Efekt Domina

Sezon 4, Odcinek 1, Tanzania

Efekt Domina
Sezon 4, Odcinek 1 (Tanzania)
Sezon 4, Odcinek 1 (Tanzania)

Nyarugusu to jeden z największych obozów dla uchodźców na świecie. Utworzony został w 1996 roku przez tanzański rząd, by dać schronienie uciekającym przed krwawą wojną domową Kongijczykom. Część z nich do dziś boi się wrócić do domu.To właśnie do Nyarugusu dotarła Kulczyk Foundation prowadzona przez Dominikę Kulczyk po to, aby pomóc w dostępie do czystej wody, która w takich warunkach jest na wagę złota.

W 2015 roku, w związku z niestabilną sytuacją w Burundi, obóz znów zaczął się zapełniać. W ciągu półtora roku populacja Nyarugusu podwoiła się. Obóz zaczął pękać w szwach. Dziś mieszka w nim ponad 130 tysięcy osób. W najbliższym odcinku „Efektu Domina” poznajemy rodzinę Adelli i Zebrona z Burundi, których życie odzwierciedla współczesną historię Burundi. W walkach stracili wielu bliskich i już po raz trzeci w swoim życiu musieli ratować się ucieczką ze swojego kraju.

Adella i Zebron są dla widza przewodnikami po Nyarugusu i jego codziennym życiu. Opowiadają o tym, jak ze wszystkich sił próbują normalnie. Pomimo obozowych warunków i tragicznych przeżyć, których nigdy nie zapomną. Poznajemy też pracowników tanzańskiej organizacji pozarządowej TWESA, którzy zarządzają obozem Nyarugusu. – 20 organizacji pozarządowych i kilkuset wolontariuszy robi wszystko, żeby ludzie mogli tutaj godnie żyć. Największym zagrożeniem jest problem chorób i związany z nim problem głodu. Żeby do tego nie doszło trzeba zapewnić ludziom dostęp do czystej wody. Dlatego Kulczyk Foundation wspiera projekt wodny realizowany w tym obozie, z którego skorzysta sto trzydzieści tysięcy ludzi! – podkreśla Dominika Kulczyk.

Aktualności