Czym jest joga twarzy i jakie daje korzyści?
Joga twarzy to połączenie ćwiczeń i masażu mięśni zlokalizowanych na twarzy i szyi. Metodę można przeprowadzać zarówno u specjalisty (w gabinecie fizjoterapeutycznym), jak i w domowym zaciszu po odpowiednim przygotowaniu.
Joga twarzy holistycznie traktuje procesy starzenia się skóry. Pionierzy metody uważają, że skóra stanowi swego rodzaju powłokę, a to, co najbardziej wpływa na jej kondycję, to stan mięśni, powięzi, a także kośćca. Koncentracja wyłącznie na skórze, jeśli mówimy o procesach odmładzania, nie przyniesie nam trwałych efektów. Pielęgnacja skóry jest ważna, ale nie stanowi klucza do uzyskania młodego i zdrowego wyglądu.
Zrozumieć procesy starzenia się skóry twarzy i szyi…
Do przyczyn starzenia się skóry zalicza się przede wszystkim utratę kolagenu w skórze, nieprawidłowo funkcjonujący układ limfatyczny, stałe napięcia mięśniowe lub wiotczejące mięśnie.
Podstawowym celem jogi twarzy jest doprowadzenie do regeneracji tkanek znajdujących się głębiej, poprawienie ukrwienia oraz przepływu limfy, a także rozluźnienie mięśni i ich wzmocnienie - ponieważ te elementy mają kluczowe znaczenie dla uzyskania działania odmładzającego. Wspomagając się dodatkowo od wewnątrz składnikami odżywczymi, zaopatrujemy skórę w niezbędne paliwo do regeneracji. Poprawa krążenia limfy natomiast, pozwala na szybsze odprowadzenie produktów przemiany materii, czego efektem jest lepsza kondycja i wygląd skóry.
Mówiąc o jodze twarzy, należy również wspomnieć o tzw. relaksacji mięśni. Jeżeli mięśnie są stale napięte, nie są dobrze ukrwione. Trening mięśni twarzy połączony z różnorodnymi technikami automasażu, pobudza natomiast fibroblasty do syntezy zarówno elastyny, jak i kolagenu. Skutkiem jest ujędrnienie skóry i poprawa jej stanu zdrowia.
Naturalny lifting - bez skalpela i igły
Praktykując regularnie jogę twarzy, możesz uzyskać w całkowicie naturalny sposób efekty zbliżone do tradycyjnego liftingu w gabinecie medycyny estetycznej, a dokładnie:
- rozluźnienie mięśni czoła, spłycenie istniejących bruzd,
- zmniejszenie widoczności zmarszczek,
- poprawa kolorytu skóry,
- podniesienie opadających powiek (uzyskanie efektu otwartego oka),
- zmniejszenie widoczności kurzych łapek, redukcja opuchlizny i cieni pod oczami,
- podniesienie policzków (zwiększenie ich jędrności),
- redukcja bruzd nosowo-wargowych,
- uzyskanie naturalnie pełniejszych ust,
- wymodelowanie owalu twarzy, zwłaszcza konturu podbródka,
- wygładzenie szyi.
Coś dla ciała i duszy…
Co ciekawe, joga twarzy ma również korzystny wpływ na aspekty emocjonalne. Trening mięśni twarzy i odpowiedni masaż tych partii, powoduje rozluźnienie napiętych mięśni, co naturalnie wpływa na redukcję stresu. Podczas tego rodzaju ćwiczeń i automasażu skupiamy się na swoim ciele, co również wykazuje pozytywne działanie dla kondycji psychicznej.
Dla kogo polecana jest ta metoda? Czy istnieją przeciwwskazania?
Joga twarzy jest bezpieczną metodą dla większości osób. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, jak np. zaawansowane choroby nowotworowe - w przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Jeśli mówimy o grupie docelowej, dla której szczególnie polecana jest joga twarzy, to jest ona bardzo szeroka. Mogą ją stosować zarówno osoby młode, aby opóźnić powstawanie zmarszczek czy utratę jędrności skóry, jak i osoby dojrzałe czy nawet starsze. W przypadku osób w dojrzałym wieku, efekty będą najbardziej spektakularne, ponieważ skóra stanie się wyraźnie odmłodzona.
Istotne jest natomiast, aby dostosować rodzaj masażu i ćwiczeń oraz ich intensywność indywidualnie - do stanu zdrowia, wieku, kondycji skóry i ewentualnych problemów z nią związanych.
Czy jogą twarzy można sobie zaszkodzić?
Podobnie, jak w przypadku aktywności fizycznej, rozpoczynanie pracy z mięśniami twarzy i szyi od bardzo intensywnych działań, może dać niepożądany efekt. Możemy np. jeszcze mocniej napiąć już napięte mięśnie, albo nadto rozluźnić te, które wymagały poprawy napięcia. Podstawowa jest zatem wiedza oraz świadomość własnego ciała. Jakie mamy rozwiązanie? Najlepiej przed rozpoczęciem praktykowania jogi twarzy skorzystać z konsultacji ze specjalistą, bądź wziąć udział w organizowanym przez niego szkoleniu. Tego typu wiedza często przekazywana jest online - nie musimy wychodzić z domu, aby dobrze nauczyć się stosować metodę.
Wspomaganie naturalnego liftingu od wewnątrz
Jeśli zależy nam na młodym wyglądzie, poza wprowadzeniem do codzienności jogi twarzy, warto sięgnąć także po wspomaganie organizmu od wewnątrz. Istnieją na rynku skuteczne tzw. stymulatory tkanek, które przyjmuje się w postaci suplementów. Zawierają np. kolagen, ceramidy, ekstrakty roślinne. Do automasażu poleca się również stosowanie dedykowanych kosmetyków, które stanowią swego rodzaju booster. Należy do nich np. linia produktów Yogattractive.
Efekty jogi twarzy będą jeszcze bardziej wyraźne, jeśli np. wykorzystamy podczas jej przeprowadzania serum lub olejek bogaty w składniki odżywcze i stymulujące tkanki do regeneracji.
Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe