- Kamil Zych
- I Makaroniki z ganachem czekoladowym
- II Boczek z krokiecikami z tofu i surówką z kiszonej kapusty
- I Makaroniki z ganachem czekoladowym
- Makaroniki
- Składniki:
- 100g białka
- 100g cukru
- 130g mąki migdałowej
- 150g cukru pudru
- Wykonanie:
- Białka ubić jak na bezę. Mąkę migdałową przesiać z cukrem pudrem, następnie wymieszać. Do ubitej bezy dodać mieszankę mąki migdałowej i cukru pudru w dwóch partiach. Rozcierać masę o ścianki misy do momentu, aż masa będzie spływać ze szpatułki wstążkami. Przełożyć masę do rękawa cukierniczego. Wyciskać małe krążki na blaszkę wyłożoną matą do pieczenia. Blachę uprzednio dokładnie opukać od spodu. Makaroniki powinny się ładnie rozlać na kształt gładkich krążków. Odstawić na 30 minut do wyschnięcia. Rozgrzać piekarnik do 140 stopni C, po 30 minutach włożyć blaszkę z makaronikami. Piec około 15 minut. Makaroniki powinny być suche i mieć tzw. stopkę. Wyciągnąć blaszkę i pozostawić do ostygnięcia.
- Ganache czekoladowy:
- Składniki:
- 250 ml śmietanki 32%
- 3 tabliczki białej czekolady
- Tabliczka mlecznej czekolady
- Laska wanilii
- Wykonanie:
- Laskę wanilii przeciąć, usunąć nasiona i przenieść wraz z laską wanilii do garnka ze śmietanką. Podgrzewać do zagotowania się śmietanki, a następnie zdjąć z ognia. Wyjąć laskę wanilii i wrzucić czekolady połamane na kostki. Mieszać, aż do pełnego rozpuszczenia, a następnie przelać do zimnego naczynia i wstawić do lodówki/zamrażarki. Przed użyciem ubić schłodzony ganache.
- Ganache wkładamy do rękawa cukierniczego. Nakładamy ganach na jeden korpus i przykrywamy drugim. Wkładamy do lodówki. Schłodzone makaroniki układamy na talerzu.
- II Boczek z krokiecikami z tofu i surówką z kiszonej kapusty
- Składniki:
- 4 grube plastry boczku
- 500 ml cydru
- 4 cebule
- Opakowanie tofu
- 50 ml soku z ogórków
- 2 szalotki
- 100 g kapusty kiszonej
- 100 g twarogu
- Gruszka
- Żurawina
- Liście mięty
- Sól, pieprz
- Wykonanie:
- Plastry boczku podsmażyć na rozgrzanej patelni z obu stron do uzyskania brązowego koloru na brzegach, następnie dodać 4 grubo posiekane cebule. Przemieszać i po kilku minutach zalać cydrem. Dusić bez przykrycia około 90 minut, aż mięso zrobi się miękkie. W przypadku gdy wyparuje zbyt duża ilość płynu dodać soku z kapusty lub wody.
- Kapustę kiszoną umyć pod bieżącą wodą, a następnie odsączyć. Gruszkę pokroić na małe kawałki i zamarynować w soku z kapusty kiszonej. Wymieszać składniki w dużej misce, dodać garść suszonej żurawiny i pokrojone w drobne paski liście mięty (duże liście ustaw na sobie, zroluj wzdłuż łodyżki, a następnie krój ostrym nożem).
- Pokrój drobno 50g boczku i zacznij przesmażać na patelni. Następnie pokrój drobno 2 szalotki i dodaj je do boczku. Smaż na małym ogniu, aż do zarumienienia boczku i cebulki. W międzyczasie pokrój tofu, wrzuć do gotującej się wody na kilka minut a następnie odcedź. Zmiksuj tofu z sokiem z ogórka i z twarogiem. Dopraw solą, pieprzem i dodaj przesmażony boczek z cebulką. Uzyskaną masę uformuj w kulki i smaż na głębokim oleju, rozgrzanym do 220 stopni C. Kulki możesz zamrozić, aby łatwiej się je smażyło.
- Podawaj wszystkie elementy razem na talerzu.
- Poznaj Tefal Ingenio https://swiatingenio.pl/
- Karolina Grzelak
- I Makaroniki z kremem z białej czekolady i świeżymi malinami
- II Placuszki z kapusty kiszonej podane z polędwiczką wieprzową oraz sosem z kiszonych ogórków
- I Makaroniki z kremem z białej czekolady i świeżymi malinami
- Makaroniki:
- Składniki:
- 100g białka
- 100g cukru
- 130g mąki migdałowej
- 150g cukru pudru
- Wykonanie:
- Białka ubić jak na bezę. Mąkę migdałową przesiać z cukrem pudrem, następnie wymieszać. Do ubitej bezy dodać mieszankę mąki migdałowej i cukru pudru w dwóch partiach. Rozcierać masę o ścianki misy do momentu, aż masa będzie spływać ze szpatułki wstążkami. Przełożyć do rękawa cukierniczego. Wyciskać małe krążki na blaszkę wyłożoną matą do pieczenia. Blachę dokładnie opukać od spodu. Makaroniki powinny się ładnie rozlać na kształt gładkich krążków. Odstawić na 30 minut do wyschnięcia. Rozgrzać piekarnik do 140 stopni C. Po 30 minutach włożyć blaszkę z makaronikami, piec około 15 minut. Makaroniki powinny być suche i mieć tzw. stopkę. Wyciągnąć blaszkę i pozostawić do ostygnięcia.
- Krem z białej czekolady:
- Składniki:
- 200 g śmietanki 36%
- 200 g czekolady białej
- 40 g masła
- 5 malin
- Wykonanie:
- Śmietankę podgrzewamy w rondelku (nie zagotowujemy). Zdejmujemy rondelek z ognia, wrzucamy kawałki czekolady i mieszamy rózgą. Na koniec dodajemy zimne masło i mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Ganache przekładamy do lodówki w celu schłodzenia. Po schłodzeniu ubijamy ganache mikserem na gęsty krem.
- Na połówki makaroników wyciskamy krem z rękawa cukierniczego, po środku kremu kładziemy kawałki malin. Połówki makaroników łączymy.
- II Placuszki z kapusty kiszonej podane z polędwiczką wieprzową oraz sosem z kiszonych ogórków
- Placuszki z kapusty kiszonej:
- Składniki:
- 300 g kapusty kiszonej
- Garść majeranku
- Pół łyżeczki soli
- Pół łyżeczki pieprzu
- 1 jajko
- 150 ml mleka
- 30 g masła klarowanego
- 100 g mąki pszennej
- 1 szalotka
- 1 ząbek czosnku
- Pół łyżeczki kminu
- Wykonanie:
- Kapustę kiszoną płuczemy, odsączamy i siekamy. Z mleka, mąki i jajka robimy ciasto naleśnikowe. Do posiekanej kapusty dodajemy ciasto naleśnikowe. Szalotkę drobno siekamy z czosnkiem i podsmażamy do zarumienienia, a następnie dodajemy do kapusty. Przyprawiamy solą, pieprzem, majerankiem i kominem. W okrągłych ringach wykładamy placuszki o średnicach ok. 1,5 cm. Placuszki smażymy na gorącym maśle klarowanym do zarumienienia. Usmażone placuszki wykładamy na ręcznik papierowy do odsączenia tłuszczu.
- Sos z kiszonych ogórków:
- Składniki:
- 200 g ogórków kiszonych
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 1 szalotka
- 2 liście laurowe
- Kawałek pora
- 3 kulki ziela angielskiego
- 180 ml wody
- Garść świeżego koperku
- Sól ,Pieprz
- 3 łyżki śmietany 18%
- Wykonanie:
- Szalotkę wraz z obraną i pokrojoną marchewką, pietruszką i porem podsmażamy na łyżce oleju rzepakowego w rondelku. Następnie starte na tarce ogórki kiszone wkładamy do rondelka i dusimy z resztą warzyw. Wywar redukujemy ok. 25 min. Powstały płyn i ugotowane warzywa blendujemy z garścią świeżego koperku.
- Polędwiczka wieprzowa:
- Składniki:
- 1 polędwiczka wieprzowa
- 4 ząbki czosnku
- 1 szalotka
- Sól ,Pieprz
- Kilka gałązek tymianku
- 40 ml wina białego
- 40 ml oleju rzepakowego
- Wykonanie:
- Polędwiczkę wieprzową oczyszczamy z błon i marynujemy ok. 30 min w winie i oleju z rozgniecionymi ząbkami czosnku, gałązkami tymianku i solą. Polędwiczkę wieprzową pieprzymy i smażymy z każdej strony do zarumienienia na rozgrzanym oleju z ząbkami czosnku i gałązkami tymianku. Po podsmażeniu przekładamy polędwiczkę do piekarnika, obkładamy ją tymiankiem i pieczemy ok. 12 min w 180 stopniach C. Polędwiczkę odstawiamy do odpoczęcia na ok. 6 min a następnie kroimy na 1,5 cm plasterki.
- Placuszki z kapusty kiszonej wykładamy na talerzu. Kładziemy na nie pod skosem polędwiczki wieprzowe, obok łyżką wykładamy sos ogórkowy, tworząc ozdobne łezki. Całość talerza stroimy gałązkami koperku.
- https://www.oetker.pl/pl-pl/index
- Małgorzata Szymonek
- I Makaroniki z czekoladowym ganachem i konfiturą z porzeczek
- II Polędwica wieprzowa z krokietem z kapusty kiszonej, grzybami, zawinięta w paski z ogórka kiszonego oraz puree z selera i pietruszki, gruszką w czerwonym winie i olejem koperkowym
- I Makaroniki z czekoladowym ganachem i konfiturą z porzeczek
- Składniki:
- 100g białka
- 100g cukru
- 130g mąki migdałowej
- 150g cukru pudru
- Wykonanie:
- Białka ubić jak na bezę. Mąkę migdałową przesiać z cukrem pudrem, następnie wymieszać. Do ubitej bezy dodać mieszankę mąki migdałowej i cukru pudru w dwóch partiach. Rozcierać masę o ścianki misy do momentu, aż masa będzie spływać ze szpatułki wstążkami. Przełożyć do rękawa cukierniczego. Wyciskać małe krążki na blaszkę wyłożoną matą do pieczenia. Blachę dokładnie opukać od spodu. Makaroniki powinny się ładnie rozlać na kształt gładkich krążków. Odstawić na 30 minut do wyschnięcia. Rozgrzać piekarnik do 140 stopni C. Po 30 minutach włożyć blaszkę z makaronikami. Piec około 15 minut. Makaroniki powinny być suche i mieć tzw. stopkę. Wyciągnąć blaszkę i pozostawić do ostygnięcia.
- Ganache czekoladowy:
- Składniki:
- 100g śmietanki kremówki
- 100g gorzkiej czekolady 64%
- Wykonanie:
- Śmietankę podgrzać, wrzucić czekoladę i mieszać do rozpuszczenia się. Pozostawić do ostygnięcia i stężenia. Ubić ręcznym mikserem.
- Konfitura z czerwonej porzeczki:
- Składniki:
- 100g czerwonej porzeczki
- 30ml wody
- 1 łyżka cukru
- Wykonanie:
- Porzeczki włożyć do rondelka. Zasypać cukrem i podlać wodą. Smażyć do uzyskania gęstej konfitury.
- Makaroniki przekładać ganachem, zrobić mały otwór i łyżeczką włożyć konfiturę z porzeczek.
- Zamknąć makaronik drugą połówką.
- II Polędwica wieprzowa z krokietem z kapusty kiszonej, grzybami, zawinięta w paski z ogórka kiszonego oraz puree z selera i pietruszki, gruszką w czerwonym winie i olejem koperkowym
- Polędwica wieprzowa:
- Składniki:
- 1 kg polędwicy wieprzowej
- Kilka gałązek świeżego tymianku
- 100g masła
- 3 łyżki oleju
- Sól i pieprz
- Wykonanie:
- Polędwicę oczyścić z włókien, przekroić na 3 równe części. Oprószyć solą i pieprzem, dodać tymianku i oleju. Dokładnie natrzeć i odstawić. Na patelni rozgrzać olej wraz z masłem. Polędwicę smażyć na złoty kolor ze wszystkich stron. Wrzucić tymianek, masło i obficie bastować. Smażyć około 15 minut. Polędwica powinna być w środku lekko różowa, ale nie surowa.
- Puree z selera
- Składniki:
- Pół selera bulwiastego
- 2 pietruszki
- Pół litra mleka
- Pęczek koperku
- 50g masła
- Wykonanie:
- Seler i pietruszkę obrać, opłukać i pokroić w kostkę. Włożyć do rondelka, zalać mlekiem, dodać pęczek koperku i masło. Gotować do uzyskania miękkości. Warzywa wrzucić do blendera, bez mleka, w którym się gotowało. Blendować na gładko, a w miarę potrzeby podlać mlekiem w celu uzyskania gładkiego puree. Doprawić solą i pieprzem. Dodatkowo przetrzeć przez sito.
- Krokiet z kapusty kiszonej:
- Składniki:
- 500g kapusty kiszonej
- 2 liście laurowe
- Kilka ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka kminku
- 300g grzybów
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 gałązki świeżego tymianku
- 50 g masła
- 1-2 ogórki kiszone
- Wykonanie:
- Kapustę odcisnąć, włożyć do garnka i zalać wodą. Dodać liście laurowe, ziele angielskie i kminek. Gotować przez około 40 minut, aż zmięknie. Na patelni rozgrzać masło. Cebulę drobno posiekać i podsmażyć, Grzyby pokroić i dorzuć do smażącej się cebuli. Rozgnieść 2 ząbki czosnku, posiekać tymianek i dorzucić do smażących się grzybów. Kiedy grzyby się wysmażą, wyciągnąć czosnek. Ugotowaną kapustę przełożyć na deskę, wyciągnąć liście laurowe i ziele angielskie. Kapustę wraz z grzybami przesiekać. Ogórki kiszone obrać ze skórki. Obieraczką wyciąć wąskie paski, ułożyć je na desce. Na paskach ułożyć kapustę z grzybami i zawinąć w formie krokiecika.
- Gruszki w winie:
- Składniki:
- 2 gruszki
- 200ml czerwonego wina
- 4 goździki
- 30g cukru
- Sól, pieprz
- Wykonanie:
- Gruszki obrać i przepołowić, wyciąć gniazda nasienne. Do rondelka wlać czerwone wino, dodać cukier i goździki. Gotować gruszki na małym ogniu do uzyskania miękkości. Wyciągnąć i odłożyć. Wino redukować do momentu uzyskania gęstego syropu.
- Olej koperkowy
- Składniki:
- Duży pęczek koperku
- 200ml oleju rzepakowego
- Wykonanie:
- Do blendera kielichowego włożyć koperek i wlać olej. Blendować około 10 minut. Na misce położyć sitko, na sitku gazę i wlać zblendowany olej z koperkiem, który powoli będzie się filtrował.
- Polędwiczkę przekroić pod skosem na pół. Ułożyć na talerzu, obok ułożyć połowę gruszki i roladkę z kiszonej kapusty. Wyłożyć puree z selera i pietruszki, polać odrobiną oliwy koperkowej.
- Joanna Szymanowska:
- I Makaroniki bounty
- II Placuszki z kapustą kiszoną i sałatką z kiszonego ogórka w towarzystwie polędwiczki wieprzowej w sosie z kiszonego ogórka
- I Makaroniki bounty
- Makaroniki
- Składniki:
- 100g białka
- 100g cukru
- 130g mąki migdałowej
- 150g cukru pudru
- Wykonanie:
- Białka ubić jak na bezę. Mąkę migdałową przesiać z cukrem pudrem, następnie wymieszać.
- Do ubitej bezy dodać mieszankę mąki migdałowej i cukru pudru w dwóch partiach.
- Rozcierać masę o ścianki misy do momentu, aż masa będzie spływać ze szpatułki wstążkami.
- Przełożyć do rękawa cukierniczego. Wyciskać małe krążki na blaszkę wyłożoną matą do pieczenia. Blachę dokładnie opukać od spodu. Makaroniki powinny się ładnie rozlać na kształt gładkich krążków. Odstawić na 30 minut do wyschnięcia. Rozgrzać piekarnik do 140 stopni C. Po 30 minutach włożyć blaszkę z makaronikami, piec około 15 minut. Makaroniki powinny być suche i mieć tzw. stopkę. Wyciągnąć blaszkę i pozostawić do ostygnięcia.
- Ganache z ciemnej czekolady do makaroników:
- Składniki:
- 150g czekolady gorzkiej
- 200g śmietanki 36%
- Wykonanie:
- Czekoladę posiekać na drobne kawałeczki i wsypać do miski. Do rondelka wlać śmietankę i podgrzewać do temp. 80 stopni Celsjusza. Czekoladę zalać śmietaną i mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Ganache z ciemnej czekolady wlać do rękawa i zostawić w lodówce do ostygnięcia na 1h.
- Ganache kokosowy do makaroników:
- Składniki:
- 200g czekolady białej
- 200g śmietanki 36%
- 50g masła
- 2 laski wanilii
- 3 łyżki wiórków kokosowych
- Wykonanie:
- Czekoladę posiekać na drobne kawałeczki i wsypać do miski. Laskę wanilii rozcinamy wzdłuż i tępą stroną noża wydrążamy pestki. Do rondelka dodać laskę z pestkami wanilii, wlać śmietankę i podgrzewać do temp. 80 stopni Celsjusza. Do masy dodajemy masło i czekamy aż produkty się połączą. Czekoladę zalać śmietaną i mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie dodajemy wiórków kokosowych i mieszamy. Ganache kokosowy wlać do rękawa i zostawić w lodówce do ostygnięcia na ok 1h.
- Na makaroniki wylewamy ganache z ciemnej czekolady pod kątem 90 stopni. Następnie do środka, również pod kątem 90 stopni, wyciskamy ganache kokosowy. Zamykamy makaronik drugą jego częścią.
- II Placuszki z kapustą kiszoną i sałatką z kiszonego ogórka w towarzystwie polędwiczki wieprzowej w sosie z kiszonego ogórka
- Składniki:
- 3 jajka
- 3 łyżki smalcu
- 1,5 łyżki mąki
- 1 Łyżka sera gouda
- 1 łyżka śmietany 18%
- 150g odsączonej kapusty kiszonej
- 1 marchewka
- 1 papryka czerwona
- 1 ziemniak
- 4 plastry boczku
- Pół pęczka szczypiorku
- Pół pęczka koperku
- Pół pęczka pietruszki
- sól ,pieprz
- 5 ogórków kiszonych
- 1/3 czerwonej cebuli
- 2 łyżeczki cukru
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 0,5-1 łyżeczki musztardy
- 150ml wina białego
- Wykonanie:
- Kiszone ogórki obieramy ze skóry i kroimy wzdłuż. Następnie ogórki kroimy w plastry i wkładamy do miseczki. Czerwoną cebulę drobno kroimy w kosteczkę i wrzucamy do miski z ogórkami. Doprawiamy cukrem, musztardą i oliwą. Wszystko mieszamy i zostawiamy na 15 min. Na tarce (grube oczka) ścieramy marchewkę i ziemniaka. Paprykę, kapustę, boczek, szczypiorek, koperek i pietruszkę drobno kroimy. Jaja roztrzepujemy z mąką, solą i pieprzem. Dodajemy do nich kapustę, marchewkę, ziemniaki, boczek i szczypiorek. Wszystko mieszamy. Na rozgrzaną patelnię dodajemy smalec i pieczemy placuszki do uzyskania złotego koloru. Pod koniec pieczenia na górną stronę placuszka dodajemy pół łyżeczki startego sera. Placuszki wyjmujemy na ręcznik papierowy. Następnie robimy na nim kleksy ze śmietany, którą wcześniej doprawiliśmy solą i pieprzem. Dodajemy posiekany koperek i pietruszkę. Na całość kładziemy surówkę z kiszonego ogórka. Polędwiczkę wieprzową obieramy z błonek, doprawiamy solą, pieprzem, musztardą i zalewamy winem. Odstawiamy na 20 min. Zamarynowana polędwicę wkładamy na rozgrzaną patelnię z odrobiną oliwy z oliwek. Smażymy każdy bok ok. 3-4 min. Następnie polędwicę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C na czas 8 min. Gotowe mięso odkładamy do odpoczynku na 5-6 min i rozkrawamy na plastry.
- Sos z kiszonego ogórka
- Składniki:
- 2 marchewki
- 300g boczku
- 2 pietruszki
- 1 por
- Pół cebuli
- Wykonanie:
- Warzywa kroimy i obsmażamy. Do garnka z wodą wkładamy pokrojony boczek i dokładamy warzywa. Wszystko zalewamy niewielką ilością wody i gotujemy przez ok. 30 min. Wywar odsączamy i wlewamy na patelnię. Czekamy aż odparuje,. Dodajemy sosu z ogórka i również czekamy aż odparuje. Do wywaru dodajemy masło.
- Placuszki układamy na talerz, robimy na nich kleksy ze śmietany. Dodajemy posiekany koperek i pietruszkę. Na całość kładziemy surówkę z kiszonego ogórka. Obok placuszków układamy polędwiczki wieprzowe i polewamy sosem z kiszonego ogórka.
- Anna Brandt
- I Makaroniki z kremem porzeczkowo-malinowym
- II Stek wołowy z galaretką i sosem z kiszonego ogórka, musem z kiszonego ogórka, chipsem z sera i kiszonego ogórka, sałatką z kiszonego ogórka oraz karmelizowaną gruszką
- I Makaroniki z kremem porzeczkowo-malinowym
- Makaroniki
- Składniki:
- 100g białka
- 100g cukru
- 130g mąki migdałowej
- 150g cukru pudru
- Wykonanie:
- Białka ubić jak na bezę. Mąkę migdałową przesiać z cukrem pudrem, następnie wymieszać. Do ubitej bezy dodać mieszankę mąki migdałowej i cukru pudru w dwóch partiach. Rozcierać masę o ścianki misy do momentu, aż masa będzie spływać ze szpatułki wstążkami. Przełożyć do rękawa cukierniczego. Wyciskać małe krążki na blaszkę wyłożoną matą do pieczenia. Blachę dokładnie opukać od spodu. Makaroniki powinny się ładnie rozlać na kształt gładkich krążków. Odstawić na 30 minut do wyschnięcia. Rozgrzać piekarnik do 140 stopni C. Po 30 minutach włożyć blaszkę z makaronikami, piec około 15 minut. Makaroniki powinny być suche i mieć tzw. stopkę. Wyciągnąć blaszkę i pozostawić do ostygnięcia.
- Krem porzeczkowo-malinowy :
- Składniki:
- 100 g czerwonej porzeczki
- 100 g malin
- 100 g mascarpone
- Kilka lisków świeżej mięty
- 2 gałązki czerwonej porzeczki do dekoracji
- Sok z połówki cytryny
- 1 łyżka cukru
- 2 łyżki białego wytrawnego wina
- Wykonanie:
- Porzeczki i maliny z dodatkiem cukru smażymy. Podlewamy białym winem, dodajemy 2 listki mięty. Całość przecieramy przez drobne sitko i studzimy. Mascarpone ubijamy z musem na gęsty krem. Przekładamy do rękawa cukierniczego.
- Makaroniki przekładamy kremem i układamy na talerzu.
- II Stek wołowy z galaretką i sosem z kiszonego ogórka, musem z kiszonego ogórka, chipsem z sera i kiszonego ogórka, sałatką z kiszonego ogórka oraz karmelizowaną gruszką
- Sos z kiszonego ogórka:
- Składniki:
- 2 szalotki
- 2 białe części pora
- Sól, cukier i pieprz do smaku
- 3 gałązki koperku
- 50 ml białego wina
- Masło
- Oliwa z oliwek
- 90 ml śmietanki 30%
- Ok. 4 średniej wielkości ogórki kiszone
- Wykonanie:
- Na rozgrzanej patelni z dodatkiem masła i oliwy szklimy pokrojoną w drobną kostkę szalotkę. Dodajemy pokrojoną w drobną kostkę białą część porów, chwilę podsmażamy stale mieszając. Dolewamy białego wina i chwilę czekamy, aż alkohol odparuje.Doprawiamy odrobiną cukru i soli, dolewamy śmietankę i gotujemy na wolnym ogniu. Na drugiej patelni podsmażamy na maśle obrane ze skóry i starte na tarce ogórki kiszone, następnie dokładamy je do sosu. Od razu zdejmujemy z ognia i miksujemy w blenderze z dodatkiem świeżego koperku.
- Galaretka z kiszonego ogórka:
- Składniki:
- 100 ml wody z kiszonych ogórków
- 1 łyżka miodu
- 2 gałązki koperku
- 1 łyżeczka musztardy
- 1 g agaru
- Wykonanie:
- Odsączoną na sitku wodę z kiszonych ogórków podgrzewamy w rondelku z dodatkiem miodu, musztardy i koperku. Dodajemy agar i cały czas mieszamy. Powstały płyn wylewamy na płaski talerz i odkładamy na ok. 30 min do lodówki, aż galaretka stężeje.
- Mus z kiszonego ogórka:
- Składniki:
- 80 g kiszonych ogórków (obranych ze skóry)
- 50 g śmietanki 30%
- 1 jajko
- 5 ml oliwy z oliwek
- Sól i cukier do smaku
- 50 ml gorącej wody
- Łyżka koperku
- Wykonanie:
- Wszystkie składniki blendujemy na gładką masę i przelewamy do silikonowych foremek. Na blachę wlewamy gorącą wodę i pieczemy w piekarniku 120 st. C przez czas 30-40 min. Następnie chłodzimy w lodówce i wykładamy delikatnie mus z foremek.
- Sałatka z kiszonego ogórka:
- Składniki:
- 1 zielony ogórek
- Oliwa z oliwek
- Pół czerwonej cebuli
- Sól, pieprz
- Ogórek kiszony
- Wykonanie:
- Ze świeżego ogórka wykrawamy okrągłe kulki, usuwamy pestki. Tak powstały „koszyczek” marynujemy w oliwie i soku z kiszonego ogórka. Ogórka i cebulkę bardzo drobno kroimy, doprawiamy oliwą, pieprzem i napełniamy „koszyczek” ze świeżego ogórka.
- Chips z kiszonego ogórka:
- Składniki:
- 50 g starego parmezanu
- 30 g startego kiszonego ogórka, odsączonego z soku
- Wykonanie:
- Starty ser łączymy z ogórkiem. Na papierze do pieczenia układamy masę, nadając jej okrągłą formę chipsa. Całość powinna mieć grubość ok 2-3 mm. Pieczemy ok 10-12 min w piekarniku nagrzanym do 185 st. C, aż do zrumienienia się.
- Stek z polędwicy wołowej:
- Składniki:
- 200 g steka z polędwicy wołowej
- Sól, pieprz
- Oliwa z oliwek
- Masło
- 2 gałązki świeżego tymianku
- 60 ml białego wina
- Wykonanie:
- Stek prószymy solą i smażymy na rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy przez czas ok. 2-3 min z każdej strony. Podlewamy białym winem. Pod koniec smażenia bastujemy masłem z dodatkiem świeżych ziół (rozmaryn, tymianek).
- Karmelizowana gruszka i pietruszka:
- Składniki:
- 2 ćwiartki gruszki
- 1 pietruszka
- Sól, pieprz
- 1 łyżka miodu
- sok z kiszonego ogórka
- Wykonanie:
- 2 ćwiartki gruszki delikatnie posypujemy cukrem i smażymy na złoty kolor z odrobiną masła. Tak samo postępujemy z pietruszką. Na koniec podlewamy wodą z kiszonego ogórka. Gdy woda wyparuje, odkładamy całość na bok.
- Następnie wszystko wykładamy na talerz.
- Michał Podulski
- I Makaroniki z kremem z białej czekoladą i porzeczkami
- II Stek z szynki wieprzowej z plackami z gotowanych ziemniaków, kapustą i surówką z ogórka małosolnego i jabłka, podane z sosem winno-śmietanowym z pieczarkami
- I Makaroniki z kremem z białej czekoladą i porzeczkami
- Makaroniki:
- Składniki:
- 100g białka
- 100g cukru
- 130g mąki migdałowej
- 150g cukru pudru
- Wykonanie:
- Białka ubić jak na bezę. Mąkę migdałową przesiać z cukrem pudrem, następnie wymieszać. Do ubitej bezy dodać mieszankę mąki migdałowej i cukru pudru w dwóch partiach. Rozcierać masę o ścianki misy do momentu, aż masa będzie spływać ze szpatułki wstążkami. Przełożyć do rękawa cukierniczego. Wyciskać małe krążki na blaszkę wyłożoną matą do pieczenia. Blachę dokładnie opukać od spodu. Makaroniki powinny się ładnie rozlać na kształt gładkich krążków. Odstawić na 30 minut do wyschnięcia. Rozgrzać piekarnik do 140 stopni C. Po 30 minutach włożyć blaszkę z makaronikami, piec około 15 minut. Makaroniki powinny być suche i mieć tzw. stopkę. Wyciągnąć blaszkę i pozostawić do ostygnięcia.
- Krem z białej czekolady i porzeczkami:
- Składniki:
- 200g śmietanki 36%
- 3 tabliczki czekolady białej
- 100g konfitury z porzeczki czerwonej
- porzeczki
- Wykonanie:
- Zagotowujemy śmietankę. Zdejmujemy z ognia, skruszamy czekoladę. Mieszamy aż do pozyskania kremowej konsystencji. Następnie dodajemy konfiturę, mieszamy i przelewamy do zimnego naczynia. Wkładamy do lodówki na 30 min, aby krem zgęstniał.
- Następnie blendujemy masę aż stanie się puszysta (około 3 minuty).
- Makaroniki przekładać kremem. Zamknąć makaronik drugą połówką.
- II Stek z szynki wieprzowej z plackami z gotowanych ziemniaków, kapustą i surówką z ogórka małosolnego i jabłka, podane z sosem winno-śmietanowym z pieczarkami
- Składniki:
- 3 steki wieprzowe z szynki
- 2 średnie ziemniaki
- 300g kapusty kiszonej
- 2 ogórki małosolne
- 1/2 jabłka
- 1 szalotka
- pęczek koperku
- 1 duża pieczarka
- 200ml wywaru warzywnego
- 150ml białego wina
- 100ml śmietanki 36%
- świeży tymianek
- sól,pieprz
- 2 ząbki czosnku
- 3 plastry boczku wędzonego
- Wykonanie:
- Mięso delikatnie rozbijamy i nacieramy solą. Smażymy na oleju rzepakowym trzy minuty z każdej strony. Następnie dodajemy 40g masła, dwa rozgniecione ząbki czosnku i garść świeżego tymianku. Bastujemy i pozwalamy aby mięso przez około 5 minut gotowało się w maśle. Następnie odkładamy na czas około 30 min. na ręcznik papierowy. Pozostałe na patelni masło przecedzamy przez sitko, a następnie przysmażamy pieczarkę pokrojoną w kostkę. Wlewamy wino, odparowujemy przez około 30 sek. i zalewamy wywarem. Dodajemy sól i pieprz do smaku, redukujemy płyn o połowę. Następnie dodajemy śmietankę i chwilę zagotowujemy sos na małym ogniu. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, a następnie gotujemy do uzyskania miękkości. Kapustę wkładamy do rondelka, wlewamy wodę nad ponad połowę przykrycia kapusty. Dodajemy sól, pieprz i starty kminek. Gotujemy do uzyskania miękkości. Kapustę i ziemniaki studzimy, ziemniaki przepuszczamy przez praskę, kapustę szatkujemy. Dodajemy pokrojony w kostkę boczek. Rękami łączymy składniki, aż powstanie jednolita masa. Formujemy placuszki i przysmażamy z obu stron na złoty kolor.
- Ogórki małosolne i jabłko kroimy na równą kostkę. Dodajemy posiekaną szalotkę, kminek, odrobinę soli, pieprz, łyżkę oleju rzepakowego i koperek. Całość mieszamy.
- Na talerz wykładamy placuszka, kawałki mięsa, surówkę. Całość oblewamy sosem i obsypujemy koperkiem.
- Misza Kopacz
- I Makaroniki z ciemną czekoladą
- II Kotlety ziemniaczane z kiszoną kapustą, smażoną wołowiną i sałatką winegret
- I Makaroniki z ciemną czekoladą
- Makaroniki:
- Składniki:
- 100g białka
- 100g cukru
- 130g mąki migdałowej
- 150g cukru pudru
- Wykonanie:
- Białka ubić jak na bezę. Mąkę migdałową przesiać z cukrem pudrem, następnie wymieszać. Do ubitej bezy dodać mieszankę mąki migdałowej i cukru pudru w dwóch partiach. Rozcierać masę o ścianki misy do momentu, aż masa będzie spływać ze szpatułki wstążkami. Przełożyć do rękawa cukierniczego. Wyciskać małe krążki na blaszkę wyłożoną matą do pieczenia. Blachę dokładnie opukać od spodu. Makaroniki powinny się ładnie rozlać na kształt gładkich krążków. Odstawić na 30 minut do wyschnięcia. Rozgrzać piekarnik do 140 stopni C. Po 30 minutach włożyć blaszkę z makaronikami, piec około 15 minut. Makaroniki powinny być suche i mieć tzw. stopkę. Wyciągnąć blaszkę i pozostawić do ostygnięcia.
- Krem z ciemnej czekolady
- Składniki:
- 2 tabliczki czekolady
- śmietanka 36%
- skórka z cytryny
- Wykonanie:
- Rozpuszczamy czekoladę w kąpieli wodnej, dolewamy 50ml śmietanki, mieszamy. Zostawiamy do ostygnięcia.
- Wypełniamy makaroniki. Całość posypujemy skórką z cytryny.
- II Kotlety ziemniaczane z kiszoną kapustą, smażoną wołowiną
- Składniki:
- 100g wołowiny
- 300g ziemniaków
- 2 cebule
- 100g kapusty kiszonej
- 50g masła
- 50ml mleka
- 1 burak
- 2 ogórki kiszone
- 20ml oliwy
- koperek
- 50g mąki
- 1 jajko
- sól,pieprz,kminek
- Wykonanie:
- Gotujemy ziemniaki. Dwa odkładamy na później. Podsmażamy cebulkę na oleju rzepakowym. Do ziemniaków dolewamy mleko, masło, cebulkę i mieszamy do uzyskania puree. Kiedy ziemniaki ostygną, dorzucamy mąkę i jedno jajko. Mieszamy, tworząc ciasto ziemniaczane. Kapustę którą wcześniej zamoczyliśmy w wodzie, wrzucamy na patelnię z podsmażoną cebulką. Dorzucamy kminek, pieprz, koperek i dusimy. Z ziemniaków formujemy kotlety, w środek wkładamy kapustę, zamykamy całość i smażymy na oleju (5 minut z każdej strony). Kroimy pozostałe ziemniaki, buraki i ogórki w kostkę i zaprawiamy oliwą, solą, pieprzem i koperkiem. Wołowinę smażymy na mocno rozgrzanej patelni po 2 minuty z każdej strony. Następnie dokładamy masło i bastujemy.
- Wołowinę po pokrojeniu wykładamy na talerz. Obok nakładamy kotlety ziemniaczane z kiszoną kapustą
- Tomek Marczewski
- I Makaroniki z kremem czekoladowo waniliowym
- II Fuczki bieszczadzkie ze stekiem wołowym i sosem grzybowym oraz puree z warzyw
- I Makaroniki z kremem czekoladowo waniliowym
- Makaroniki
- Składniki:
- 100g białka
- 100g cukru
- 130g mąki migdałowej
- 150g cukru pudru
- Wykonanie:
- Białka ubić jak na bezę. Mąkę migdałową przesiać z cukrem pudrem, następnie wymieszać. Do ubitej bezy dodać mieszankę mąki migdałowej i cukru pudru w dwóch partiach. Rozcierać masę o ścianki misy do momentu, aż masa będzie spływać ze szpatułki wstążkami. Przełożyć do rękawa cukierniczego. Wyciskać małe krążki na blaszkę wyłożoną matą do pieczenia. Blachę dokładnie opukać od spodu. Makaroniki powinny się ładnie rozlać na kształt gładkich krążków. Odstawić na 30 minut do wyschnięcia. Rozgrzać piekarnik do 140 stopni C. Po 30 minutach włożyć blaszkę z makaronikami, piec około 15 minut. Makaroniki powinny być suche i mieć tzw. stopkę. Wyciągnąć blaszkę i pozostawić do ostygnięcia.
- Kremem czekoladowo waniliowym:
- Składniki:
- 100 ml śmietany 36%
- tabliczka czekolady
- dwie laski wanilii
- Wykonanie:
- Z wanilii usuwamy nasionka. Śmietanę z czekoladą podgrzewamy, mieszając do uzyskania gładkiej masy. Dodajemy wanilię, jeszcze raz mieszamy. Odstawiamy do lodówki.
- Wypełniamy makaroniki i układamy na talerzu.
- II Fuczki bieszczadzkie ze stekiem wołowym i sosem grzybowym oraz puree z warzyw
- Ciasto:
- Składniki:
- szklanka mąki
- szklanka mleka lub śmietany
- jajka 3 szt.
- Placki:
- Składniki:
- 500g kapusty kiszonej
- 2 marchewki
- 4 szalotki
- pół główki czosnku
- natka pietruszki i koperku
- olej
- Mięso i sos:
- Składniki:
- Polędwica wołowa
- czosnek
- Tymianek
- masło
- grzyby
- szparagi
- papryka ostra w proszku
- szalotka
- Puree
- Składniki:
- seler
- dwie pietruszki
- dwie marchewki
- cebula
- czosnek
- natka pietruszki x2
- masło 100g
- śmietana 30% 100g
- Wykonanie:
- Puree:
- Składniki puree kroimy na mniejsze kawałki i gotujemy na nich wywar. Po ok. 40 min wyjmujemy seler, pietruszkę i marchewkę. Blendujemy wymienione składniki z masłem i śmietaną oraz świeżą natką pietruszki.
- Placki:
- Kapustę gotujemy, po czym odstawiamy do ostygnięcia. Marchewki ścieramy na tarce, szalotkę kroimy w kostkę, podobnie jak i czosnek, oraz zielone natki. Dodajemy warzywa do kapusty i zalewamy ciastem, powstałym w wyniku zmieszania się ze sobą składników. Mieszamy wszystko dokładnie. Na patelni formujemy placki i smażymy z dwóch stron do zrumienienia.
- Mięso i sos:
- Mięso marynujemy w oleju, soli, pieprzu, tymianku i ostrej papryce w proszku. Po ok. 20 min smażymy z jednej strony na mocno rozgrzanej oliwie. Następnie odwracany na drugą stronę i dodajemy masła. Bastujemy z tymiankiem i czosnkiem. Po ok. 4 min zdejmujemy składniki z patelni. Dodajemy na nią pokrojoną szalotkę i grzyby i smażymy. Dodajemy również końcówki szparagów i redukujemy do uzyskania konsystencji sosu wraz ze śmietaną 30%.
- Na talerzu kładziemy usmażony placek, dodajemy puree. Na to kładziemy steka i polewamy sosem grzybowym. Dekorujemy talerz.
podziel się: