Karolina Dudzic, uczestniczka „Milionerów”, zdobyła gwarantowane 40 tysięcy złotych, imponując swoją wiedzą i pewnością siebie. W decydującym momencie, po serii trafnych wyborów, wykorzystała ostatnie koło ratunkowe – zmianę pytania – co przyniosło nieoczekiwane skutki.
Pytanie za 40 tysięcy
Karolina zmierzyła się z pytaniem: „W 1855 roku na pensji sakramentek w Warszawie poznały się i zaprzyjaźniły Elżbieta Pawłowska i Maria Wasiłowska, czyli:” A) Zapolska i Gojawiczyńska B) Rodziewiczówna i Mniszkówna C) Dąbrowska i Kowalska D) Orzeszkowa i Konopnicka (poprawna odpowiedź) Karolina poprawnie wskazała wariant „D”, co zapewniło jej gwarantowaną kwotę 40 tysięcy złotych i otworzyło drogę do pytania o jeszcze wyższą nagrodę.
Pytanie o chryzantemy
Kolejne pytanie okazało się wyjątkowo trudniejsze. Brzmiało ono: „Antonimy których słów znajdziemy w polskiej nazwie chryzantemy?” A) dobro i światło B) zło i cień C) dobro i świat D) złość i cierń Poprawna odpowiedź to A) dobro i światło Nie będąc pewną poprawnej odpowiedzi, Karolina zdecydowała się na zmianę pytania. Decyzja ta pozwoliła jej uniknąć odpowiedzi na temat znaczenia słowa „chryzantema”, ale przyniosła jeszcze trudniejsze wyzwanie.
Nowe pytanie za 75 tysięcy – historyczne korzenie gilotyny
Po zmianie pytania Karolina usłyszała nowe, niezwykle skomplikowane pytanie, które wymagało szczegółowej wiedzy historycznej: „Znane już w 13 wieku urządzenie do gilotyny dopracował w 1792 r. francuski chirurg, prekursor operacyjnego leczenia guzów mózgu, a wykonał je:” A) japoński wytwórca katan B) niemiecki producent klawesynów (poprawna odpowiedź) C) francuski pomysłodawca żyletki D) amerykański producent nart Karolina wybrała odpowiedź „C”, czyli „francuski pomysłodawca żyletki”, co niestety zakończyło jej grę z wygraną gwarantowaną kwotą 40 tysięcy złotych. Nowe pytanie okazało się zbyt wymagające, a intuicja zawiodła.
Emocjonujący Koniec Gry
Decyzja o zmianie pytania była dla Karoliny ryzykowna, ale w sytuacji niepewności mogła wydawać się jedynym rozwiązaniem. Niestety, choć odważnie stawiła czoła kolejnemu pytaniu, zakończyła grę, pozostając przy zdobytych 40 tysiącach złotych.
Ile osób wygrało milion w "Milionerach"?
W dotychczasowej historii programu ośmioro uczestników wygrało milion złotych. Jako pierwszy po główną wygraną sięgnął Krzysztof Wójcik w 2010 roku. W 2018 roku jego sukces powtórzyła emerytowana nauczycielka Maria Romanek, zostając tym samym drugą polską milionerką. Jako trzecia czek na milion złotych otrzymała Kasia Kant-Wysocka w 2019 roku, zaś dwa lata później milionerem został muzykolog Jacek Iwaszko. W 2022 roku milion wygrał Tomasz Orzechowski, który zasłynął niezwykle opanowaną grą. W 2024 roku po milion złotych sięgnęli kolejno Mateusz Żaboklicki, Tomek Boruch i Marek Wojtuń.
Zobacz również:
- "Milionerzy". Droga Marka Wojtunia do miliona. Sprawdź, czy znasz odpowiedzi!
- Karolina wykorzystała wszystkie koła ratunkowe! Czy ma jeszcze szansę na milion?
Autor: Dagmara Gancarz