Martyna wyrusza w podróż przez Azję i Europę, żeby poznać historię najmłodszej, jak do tej pory, bohaterki programu „Kobieta na krańcu świata”. Pierwszym przystankiem jest Hongkong - miasto wieżowców, nowych technologii i biznesu. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma firma Hanson Robotics, która stworzyła Sophię, czyli najbardziej rozpoznawalnego robota humanoidalnego na świecie! Z Hongkongu Martyna podąża za nią do Londynu, żeby sprawdzić, co sprawia, że Sophia wzbudza na świecie tak skrajne emocje.
Sophia to kobieta-robot i nie lada gwiazda. Randkowała już z Willem Smithem, śpiewała z Jimmym Fallonem, wygłosiła przemowę podczas posiedzenia ONZ i znalazła się na okładkach licznych czasopism. I choć nie jest najbardziej nowoczesnym i zaawansowanym robotem humanoidalnym na świecie, to jej istnienie wciąż wzbudza kontrowersje oraz prowokuje do dyskusji na temat sztucznej inteligencji i jej zastosowania w codziennym życiu.
Ale czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja i czy naprawdę może przejąć kontrolę nad ludźmi? Czy wręcz przeciwnie, może przysłużyć się do rozwoju nauki i medycyny, a roboty humanoidalne mogą w przyszłości być naszymi pomocnikami, którzy wyręczą nas w rutynowych zadaniach i dotrzymają nam towarzystwa?
Na te pytania nie odpowiemy w kolejnym odcinku programu „Kobieta na krańcu świata”, bo wciąż trudno określić: „Sztuczna czy inteligencja”?
Źródło zdjęcia głównego: x-news