W drugiej części odcinka uczestnicy mieli do dyspozycji tylko resztki z poprzedniej konkurencji. To wyjątkowy aspekt tego zadania - kucharze działali w duchu "zero waste", starając się stworzyć wyjątkowe danie, nie marnując ani grama produktów. Jak im się to udało?:)
- Maciej Pisarczyk
- I Łosoś ze szparagami z sosem beurre blanc
- Składniki:
- 200g łososia
- 3 szparagi
- 1 szalotka
- 100ml Octu winnego/białego wina
- Masło
- Cukier
- sól
- 100ml soku z cytrusów (u mnie cytryna i limonka)
- 1g agaru
- Wykonanie:
- Łososia peklujemy w mieszaninie cukru z solą (1:1). Po 30 minutach płuczemy pod bieżącą wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym. Szparagi gotujemy w 500ml wody oraz 50g masła. Po ok 3 minutach wrzucamy do wody z lodem. Osuszonego łososia wrzucamy na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju skórą do dołu. Po przyrumienieniu skórki bastujemy masłem, około minutę. Sok z cytryny mieszamy z agarem i gotujemy przez 1 minutę. Doprawiamy cukrem do smaku. Następnie przecieramy przez sitko i umieszczamy w rękawie cukierniczym. Ocet winny/wino białe redukujemy z szalotkami (do około 2-3 łyżek), cedzimy przez sitko. Redukcję wrzucamy na patelnię oraz wykańczamy 100g masła.
- Podanie:
- Łososia podajemy na talerzu ze szparagami, szparagi dekorujemy żelem z cytrusów, polewamy sosem beurre blanc.
- https://www.makro.pl/
- Anna Brandt
- I Kluski lane z białych warzyw w sosie z pora z karmelizowaną gruszką w białym winie i boczniakami z patelni
- Kluski
- Składniki:
- 1 seler (korzeń)
- 2 pietruszki (korzeń)
- Połowa szalotki
- 3 jajka
- 150 g mąki
- 1 ząbek czosnku
- Kilka gałązek tymianku (świeżego)
- Biała część pora
- Starta skórka z połowy cytryny (zest)
- Sól
- Pieprz
- Gałka muszkatołowa
- Poznaj Tefal Ingenio https://swiatingenio.pl/
- Wywar do klusek:
- Składniki:
- 2 liście laurowe
- 4 goździki
- 6 ziarenek pieprzu
- Sos:
- Pół szalotki
- 1 por
- Łyżka miodu
- Śmietanka 30% (80 ml)
- Mleko 3,2% (80 ml)
- Karmelizowana gruszka:
- Składniki:
- Pół gruszki
- 50 ml czerwonego wina (wytrawnego)
- Szczypta cukru
- Gałązka świeżego tymianku
- Pół łyżeczki miodu
- 2 goździki
- Boczniak:
- 100 g boczniaków
- Łyżka masła
- Sól
- Pieprz
- Gałązka świeżego tymianku
- Chips z sera dojrzewającego:
- 50g sera dojrzewającego (parmezan)
- Wykonanie:
- Kluski lane:
- Warzywa obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Wrzucamy do rozgrzanego rondelka z oliwą i smażymy, aż do momentu lekkiego zrumienienia. Przyprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem. Całość zalewamy wywarem z 2 liści laurowych, pieprzu czarnego (w ziarnkach) i 4 goździków. Gotujemy, aż warzywa zmiękną. Całość blendujemy i przekładamy do miski. Do tego dodajemy 3 jajka, mąkę i całość mieszamy. Do tak przygotowanego ciasta dodajemy zest z połowy cytryny. Przekładamy do rękawa cukierniczego i wlewamy do pozostałej, gotującej się części wywaru. Kluski gotujemy do momentu wypłynięcia, po czym odcedzamy i wrzucamy je na patelnie z masłem i tymiankiem. Całość rumienimy.
- Sos:
- Szalotkę i pora kroimy w piórka. Wrzucamy warzywa na rozgrzaną patelnię z masłem, po czym dodajemy świeżego tymianku. Całość chwilę szklimy na patelni, po chwili dodajemy śmietankę oraz mleko. Sos doprawiamy solą i miodem i gotujemy ok. 10 min na wolnym ogniu. Gotowy sos blendujemy.
- Karmelizowana gruszka:
- Gruszkę kroimy w cienkie plasterki i wrzucamy na patelnię z masłem. Karmelizujemy owoc z cukrem, zalewamy winem i doprawiamy tymiankiem, goździkami i miodem. Całość chwilę gotujemy — do momentu odparowania alkoholu — i odstawimy na bok.
- Boczniak:
- Boczniaki kroimy w paski. Wrzucamy na bardzo mocno rozgrzaną patelnię z dodatkiem masła. Smażymy do momentu zrumienienia grzyba, dodajemy tymianek i przyprawy, po czym odkładamy na bok.
- Chips:
- Trzemy ser na małych oczkach. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni C. Starty ser wykładamy na papier do pieczenia, ugniatamy i nadajemy mu okrągłą formę. Pieczemy aż do uzyskania złocistego koloru.
- Sposób podania:
- Na talerz wylewamy sos. Na to kładziemy kluski i polewamy gruszkę w winie, obok układamy boczniaki. Całość ozdabiamy połamanym chipsem.
- https://www.oetker.pl/pl-pl/index
- Mauro Amarante
- I Tagiatelle alla norma na bogato
- Makaron
- Składniki:
- 100 g mąki białej pszennej
- 1 jajko
- Gruboziarnista sól morska
- Sos:
- Składniki:
- Pół bakłażana
- Pół papryki czerwonej
- Pół Szalotki
- 1 ząbek czosnku
- Łyżeczka kaparów
- 150 g pomidorków cherry
- 50 ml Oliwy
- Mięta świeża
- Sól
- Pieprz
- Wykonanie:
- Makaron:
- Mieszamy mąkę i jajko do momentu wyrobienia masy. Formujemy z tego kulę i foliujemy. Ciasto odpoczywa ok. 20 minut, po czym wałkujemy do grubości 0,5 mm i kroimy w paski na długości 25 cm. Zagotowujemy 1,5 L wody w garnku i solimy gruboziarnistą solą morską. W momencie gdy woda się zagotuje, wrzucamy makaron i gotujemy go ok. 3 minuty. Nie wylewamy wody. Bezpośrednio z garnka wyciągamy makaron i wkładamy go do sosu (przepis poniżej).
- Sos:
- Kroimy bakłażana w kostki, po czym solimy i odczekujemy ok. 5 min. aż stracą gorzkawy posmak. Kroimy szalotkę w piórka. Wylewamy trochę oliwy na patelnię i podgrzewamy. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy szalotkę i ząbek czosnku w koszulce. W momencie zeszklenia dodajemy bakłażany i pokrojoną paprykę. Po ok. 3 min. do smażących się już warzyw dodajemy pokrojoną w kostkę cukinię, miętę i kapary. Na drugiej patelni na niewielkiej ilości oliwy smażymy pokrojone pomidorki. W momencie gdy pomidorki się podduszą, dodajemy je na patelnię z warzywami. Wszystko razem smażymy, dodajemy sól, pieprz i zostawiamy na małym ogniu do czasu ugotowania makaronu. Sos mieszamy z makaronem na patelni i dodajemy do tego połowę chochli wody.
- Podanie:
- Na talerz wykładamy ring, bierzemy makaron z patelni za pomocą szczypców i zakręcamy go na chochli. Tak ułożony makaron powoli wkładamy do ringa. Dodajemy odrobinę warzyw z sosu na górę i czekamy 30 sekund, aż trochę wystygnie. Zdejmujemy ring, polewamy odrobiną oliwy i na talerzu układamy resztki warzyw. Dekorujemy listkiem świeżej mięty.
- https://pl.gorenje.com/
- Kamil Zych
- I Congee z dorszem i olejem z chilli i cebulą
- Składniki:
- Ćwierć szklanki ryżu jaśminowego
- 1 jajko
- 2 filety z dorsza
- 3 szalotki
- 3 ząbki czosnku
- 2 cm świeżego imbiru
- 1 czerwona cebula
- Papryczka chilli
- Pęczek zielonej cebulki
- 200 ml oleju rzepakowego
- 100 ml octu
- Łyżeczka cukru
- Sól
- Pieprz
- Sos sojowy
- Olej Sezamowy
- Sos Rybny
- Sezam biały
- Wykonanie:
- Ryż przepłukujemy trzykrotnie. Zagotowujemy wodę w proporcjach ok. 8 razy większych od ryżu. Do wody dodajemy łyżkę oleju rzepakowego i szczyptę soli, a następnie wrzucamy do gotującej się wody wcześniej wypłukany ryż. Gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu ok. pół godziny. Następnie mieszamy ryż rózgą do osiągnięcia konsystencji kleiku. Do ryżu dorzucamy drobno pokrojony imbir, pół ząbka czosnku, siekaną zieloną cebulkę oraz drobno pokrojony filet z dorsza. Całość doprawiamy sosem sojowym, sosem rybnym oraz olejem sezamowym i zdejmujemy z ognia.
- Olej czosnkowy:
- Do rondelka wlewamy olej i dorzucamy do niego pozostały nam czosnek, chilli i szalotkę. Całość gotujemy na małym ogniu ok. 45 min., po czym odcedzamy.
- Dodatki:
- Jajko gotujemy na miękko. Drugi filet z dorsza solimy, a następnie smażymy na rozgrzanej patelni z olejem rzepakowym do momentu uzyskania złotego koloru każdej ze stron. Pokrojoną na drobną kostkę czerwoną cebulę zalewamy zagotowaną wodą z octem w proporcjach 1:1 oraz szczyptą soli i łyżeczką cukru. Po 15 min. odcedzamy.
- Podanie:
- Do głębokiego talerza nalewamy congee. Na górzę układamy usmażony filet z dorsza, jajko, piklowaną czerwoną cebulę i całość polewamy przygotowanym olejem. Potrawę posypujemy sezamem i zieloną cebulką.
- Marta Dulińska
- I Sandacz smażony na maśle z grillowanymi warzywami i zielonymi szparagami polanymi sosem cytrusowo-maślanym
- Sandacz:
- Składniki:
- 1 filet z sandacza
- 20g masła
- Pieprz
- Sól
- Sos:
- Składniki:
- 80g masła
- 2 Łyżki cukru
- 2 pomarańcze
- 2 cytryny
- Sól
- Pieprz
- Warzywa:
- Składniki:
- 1 marchewka
- Pęczek szparagów zielonych
- 2 szalotki
- Łyżka oliwy
- Gałązka świeżego tymianku
- Łyżka soku z cytryny
- Sól
- Pieprz
- Wykonanie:
- Sandacz:
- Filet sandacza solimy i pieprzymy z każdej ze stron. Na rozgrzaną patelnię dodajemy masło i smażymy rybę. Masełkujemy rybę i smażymy ok. minutę z każdej strony.
- Sos:
- Karmelizujemy cukier w rondelku z grubym dnem, dodajemy sok z cytrusów, redukujemy o połowę. Ściągamy rondelek z ognia. Do całej zawartości dodajemy masło i energicznie mieszamy, dopóki całość nie połączy się w masę, która będzie w konsystencji sosu.
- Warzywa:
- Szparagi wrzucamy do osolonej, wrzącej wody na ok. 3 minuty, a następnie blanszujemy je na maśle. Resztę warzyw pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez ok. 25 minut, uprzednio skraplając je sokiem z cytryny, oliwą i przyprawiając odrobiną soli, pieprzem i świeżym tymiankiem. Po tym czasie wyciągamy warzywa z piekarnika i przysmażamy je na patelni, na której wcześniej smażyliśmy szparagi.
- Podanie:
- Szparagi przecinamy na pół i układamy po skosie na talerzu, a na to kładziemy resztę warzyw. Na warzywa wykładamy sandacza i całość polewamy sosem.
- Tomek Marczewski
- I Ryba z warzywami stir-fry
- Składniki:
- Dowolny filet z białej ryby
- 100 g świeżych grzybów
- 1 papryka czerwona
- 1 papryka żółta
- 1 cebula czerwona
- 1 cebula żółta
- 4 ząbki czosnku
- chilli
- 200 g ryżu
- Pół kostki masła
- Olej rzepakowy
- Sos Teriyaki
- Sos rybny
- Sos sojowy
- 200 ml białego wina
- Tymianek
- Wykonanie:
- Do garnka wlewamy odrobinę oliwy, przysmażamy na niej ryż a następnie powoli zalewamy wodą na wysokość ryżu. Proces powtarzamy aż do uzyskania miękkości ryżu. Na koniec dodajemy 100 ml białego wina i 1/4 kostki masła. Mieszamy do uzyskania konsystencji rissotto. Na gorącą patelnię z odrobiną oleju wrzucamy stopniowo wszystkie warzywa, zaczynając od grzybów, cebuli, papryki i czosnku. Smażymy krótko na mocnym ogniu, aż warzywa lekko zmiękną. Dodajemy sosy. Odstawimy na bok. Na tą samą patelnię dodajemy olej i smażymy rybę z jednej strony (skóra), dodajemy pozostałe masło, tymianek, czosnek (cały ząbek), polewamy roztworem masła i oleju rybę od góry. Smażymy 2-3 min. Zdejmujemy rybę z patelni, patelnię zalewamy białym winem, dodajemy masło i redukujemy.
- Podanie
- Na talerzu do ringu wkładamy wąską warstwę ryżu, dopełniamy warzywami. Na to kładziemy rybę i polewamy sosem z patelni.
- Karolina Grzelak
- I Pierogi z farszem z podrobów, smażonego jabłka oraz tymianku, podane z palonym masłem oraz sosem jabłkowo-tymiankowym na czerwonym winie
- Ciasto na pierogi:
- Składniki:
- 300 g mąki pszennej
- 200 ml gorącej wody
- Szczypta soli
- 25 g roztopionego masła
- Palone masło
- Składniki:
- 30 g masła
- Farsz z podrobów, smażonego jabłka oraz tymianu
- Składniki:
- 380 g podrobów
- 80 g szynki pancetta
- 1,5 dużego jabłka
- Kilka gałązek tymianku
- sól
- pieprz
- 1 jajko
- Łyżeczka soku z limonki
- 30 ml oleju rzepakowego
- Łyżka masła
- Sos jabłkowo-tymiankowy na czerwonym winie
- Składniki:
- 50 g masła
- Kilka gałązek tymianku
- 100 ml wina czerwonego
- 80 ml wody
- Szczypta soli
- Szczypta pieprzu
- 1 małe jabłko
- Pół szalotki
- Wykonanie:
- Ciasto na pierogi:
- Wszystkie składniki zagniatamy w mikserze planetarnym do uzyskania jednolitej, miękkiej
- masy. Zagniatamy ciasto w kulkę i odstawiamy pod przykryciem na 15 min.
- Palone masło:
- Mało wrzucamy na ciepłą patelnię, rozpuszczamy i palimy
- Farsz z podrobów, smażonego jabłka oraz tymianu:
- Podroby wraz z szynką pancetta mielimy maszynką do mielenia. Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy masło, podsmażamy szalotkę z jabłkiem. Następnie dodajemy zmielone podroby oraz szynkę pancetta. Całość lekko smażymy, uważając by nie przesuszyć podrobów. Na koniec dodajemy posiekany tymianek a także przyprawiamy solą oraz pieprzem.
- Sos jabłkowo-tymiankowy na czerwonym winie:
- Na rozgrzanej patelni wrzucamy masło i rozpuszczamy. Następnie podsmażamy do zeszklenia szalotkę a także jabłko i na koniec tymianek. Zalewamy wszystko winem i wodą. Redukujemy do powstania gęstego sosu. Na koniec przyprawiamy sos solą oraz pieprzem. Powstały sos blendujemy oraz przecedzamy przez sitko w celu uzyskania jednolitej konsystencji.
- Podanie:
- Na talerzu rozprowadzamy obficie sos. Układamy pierogi. Na koniec polewamy pierogi roztopionym masłem.
- Darek Lisowski
- I Szpinakowe tagiatelle z indykiem i warzywami.
- Składniki:
- 120g mąki pszennej
- 1 jajko
- 100g świeżego szpinaku
- 20 g pistacji
- 100g indyka
- 50g masła
- Pół papryki czerwonej
- 3 pomidorki gałązkowe
- ¼ cebuli
- 5 szparagów
- 1 ząbek czosnku
- 50ml czerwonego wina
- Gałązka rozmarynu
- Gałązka tymianku
- Pół łyżeczki oliwy z oliwek
- Pół łyżeczki soli
- Pół łyżeczki pieprzu
- Wykonanie:
- Mąkę wysypujemy na stolnicę, dodajemy jajko oraz zblendowany szpinak, oliwę z oliwek i
- szczyptę soli. Całość zagniatamy na jednolite ciasto. Indyka kroimy na cienkie plastry i
- przesmażamy na maśle z gałązką rozmarynu, a następnie wyciągamy do osobnej miski.
- Szparagi blanszujemy. Na drugiej patelni smażymy pokrojone warzywa (cebula w piórka,
- papryka w 2 cm kawałki). Z ciasta przygotowujemy tagiatelle i wrzucamy do gotującej się
- wody na 3 minuty. Rozgrzewamy patelnię po indyku, wlewamy łyżkę wody z gotującego się
- makaronu i wrzucamy indyka oraz warzywa i odcedzony makaron. Zalewamy winem i chwilę
- odparowujemy. Wykładamy na talerz i posypujemy pistacjami.
- Podanie:
- Wykładamy na talerz i posypujemy pistacjami.
podziel się: