Marta Śmigaj
Dorsz na makaronie z cukinii, z sosem śmietanowym
- 300 g dorsza
- słodka papryczka, ostra papryczka
- oregano, kurkuma
- mąka pszenna
- cukinia
- śmietanka 30%
- masło
- pieprz, sól
- bulion warzywny
- cytryna
- pomidory
- sałata
- skrobia ziemniaczana
- mięta, kolendra, bazylia
Mieszamy w misce paprykę słodką, ostrą, oregano i kurkumę oraz mąkę pszenną. Wsadzamy dorsza do tej miski, obtaczamy dorsza w tych przyprawach. Odkładamy na chwilę.
Cukinię obieramy obieraczką i robimy paski z cukinii a’la makaron. Wlewamy śmietankę 30% i bulion do garnka, doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy na małym ogniu.
Na patelnię wrzucamy masło i czosnek, dodajemy cukiniowy makaron, smażymy przez 2 minuty. Dodajemy sól, pieprz i skrobię ziemniaczaną. Rybę smażymy na maśle przez 2 minuty.
Sos wlewamy do dorsza na patelni, gotujemy przez 2 minuty, żeby sos się zagęścił.
Bierzemy talerz i nakładamy na niego makaron cukiniowy z jednej strony i na to dorsza z sosem. Po drugiej stronie talerza kładziemy sałatę, pokrojone pomidorki, cytrynę. Danie posypujemy kolendrą, dekorujemy bazylią
Ola Gądek
Mule w sosie pomidorowym z chorizo
- 50 g kiełbaski chorizo
- puszka pomidorów pellati
- pół kg muli
- oliwa z oliwek
- suszona pietruszka
- kiełki
- liście buraka
- pietruszka
- czosnek
- bagietka
Czosnek wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni, podlewamy go odrobiną oleju i pieczemy 15-20 minut. Kroimy kiełbaskę chorizo w plastry, potem w kostkę. Pomidory z puszki kroimy, jeśli nie są pokrojone. Myjemy mule. Kiełbaskę podsmażamy na patelni na oliwie z oliwek, dodajemy upieczony, posiekany czosnek, smażymy, dodajemy pomidory, wszystko razem smażymy jeszcze, mieszamy. Pod koniec smażenia dorzucamy mule, potrząsamy garnkiem (patelnią), smażymy wszystko 5-8 minut, aż mule się otworzą.
Bagietkę nacinamy, oliwę, pietruszkę, sól, czosnek mieszamy i „nadziewamy” bagietkę, smarujemy ją też oliwą z oliwek. Bagietkę zawijamy w papier do pieczenia, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 8 minut.
Na talerz wykładamy mule w towarzystwie sosu pomidorowego, kiełbaski chorizo. Talerz ozdabiamy kiełkami, liśćmi buraka, cytryną, limonką i pietruszką. Danie podajemy z bagietką.
Dominika Chmielarczyk
Łąka z krewetek
- masło
- szpinak
- krewetki 200 g
- sól, pieprz
- oliwa z oliwek
- czosnek
- pomidorki cherry
- natka pietruszki
Krewetki obieramy, doprawiamy oliwą, solą, pieprzem i czosnkiem. Szpinak podsmażamy na patelni z przyprawami (sól, pieprz). Pomidorki doprawiamy oliwą, solą i pieprzem i podsmażamy na osobnej patelni na oliwie i maśle. Krewetki smażymy na maśle i oliwie na patelni ok. minutę.
Na talerz dajemy szpinak, krewetki i pomidorki. Dekorujemy danie natką pietruszki.
Lilka Jarocka
Zębacz w sosie śmietanowym z porami z egzotyczną sałatką i czarnym ryżem
- szklanka czarnego ryżu
- filet z zębacza ze skórą
- por
- sól, pieprz do smaku
- śmietanka 30%
- ser grana padano
- masło klarowane
- pieprz cytrynowy
- cukier
- roszponka, rukola, szpinak baby
- oliwa z oliwek
- miód
- cytryna
- granat
- melon
- natka pietruszki, czosnek niedźwiedzi
- pestki słonecznika
Kroimy zębacza na większe kawałki. Nacieramy go solą, pieprzem cytrynowym i kładziemy go do naczynia żaroodpornego. Piekarnik nastawiamy na 180 stopni w termoobiegu. Na patelni blanszujemy pora. Do średniej miski wlewamy 400 ml śmietanki 30%, doprawiamy ją odrobiną cukru, solą i pieprzem. Dodajemy do śmietany jeszcze czosnek niedźwiedzi i suszoną natkę pietruszki. Pory wkładamy do żaroodpornego naczynia (w którym jest już zębacz) i zalewamy śmietanką. Wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 20 minut. Pilnujemy, żeby ryba nie była przesuszona, a sos żeby bąblował. Do miski wsypujemy rukolę, roszponkę i baby szpinak, robimy sos vinegrette: sok z połówki cytryny, dodajemy pół łyżeczki miodu, mieszamy, dodajemy oliwy z oliwek tyle, ile soku z cytryny, mieszamy na jednolitą konsystencję. Zalewamy sałatkę sosem, pestki słonecznika podprażamy i dodajemy do sałatki. Kroimy melona bez skóry na kawałki, dodajemy do sałatki, dodajemy pestki z granata. Gotujemy czarny ryż – szklanka ryżu, 1,5 szklanki wody. Gdy ryż wciągnie wodę, wyłączamy i czekamy, aż jeszcze napęcznieje.
Na talerz wykładamy upieczoną rybę, polewamy sosem. Ryż wykładamy w ringu, sałatkę układamy obok. Ozdabiamy danie pestkami z granatu.
ARNOLD KULMAGAMBETOW
O rybaku i złotej rybce czyli łosoś pieczony z sałatką z roszponki
- Filet z łososia atlantyckiego
- 100g masła
- szczypta soli
- sok z cytryny
- skórka z cytryny
- pieprz cytrynowy
- suszona bazylia
- suszony koperek
- natka pietruszki (suszonej)
- roszponka
- pomidorki koktajlowe
- winogrona bez pestek
- oliwki czarne drylowane
- prażone pestki ze słonecznika
- prażone pestki dyni
- czerwona porzeczka
- liście botwinki
- olej z pestek winogron
- cytryna
Wymieszaj masło z solą i sokiem z cytryny oraz skórką z cytryny, pieprzem cytrynowym, suszoną bazylią, suszonym koperkiem i suszoną natką pietruszki. Oczyść z łusek filet, ułóż w naczyniu żaroodpornym na kawałku folii aluminiowej, posmaruj masłem i przykryj drugim kawałkiem folii. Wsadź do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 15 minut. Po tym czasie zdejmij górną folię i piecz jeszcze 10 minut w tej samej temperaturze. Umyj roszponkę, przekrój pomidorki koktajlowe i winogrona na pół. Dodaj oliwki, pestki słonecznika, pestki dyni, sól, suszoną bazylię i olej z pestek winogron. Wymieszaj w misce.
Na talerz nałóż sałatkę, dodaj łososia pieczonego, udekorowanego czerwoną porzeczką i karmelizowaną cytrynę.
Aleksandra Chojnacka
Karp wiele wart
Składniki:
- karp królewski 1,6-1,8 (dzwonki)
- 5 pieczarek
- 1 papryka
- pół cebuli
- masło klarowane
- sól
- pieprz czarny mielony
- pieprz kolorowy mielony
- pieprz cytrynowy mielony
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- mąka
- cytryna
- garść natki pietruszki
Cebulę i pieczarki kroimy w prążki, paprykę w paski. Do warzyw dodajemy wszystkie przyprawy, które były wymienione. Tak przygotowane warzywa wrzucamy na patelnię. Dodajemy masło klarowane (1 łyżkę) i podsmażamy przez ok. 5 min. Dodajemy nać pietruszki i dusimy. Karpia moczymy (najlepiej całą noc) i kroimy w dzwonki, a następnie znów moczymy przez ok. 5 min. Osuszamy ręcznikiem, przyprawiamy solą i pieprzem i obtaczamy w mące. Na rozgrzaną patelnię z masłem klarowanym (4 łyżki) układamy karpia. Smażymy z każdej strony na złocisty kolor. Cytrynkę kroimy w ósemki. Na talerz wykładamy uduszone warzywa i usmażone dzwonki. Przystrajamy cytryną.
Janek Adamczyk
Przegrzebki na puree z groszku
Składniki:
- 4 przegrzebki
- 300 g groszku
- 2 ząbki czosnku
- garść kolendry
- sok z 1 limonki
- szczypta papryki ostrej w proszku
- sól, pieprz
- 25 g masła
- 2 łyżki masła klarowanego do smażenia
Przepis:
Przegrzebki obieramy. Masło klarowane rozgrzewamy na patelni. Wkładamy przegrzebki i smażymy 45 sekund z jednej strony i 30 sekund z drugiej.
Puree:
Do zagotowanej wody wrzucamy groszek i gotujemy do miękkości (ok. 6 min). Odcedzamy, wrzucamy do miski i blendujemy. Dodajemy do tego 2 obrane ząbki czosnku, garść umytej kolendry, ostrą paprykę, sok z limonki, dużą szczyptę soli i pieprzu, 25 g masła i blendujemy wszystko razem.
Sposób podania
Puree z groszku układamy w ringach. Na gotowe puree układamy przegrzebki (wyższą stroną w stronę brzegu talerza). 8.Staś Otrompka
Tagliatelle z owocami morza w sosie pomidorowym
Składniki:
Sos:
- 2 ząbki czosnku
- 1 papryczka peperonchino
- krewetki, kalmary i ośmiorniczki małże razem 200g
- pomidory w puszce
- łyżeczka soli
- szczypta pieprzu
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- garść natki pietruszki
- 10 listków bazylii
Makaron:
- 100 g mąki
- 1 żółtko
- 1 jajko całe
- łyżka oliwy
- szczypta soli
Wszystkie składniki na makaron łączymy, wyrabiamy ciasto. Gotowe ciasto owijamy folią do żywności i odstawiamy na 5 min. Następnie wałkujemy, posypujemy mąką i kroimy w cienkie paski. Na patelnię wlewamy oliwę i rozgrzewamy. Pokrojone papryczki, pozbawione pestek wrzucamy na patelnię razem z czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Wrzucamy pół puszki pomidorów, solimy, dodajemy pieprz, siekaną bazylię, pietruszkę i podgrzewamy. Po chwili wrzucamy owoce morza.
W międzyczasie gotujemy zrobiony makaron, aż będzie al dente. Ugotowany wrzucamy na patelnię z sosem. Wszystko razem mieszamy i podajemy na głębokim talerzu.
Grzesiek Bociarski
Pstrąg łososiowy w papilotach na puree z selera z sosem bazyliowym
Składniki:
- 1 płat pstrąga
- 0,5 pora
- 20 g imbiru
- 1 limonka
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 1 łyżeczka miodu
- szczypta białego pieprzu
- szczypta soli
- 150 ml białego wytrawnego wina
Puree:
- pół selera
- 1 ziemniak
- 0,5 kostki masła
- 10 ml oliwy
- sól, pieprz
Sos bazyliowy:
- 3 garście liści bazylii
- płaska łyżeczka musztardy dijon
- sok z 1 cytryny
- łyżeczka miodu
Obrany seler i ziemniak kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do garnka. Dodajemy oliwę i masło. Zalewamy wodą do pokrycia warzyw i gotujemy, aż będą miękkie. Po ugotowaniu blendujemy na gładką masę i dodajemy przyprawy do smaku i odstawiamy. Pstrąga obieramy ze skóry i wyjmujemy ości. Przyprawiamy solą i pieprzem. Do moździerza wrzucamy skórkę z limonki, ziele angielskie i miód i ucieramy. Do miski przelewamy marynatę i wkładamy w nią pstrąga i odstawiamy na kilka minut. Pora kroimy w krążki i dodajemy do niego pokrojony w kostkę imbir i odrobinę oliwy.
Piekarnik nagrzewamy do 180 st. Papier do pieczenia rozkładamy na blacie. Zamarynowaną rybę kładziemy na papier. Na rybę układamy sałatkę z pora i zamykamy w papierze, zagniatając rogi. Podlewamy winem. Wkładamy do piekarnika na 15-20 min.
Gotową rybę przekładamy na talerz i podajemy z puree i sosem.