Wiktor Przysiężny
Pierś z kaczki z puree z pietruszki i ziemniaka z salsą i sosem mandarynkowym
- 2 piersi z kaczki
- 10 mandarynek
- 1 papryczka chili
- miód
- musztarda
- mleko
- śmietana 30%
- sezam
- cukier trzcinowy
- kolendra, natka pietruszki
- pietruszka korzeń
- ziemniak
- tymianek
- wino białe
- masło
- kolendra w ziarnach
- czosnek 2 główki
- imbir
Gotujemy ziemniaki i pietruszkę w wodzie z mlekiem, odcedzamy, zostawiając trochę płynu, blendujemy, dodajemy musztardę, sól, pieprz, zimne masło i śmietanę, blendujemy jeszcze raz. Pierś z kaczki solimy i pieprzymy z obu stron, a następnie smażymy na zimnej patelni od strony skóry. Kiedy skóra się zarumieni, przewracamy na druga stronę i smażymy na złoty kolor. Kroimy czosnek z tymiankiem, kładziemy je na brytfankę lub papier do pieczenia, kładziemy na to kaczkę skórą do góry. Wykrawamy filety z mandarynki, kroimy na malutkie kostki. Posiekaną pietruszkę z kolendrą i mandarynki wrzucamy do miski, dodajemy chili do smaku. Prażymy sezam, wrzucamy do salsy i dodajemy szczyptę cukru trzcinowego. Obieramy 3 mandarynki. Na miodzie podsmażamy imbir i czosnek, dodajemy kolendrę w ziarnach i tymianek, dodajemy mandarynki, zalewamy białym winem. Wyciągamy tymianek, blendujemy i dodajemy zimne masło.
Na talerz wykładamy okrąg z puree, lejemy sos, kładziemy 4 grube plastry kaczki, obok polewamy sosem. Obok sosu wykładamy salsę. Salsę dekorujemy kolendrą, a kaczkę natką pietruszki.
Ola Gądek
Gulasz z jarmużu i ciecierzycy
- 125 g jarmużu
- 250 g ziemniaków
- słoiczek ciecierzycy
- 1 por
- 2 łyżki maku
- 2 szklanki wody
- duża szczypta tymianku, mała szczypta oregano, mała szczypta gałki muszkatołowej
- sól
- oliwa z oliwek
- masło
- pomidory suszone w oleju
- pomidorki koktajlowe
- kurkuma
- śmietana 30%
Pora kroimy w kostkę, podsmażamy go na oliwie z oliwek w garnku. Jarmuż drzemy tak, żeby nie było grubych łodyg, dodajemy do garnka z porem, podlewamy 2 szklankami wody. Ziemniaki kroimy w kostkę, dodajemy do garnka, mieszamy. Dodajemy mak i przyprawy. Wszystko dusimy, do momentu gdy ziemniaki będą miękkie. Jak będą miękkie, dorzucamy ciecierzycę i odstawiamy. Troszkę oliwy z pomidorów wlewamy na patelnię, kroimy 3 pomidorki suszone i 3 koktajlowe; podsmażamy pomidorki suszone, następnie dodajemy te koktajlowe. Smażymy wszystko chwilkę na patelni.
Oliwę z oliwek, kurkumę, sól i gałkę muszkatołową mieszamy i maczamy w tym jarmuż. Wstawiamy do piekarnika na papierze do pieczenia. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni i pieczemy przez 5 minut.
Pomidorki koktajlowe blendujemy z odrobiną śmietanki 30%, dodajemy sól, blendujemy.
Na talerz dajemy gulasz z garnka, dodajemy chipsy z jarmużu, wylewamy troszkę puree z pomidorów i dekorujemy pomidorkami suszonymi i koktailowymi.
Julka Roszkowska
Królikowe love – czyli comber z królika z puree selerowo-jabłkowym i karmelizowanym mango i marchewką
- comber z królika
Marynata:
- mleko
- świeży rozmaryn, tymianek, majeranek, czomber, sól, pieprz
Puree:
- seler
- jabłko
- imbir
- sól
Dodatki:
- marchewki
- mango
- masło
- miód
- szałwia świeża
Combry z królika zalewamy mlekiem i dodajemy wszystkie przyprawy, odstawiamy do lodówki na ok. pół godziny. Seler i jabłko gotujemy około 10 minut we wrzątku, następnie przeciskamy przez praskę. Dodajemy starty imbir i szczyptę soli. Odcedzamy przez sito, pozostałą wodę wylewamy. Obrane mango i marchewkę kroimy na słupki, wrzucamy na patelnię na masło, dodajemy 2-3 łyżki miodu, przesmażamy. Królika wyjmujemy z marynaty, smażymy z każdej strony krótko na oliwie na maśle, królik musi nabrać lekko złotego koloru. Następnie bastujemy, usmażony owijamy ściereczką lub ręcznikiem i zostawiamy na ok. 4 minuty, żeby odpoczął.
Na talerz wykładamy królika, obok puree w ringu, karmelizowane mango i marchewki, podjemy danie z kiełkami zielonego groszku. Możemy polać płynem z karmelizowania.
Natalka Tokarska
Tartaletki z lemon curd i jabłkami oraz kruszonką
- 400 g mąki
- 150 g cukru
- 500 g masła
- łyżeczka cukru wanilinowego
- sok z 3 cytryn i 1 pomarańczy
- łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 4 jajka
- 2 jabłka
- łyżeczka cynamonu
- 2 goździki
- szczypta soli
- borówki
320 g mąki zagnieść z 80 g cukru, 250 g masła, cukrem wanilinowym i jednym jajkiem oraz ze szczyptą soli. Zagniecione ciasto zawinąć w folię i schować do lodówki na 20 minut. Za ten czas obrać i zetrzeć na tarce jabłka, przesmażyć z łyżką masła, cynamonem i goździkami.
Lemon curd: Zagotować sok z cytryn i pomarańczy. W osobnej miseczce utrzeć jajka z 100 g cukru i łyżeczką mąki ziemniaczanej. Zagotowany sok przelewać do jajek powolutku, wymieszać dokładnie. Wymieszane wlać znowu do garnka i trzepaczką ubijać do momentu uzyskania konsystencji budyniu. Jak to się stanie, dodawać stopniowo 100 g masła. Gotowy krem wstawić na 10 minut do lodówki.
Kruszonka: rozmieszać masło z mąką i cukrem, żeby zrobiła się sypka konsystencja, wysypać na blaszkę wyłożoną papierem i piec 7 minut w temp. 180 stopni.
Foremki na tartaletki wysmarować masłem, wyłożyć do nich cienko rozwałkowane ciasto i piec w temp. 180 stopni ok. 15-20 minut. Wystudzić upieczone tartaletki, wyjąć z foremki. Do jednej nałożyć jabłka i posypać upieczoną kruszonką, a do drugiej nałożyć krem lemon curd. Tartaletki można udekorować borówkami.
Franek Lorenc
Mus czekoladowy z curdem pomarańczowym i bezikami
Mus czekoladowy:
- biała czekolada 100 g
- 150 g jogurtu naturalnego
- 250 g mascarpone
Beziki:
- 3 białka
- 150 g cukru
Curd:
- sok z cytryny 32 g
- 64 g soku z pomarańczy
- 4 żółtka
- 150 g cukru
Sos owocowy:
- maliny 200g
- borówki 100g
- cukier 150g
- woda 20ml
Dodatki:
- maliny, borówki, mięta cytrynowa lub zwykła
Bezy: białka ubijać, dopóki nie zaczną się lekko napowietrzać. Gdy to się stanie, dodajemy po łyżce cukru co ok. 10 sekund. Gdy masa uzyska gęstą konsystencję bez grudek cukru, wkładamy do rękawa cukierniczego, wyciskamy kształtne bezy, wstawiamy do piekarnika i pieczemy 40 minut w temp. 150 stopni.
Curd: wyciskamy sok, następnie żółtka mieszamy z cukrem, wstawiamy je na kąpiel wodną, po rozpuszczeniu cukru dodajemy oba soki owocowe. Ścieramy skórkę ze sparzonej pomarańczy, dodajemy ją do pozostałych składników. Mieszamy masę trzepaczką do uzyskania pożądanej konsystencji (budyniu). Następnie przecieramy przez sitko o małych oczkach, aby został nam gładki curd. Trzymać w lodówce, aż do podania.
Mus czekoladowy: Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, wkładamy do miksera i mieszamy, dopóki czekolada się nie schłodzi. Jak będzie mieć 50 stopni, dodajemy jogurt naturalny i mieszamy. Dodajemy mascarpone i mieszamy ponownie krótko, aby krem się nie zważył.
Sos owocowy: owoce dajemy na patelnię razem z wodą i cukrem, a następnie redukujemy. Powstałą masę owocową przecieramy przez sitko do uzyskania gładkości.
Na dno pucharka kruszymy 5 małych bezików, następnie wylewamy grubą warstwę musu czekoladowego, na górę wylewamy cienką warstwę curdu pomarańczowo – cytrynowego. Puchar wystawiamy na talerz, na boku talerza smarujemy smugę z sosu owocowego, a na nim układamy borówki, maliny, miętę oraz układamy 3 całe beziki.
Karolinka Downar
Kopytka pomidorowe z sosem serowym i polędwiczką z kurczaka
- 4 małe ziemniaki
- szczypta soli
- łyżka keczupu
- 3 łyżki pomidorów suszonych mielonych
- jedno jajko
- parmezan, cheddar
- polędwiczki z kurczaka
- szklanka mleka
- mąka
- 2 łyżki masła
- pieprz cayenne, gałka muszkatołowa, pieprz czarny, granulowany czosnek
Obieramy ziemniaki, myjemy je, kroimy na mniejsze kawałki i gotujemy ze szczyptą soli do miękkości 30 minut. W tym czasie robimy sos serowy: w rondelku roztapiamy 2 łyżki masła, dodajemy 2 łyżki mąki. Następnie powoli dodajemy szklankę mleka i energicznie mieszamy. Dodajemy powoli starty parmezan i cheddar, aż sos będzie o konsystencji budyniu, dodajemy szczyptę gałki muszkatołowej, szczyptę soli, szczyptę pieprzu cayenne i łyżeczkę granulowanego czosnku, wszystko mieszamy. Gdy sos mamy gotowy i ziemniaki są już gotowe, przeciskamy je przez praskę, czekamy, aż ostygną, dodajemy jajko, 3 łyżki pomidorów mielonych, łyżkę keczupu, szczyptę soli i 100 g mąki, wszystko ręcznie zagniatamy. Gdy wyrobimy wszystko na jednolitą masę, robimy z tego wałek i kroimy na kopytka. Dajemy do ciepłej wody ze szczyptą soli, gotujemy, po 2 minutach od wypłynięcia, wyciągamy.
Polędwiczki doprawiamy z obu stron solą i pieprzem, kładziemy na patelnię z oliwą z oliwek, jak jest gorąca. Smażmy po 2 minuty z każdej strony.
Na talerz wykładamy sos, na niego polędwiczki, obok kładziemy kopytka.
Kuba Paliś
Łosoś w sosie limonkowo-kokosowym
Składniki:
- filet z łososia
- mleczko kokosowe (pół puszki)
- pół cytryny
- sok z połowy cytryny
- skórka z połowy cytryny
- pieczarki 6-8
- szpinak
- cebula
- czosnek
- syrop z agawy
- sól, pieprz
- imbir
- chilli
- curry
Podsmażamy pieczarki pocięte w ćwiartki. Dodajemy cebulę i czosnek, solimy i pieprzymy. Dodajemy chilli i imbir w plasterkach. Podsmażamy i wlewamy mleczko kokosowe. Dodajemy sok z limonki i skórkę. Myjemy szpinak i go suszymy. Dodajemy do sosu i przez chwilkę podsmażamy. Łososia obtaczamy w curry i smażymy na suchej, zimnej patelni na małym ogniu. Podajemy na talerzu razem z sosem i szpinakiem.
Arnold Kulmagambetow
Pierś z kaczki z sałatką i glazurowanymi śliwkami
Składniki:
- pierś z kaczki
- świeżo mielony kolorowy pieprz
- pieprz cayenne
Sałatka:
- jabłko
- seler
- ogórek zielony
- łyżka sosu sojowego
- łyżka miodu
- siekana kolendra
Śliwki (5 szt.)
- łyżka miodu
- szczypta pieprzu cayenne
- skórka z limonki
- 3 łyżki octu winnego
Przepis:
Nacinamy skórę na piersi kaczki i kładziemy na zimnej patelni skórą do dołu. Smażymy do momentu aż skóra będzie rumiana i przewracamy na drugą stronę i smażymy 3-4 min. Przekładamy na blachę do pieczenia i wkładamy do nagrzanego piekarnika na 180 stopni, na 10-15 min. Kroimy seler, jabłko i ogórek w paski i dodajemy łyżkę sosu sojowego i miodu oraz siekaną kolendrę. Wszystko delikatnie mieszamy i odstawiamy. Łyżkę miodu i szczyptę pieprzu cayenne rozgrzewamy na tłuszczu po kaczce i wrzucamy połówki wydrylowanych śliwek. Smażymy przez chwilę, aż do zaczerwienienia śliwek. Podajemy pierś z kaczki na sałatce i układamy dookoła glazurowane śliwki.
Mateusz Książko
Króliki w dwóch odsłonach
Składniki:
- 2 liście laurowe,
- pieprz czarny,sól
- batat
- seler
- 2 combry z królika
- 200 g masła
- czerwona cebula
- szafran
- kwiatki ozdobne
- pieprz biały
- oregano
- oliwa z oliwek
- wino czerwone
- woda
- natka pietruszki
- marchewki mini
- szczypiorek
- por
Przepis:
Bataty ugotować z selerem, dodając pieprz biały, czarny, oregano i szczypiorek. Na rozgrzaną patelnię włożyć gotowe 4 combry z królika, dwa z nich wcześniej wyjąć i włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180 st. na 10 min. Pozostałe dwa smażyć na złocisty kolor. Drugą patelnię rozgrzewamy, dodajemy oliwę z oliwek i smażymy marchewki z dodatkiem soli i cukru. Smażymy ok. 10 min, mieszając. Do garnka wyłożyć ugotowane bataty z selerem, dodać szafran, czerwoną pokrojoną i podsmażoną cebulę i doprawić solą i pieprzem, dodać natkę pietruszki i oregano, wszystko razem zblendować. Do zagotowanej wody z oliwą z oliwek i czerwonym winem dodać plastry pora i zagotować. Combry wyłożyć na talerz, ozdobić kwiatami, wyłożyć marchewki. Z puree uformować „bezy” i dodać przygotowany por.
Tosia Barcicka
Plędze z dipem jogurtowym i sałatką
Składniki:
- 2-3 ziemniaki
- cebula szalotka
- 1 jajko
- 1 czubata łyżka mąki
- sól, pieprz
- jogurt naturalny
- czosnek 1 ząbek
- nać pietruszki
- szczypiorek
- zielona, czerwona i żółta papryka
- 5 pomidorków koktajlowych
- jabłko
- sok z cytryny 1 łyżeczka
- olej
Przepis:
Ziemniaki obrać i zetrzeć na dużych oczkach. Dodać mąkę, jajko, sól i pieprz, posiekaną szalotkę. Wszystko razem wymieszać. Na patelni rozgrzać olej, uformować placki i smażyć około 1 minutę z każdej strony. Jogurt naturalny, posiekany czosnek, nać pietruszki, szczypiorek, sól i pieprz, sok z cytryny wymieszać razem. Przelać przez sitko na gładki sos. Pokroić w kostkę paprykę i jabłko, pomidorki na pół. Przygotowane warzywa wymieszać i doprawić solą i pieprzem. Dip przełożyć do małego słoiczka i położyć na środku talerza, dookoła ułożyć placki i sałatkę.
Lilianna Jarocka
Lasagne ze szpinakiem, gorgonzolą i orzechami włoskimi
Składniki:
- mąka
- olej
- jajka 6
- gorgonzola
- szpinak ok. 500 g
- 300 ml Śmietanka 30%
- orzechy włoskie
- sól, pieprz
- pomidorki koktajlowe
- bazylia
- oliwa z oliwek
- masło
Na patelni podsmażamy szpinak na maśle. Dodajemy śmietankę, gorgonzolę, orzechy włoskie i doprawiamy. Dodajemy 2 jajka.
Do miski wsypujemy 150 g mąki, dodajemy łyżkę oleju, 2 żółtka i 2 jajka całe i wyrabiamy na gładkie ciasto. Formujemy płaty lasagne. Nastawiamy piekarnik na 180 st. w termoobiegu. W naczyniu przekładamy makaron sosem. Pieczemy przez 15-20 min.
Listki bazylii blendujemy z oliwą z oliwek i doprawiamy solą i pieprzem. Pomidorki kroimy na pół.
Podajemy kawałki lasagne na talerzu z pomidorkami polanymi pesto.
Maja Leonard
Kaczka z ziemniakami
Składniki
- 2 piersi z kaczki
- pieprz, sól
- rozmaryn świeży i suszony
- małe marchewki
- czosnek 2 ząbki
- pół cebuli
- małe ziemniaczki
- bulion warzywny
- masło
Przepis:
Nastawiamy piekarnik na 180 st. Masło wkładamy do lodówki. Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Nacinamy kaczkę, posypujemy solą, pieprzem i rozmarynem. Kładziemy na suchą i zimną patelnię skórą do dołu i włączamy na średni ogień. Smażymy do złocistego koloru. Usmażoną pierś wkładamy do piekarnika na ok. 3-5 min. razem z marchewkami. Upieczoną pierś i marchewki wyciągamy. Ziemniaki z pieczonymi marchewkami smażymy na maśle. Tłuszcz z kaczki łączymy z bulionem warzywnym, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekaną cebulę, wszystko mieszamy na patelni, aż zgęstnieje. Dodajemy łyżeczkę zimnego masła. Wszystko wykładamy na talerz.
Sonia Rudolf
Kaczka w sosie mango z malinami
Składniki:
- pierś z kaczki
- świeże maliny (garść)
- 1 dojrzałe mango
- 20 g masła
- 4 ziemniaki
- łyżka śmietany 18%
- śmietana 30%
- gałka muszkatołowa
- rozmaryn świeży
- 2 ząbki czosnku
Smażymy pierś z kaczki od strony skóry 7 min., obracamy na drugą stronę i smażymy 3 min. Do rozgrzanego piekarnika do 180 stopni wkładamy kaczkę natartą czosnkiem i rozmarynem, doprawioną solą i pieprzem. Pieczemy 10 minut. Blendujemy mango i dodajemy trochę śmietany 30%. Wylewamy masę na patelnię, żeby odparować. Miksujemy maliny i przecieramy przez sitko do uzyskania gładkiej masy. Sos malinowy dodajmy do mango, mieszamy i zdejmujemy z gazu. Obrane ziemniaki gotujemy przez ok. 12 min. w osolonej wodzie. Ugotowane ziemniaki blendujemy i dodajemy 20 g masła i łyżkę śmietany 18 %. Przyprawiamy sola, pieprzem i gałka muszkatołową. Podajemy pierś z kaczki na puree, obok polewamy sos, dekorujemy rozmarynem.
Gaja Suchocka
Kaczka kompana w Azji
Składniki:
- filet z piersi kaczki
Glazura sojowa:
- 100 g brązowego cukru
- 75 ml sosu sojowego jasnego
- 75 ml wody
- 2 łyżki octu
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
Sałatka:
- 1 ogórek zielony
- 2 cm imbiru
- 1 łyżeczka miodu
- 1 limonka
- 1 łyżka sosu sojowego ciemnego
- 1 łyżeczka oleju sezamowego
- ryż
Filet z kaczki przekroić na pół, a skórkę naciąć w kratkę. Włożyć na patelnię stroną od skóry i smażyć przez ok. 6 min. Obrócić na drugą stronę i smażyć przez ok. 1 min. Włożyć do piekarnika nagrzanego na 180 st. i piec przez 11,5 min. W tym czasie przygotować glazurę sojową. Do garnka wlać wszystkie składniki i mieszać, aż wszystko zgęstnieje. Imbir obrać i zetrzeć na tarce na cienkich oczkach, wrzucić do miski i dodać miód, sok z limonki, sos sojowy i olej. Ogórek pociąć na plastry obieraczką i włożyć do sosu. Wyjąć kaczkę z piekarnika i pociąć na plastry 1,5 cm. Na patelnię wylać glazurę, obtoczyć plastry kaczki w niej. Ryż ugotować w osolonej wodzie. Kaczkę podawać z ryżem i ogórkami.