Już 24 kwietnia startuje wyjątkowa wystawa w wyjątkowym miejscu.W zrewitalizowanej kopalni „Thorez” (obecnie mieści się tam ośrodek kultury „Stara Kopalnia”) będzie można obejrzeć 25 fotografii. Zdjęcia wystawione były do tej pory jedynie podczas uroczystej, zamkniętej premiery filmu "Ludzie Duchy". Każdy, kogo poruszyła historia Kabuli, powinien się na nią wybrać!
Film "Ludzie Duchy" możecie obejrzeć w Player.pl >
Fotograf Marek Arcimowicz większość materiału wykonywał w ośrodku w Buhangija w Tanzanii, gdzie mieszkają i uczą się odrzuceni przez społeczeństwo albinosi. Okładkowy materiał „Ludzie Duchy - białe ofiary czarnej magii” opublikowano po raz pierwszy w magazynie National Geographic Polska (nr 5, Maj 2015). Fotografie autora są też uzupełnieniem filmu "Ludzie duchy" w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza (TVN).Podczas realizacji materiału o albinosach wielokrotnie sytuacja emocjonalnie przyciskała mnie do ściany – mówił nam Arcimowicz po powrocie z Tanzanii. Jego zdjęcie trafiło także na okładkę majowego numeru "National Geographic Polska" w 2015 roku.
Okładka majowego numeru powstała w bardzo ważnym dla nas i dla niej momencie, kiedy Kabula po latach rozłąki po raz pierwszy spotkała się z rodzicami, z rodzeństwem – wspomina Arcimowicz. – Zapamiętam tę chwilę do końca życia. Kiedy siostra Kabuli objęła ją ramieniem od tyłu, wyłaniając się niejako z ciemności jak duch, widziałem ogromne wzruszenie, smutek i powagę w oczach tej siostry, ale i pewną zmianę w odbiorze świata w oczach Kabuli.
Była to chwila tak podniosła, pełna tak wielkiej energii i delikatności, że nie potrafiłem pohamować łez. Bardzo trudno mi było fotografować, bo nie byłem w stanie kontrolować ostrości ze względu na te łzy – dodaje fotograf.
"Ludzie Duchy" Marka Arcimowicza
Partnerami projektu są National Geographic Polska, TVN, Orange, SONY. Wystawę wsparli: Miasto Wałbrzych oraz Stara Kopalnia.W ramach wernisażu zaplanowano niespodzianki - spotkanie autorskie oraz koncert muzyki afrykańskiej - zagra zespół „Foliba”. wernisaż: 24.03.2017r. (piątek) od godziny 18.00 wstęp wolny wystawa: 24.03.2017 - 28.05.2017 wstęp wolny Park Wielokulturowy Stara Kopalnia ul. Piotra Wysockiego 29 58-304 Wałbrzych
Źródło zdjęcia głównego: Marek Arcimowicz