"Jakaś tajemnica jest potrzebna". Rozmawiamy z Mateuszem Banasiukiem

PLAYERLOVE: Mateusz Banasiuk i Małgorzata Czop
Mateusz Banasiuk ma pracowity rok. W rozmowie z Małgorzatą Czop z tvn.pl opowiedział o Pajęczynie i swoim podejściu do zawodu.

Mateusz Banasiuk. Człowiek orkiestra

Mateusz Banasiuk nie może narzekać na zawodową nudę. Właśnie mogliśmy go oglądać w serialu "Pajęczyna", gdzie wciela się w podporucznika Tadeusza Mroza. W kinach króluje jako Dawid w "Furiozie", a najmłodszym widzom towarzyszy jako Gucio w najnowszej animacji o Pszczółce Mai. Gra w kinie, teatrze, dubbinguje, ale też rozwija się muzycznie, współtworząc zespół Lavina z Bilguunem Ariunbaatarem.

W rozmowie z Małgorzatą Czop opowiedział o swoim podejściu do scenariusza, ostatnich rolach i wymarzonych aktorskich spotkaniach.

"Aktor też wnosi swoje pomysły, dlatego to jest taka wartość dodana. Mój mistrz, profesor Zbigniew Zapasiewicz, mówił, że aktor nie jest twórcą ani odtwórcą, tylko jest dotwórcą. My dotwarzamy do czegoś, co już zostało wymyślone. Kiedy czytam scenariusz, dotwarzam swoje pomysły, wyobraźnię, wrażliwość" - mówi Mateusz Banasiuk.

https://www.instagram.com/p/CW6h6doNQ_z/

Jedną z takich ról, którą mógł kreować w ostatnim czasie, był Tadeusz Mróz. To podporucznik, który jest zamieszany w tajemnice z przeszłości związane z morderstwem i rozwojem programu atomowego na terenie Polski.

"Długo marzyłem o takiej postaci jak Tadeusz Mróz w serialu "Pajęczyna". (...) Niesamowita przygoda. Nie chodzi tylko o to, że zaczarowaliśmy świat, tworząc lata 70-te scenografią, samochodami, kostiumami, językiem, którym się posługujemy, ale świetnym scenariuszem. To wciągająca historia. Uwielbiam takie tematy".

Oglądaj "Pajęczynę" w player.pl

Pajęczyna, odcinek 1.
Pajęczyna
Pajęczyna
Pajęczyna
Pajęczyna
+30
Zobacz galerię

Pajęczyna, odcinek 1.

Pajęczyna - o czym opowiada serial?

Serial "Pajęczyna" to historia inspirowana mało znanymi faktami z historii późnego PRL-u, kiedy to w szczycie gierkowskiej prosperity Polska rozwijała własny program atomowy. Dzieciństwo Kornelii Titko (Joanna Kulig), odważnej naukowczyni obdarzonej niezwykłą pamięcią, zniszczyła przedwczesna śmierć rodziców oraz starszej siostry, która zginęła w wypadku samochodowym. Matka Kornelii, Teresa Titko (Anna Radwan) była wybitnym fizykiem jądrowym; w gierkowskim programie nuklearnym pełniła rolę prawej ręki jego twórcy, generała-profesora Grzegorza Giedrowicza (Marek Kalita). Po latach w życiu Kornelii pojawia się tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że był niegdyś oskarżony o zabójstwo jej siostry. Bohaterka rozpoczyna prywatne śledztwo. Kim jest tajemniczy mężczyzna i co naprawdę łączy go ze śmiercią dwóch najbliższych Kornelii kobiet? Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za wtargnięcie na zakazane terytoria? Jaką rolę w tej historii sprzed lat odegrali oficerowie PRL-owskiego kontrwywiadu: kapitan Ewa Wolańska (Michalina Olszańska/Liliana Głąbczyńska) oraz podporucznik Tadeusz Mróz (Mateusz Banasiuk/Mirosław Baka)? Komu zależało na tym, aby Polska nie dołączyła do niewielkiego grona państw, liczących się w atomowym wyścigu?

podziel się:

Pozostałe wiadomości