Efekt Domina

Efekt Domina, odcinek 1, sezon 7

Efekt Domina
"Efekt Domina" - nowy sezon
"Efekt Domina" - nowy sezon

Chhaupadi to rygorystycznie przestrzegane zasady, które regulują życie kobiet w trakcie menstruacji. Miesiączka jest tam niczym klątwa, a kobieta mająca okres staje się „nieczysta”. Każdego miesiąca zostaje wykluczona na kilka dni ze społeczności oraz życia rodzinnego. Kobiety i dziewczynki muszą wówczas opuścić dom i spać w wiklinowym koszu w komórce z kozami albo w położonych na odludziu chatkach, w których narażone są na napaść, gwałt, a nawet śmierć z powodu wyziębienia, czy ataku dzikich zwierząt.

Ta okrutna tradycja praktykowana jest nadal na niektórych terenach zachodniego Nepalu, pomimo oficjalnego zakazu nałożonego w 2017 r. przez władze tego państwa.

Pomoc dyskryminowanym kobietom niesie organizacja Days for Girls Nepal. Dominika Kulczyk spotkała się z jej liderką, lokalną aktywistką - Mayą Khaitu, która walczy z tradycją chhaupadi organizując szkolenia dla kobiet i mężczyzn. Oprócz edukacji organizacja oferuje potrzebującym Nepalkom praktyczne zestawy środków higienicznych do stosowania w czasie menstruacji.

www.kulczykfoundation.org.pl

Aktualności