezanem.
Wegański deser chia bez cukru
Składniki:
- 250 g nasion chia
- 2 puszki mleka kokosowego
- 100 ml syropu z agawy
- puszka pulpy mango bez cukru
- pistacje
- maliny
Wymieszać nasiona chia z mlekiem i syropem z agawy i wystawić do lodówki do napęcznienia. Co 10 minut przemieszać. Całą masę chia przelać do foremki, na wierzch wylać pulpę mango. Ozdobić malinami i solonymi pistacjami.
Tiramisu
Składniki:
- 100 g biszkoptów
- 9 żółtek jaj
- 10 łyżek cukru
- 500 g mascarpone
- 250 ml czarnej kawy
- 100 ml amaretto
- kakao
9 żółtek utrzeć z 9 łyżkami cukru do uzyskania puszystej masy. Następnie partiami dodawać mascarpone i stale ubijać do uzyskania puszystej masy. Przełożyć do rękawa cukierniczego i wstawić do lodówki. Kawę zaparzyć, dodać łyżkę cukru, amaretto. Biszkopty pokroić na mniejsze części, wymoczyć w roztworze z kawy i przekładać w foremkach naprzemiennie zaczynając od kremu. Wierzch posypać kakao.
CZERWONI (Martyna, Lorek, Mateusz, Krzysiek)
Ostrygi z guacamole
Składniki:
- 2 awokado
- pół papryki czerwonej
- pół cebuli
- 15 ostryg
- pół szklanki bułki tartej
- pół szklanki skrobi kukurydzianej
- 1 jajko
- sól, pieprz
- pół cytryny
- olej rzepakowy do smażenia
Oczyścić ostrygi i pozbyć się skorup. Obtoczyć je w skrobi, jajku, bułce tartej i usmażyć na głębokim tłuszczu. Awokado przekroić na pół, wybrać miąższ, zgnieść widelcem, doprawić sokiem z cytryny, dodać drobno posiekaną paprykę i cebulę. Dodać sól i pieprz.Do foremki wyłożyć guacamole, ostrygę i udekorować według uznania.
Tatar wołowy z piklowanymi grzybami i ogórkiem
Składniki:
- 150 g polędwicy wołowej
- 1 cebula
- grzybki shimeji
- ogórek zielony
- 50 ml sosu sojowego jasnego
- 150 ml octu jabłkowego
- 2 duże pęczki pietruszki
- 200 ml oleju rzepakowego
- pieprz czerwony
- przyprawa curry
- ziele angielskie
- pieprz, sól
- cukier
Majonez:
- 3 żółtka
- 20 ml octu jabłkowego
- czubata łyżeczka musztardy dijon
- cukier
- sól
Oliwa pietruszkowa
- dwa duże pęczki natki pietruszki
- olej słonecznikowy
Wołowinę posiekać, doprawić pieprzem i sosem sojowym i dokładnie wymieszać. Do blendera wrzucić pietruszkę oraz wlać olej i blendować przez 10 minut. Po tym czasie przecedzić przez gazę. Do garnka wlać ocet, 100 ml wody, łyżkę cukru, pół łyżeczki soli, pieprz czerwony i ziele angielskie. Zagotować i wrzucić do tego na 5 minut ogórek pokrojony w paski. Do zalewy dodać curry i piklować w tym grzybki shimeji. Do wysokiego naczynia dodać żółtka, musztardę i ocet. Wymieszać blenderem, a następnie cienkim strumieniem wlewać olej cały czas blendując. Dopraw solą, cukrem i pieprzem. Do foremki wyłożyć mięso z cebulką, następnie położyć piklowane warzywa oraz majonez. Na koniec polać dookoła oliwą pietruszkową.
Stek z polędwicy z salsą z bobu i awokado
Składniki:
- 250 g polędwicy wołowej
- 100 g masła
- 100 g bobu
- 100 g awokado
- sól, pieprz
- pół limonki
- pół łyżki syropu klonowego
Polędwicę obficie posypać solą i pieprzem z obu stron i odłożyć na bok, żeby osiągnęła temperaturę pokojową. W międzyczasie, do wrzącej wody wrzucić bób i pół łyżeczki soli. Gotować aż bób wypłynie na powierzchnię wody. Na rozgrzaną patelnię wlać łyżkę oleju i wrzucić 1/3 masła. Położyć polędwicę i nie dotykać jej do czasu aż skarmelizuje się jej brzeg. Po uzyskaniu brązowego koloru, przerzucić na druga stronę, dodać resztę masła i zacząć bastować mięso przez ok. 4 minuty. Mięso przełożyć do naczynia, żeby mogło odpocząć. W tym czasie, awokado obrać i pokroić w kostkę. Bób obrać i dodać do awokado. Warzywa skropić sokiem z limonki, polać syropem klonowym i doprawić solą oraz pieprzem.Do foremki włożyć salsę z warzyw i na górę położyć plaster polędwicy o grubości ok. 1 cm.
Papanasi z sosem truskawkowym
Składniki:
Pączki:
- 300 g tłustego twarogu
- 200 g mąki pszennej
- 1 jajko
- 50 g cukru waniliowego
- skórka starta z 1 cytryny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- olej słonecznikowy (do smażenia)
- sól
Sos:
- 500 g truskawek
- sok z 1⁄2 pomarańczy
- 1⁄2 opakowania cukru cytrynowego (albo starta skórka z cytryny)
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 50 g cukru brązowego albo białego
- 150 g masła
- 2 łyżki jogurtu greckiego
- 1 łyżeczka miodu
- prażone pistacje
- liście bazylii
Rozgniatamy twaróg widelcem. Mieszamy go z jajkiem, skórką z cytryny, cukrem i szczyptą soli. Przesiewamy mąkę przez sitko i mieszamy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy mąkę do wcześniej przygotowanego twarogu z jajkiem. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki, najlepiej rękami. Formujemy niewielkie kółka z dziurką w środku . Rozgrzewamy olej na średnim ogniu (ważne, żeby olejnie był bardzo gorący – przy zbyt gorącym oleju pączki nie usmażą się w środku). Smażymy ok. 1,5 minz każdej strony (do momentu, kiedy będą ładnie zarumienione).Sos: Wszystkie składniki przekładamy do rondelka, mieszamy i gotujemy do całkowitego rozgotowania się truskawek. Na sam koniec dodajemy masło.
Do foremek wkładamy sos, pączek i na wierzch jogurt wymieszany z miodem, pokruszone pistacje i liście bazylii.
LICYTACJA PRODUKTÓW I DODATKÓW
ZIELONI (Ania, Justyna, Magda, Mariusz)
Przystawka: Ravioli z kaczką
- 2 piersi z kaczki
- koperek, szczypiorek
- masło
- sól, pieprz
- natka pietruszki
- masło
- tymianek
- cebula
- 9 liści pak choi
- garść szpinaku
- śmietana 18%
Ciasto:
- 100 g mąki
- jajko, żółtko
- szczypta soli, łyżka oleju
Do misy miksera wsypać składniki na ciasto, wyrobić wiosłem do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Ciasto zawinąć w folię spożywczą i odstawić do odpoczęcia na ok. 15 minut. Farsz: pierś z kaczki zmielić, podsmażyć na patelni z dodatkiem koperku i natki pietruszki oraz zielonej cebulki. Wystudzić, zblendować i dodać ok. 50 g miękkiego masła, doprawić pieprzem, wymieszać. Ciasto rozwałkować na ok. 1 mm, wyciąć okręgi, na środek położyć farsz i zlepić. Gotować w osolonej wodzie, aż ciasto będzie miękkie. Na patelni rozpuścić 50 g masła, dorzucić tymianek oraz pokrojona w krążki białą cebulkę. Wrzucić ugotowane ravioli i przesmażyć. Pak choi podsmażyć na patelni na maśle. Szpinak podsmażyć na maśle, zblendować z 4 łyżkami śmietany 18%, doprawić do smaku solą i pieprzem. Na talerzu pędzlem namalować pas z sosu szpinakowego, wyłożyć 2 ravioli, liście pak choi zwinąć w rulonik i też wyłożyć na talerz. Danie udekorować gałązką świeżego tymianku.
Danie główne: Pierś z kaczki ze szpinakowymi kluseczkami
- pierś z kaczki
- rozmaryn
- śmietana 18%
- pak choi
- jarmuż
- młoda kapusta
- szczypiorek, koperek
- jajko
- 2 szklanki mąki
- sól
- 2 garście szpinaku
- łyżka masła
- cebula szalotka
Kluseczki: zblendować mąkę ze szpinakiem z dodatkiem ciepłej wody tak, aby szpinak zabarwił mąkę. Dodać jajko, szczyptę soli, roztopioną łyżkę masła, ciepłą wodę, aby uzyskać konsystencję jak na kopytka. Uformować kluseczki i gotować w osolonej wodzie do miękkości. Na patelni rozpuścić 2 łyżki masła, dodać rozmaryn, pokrojoną szalotkę i wrzucić na to ugotowane kluseczki, podsmażyć chwilkę, aby nabrały aromatu. Skórę naciąć na kaczce, położyć na zimna patelnię, włączyć gaz na mały ogień i wytapiać skórę kaczki. Włożyć na 15 minut do piekarnika w temp. 180 stopni.Pak choi usmażyć na patelni z masłem i zblendować ze śmietaną. Młodą kapustę poszatkować, usmażyć na maśle z dodatkiem koperku, szczypiorku i soli. Smażyć do miękkości. Jarmuż upiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni termoobieg z oliwą, solą i pieprzem do uzyskania chipsa. Na talerz wykładamy kluseczki, obok chips z jarmużu, świeże liście szpinaku, pierś z kaczki, młodą kapustę, z sosu z pak choi ze śmietaną zrobić kropki na talerzu.
NIEBIESCY (Natalia, Mateusz, Matteo, Damian)
Przystawka: Ravioli z wątróbką z indyka położona na pesto
Składniki:
- 200g wątróbki z indyka
- 2 marchewki
- 2 ziemniaki
- świeży koperek
- oliwa
- sól i pieprz według smaku
- 200g mąki
- 2 jajka
Ravioli: Połączyć mąkę z jajkami i szczyptą soli aż się wyrobi gładkie ciasto. Odstawić na pól godziny zafoliowane ciasto do lodówki. Rozwałkować ciasto bardzo cienko i razem z farszem ulepić ravioli. Gotować jedną minutę w osolonej wodzie, odcedzić i podsmażyć 30 sekund na patelni na rozgrzanym maśle.
Pesto: Do blendera dajemy świeży koperek, 100ml oliwy, sól, pieprz według smaku – wszystko zblendować. Farsz: Obrane ziemniaki i marchewki gotować przez pół godziny w gorącej wodzie aż będą miękkie. Wyciągnąć, pokroić w dobrną kostkę i wymieszać z podsmażoną, posiekaną na drobno wątróbką na oliwie. Wszystko dokładnie połączyć w farsz na ravioli.
Danie główne: Grattin z wątróbką i pieczonymi warzywami
Składniki:
- 300g wątróbki
- 2 młode ziemniaki
- 2 bataty
- śmietana 30%
- 2 żółtka
- korzeń selera
- korzeń pasternaka
- warzywa „baby”
- ocet winny
- biały cukier
- tymianek
- różowy pieprz
- sól
Pasternak z ziemniakami obieramy i kroimy w cienkie plastry. Śmietanę trzepiemy z żółtkami. Przekładamy na zmianę plaster batata z plastrem ziemniaka i zalewamy otrzymanym roztworem ze śmietany i żółtka. Pasternak kroimy na 4 części. Seler kroimy w kostkę 5 mm. Warzywa korzenne mieszamy z rozmarynem, oliwą i pieprzem. Wykładamy warzywa na blachę. Grattin i warzywa pieczemy 230 stopni 30 minut (góra-dół). Warzywa „baby” karmelizujemy wcześniej na patelni i pieczemy razem zresztą składników. Na patelni rozpuszczamy cukier, wrzucamy wątróbkę, karmelizujemy ją, a następnie przewracamy na drugą stronę, zalewamy octem winnym i dusimy na małym ogniu 13 minut. Dodajemy 50 gramów zimnego masła na sam koniec do wątróbki dla smaku.
ŻÓŁCI (Sylwia, Karolina, Tomek, Rafał)
Przystawka - Pierogi z cielęciną na sosie gruszkowym
Składniki:
- górka cielęca 150g
- Mąka 225g
- Woda 125ml
- Sól
- Pietruszka
- Czerwony pieprz
- Gruszka 1,5szt
- Rozmaryn
- Tymianek
- Masło 20g
- Olej łyżka
- Białe wino 50ml
- Kości cielęce 700g
Przygotowanie:
Mielimy mięso, następnie przesmażamy na odrobinie masła z olejem, doprawiamy solą i pieprzem. Mięso odstawiamy do wystygnięcia, 225g maki łączymy ze 125ml ciepłej wody, łyżeczką soli oraz łyżką masła. Całość zagniatamy, odstawiamy na 10 minut do odpoczynku. Ciasto wałkujemy, wycinamy okrągłą formą na pierogi oraz lepimy je z wcześniej przygotowanym farszem. Na tej samej patelni co była smażona cielęcina dodajemy kości cielęce, pokrojoną i obraną gruszkę, gałązkę rozmarynu, całość podlewamy winem i redukujemy na koniec dodając łyżeczkę masła. Sama gruszkę miksujemy do uzyskania gładkiego kremu, uzyskania sosu, następnie przecieramy przez sitko. Pierogi gotujemy 5/6minut. Pierogi podajemy z sosem, dekorujemy talerz świeżym tymiankiem oraz czerwonym pieprzem.
Danie Główne - Górka cielęca z sałatą z owoców, sosem mięsnym i podpłomykiem
Składniki:
- Górka cielęca 1szt
- Jabłko 1szt
- Gruszka 1szt
- Limonka 1szt
- Cytryna 1szt
- Winogrona kiść
- Wino białe półwytrawne 100ml
- Mąka 250g
- Woda 150 ml
- Kolendra
- Tymianek
- Pietruszka
- Olej rzepakowy 100ml
Przygotowanie:
Mięso skrapiamy oliwą, solimy i pieprzymy, zawijamy w folię aluminiową i wkładamy do pieca na 230 stopni na 30 minut. Flambirujemy winogrona, jabłko i gruszkę kroimy w słupki, do owoców dodajemy kolendrę, skrapiamy sokiem z limonki i cytryny. Mąkę mieszamy z woda i posiekaną pietruszką, solimy, pieprzymy i wyrabiamy ciasto. Następnie wałkujemy, wycinamy koła i smażymy na suchej patelni z obu stron, około 2/3 minuty na każdą stronę. Mięso wyciągamy z piekarnika, porcjujemy, wrzucamy na patelnie i masełkujemy. Powstały po pieczeniu sos zagęszczamy masłem, całość wykładamy na talerz.
CZERWONI (Martyna, Lorek, Mateusz, Krzyś)
Przystawka: Raki mediterrańskie
Składniki:
- 200 g raków
- 1 cukinia
- 200 g pomidorów koktajlowych
- 1 jajko
- 100 ml oleju słonecznikowego
- 1 łyżka octu
- sól, pieprz, chilli, papryka słodka, tymianek, 10 ząbków czosnku
- 100 g masła
- mąka
Cukinię kroimy w paski o długości 8-10 cm i grubości 1 cm. Przyprawiamy wszystkimi przyprawami, obtaczamy w mące i smażymy na oleju każdą stronę 3-4 minuty. Do oleju wrzucamy też 5 ząbków czosnku. Gotową cukinię odsączamy z tłuszczu na ręczniku papierowym. Na patelnię wlewamy olej, dodajemy pozostały czosnek i pomidory. Smażymy ok. 7 minut, dodajemy kilka liści tymianku, łyżeczkę cukru, łyżeczkę octu winnego. Smażymy 5 minut. Na sam koniec dodajemy 50 g masła i mieszamy.
Majonez:
Blendujemy jajko z olejem, solą, pieprzem i łyżeczką octu winnego.
Raki:
Gotujemy 3 całe raki do dekoracji. Z pozostałych używamy tylko ogonki bez pancerza. Na patelni rozgrzewamy olej z czosnkiem, smażymy kilka sekund ogonki. Wrzucamy pozostałe masło i wszystkomieszamy. Na talerzu wykładamy pomidory, plasterek cukinii, 3 obrane ogonki, 1 cały rak na bok do dekoracji i 4 kropelki majonezu.
Danie główne: Makaron z bisque z raków
Składniki:
- 800 g raków
- 1 czerwona cebula
- 8 ząbków czosnku
- 7 liści laurowych
- 7-10 ziela angielskiego
- szklanka wina białego
- 4 łyżki masła
- 2-3 łyżki octu winnego
- garść pietruszki
- 2 pomidory
- łyżeczka cukru
- sól, pieprz
Na łyżce masła i łyżce oleju smażymy posiekaną drobno cebulę i czosnek. Z 2/3 raków wyciągamy mięso z ogonów, odkładamy na bok, a pancerze wrzucamy do garnka z cebulą i czosnkiem. Zalewamy wszystko winem i redukujemy. Na tym etapie dodajemy 1/3 łyżeczki soli, 1/3 łyżeczki cukru, mieszamy i dusimy. Gdy lekko płyn się zredukuje, dodajemy 300 ml wody. Gdy płyn się zredukuje doprawiamy solą, pieprzem, octem, winem do smaku. Kiedy płyn się zagotuje, wciskamy pomidory do sosu i gotujemy kolejne 10 minut. Wyciągamy niepotrzebne już pancerze z sosu, a do pozostałego wywaru dodajemy 3 łyżki masła. Gotowy bisque doprawiamy odrobiną cukru i octu i dodajemy garść świeżo posiekanej pietruszki.
Makaron:
- 280 g mąki
- 3 jajka
Mąkę wyrabiamy z jajkami do uzyskania jednolitego ciasta. Zawijamy w folię i zostawiamy na 10 minut. Następnie dzielimy to na dwie porcje i wałkujemy. Kroimy na paski ok. 0,5 cm i gotujemy w osolonej wodzie 3 minuty.