Czas od teorii przejść do praktyki. Zobaczcie, jak wygląda procedura badania nutrigenetycznego krok po kroku. Czy jest w ogóle bolesna?
Dieta na podstawie DNA. Badania nutrigenetyczne to przyszłość dietetyki?
Michał Sikorski i dr Beata Dethloff
Jak wygląda procedura badania nutrigenetycznego?
Na szczęście nie wiąże się z krwią i długim procesem / pobytem w danej klinice. Całość trwa tak naprawdę kilka minut. Podstawą jest wymaz pobierany z wewnętrznych stron polików. Nasze DNA pobierane jest najczęściej przy pomocy 3 patyczków. Które następnie zanurzane są w specjalnym preparacie. On z kolei trafia do odpowiedniego laboratorium.
Ile czeka się na wyniki?
Zazwyczaj jest to 7 tygodni. W międzyczasie dobrze jest jeszcze wykonać szereg badań krwi, żeby mieć całościowy ogląd na stan naszego organizmu. Ułatwi to także późniejszą konsultację z lekarzem, który odpowiednio nas przeprowadzi przez wszystkie wytyczne, jakie będą płynąć z takiego badania. A te zalecania są dla nasz najważniejsze.
Dodatkowo możemy zrobić jeszcze Omega Test. Jest to proste badanie z suchej kropli krwi. Trwa dosłownie 2-3 minuty. Co nam daje? Pokazuje nam skład naszego organizmu pod katem kwasów tłuszczowych. Badane są 22 kwasy tłuszczowe. Jest to badanie lipidomiczne, które pokazuje nam to, czy występuje stan zapalny w naszym organizmie. Pozwala także zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
ZDROWIE TVN: Omega test, czyli badanie z suchej kropli krwi - co nam może powiedzieć o naszym zdrowiu?
Współczesna diagnostyka idzie piekielnie szybko do przodu. Okazuje się bowiem, że np. badania nutrigenetyczne mogą dostarczyć nam informacji o tym, jaki sport będzie "preferować" nasze ciało.
ZDROWIE TVN: Czy nasz organizm wie, jaki sport jest dla niego najlepszy?
Polecamy także wcześniejsze fragmenty naszego wywiadu:
ZDROWIE TVN: Jak okiełznać swoją wagę i uniknąć efektu jo-jo?
ZDROWIE TVN: Kofeina, alkohol i alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Autor: Michał Sikorski
Źródło zdjęcia głównego: TVN