Uczestniczka Mam Talent o kryzysie teatrów ulicznych w pandemii

Uczestniczka Mam Talent o kryzysie teatrów w pandemii
Opustoszałe sale teatralne, odwołane premiery. Jak funkcjonuje Teatr Akt w czasie epidemii koronawirusa? Zapytaliśmy o to aktorkę i tancerkę Karolinę Banaszek, znaną szerokiej publiczności z programu TVN "Mam Talent".

Marzenie Karoliny Banaszek spełniło się, mogła połączyć pasję z zarabianiem na życie. Współpracując z Teatrem Akt zaczęła współtworzyć spektakle uliczne, plenerowe. Niestety w związku z pandemią koronawirusa odwołano wszystkie festiwale sztuki ulicznej oraz inne występy sceniczne, artyści zostali bez pracy. Siedziba teatru opustoszała.

- Jesteśmy teatrem ulicznym, występujemy przede wszystkim w okresie letnim, plenerowym. (..) Główny czas naszej pracy przypada na okres od maja do końca września. Sytuacja, w której obecnie się znaleźliśmy jest niezmiernie trudna (...) W tej samej sytuacji myślę, są także inni artyści z programu "Mam Talent" specjalizujący się w występach eventowych. Pamiętajmy o tym, że ludzie, którzy występują w tych programach nie zawsze traktują to tylko jako hobby, ta pasja często staje sposobem na życie. Cała rzesza artystów, cała rzesza ludzi czeka na moment kiedy będą mogli wrócić do pracy - mówi Karolina Banaszek.

Jak zatem artyści radzą sobie na co dzień z problemami finansowymi? Brakiem pracy? Czy teatry uliczne przetrwają tę ciężką próbę? Więcej szczegółów w materiale wideo.

Teatr Akt zorganizował zbiórkę, dzięki której będzie w stanie utrzymać siedzibę przy ul. Łaziebnej 9 na warszawskiej Olszynce Grochowskiej w tym ciężkim okresie. Szczegóły znajdziecie na stronie oficjalnej Teatru Akt.

Teatr Akt
Teatr Akt
Źródło: screen

Teatr Akt

Przypomnijmy, Karolina Banaszek jest półfinalistką 5 edycji programu TVN "Mam talent"! Aktorką cyrkową, tancerką, choreografką. Pracuje również jako instruktorka pole dance w Oh lala studio.

Teatr Akt wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu przez aktorów.Trudno o jednoznaczne zakwalifikowanie Aktu do którejkolwiek kategorii teatralnej. Bazą wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. Absurdalny humor jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu. Również wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe stały się nieodłączną częścią występów i spektakli. Teatr Akt jest jedną z nielicznych grup teatralnych w Polsce, konsekwentnie uprawiających od wielu lat swój autorski teatr. Jednocześnie udowadnia swoimi realizacjami, że teatr niezależny można tworzyć na profesjonalnym poziomie.

Zobacz także:

Wspominamy - pierwsze występy Karoliny Banaszek w programie "Mam Talent"

Autor: Magdalena Zaremba

Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe/Karolina Banaszek

podziel się:

Pozostałe wiadomości